Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Orhideje i mesožderke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Orhideje: presađivanje i nabava supstrata?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Orhideje: presađivanje i nabava supstrata?

 Odgovori Odgovori Stranica  <12
Korisnik
Poruka
stefkaja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 14 Travanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 3563
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje stefkaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2010 u 13:30
Draga lana a daj reci u šta presađujem cimbidium..koristi li se isti supstrat kao i za phalenopsis ili nešta drugo??
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Veljača 2010 u 19:31
Stefkaja cimbidium se sadi u usitnjeni dio supstrata za orhideje s dodatkom samo malo vrtne zemlje da dobije na težini. Ako presađuješ phalenopsis izabereš veće komade kore, a ono sasvim sitno uzmeš za cimbidium. Ponekad se u original pakovanjima supstrata zna naći puno više ovog usitnjenog dijela, zato je najbolje kod kupovine dobro prepipati vrečicu sa supstratom. 
Na vrh
bergenia View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
DONATOR

Pridružen: 17 Veljača 2008
Status: Offline
Bodovi: 2776
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bergenia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2010 u 18:17
Vidim da ste nepovjerljivi prema zalijevanju mlijekom. Ja nisam probala ali sam jednom prilikom vidjela Brankine orhideje i moram reći da su zaista lijepe! Ona je govorila da je taj savjet dobila od iskusnih cvjećarica sa tržnice. prilikom zalijevanja paziti samo da mlijeko ne ostane u posudi (da ne zasmrdi). ne sjećam se više koliko često ona to radi, ali vjerujem da je to umjesto prihrane. Znam da je s nama bila i baka bea (vrsna poznavateljica cvijeća) koja se čudila tom savjetu ali napominjem još jednom da su njezine orhideje i tada cvale i bile su jako zdrave i lijepe!
P.S. Ja sam nedavno presađivala cimbidiume i moram reći da sam kupila zemlju za orhideje u obližnjoj cvjećarni i presadila! Nisam dodala nikakvu drugu zemlju?
Misliš lana da sam trebala!?
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2010 u 07:47
Što se tiče zalijevanja mlijekom u pravu su kad kažeš da smo svi nekako dosta nepovjerljivi. Moje orhideje lijepo napreduju i redovno cvjetaju uz zalijevanje i povremeno dodavanje specijaiziranog gnojiva za orhideje pa se radije ne bih upuštala u taj eksperiment. Vidjela sam slike Brankinih orhideje i stvarno su lijepe, ali me odbija pomisao što ako se mlijeko u kori supstrata usmrdi. Radije se držim COMPO gnojiva koje im super paše.

Mislim da će s tvojim cimbidiumima biti sve u redu. Potrebno je samo dodati više usitnjenog supstrata za orhideje, a ne previše krupne kore koja je lagana, zato sam od ponekih cvjećara čula da se može dodati i sasvim malo vrtne zemlje radi težine.
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Ožujak 2010 u 22:27
i ja se slažem s lanom u vezi mlijeka  Thumbs%20Up
Na vrh
anči39 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Ožujak 2010
Status: Offline
Bodovi: 3042
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anči39 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Ožujak 2010 u 21:48

u zemlji koju sam kupila u baumaxu bilo je i kuglica stiropora,što se meni baš i ne sviđa,možda to orhidejama  ne odgovara ,smile148ali ne znači da sam upravu

Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2010 u 11:11
anči, stiropor i perlit su također sastojci supstrata za orhideje i ne moraš se brinuti da će smetati orhideji.
Stiropor u supstratu spriječava nabijanje supstrata, a perlit omogućava zračenje.
Na vrh
Tija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru


