Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Uređenje dvorišta ispred kuće - pomoć!
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Uređenje dvorišta ispred kuće - pomoć!

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
NoOne1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Listopad 2015
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NoOne1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Uređenje dvorišta ispred kuće - pomoć!
    Objavljeno: 17 Listopad 2015 u 11:23
Pozdrav, novi sam na forumu. Smile

trebao bi stručnu pomoć oko uređenja dvorišta ispred kuće.

(slike su velike pa nisam htio staviti da se odmah prikažu)

http://i.imgur.com/TUMGiwn.jpg
http://i.imgur.com/YGMdY0X.jpg 
http://i.imgur.com/4GxqXKT.jpg 
http://i.imgur.com/aRUxFvi.jpg 

Dakle, ovdje gdje je broj 1. planiram posaditi Crveni (Japanski) javor, staviti crvenu koru (marc) i sad bi trebao vaš savjet što još posaditi ispred javora i kako to urediti.

Na mjestu gdje je broj 2. je smokva i ona će ostati tu gdje je, te ispred nje imam u planu posaditi nekakav bor, no ipak bi htio čuti vaš savjet i mišljenje

btw, ovako je to izgledalo prije nekoliko mjeseci: Big smile

http://i.imgur.com/mvoFkrQ.jpg 

Pozdrav iz kišne Virovitice i unaprijed hvala na pomoći! Wink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
NoOne1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Listopad 2015
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NoOne1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2015 u 12:23
Ne mogu sad editirat gornju poruku pa molim moderatora da spoji.

Ovdje se najbolje vidi  koliko prostora ima:

http://i.imgur.com/gv0MS77.jpg
http://i.imgur.com/gv0MS77.jpg
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2015 u 16:26
Pozdrav, Smile hajde daj još malo informacija.
Znači dio broj 1; da li želiš cijeli taj prostor ispunit malčem i zasaditi biljkama ili samo središnji dio ( koji će imati nekakav oblik), a okolo će ostati travnjak ?
Kakve biljke želiš; cvjetnice, zimzelene, četinjače ? Pretpostavljam sve nižeg rasta ?


"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2015 u 18:11
lijepa okućnica, ali fali detalja; kamenjar je jedna od opcija, lijep u svako doba, ali sve ovisi o vašim afinitetima; ima puno vrtova u podforumu Moj vrt u slikama, malo pogledajte, možda se želje iskristaliziraju. I dobrodošli na forum smile75
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
NoOne1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Listopad 2015
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NoOne1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2015 u 18:16
Originalno poslano od člana rajski vrtovi rajski vrtovi napisao:

Pozdrav, Smile hajde daj još malo informacija.
Znači dio broj 1; da li želiš cijeli taj prostor ispunit malčem i zasaditi biljkama ili samo središnji dio ( koji će imati nekakav oblik), a okolo će ostati travnjak ? 
Kakve biljke želiš; cvjetnice, zimzelene, četinjače ? Pretpostavljam sve nižeg rasta ?



Evo malo sam ovdje nešto "naškrabao", nisam inače vješt u crtanju. :D

http://i.imgur.com/h9Lgodw.jpg

Malo sam sad stajao ispred kuće i razmišljao i mislim da bi ovako nešto kao što je na slici.
Jedino sada razmišljam da li oko Japanskog javora staviti sitne kamenčiće ili staviti malč kao što bi ga stavio na ovo nepravilno ispod tj. ispred javora.

Htio bi zimzele biljke i nižeg rasta, možda staviti u ovom nepravilnom obliku 2-3 kuglaste patuljaste tuje i još nešto dodati? 
Ne znam ni sam točno što bi pa eto svaki savjet dobro dođe. 
Hvala! Smile


Originalno poslano od člana Nisa Nisa napisao:

lijepa okućnica, ali fali detalja; kamenjar je jedna od opcija, lijep u svako doba, ali sve ovisi o vašim afinitetima; ima puno vrtova u podforumu Moj vrt u slikama, malo pogledajte, možda se želje iskristaliziraju. I dobrodošli na forum smile75

Da, sve smo porušili pa fali detalja i sve je prazno. O kamenjaru nisam razmišljao, ali uzet ću u obzir iako mi je to sad prije ne nego da. 
Listao sam malo teme, ima ih puno pa ću još pogledati večeras malo. 


Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2015 u 21:40
Nisam stručnjak, ali i ja mislim da bi ti bilo zgodno tu staviti kamenjar. Čini mi se da ti je taj dio dosta na suncu, možda južno od kuće?
Ako je tako, evo moj prijedlog: Najprije na području gdje bi bio kamenjar makneš svu travu. Nabaviš dva-tri veća kamena i oko japanskog javora ih malo ukopaš u zemlju da izgledaju kao da su tu oduvijek. Između njih posadiš Juniperus horizontalis (2 kom) i Iris pallida 'Variegata' (1 kom), da imaš cvijeća u proljeće, ali ne preblizu javoru. Sve pospeš šljunkom, a onda možeš tu dodati niske ukrasne trave (možda Festuca glauca) i, opet da nešto cvjeta, Armeria maritima (3 kom). U jesen je japanski javor toliko lijep da mu ni ne treba cvijeća u podnožju. Održavanje ovakvog kamenjara je lako, eventualno za vrijeme suše malo zaliješ ili iščupaš koju travku ako se pojavi. To bi izgledalo nekako ovako:

Ako sam nešto previdjela, molim znalce da me isprave.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2015 u 09:24
Andina Thumbs Up

Isto kao i Andina, i ja bih osobno spojila javor i ostatak u jednu cjelinu. Efektnije mi izgleda kao jedna cjelina neko dvije manje na malom prostoru.
Isto tako ne preferiram miješanje različitih malčeva (drvo, šljunak, kamen...) na malom prostoru, mislim da je bolje odlučiti se za jednu vrstu.

Slijedeći prijedlozi su sa niskim i patuljastim četinarima. Budući da ih ima u zelenim, žutim i plavim nijansama, moguće je stvoriti vrlo lijep kolorit. Isto tako, različiti oblici habitusa (okrugli, stožasti, stupasti, puzavi ...) omogućavaju razbijanje monotonije.





Ovdje ti želim ukazati samo na četinare, zanemari oblike i formu gredica.


I jedan primjer pravog minimalizma, ali meni je jako efektan. Svoju ulogu je tu odradilo veliko kamenje koje je potpuno promijenilo strukturu i izgled (zanemari hoste i ptice iako su mi i one super Smile)


"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
NoOne1 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 17 Listopad 2015
Lokacija: Virovitica
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje NoOne1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2015 u 10:17
Hvala Andina i rajski vrtovi. Thumbs Up

Cijelo sam vrijeme mislio kako bi to bolje izgledalo u dvije cjeline, ali ovo mi se sad čini nekako praktičnije i ljepše. 
Gdje bi mogao još naći takvih primjera/slika (kao zadnje tri)?
Hvala!
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2015 u 11:17
Moraš puno guglati jer nećeš sve pronaći na jednom mjestu. Smile

Kad pretražujem, pretražujem na engleskom. Idi na pinterest.com ili houzz.com. Imaš pretraživač i u njega upiši što konkretno želiš, npr: landscape design, front yard garden design, back yard garden design, conifers garden ideas, shrubs garden ideas, evergreen garden ideas, modern garden design, stone garden ideas ...

Jako su lijepi i japanski vrtovi (japanese garden design)
Sve ove pojmove možeš upisati i u google pa onda idi na slike. Tongue
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2015 u 12:08
Evo jedan primjer nešto drugačiji (travnjak je u sredini a naokolo su biljke i dekorativni elementi), a oblikom me jako podsjeća na dio koji želiš urediti. Oni šljunčani dijelovi u pozadini ne moraju nužno biti povišeni, visinu možeš dobiti biljkama ili kamenom.


"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Listopad 2015 u 13:31
pregršt ideja tu već ima, bolje ništa više ne pisati da ne bi bilo: nemogućnost izbora zbog prevelikog izbora; očekujemo sličicu kad bude finalni proizvod
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.