Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - zelena avantura by desert rose
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


zelena avantura by desert rose

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 202122
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2015 u 23:25
Kompost odlično izgleda. Neka ti ova sezona bude uspješna.
Sutra je novi dan.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2015 u 15:03
lucy, Heart kompost je dvije godine star - nisam izvadila sve, nekako mi ga je šteta razbacati po vrtu samo tako pa ću ga koristiti za presadnice i ako ostane za cvijeće u vanjskim vazama.
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2015 u 01:49
...kompost stvarno izgleda savršeno...da li si ga okretala ili samo stavljala na gomilu...
stvarno je šteta razbacivati ga...ja imam dva kompostera, puna do vrha...gomila koja stoji oko 6 meseci...mislim da nije spreman za upotrebu...sreća da se graničimo sa zemljištem koje je davno napušteno...ima puno šumske zemlje...izgleda kao kompost...to je od lišća i grančica...raspada
se godinama...mislim da može da posluži za obagaćivanje zemljišta......
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
božur3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2014
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 186
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje božur3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2015 u 07:09
Predivno izgleda kompost Clap
Na vrh
božur3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2014
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 186
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje božur3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2015 u 07:10

Hokaido ako se ne varam, to bih i ja sadila ove godine jako mi je fina



Originalno poslano od člana desert rose desert rose napisao:

Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2015 u 12:58
Originalno poslano od člana arčik arčik napisao:

...kompost stvarno izgleda savršeno...da li si ga okretala ili samo stavljala na gomilu...
stvarno je šteta razbacivati ga...ja imam dva kompostera, puna do vrha...gomila koja stoji oko 6 meseci...mislim da nije spreman za upotrebu...sreća da se graničimo sa zemljištem koje je davno napušteno...ima puno šumske zemlje...izgleda kao kompost...to je od lišća i grančica...raspada
se godinama...mislim da može da posluži za obagaćivanje zemljišta......


Sadržaj kompostera bi trebalo preokretati no ja to nisam radila nego sam samo trpala jedno na drugo. Zato mu je i trebalo dvije godine da se stvori kompost. Inače, u njega stavljam otpad iz povrtnjaka (korov) i kućni otpad (kore sirovog voća i povrća, ljuske od jaja) i začas je pun! Zanimljivo je gledati kako ta gomila prvo raste dok ga punim, a onda se smanjuje dok se pretvara u kompost.

Što se tiće šumske zemlje, mišljenja sam da nema bolje! Iskoristi je koliko god možeš. Wink
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2015 u 13:07
Božur, u pravu si, to je hokaido tikva. Nemoj kupovati sjeme, imam sjemenki koje sam uzela predlani (lani nisam jer je bila ta jedna koju sam poklonila Wacko) no trebale bi biti još dobre pa ako želiš, možeš isprobati klijavost. Ja nemam mjesta za njih, posadim 1-2 i još mi pola toga muž pokosi... Ermm

Radije sadim tikvice koje su u grmiću i ne idu u širinu.
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
arčik View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Rujan 2014
Lokacija: Brzi Brod
Status: Offline
Bodovi: 1121
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arčik Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2015 u 00:40
...imam nekoliko malih pitanjca za tebe...nabavila sam seme hokaido tikve...ne znam da li da ga direktno posejem u zemlju...napolju...ili da ga prvo sejem u saksijice, a onda ga posle presadim...i koliko je rodna ta tikva...imam ukupno 10 semenki...sertifikovano organsko seme...ne bih da ga sejem previše...čak ne znam ni gde da je posadim u onu moju džunglu...
pretpostavljam da voli sunce...vodu...i đubrivo...ispravi me ako grešim...

...
"Budi hrabra, a ostalo će doći samo."
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2015 u 13:02
Nemam baš puno iskustva sa puzajućim tikvama jer na žalost nemam mjesta za njih a super su mi jer ima jako zanimljivih oblika i okusa. Lani kada sam sadila hokaido bila je jako kišna godina i sve je istrunulo tako da ti o bujnosti ne mogu puno reći. Moj ti je savjet da posadiš 3-5 sjemenki a ostatak ostaviš za slijedeću godinu.

Sa grmovima tikvica imam više iskustva no sve ti je to u biti isto. U travnju ću posaditi sjemenke u posudice jer želim dobiti ranije plod a kod mene u to vrijeme još može biti mraza tako da ne želim riskirati. U svibnju ću ih posaditi van, na veliku šaku peletiranog gnojiva i to ti je sav posao. Obavezno malčiram oko njih i ako treba zalijevam. Posadim 4-5 tikvica i imam ih dovoljno za sebe i za dijeliti. I da, obavezno ih posadi negdje posebno ili na sam rub povrtnjaka jer imaju ogromno lišće i "dave" sve oko sebe - pa čak i jedna drugu ako nisu posađene na dovoljnom razmaku.