Pridružen: 04 Prosinac 2008
Lokacija: nooooo
Status: Offline
Bodovi: 6510
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2010 u 13:35
Evo filmića kako presaditi Phalaenopsise http://www.oceanorchids.si/si/index.php?sklop=vpraanja_in_odgovori#zapis1 , a i ostalih savjeta !
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2013 u 13:07
E   ovako,,,,mi ovi koji su blizu mora,,,južnjaci,svugdje raste bor,,,dali bi ikako mogli sa borova uzeti supstrat za sadnju,,,? Confused...Možda je pitanje bedasto ali eto LOLLOL
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2013 u 15:50
Fiki, na temi o Phal-u piše Zvjezdana da se usitnjena kora bora treba dobro prokuhati, pa onda "ispeći" u pećnici i ohladiti.
I ja imam namjeru to napraviti da isprobam, ali koliko sam pročitala supstrat za orhideje nije toliko skup. Vidjeti ću što ću napraviti, nemam baš vremena, a nemam ni "vremena". Isprobati ću 1. varijantu.
Sretno sa presađivanjem!
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Srpanj 2013 u 23:37
Silvy hvala na ovome,,,,u slobodno vrijeme ću se sa time zabaviti! smile79
Na vrh
Dini55 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 24 Ožujak 2013
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 151
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dini55 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2013 u 00:31
Smiju li se sada presađivati orhideje?

Ima ih jedna poznanica u običnoj kupnovnoj zemlji i kaže da su joj čak i cvjetale ove godine.
Na vrh
pčelica7 View Drop Down
administrator
administrator
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1966
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2013 u 07:57
Zašto ne, samo nek ih presadi, ali u koru za orhideje. prije presađivanja neka ih polije da korjenje omekani, manje će se oštetiti prilikom vraćanja u teglu. Neka makne sve što je trulo ili suho, opere korjenje, posuši i napraši cimetom, zatim natrpa koru i ne polijeva odmah nego neka računa ovo kao polijevanje.
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2013 u 08:03
Originalno poslano od člana Fiki Fiki napisao:

E   ovako,,,,mi ovi koji su blizu mora,,,južnjaci,svugdje raste bor,,,dali bi ikako mogli sa borova uzeti supstrat za sadnju,,,? Confused...Možda je pitanje bedasto ali eto LOLLOL

fiki,evo ja sam bas sad za vikend nabrala kore, i redovito kad god imam priliku cerupam borove. nista ju ne tretiram, samo razlomim/stucem na sitno i potopim u vodu na dan dva jer inace teze vuce vodu. s obzirom da u nju sadim i adeniume koji su daleko osjetljiviji od orhideja, rekla bi da nema problema :)
velika gorica
Na vrh
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2013 u 23:33
Fala ti lipa na ovome!!!! smile79
Na vrh
cvituša View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2014
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvituša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2014 u 00:52
Da li je itko primjetio išta slično?

Već par godina imam 2 phalaenopsisa. Jučer sam jednoj promijenila supstrat (kupila sam Corpo sana iz Bauhausa). Ne čini mi se baš nešto, premalo je kore, a previše sitnog i vlaknastog materijala zbog čega će se vjerojatno sporo sušiti. Al dobro, svejedno sam ju natuftala. Kako stalno uzimam teglu u ruke i zavirujem da vidim događa li se što, pomislim kako u ovom supstratu ima dosta "čupavog" materijala, valjda niti od kokosove kore. Neke niti su deblje, a neke kao vlas kose. I učini mi se da se jedna miče! Ma rekoh, priviđa mi se. Kad opet nešto! Uglavnom, jučer sam provela dosta dugo istražujući sve parametre (zatvorila prozor, zadržala dah    da zaustavim strujanje zraka i da provjerim da li se miču pod utjecajem nečega). Poneke niti miču se povremeno, sporo,pa ponekad iznenada brže, uvijaju se. Pokazujem mužu pragmatiku, ništa on ne vidi i ne vjeruje. Uzeo je jednu nit na testiranje - kad ju rastegne prstima -pukne i čuje se 'puk', a kad ju spali na plamenu - pucketa, stoga to je sigurno dlaka .
Nije crv,izgleda doslovno kao tanka dlačica,i treba jako pažljivo i promatrati da se primjeti kretanje. odvratno.

