Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Medvjeđi dlan (mečja šapa) - Heracleum sphondylium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Medvjeđi dlan (mečja šapa) - Heracleum sphondylium

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
afrata View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje afrata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Medvjeđi dlan (mečja šapa) - Heracleum sphondylium
    Objavljeno: 18 Studeni 2012 u 11:40
Ima li netko iskustva s ovom biljkom?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2012 u 19:23

Opis biljke: To je više od 1 m visoka, dvogodišnja ili višegodišnja biljka, uspravne, kratko dlakave stabljike. Donji, oko 60 cm dugački listovi krpasti su, duboko urezani, a prema gore sve manji. Bijelo-zelenkasti cvjetovi prave kišobranaste štitice, sa oko 20 peteljki. Obodni su cvjetovi veći od unutarnjih.

Cvijet je vrlo sličan cvijetu angelike. Stabljika je šuđlja. Prerezana ima gorak okus i miris po mrkvi.
 Raste po livadama uz živice na vlažnim mjestima, uz potoke, rubove šuma i puteva, kao korov u obliku žbuna.
Sadrži: arginin, glutamin, galakten, araben, holin, sterol, kumarinske heterozide, a u plodovima ima dosta eteričnog ulja.
Cvate ljeti, kad se i bere. Upotrebljava se korijen i nadzemni dio biljke.
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
afrata View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje afrata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2012 u 21:41
Ma kod mene je ima, raste u šumi.

Nego, vidio sam da ima zanimljivo djelovanje, vrlo slično ginsengu i drugim adaptogenima pa me zanimalo kako djeluje, al čini se da ću morat sam isprobat. Nije baš popularna (komercijalizirana) biljka.

Inače, pročitao sam da su jednu srodnu vrstu sj. am. indijanci dosta koristili.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 11:20

iako nije komercijalizirana ne znači da nije dobra.

jako puno biljki je korisno i ne zna se o njima puno, samo zato što to netko nije unovčio i nije dobro izreklamirao ( nažalost je tako)
 
ja nisam neki stručnjak oko ljekovitog bilja ali vijerujem u njihova djelovanja i korisim ih kad god mogu...
 
 priroda uvijek prije kemije
Na vrh
rrorion View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 15 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rrorion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 14:24
Biće da je to ova biljka, snimljeno bnasipb2lizu Zaprešiča
Na vrh
rrorion View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 15 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rrorion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 14:25
Na ovoj stranici su odlične slike

http://www.bvo.zadweb.biz.hr/pages/biljke/biljke%20-%20livadna%20sapika_sme.htm
Na vrh
rrorion View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 15 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rrorion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Studeni 2012 u 14:34
A i mene bi zanimalo dali netko ima iskustava, pa da napiše

Inače zanimljivi podaci o biljci

Medvjeđli dlan ili mečja šapa se koristi za pospješenje apetita, za liječenje proljeva, katara crijeva i dr. probavnih tegoba. Vraća spolnu potenciju oslabljenu zbog nervoze, premorenosti radom ili opće istrošenosti. Također se koristi kod padavice (epilepsije).




Prema stranom izvoru podataka

Djelovanje: sedativ, sredstvo za blago iskašljavanje, tonik, snižava krvni tlak, afrodizijak.

Primjena: laringitis, bronhitis, iscrpljenost (oslabljenost).

Povijesna upotreba: glavobolja, slabo pamćenje, melankolija.

Sjeme i korijen se kuhaju u ulju i utrljaju na glavu onih koji se nalaze u ludilu.

Korijen se koristio kod kašlja, epilepsije, žutice te za uklanjanje tvrde kože koja pokriva apsces.

Sjevernoamerički indijanci su ju primjenjivali za ublažavanje boli.

U raznim dijelovima svijeta se lišče i stabljike koriste za prehranu.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.