Nadam se da sam ti pomogla... Wink
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
božur3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2014
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 186
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje božur3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2015 u 13:09
Ja planiram sijati hokaido, hvala Desert rose na ponudi za sjeme, ali prošle godine sam si ostavila sjeme iz tikvi koje sam dobila na poklon tako da imam, i dakle planiram ga sijati uz zid mog dvorišta pa ih nekako onda penjati gore...
 imam maleni vrt i stvarno nema prostora da mi bundeve sve okupiraju...

 imam i neku ideju za kao neke drvene "police" od dasaka koje mislim instalirati na taj zid ( od cigli) i onda ako se plod napravi dizati ga gore na te male stelažice...

eto pa vidi možda i tebe inspirira ovaj moj ludi plan 
smile123
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Ožujak 2015 u 13:23
Dok sam čitala tvoj post nije mi silazio osmjeh sa lica! smile188
Super mi je tvoj entuzijazam, treba stvarno imati volju za napraviti nešto takvo. Držim ti fige da uspije i sa zanimanjem ću te pratiti. U jedno sam sigurna, morati ćeš biti brza - bundeve kada krenu, jako brzo rastu, a ako su kao krastavci, onda neće imati problema sa gravitacijom... Big smile
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2015 u 11:39
Matovilac posađen prošlu jesen. Sretna sam što mi je uopće niknuo (prvu godinu kada sam sijala nije proklijao pa nekoliko biljaka obavezno ostavljam za sjeme).



Ako se mene pita, trenutno nema bolje salate...


Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2015 u 12:18
Matovilac za deset. Smile
A da se osvrnem i na bundeve i gravitaciju, vidjela sam da mogu uspješno rasti na ogradi. I imale su pravi veliki plod, mislila sam da će puknuti vriježe, ali nisu.
 
Osobno, imam jako dobra, dapače odlična, iskustva s patišonom - grmovit je i daje puno predivnih i prefinih bijelih zvjezdastih plodova. Neutralnog je okusa tako da nije uopće ni sladak (dost ljudi ne voli slatke tikve), pa ga možemo koristiti i za varivo i za kolač i s kajganom. Evo, to su samo moja glasna promišljanja - patišon je difinitivno tikvica br. 1 na mom popisu. Big smile
 
Je li siješ tikvice direktno u vrt ili radiš presadnice? Ne znam kako bi bilo bolje.
Na vrh
desert rose View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2013
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2547
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje desert rose Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2015 u 12:59
Krastavce sijem uvijek uz mrežu i kada im jednom pokažem put prema gore , dalje nema problema.

Glavni mi je povrtnjak ograđen žičanom mrežom (što ne volim i nije mi lijepo ali sretna sam da i to imam) pa ću probati staviti uz nju neku od laganijih tikvi (možda baš patišon jer ona nije krupna) pa neka se penje!

Tikvice obavezno posijem u posudice. Bojim se mraza, one su jako osjetljive a želim što raniju berbu pa obavezno uzgojim presadnice. S obzirom koliko je jedan grm plodan, ne treba toga puno pa nije problem pronaći mjesto u kući.
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke...
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2015 u 13:15
Dobra ideja. Thumbs Up Onda ću i ja sutra sijati tikvice, toliko mjesta u kući ću pronaći i zgurati ih da budu na toplom.
Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2015 u 21:20
bravo za vrtlaricu.Thumbs Up.kod mene je jedino matovilac uspio od svih mogućih salata koje sam sijala..a on raste i zimi..sad ga treba potrošiti jer s toplijim vremenom brzo preraste i ode u sjeme
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2015 u 22:28
Ne mogu a da ti ne pokazem svoje odusevljenje ! Matovilac ti je predivan ,
a o Hokkaido da ni ne govorim ! Mi smo danas u ovom velikom gradu na
sjeveru Njemacke , na placu kupili jedan 1,5 kg tezak i platili 6,00 Eur i iz
njega napravili kremjuhu !

Hokkaido ne mora puzati po zemlji , mozes mu napraviti i ljestvice po kojima
se moze penjati , tako smo mi imali prije 2 godine u Zagorju .
                                                                                                         Kurbisse smileys
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 202122
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.