Danas sam primjetila da u supstratu ima i ušiju, pa sam odlučila baciti ga i temeljito istuširati orhideju. Kad sam došla do korjenja skužila sam da tih "dlačica" ima relativno dosta oko korjenja. Dugačke su oko 2 cm, jako tanke, smeđe, blago valovite. Poskidala sam ih, pa su pale u lavabo. Zovem opet muža, čučimo pokraj lavaboa da ne pušemo unutra i čekamo da se koja mrdne. i stvarno je. muž kaže da sada vidi kretanje, ali ne može potvrditi da je to živo biće   
izgleda nestvarno.

Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2014 u 20:56
Cvituša draga, čitala sam tvoj tekst kao nekakvu SF pričicu! Baš si napeto i interesantno opisala tvoje promatranje supstrata. 

Nisam vidjela niti pročitala nešto o takvoj pojavi. 
Bez obzira da li se radi o nečemu što bi eventualno moglo naškoditi biljci, uputno bi bilo sve supstrate za cvijeće prepeći u pećnici prije nego se u njih sadi cvijeće i na taj način uništiti sve beštije koje bi mogle kasnije naškoditi cvijeću.
Sjećam se da je moja mama uvijek prepekla zemlju u koju je potom sijala rajčice i paprike.
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2015 u 20:01
Danas sam presadio dvije orhideje i mogu reći da sam poprilično razočaran što sam ih uopće i dirao.
Orhideje su izgledale kao da će pobjeći iz tegle (možda su i trebale) pa sam ih išao presaditi i centrirati u teglu.
Prva orhideja je bila puna korijenja, supstrata skoro da i nije bilo, morao sam rezati prozirnu plastičnu teglicu da je izvučem van.
Korijenje je bilo u super stanju, par korijenčića je bilo trulo, ostalo predobro. Čak je korijenje imalo oblik posude.
Raskopam ja to naravno, odrežem suho i trulo korijenje, ali uspio sam i neko zdravo korijenje odrezat. Vratim u novu prozirnu posudu s novim supstratom i sad izgledao kao sa slikovnice.
S drugim je bila slična situacija, ali malo blaža što se tiče korijenja.

E sad, zašto mi je žao?
Prvo jer sam počeo kopati po internetu i gotovo SVI kažu, ne rezati korijenje, budi pažljiv s korijenjem pa makar morao staviti Orhideju u veću teglu!
Drugo, toliko je malo dobrih savjeta o presađivanju, svi su većinom "copy/paste", svi imaju dukčiju metodu, često su metode "rekla mi susjeda/susjed", itd.
Jel imao netko ovakav slučaj?
Bojim se da sam oštetio Orhideje, a tako su mi drage!
Sa ženom stalno vodim rat zbog njih, da je po mome imao bi ih bar 30 u kući, a ne 10 kao sad!
Na vrh
Sunlight View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2014
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 147
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunlight Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2015 u 20:05
Ne znam zasto ti je zao sto si presadio orhideje, po tvom pisanju se da zakljuciti da im je bilo vrijeme za presadjivanj, i dobro si uradio sto si odstranio trulo korijenje, a ako si i odrezao koji zdravi korijen, ne brini, jer kako si opisao imaju sasvim dovoljno korijena da im ne moze skoditi ako si koje odrezao. 

Što se tice razlicitih metoda presadjivanja...ja sam bas nekog dojma da su sve te metode jako slicne, - izvadis je iz male posude, rastreses korijenje, odrezes trulo, presadis je u sterilan supstrat, nista ne pritišces da korijene moze disatii i to je sve. Nema tu neke filozofije.


Na vrh
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Listopad 2015 u 22:44
Originalno poslano od člana Sunlight Sunlight napisao:

izvadis je iz male posude, rastreses korijenje, odrezes trulo, presadis je u sterilan supstrat, nista ne pritišces da korijene moze disatii i to je sve. Nema tu neke filozofije.




Odlično napisano!!!!!!!!
tko rano rani..... ne čini proljeće!!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.