Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Živice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Stara živica,potrebno jače rezanje
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Stara živica,potrebno jače rezanje

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Dharma View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2012
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dharma Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Stara živica,potrebno jače rezanje
    Objavljeno: 04 Studeni 2014 u 22:19
Kada je bolje u proljeće ili sada bitno skračivanje stare živice?Treba je skratiti  u visinu i u širinu.Jel se to radi pilom jer je dosta drvenasta? Hvala!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Dharma View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2012
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dharma Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Studeni 2014 u 22:21
Ajme neznam šta se dogodilo sa tekstom
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2014 u 18:52
Mislim da je najbolje oštro orezivanje napraviti krajem zime - negdje u drugom mjesecu. Što se tiče alata sa kojim ćeš raditi, možeš to učiniti sa onim jako velikim škarama za orezivanje grana. One su dobre samo ako su jako oštre, no ako nisu oštre, onda gnječe grane pa se onda tu grane suše i izložene su zarazama. Rez uvijek radi malo ukoso kako se na njemu nebi zadržavala oborinska voda.
Ako nemaš te velike škare, slobodno deblje grane otpili, a tanje oreži onim normalnim vinogradarskim škarama.

Dobro bi bilo sve rezove na debljim granama premazati voćarskim voskom.
Na vrh
Karli View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
2. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 22 Lipanj 2013
Lokacija: Gospić
Status: Offline
Bodovi: 1352
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Karli Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2014 u 19:37
Slažem se sa napisanim. Sada ne nikako orezivati. U rano proljeće. Tako smo mi svoju živicu ove godine jako sklatili u rano proljeće. Bila je tanka i visoka,  i do kraja ljeta je izgledala kao da je nismo niti dirali sve se lijepo popunilo. Rezali smo i električnom pilo i škarama za živicu (one dugačke).

O kakvoj se živici radi? Naša je bilo obična kalina ili ligustrum.
"Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore"
Na vrh
Dharma View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2012
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dharma Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2014 u 19:01
Hvala na savjetima!!!!!!!  Živicu bi u visinu skratili cca 40 cm. ali treba i u širinu stanjiti. Bojim se da ne ostanu bočno samo gole grane Confused Vrsta živice je ova uobičajena- ligustrum.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2014 u 00:14
Ja sam staru živicu orezala na 15-tak cm! U tijeku sezone, svaki sam izboj skraćivala na 15-20 cm tako da sam vrlo brzo dobila novu mladu gustu živicu.
Na vrh
Karli View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
2. Najljepši vrt - Zima 2013/14

Pridružen: 22 Lipanj 2013
Lokacija: Gospić
Status: Offline
Bodovi: 1352
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Karli Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2014 u 08:33
Kad je ligustrum u pitanju slobodno ošišaj, on će jako  brzo sve popuniti. I mi smo našu skratili i suzili širinu. Nakon šišanja je izgledao katastrofalno, samo gole grane. Ne brini za jednu sezonu dobiješ lijepu novu živicu na kojoj se nevide rezovi. Sve se popuni.
"Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore"
Na vrh
Dharma View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2012
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dharma Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Veljača 2015 u 22:19
 
    Hvala na savjetima! Još malo i krečem u akciju.Osmijeh

Na vrh
Dharma View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 14 Travanj 2012
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 25
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dharma Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 17:35
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Ja sam staru živicu orezala na 15-tak cm! U tijeku sezone, svaki sam izboj skraćivala na 15-20 cm tako da sam vrlo brzo dobila novu mladu gustu živicu.


  Živica je cca 120 cm, mislila sam je skratit na 40cm. Jel to ok ili bi trebalo još niže?
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Veljača 2015 u 20:06
Ako ju skratiš na 40 cm onda će ti taj donji dio većim dijelom ostati gol. Naime, novi izdanci obično potjeraju pri vrhu odrezanih starih grana, a donji dio grana ostane gol. 
Zbog toga sam ja svoju živicu podrezala na petnaestak centimetara da nove grane izrastu odmah od tla...

Ako se bojiš napraviti taj radikalan potez, ti onda napravi po svome...


Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.