Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - pomoc oko vrta
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


pomoc oko vrta

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
Korisnik
Poruka
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2008 u 23:26
moja jeeeee :)
dogovorit cemo se mozemo se i upoznat
 
ajde dajte montazu:)
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2008 u 12:27
što recimo s biljkama koje ne mogu prezimiti a ja bi ih posadio u vrt? da li da ih posadim u zemlju ili ukopam u loncu u zemlju?
živim u hladnim krajevima gdje pada snijeg
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2008 u 12:39
tu nemam iskustva jer kod mene nema snijega
sigurno će ti pomoći netko tko zna
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2008 u 15:27
Kod mene u susjedstvu ima jedno dvorište u kojem su svako ljeto uz stazu prekrasni ogromni adami. Svaki ima cca 1,5-2 metra - ne pretjerujem! u dvorištu su iskopane rupe u kojima su preko ljeta s teglama. Zimi ih unese u kuću, a rupe ostaju do iduće godine! Izgleda jako efektno. Kad dođe vrijeme baš bum poslikala, ak gazda dozvoli!
Doduše , rupe na travnjaku, kad nema biljke, mogu biti opasne!
Na vrh
mali gogo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 780
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali gogo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2008 u 13:17

Ako sam dobro shvatio da si iz Rijeke, onda je najbolje vrt prilagoditi vašem podneblju i saditi vrste o kojima mi na kontinentu možemo samo sanjati, a ako ih i zasadimo moramo posebnu pažnju posvetiti zaštiti od hladnoće.

Najprije odredi želiš li urbani formalni izgled vrta ili neformalni prirodni vrt.
Formalni vrt zahtjeva simetriju, pravilne razmake sadnje, ravne ili pravilno zakrivljene linije u vrtu....
Neformalni podsjeća na prirodu, biljke su gusto posađene, prividno bez reda, mjestimično pregusto zasađene, a ponegdje postoje i praznine, obavezno je izbjegavati simetriju i ravne linije, za obrube gredica se upotrebljava kamen i prirodni materijali i sl. Recimo kod vas me fasciniraju starinski vrtovi prepuni cvjetnih lonaca od terakote razmještenih svuda po vrtu.
 
Drugo moraš odrediti hoće li ti taj dio vrta biti isključivo dekorativan ili će služiti za odmor, igru i sl. pa i te sadržaje ukomponirati u budući izgled. Takvi sadržaji zahtijevaju da dio vrta bude zaklonjen pogledima sa ulice.
 
Čini mi se da živiš u dijelu grada koji je prilično urbanog izgleda pa ne treba pretjerati sa "seoskim" detaljima kao što su ćupovi, bunari, drvena burad i sl. jer će previše odskakati izgledom od okolice.
 
Zidić nemoj rušiti, budući da su vrtovi na više nivoa daleko dekorativniji od ravnih. Radije posadi u gornji dio uz rub neki puzajući crnogorični prekrivač tla ili jastučaste zimzelene trajnice koje će spuzati dolje niz zid i tako ga djelomično zakloniti. Onu smreku ja ne bih odnio u šumu, već ju presadio na malo udaljenije mjesto od zida, baš kao i ruj, a s vremenom bih joj potkresao donje grane kako bi se i ispod nje mogle posaditi biljke kojima ne smetaju njezine otpale iglice. Dobro će izgledati takav kontrast, gorostasna smreka u malom vrtu. (A moći ćeš ju i okititi lampicama za BožićSmile)
Vodene vrtne elemente svakako ukomponiraj u budući izgled vrta. I obično pojilo za ptice s 2 L vode uljepša vrt.
 
U svakom slučaju počni raditi na uređenju, a s vremenom će ti ideje same padati na pamet pa ćeš promijeniti planove stotinu puta tijekom rada.
 
Jedino travu izbaci. Trava na tako maloj površini je samo davež i uopće ne dolazi do izražaja. Postoji nebrojeno puno pokrivača tla koji puno bolje prekrivaju tlo između biljaka, a ne traže ni približno toliko pažnje i košnju kao trava.
 
 
 
 
 
 
 
Slavonijo, zemljo plemenita, vele ti si lipo uzorita. Okićena zelenim gorama, obaljana četirim vodama, na priliku zemaljskoga raja.
Na vrh
ljiljana3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 197
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2008 u 15:40

Mali Gogo nabroji neke pokrivače tla, jer ja bih isto htjela popuniti prostor između biljaka, a ne želim travu.

Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Lipanj 2008 u 16:11
Eto vidiš, jako rado pročitam što piše mali gogo - posjeti njegovu stranicu, tamo ima čudesnih stvari.
 
Mali Gogo baš si me razveselio s ovim opisima vrta kakav želimo, jer upravo je moj ispao takav, kako ga ti zoveš "neformalni", ili divlji ja rečem i da samo rečem nisam to htjela, jednostavno sam ugurala sve što mi se svidjelo i sada imam pravo malu đunglu načetrdeset  kvadrata.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
ljiljana3 View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 197
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljiljana3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Kolovoz 2008 u 09:12
Osbourne, jesi li ti uredio vrt?
Stavi neku sličicu.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.