Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Balkonski vrt
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Balkonski vrt

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Hannah87 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 25 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 107
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hannah87 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Balkonski vrt
    Objavljeno: 25 Veljača 2015 u 16:35
Nisam pronašla sličnu temu, a vjerujem da nas ima dosta koji živimo u gradu i pokušavamo uzgojiti nešto na balkonima.

Živim u stanu sa 2 otvorena balkona od otprilike 3x1 metar koji gledaju na istok. Sunca ima negdje do podne ili 1. Proteklih godina sam imala par tegli cvijeća i začinskih biljaka, ali ove godine bih željela isplanirati i napraviti pravi mali vrt. Kako nemam gdje držati sve te biljke preko zime odlučila sam se za razno začinsko bilje (peršin, celer, bosiljak, vlasac), ljute papričice i salatu te nešto jednogodišnjeg cvijeća.

Koje još biljke posijati? Na koji način ih grupirati s obzirom da određene biljke vole društvo drugih? Na koji način ih posložiti da dobiju čim više sunca? Svaki savjet bit će dobrodošao!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Hannah87 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 25 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 107
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hannah87 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2015 u 14:15
S obzirom da nema odgovora idemo metodom pokušaja i pogreške Smile

Ovako to trenutno izgleda:




Origano, timijan i ružmarin su kupljeni u MBM-u, a vlasac je prošlogodišnji. Ostatak je iz sjemena: još jedna tegla vlasca, bosiljak krupnolisni i patuljasti grčki, mačja metvica, peršin, salata, rukola, rajčica Tiny Tim i chili papričice. Namjeravam nabaviti još i ljupčac i celer.

Većina ovih biljaka je sigurna i za mačke (s iznimkom vlasca, rajčice i papričica koji će biti postavljeni na sigurnije mjesto) jer moja zvijer voli gricnuti koji listić kad god dođe u priliku i misli da nitko ne gleda Big smile
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2015 u 16:53
Ja bih pokusala sa policama ili visecim zardinjerama...ono sto se lusta poput mente gore a origano ispod...prouciti svaku za sebe pa vidjeti koje padaju lijepo....nenora samo cvijet padati i sama sam u kalice stavila mente da su na povisenom i da se sire one mogu biti i puzajuce...gdje koji cvijetak...i to je to...probaj nesto sa plasticnim bocama pa jednu iznad druge...pospicas ih sprejevima kakvi ti odgovaraju isto zgodno za salatice ili mladi luk....mnostvo ideja mi pada na pamet no na mob sam pa nemogu sliku objaviti...svakako nam predoci kako si sto napravila bit ce nam svima drago...
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
Hannah87 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 25 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 107
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hannah87 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2015 u 22:35
Hvala na idejama. Viseće tegle nažalost nisu opcija, ali police i boce jesu ako količinski premašimo horizontalni kapacitet, u tom slučaju svakako krećemo i u vertikalu. Luk u bocama je jako dobra ideja jer na taj način nije dostupan maci. U svakom slučaju, kroz mjesec dana bi se sve trebalo iskristalizirati pa ću postaviti nove, i nadam se nešto uzbudljivije slike.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2015 u 23:14
Najprije

 
     Willkommen bilder

Samo budi ustrajna i iz malih biljcica ce narasti lijepe velike u kojima ces moci uzivati !

Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2015 u 23:40
Svakako visece zbog eventualnog pada i nestabilnosti..meni su na povisenju samo..a sa bocama bih i sama pokusala da mi nedostsje prostora ali imam ga...vjerujem da cete sa policama dobar posao napraviti i ograditi uspjesno od mace...ipak je ona prava gazdarica...sretno..i dobro bam dosla...
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2015 u 12:56

Dobro nam došla! smile73

Nisam prije vidjela tvoj upit, nadam se da nije kasno da i ja malo prokomentiram. Lijepu ekipicu si nabavila, bit će to pravi miomirisni balkoni puni zdravlja. I ja bih odabrala to što si i ti, samo bih dodala još koju rajčicu, ali to je stvar ukusa i potrošnje. Smile
 
Isto tako, može se posaditi i koji krastavčić, pa ga pustiti da se penje po ogradi balkona, hvatat će se bez problema jer imaju vitice koje im služe za to. Njih možeš posijati sada i bit će taman velike presadnice kad ćeš ih moći ostaviti na balkon (vole toplo vrijeme, kad je hladno, slabo rastu) bez straha od mraza.
Na vrh
Hannah87 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 25 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 107
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hannah87 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2015 u 13:41
Hvala svima na sugestijama. Penjačice nažalost ne dolaze u obzir jer nema obične ograde već je balkon ograđen zidom. Zasad sam koristila ono što već imam i izgleda da će biti dovoljno mjesta bez nekih većih zahvata.

Macin balkon trenutno izgleda ovako

Mačja metvica (catnip) i peršin

Bosiljak obični i grčki

Origano i salata

Rukola (već gotovo u cvatu) i salata

S obzirom da maca voli gricnuti rukolu, velika tegla je trenutno na prozoru
Na vrh
Hannah87 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 25 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 107
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Hannah87 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2015 u 13:53
Drugi balkon je udomio sve ostalo čemu maca nema slobodan pristup.

Ekipa na okupu - bosiljak, rajčice, timijan, melisa, vlasac, mačja metvica

Timijan u cvatu

Ružmarin, grčki bosiljak i mini papričice

Mlade salate

Cvjetni kutak
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,141 sekundi.