Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Ukrasne trave i travnjaci
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - problemi sa travnjacima
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


problemi sa travnjacima

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
katakrk View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katakrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: problemi sa travnjacima
    Objavljeno: 26 Kolovoz 2015 u 08:41
Ako je moguce molila bi savjet ,imam travnjak do duse mali ali krasi dvoriste.P rije dvije godine smo posadili travu neku mediteran ili slican naziv,i prvu godinu i ovu kada pocmu vrucine ona se komplet osusi unatoc zaljevanju a u jesen opet raste doduse rijetko.Pa bi lijepo molila ako netko ima iskustva koja bi vrsta trave odgovarala za kvarnersko podrucje.Moram naglasiti da je gredica na suncu skoro cijeli dan.Puno hvala u napred
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Rujan 2015 u 07:20
Za odabir najbolje travne smjese za određeno klimatsko i geografsko područje, najbolje je da se obratiš direktno kod distributera (prodavača). Pri tome mislim da travu za sijanje nije dobro kupovati u trgovačkim centrima gdje rijetko ili nikako ne možeš dobiti stručan savjet, nego ju treba kupovati u poljoprivrednim i sličnim dućanima gdje ti prodavač može ponuditi korisne savjete i informacije.

Ovdje na tvom primjeru očito je da nešto nije usklađeno. Rijetko nicanje znači lošu klijavost sjemena, nestajanje travnjaka ljeti upućuje na to da travna smjesa nije pogodna za klimu i vrstu tla na koje je zasijana. Mada "mediteran" je za sunčane položaje, možda joj ne odgovara tlo. Isto tako kada započne vrijeme visokih temperatura, travnjak se ne smije rezati nisko.

Moj savjet je da se obratiš specijaliziranim trgovinama sa travnim smjesama koji u ponudi imaju veći izbor (od trava za parkove, igrališta, okućnicem golf terene ...) jer oni će ti sigurno moći savjetovati pravi odabir.
Pri tome nemoj zaboraviti navesti klimatsko područje gdje želiš sijati travu, vrstu tla i namjenu travnjaka. Smile

"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2015 u 13:00

Mi smo izgubili bitku s korovom na našem travnjaku. Najgore je što smo, izgleda nehotice, dosijavanjem posijali i neku vrstu djeteline. Strašno je agresivna. Preuzela je veći dio travnjaka. Vriježama se uvlači u cvjetne gredice. Nakon košnje travnjak i dalje djeluje neuredno.

Razmišljamo o tome da skinemo cijeli gornji sloj zemlje, očistimo od korova, pofrezamo i ponovno zasijemo travu. Obzirom da se radi o relativno velikoj površini, ručni rad bi bio jako zamoran. Postoji li neki alat ili strojček s kojim bi se postojeća trava mogla lakše i brže odstraniti? Može li netko pomoći sličnim iskustvom ili savjetom?

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2015 u 13:07
Kad sam nedavno se raspitivala što da napravim nakon građevinskih radova jedan čovjek iz Slavonije mi je preporučio da budem strpljena i da čekam da se sama trava obnovi. Razlog tome je što se donesu neka invazivna sjemena zbog kojih ćemo imati poslije problema. Domaće je domaće.

Sjećam se i savjeta nekog stručnjaka da je za naše podneblje najbolje domaća trava livadarka. Da engleske trave i sl nije za ovdje.

Tako sam se odlučila i dočekala nakon godinu dana travnjak prirodne domaće trave, punog ljekovitim biljem.

Iskreno ne bi se toliko trudila za uspjeh koji nije siguran, a i može štetu napraviti.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
katakrk View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katakrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Listopad 2015 u 23:41
Hvala Rajski vrtovi na opširnijem odgovoru.Nisam se ranije javila jel sam čekala da travica nikne. Dobila saqm savjet da kupim travu od CVETALAza sunčano područje jako je lijepa i lijepa tamno zelena boja samo mi je malo rijeđe niknula.Sada će biti za košenje i onda ću malo podsijati i rećeno mi je da malo pognojim sa umjetnim gnijivom 15-15-15 neznam jeli to uredu,a na prolječe sa gnojivom gdje ima vise dusika pa neznam koje je to.Hvalasmile158
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2015 u 14:53
Travnjaci se gnoje postepeno, ali tijekom cijele godine. Okvirni primjer gnojenja:

