Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Vrtno cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sirotinjska orhideja (Schizanthus wisetonensis)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sirotinjska orhideja (Schizanthus wisetonensis)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sirotinjska orhideja (Schizanthus wisetonensis)
    Objavljeno: 12 Prosinac 2015 u 23:52
Drugi nazivi ovog prelijepog cvijeća su Andjeoska krila i Leptirov cvijet. Ova cvetnica pripada porodici Solanaceae, a potiče sa prostora Južne Amerike i Južne Afrike. Cvjetovi dolaze u više različitih boja, od bijele preko roze do crvene, svi cvjetovi imaju karakteristične pjegice i šare, koje sa pozadinskom bojom podsjećaju na orhideje ili na leptire. Biljka se u zaštićenom prostoru sije od II do kraja IV mjeseca u posude sa vlažnom zemljom, sjeme se prekriva tankim slojem zemlje. Posude se prekrivaju staklom ili najlonskom folijom. Optimalna temperatura za klijanje je 15-20 C, mlade biljčice se pojavljuju poslije dvije do tri sedmice. Krajem maja biljke presadite u baštu na razmake od 20-25 cm. Ako se želi direktno sijati na otvorenom to je najbolje učiniti u maju.



Prelijepo cvjeta sve do jeseni. Ako joj uslovi odgovaraju, može se sama zasijati.  Nije zahtjevna, a uspjeva na osunčanim i polu-osunčanim lokacijama. Visine je oko 40 cm. Žbunastog je rasta i veoma raskošno cvjeta pa osim u bašte, biljke možete posaditi u saksije ili žardinjere, lijepo će ukrasiti vaše balkone ili terase. Mladim biljkama se mogu zakinuti vrhovi, na taj način biljka razvija guste bokore i ne raste u visinu. Razmnožava se sjemenom, a osim proljetnje sjetve ako imate odgovarajući prostor za prezimljavanje, možete biljku sijati od VIII - IX mjeseca. Mlade biljke čuvati na temperaturi do 10 stepeni, ne niže, a na proljeće ih prvo iznijeti napolje da se postepeno adaptiraju na vanjske uslove. Nakon prilagođavanja biljke presaditi u baštu ili žardinjere, a na isti način vam mogu prezimiti odrasle biljke koje će u tom slučaju već rano na proljeće početi cvjetati! Ovo je prelijepa cvjetna vrsta koja će svojim cvjetovimna svakoga oduševiti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2015 u 10:48
Imala sam ih ove sezone



<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2015 u 19:34
Enrikova nona, jako su ti lijepe smile64
Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar...
Na vrh
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Prosinac 2015 u 21:22
Super izgleda, nema sta ;)
Na vrh
devang View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 22 Veljača 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje devang Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2016 u 00:16
Gdje se može nabaviti sjeme? I treba li im trgati odcvale cvjetova?
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Siječanj 2016 u 11:37
Ja sam sjeme kupila na e-bay prošle zime,jako je sitno bilo, pokupila sam par osušenih  cvjetova dali će niknuti na proljeće ne znam
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2016 u 15:17
posijala sam ih ove godine i procvjetale su.malo sam se razočarala.cvijet je sitan i nekako raštrkan

-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
janja-nja-nja View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 01 Studeni 2014
Lokacija: Predgrađe Zg-a
Status: Offline
Bodovi: 217
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje janja-nja-nja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Lipanj 2016 u 18:53
predivni su, prošle godine bilo za kupit mislim u kauflandu.
Ali ne ove plavkaste. prekrasne su ti, uživaj u njima:)
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,195 sekundi.