- ožujak, travanj -     kan 27%N       15 g/m2
                                 npk 7-14-21    15 g/m2
- svibanj, lipanj -       kan 27 %N      15 g/m2
                                 npk 15-15-15   15 g/m2
- rujan - npk 15-15-15    30 g/m2

- listopad - npk 7-14-21   35 g/m2

Prihrana se vrši za oblačnog vremena, ujutro ili navečer, prije kiše ili zalijevanja. Nikako ne prihranjivati za vrijeme jakih vrućina. Tongue
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
katakrk View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katakrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2015 u 21:06
Rajski vrtovi jos jednom puno hvala,puno ste mi pomogli.Biti cu slobodna pitati jeli se mogu i za neke druge savjete obratiti.
HVALA
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2015 u 07:05
Veseli me ako sam ti bar malo pomogla. Kao i sa svim biljkama, često nije sve onako kako piše na deklaracijama. Svi mi imamo svoja mala "mikroklimatska područja" i često seljakamo svoje biljke sa jednog mjesta na drugo dok ne pronađemo koje im najbolje odgovara.
Isto je i sa travnjacima. Uzgojeni su i testirani u jednom klimatskom i geografskom području, a možda samo nekoliko kilometara dalje, njihove osobine će se promijeniti.
Naravno da možeš pitati sve što te zanima. Slobodno postavljaj pitanja na temama jer forum je pun iskusnih znalaca koji će ti rado pomoći.
Sretno sa travnjakom i vjerujem da ćemo ga jednog dana i vidjeti ovdje na forumu. Smile
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
mirna View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 231
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mirna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2015 u 10:05

Hvala, Smrčko.

 

Istina je što kažeš. I kod nas je navožena zemlja u kojoj je svašta bilo. Osim toga, oko nas ima puno zapuštenih dvorišta iz kojih vjetar svašta donosi. Najviše me živcira ta djetelina. Ostali korov se može, kako-tako, počupati.

Na vrh
katakrk View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katakrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Listopad 2015 u 21:13
Sada je doista se lijepo sve zazelenilo i jako sam sretna rado bi stavila sliku na forum ali nikako neuspjevam čekam priliko mozda nadem neku zrtvu da mi pomogne.
Pozdrav svima forimasima.AngryHug
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Listopad 2015 u 08:14
Da, stvarno! Kako se riješiti djeteline u travnjaku? U mom travnjaku je stvarno preinvazivna!
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2015 u 07:27
OK, opet ću sam sa sobom! Wink
 
U subotu sam nešto čeprkao po travnjaku i vidio sam da je opet mahovina počela rasti k'o luda!
Već sam lud od mahovine i ne znam kako se više riješiti te napasti.
Pošto znam da mahovini paše kisela zemlja uzeo sam sode bikarbone i posipao je po mahovini.
Jučer gledam i imam što vidjeti, mahovina požutila, skoro pa je gotova!
 
Moje pitanje za forumaše je: Je li netko koristio sodu bikarbonu za ovako nešto?
Kako izmjeriti kiselost tla i je li bi pomoglo travnjaku ako u vodu za zaljevanje stavim sodu bikarbonu?
Na vrh
katakrk View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2011
Status: Offline
Bodovi: 39
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katakrk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2015 u 23:12
Goran44bas ti hvala za ovo sa sodom bikarbonom moram odmah probati
jel se nikako rijesiti te mahovine.PozdravThumbs UpHug
Na vrh
goran44 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 18 Listopad 2012
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 128
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje goran44 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2015 u 15:59

Ma nema problema, nadam se da sam pomogao!

Naravno, išao sam isprobati još jednom teoriju sode i stvarno se pokazala točnom.
Gdje god sam je posipao po mahovini, mahovina je požutila.
Sad se spremam u proljeće zalijevati cijeli travnjak s vodom u koju ću otopiti sodu.
Na travu nije djelovala loše. Čak sam i namjerno posipao po ljulju i ništa, sve ok!
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.