Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Gavez

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Začinsko i ljekovito bilje
Opis foruma: Ljekovi i začini u mome vrtu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1660
Datum ispisa: 04 Lipanj 2024 u 02:31
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Gavez
Objavio: Mikica
Tema: Gavez
Datum objave: 19 Svibanj 2008 u 18:42
Prije puno godina moja prijateljica mi je poklonila dvije sadnice gaveza i sada one "divljaju" u mom vrtu.Ne bih se ja njih sjetila nego me moja susjeda pita znam li štogod o toj biljci jer navodno da je dobra kod zarastanja kostiju.Naime njen muž ima problema sa ramenom pa sada probavaju narodne lijekove prije operacije.Za nju nikada nije kasno.Ja sam joj rekla da meni taj gavez svake godine napravi velike grmove koja ja odrežem i bacim u onaj gnoj od koprive i on opet radse pa raste.E sada pitanje glasi:zna li netko koji dio gaveza se koristi za boleasti kostiju,mišića ili sličnoga i kako se koristi?smile143



Odgovori:
Objavio: natalija
Datum objave: 19 Svibanj 2008 u 21:57
nisam strucnjak, ali nedavno je na htv isla dok. serija iz narodne ljekarne (ili slicnog naziva) i sjecam se da je bio neki strucnjak i da je bas govorio o crnom gavezu - kako on uopce nije ljekovit kaos to se to smatralo, nego je cak i otrovan

i pokazao je neki casopis - ljekovite biljke u kojem je bio clanak o gavezu, o njegovoj toboznjoj ljekovitosti, ali da je to zastarjelo jer su novija istrazivanja dokazala njegovu stetnost

eto, ne solim mozak nikom i ne volimk mudrovati, samo zelim reci da se treba dobro informirati prije koristenja ikakvog lijeka, a pogotovo biljaka nepoznatih svojstava


Objavio: natalija
Datum objave: 19 Svibanj 2008 u 22:02
p. s. uguglaj gavez
ima clanaka o njemu i njegovim svojstvima
cak i recept kako se pravi mast
(ako smijem staviti link na drugi forum evo http://roda.hr/forum/viewtopic.php?t=27437

ako ne brisite)

ali napominjem - oprezno




Objavio: Mikica
Datum objave: 19 Svibanj 2008 u 22:58
Hvala,povezat ću se.


Objavio: Ivan
Datum objave: 20 Svibanj 2008 u 07:12
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

nisam strucnjak, ali nedavno je na htv isla dok. serija iz narodne ljekarne (ili slicnog naziva) i sjecam se da je bio neki strucnjak i da je bas govorio o crnom gavezu - kako on uopce nije ljekovit kaos to se to smatralo, nego je cak i otrovan

i pokazao je neki casopis - ljekovite biljke u kojem je bio clanak o gavezu, o njegovoj toboznjoj ljekovitosti, ali da je to zastarjelo jer su novija istrazivanja dokazala njegovu stetnost

eto, ne solim mozak nikom i ne volimk mudrovati, samo zelim reci da se treba dobro informirati prije koristenja ikakvog lijeka, a pogotovo biljaka nepoznatih svojstava
tip je totalna neznalica !

-------------


Objavio: natalija
Datum objave: 20 Svibanj 2008 u 12:16
... nemojte ubiti glasnika...smile219


Objavio: Ivan
Datum objave: 20 Svibanj 2008 u 12:17
ne ubijamo ga, samo nije u pravu...

-------------


Objavio: SilveK
Datum objave: 20 Svibanj 2008 u 21:08
Crni gavez - symphytum officionale, biljka duguljastih listova i cvjetova plavoljubičaste, ružičaste ili bijele boje, od davnina se upotrebljava za lječenje mnogih bolesti, a najviše oblozima od lišća i korijena rane i prijelome kostiju. On potiče stvaranje novih koštanih stanica i pospješuje zacjeljivanje rana. Oblog za kosti radi se od usitnjjenog svježeg lišća i korijena, a čaj i tinktura se mogu isto koristiti u iste svrhe. Tvar koja ja zaslužna za diobu stanica, stvaranje novih koštanih stanica, zacjeljivanje rana i liječenje povrijeđenog tkiva je alatonin, a u gavezu se nalazi i mala količina otrovnih alkaloida, zato se ne proporuča uzimati ga u velikim količinama. 


Objavio: Mikica
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 03:24
Ljudi hvala na savjetima.Sve ću to prenijeti mom susjedu pa neka si on "miješa" pripravke, a ja ću i dalje uzgajati biljku.


Objavio: Ivan
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 04:25
gavezov korijen se preporuča koristiti izvana

-------------


Objavio: Mikica
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 11:02
Šta i ti dežuraš?iKako si mislio izvana.Vidiš na Ljekovito bilje se nisam sjetila.Imam sve brojeve pa ću sada kada sam sama preko ovog produženog vikenda malo potražiti.Pravi si,hvala.smile138


Objavio: Ivan
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 11:10
Korijen se nariba  ili još bolje prereže na kockice, stavi u čistu vodu i ostavi da pusti sluz. Ili se samelje  u prah nakon sušenja pa onda u vodu i kad nabubri stavlja se kao oblog na bolna mjesta. Odlično pomaže kod zarastanja rana ili kad fali dio (ne veliki) kože.. isprobao na sebi.

-------------


Objavio: buba
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 11:24
gavez je zakon! uganuća, istegnuća tetiva odlično iscjeljuje...isprobano i na zglobu ruke i noge...
korijen sasušeni samelje se , može i u mlinu za kavu, prokuha se žlica praha u 1dl mlijeka dok ne postane sluzavu a potom se ta sluz stavlja kao oblog i zamota, ostavi 24 sata zamotano. pomaže!Thumbs%20Up


Objavio: Ivan
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 11:27
Bravo.

-------------


Objavio: dada
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 11:29
i ja imam iskustva s gavezom. slomila ja nogu tj. glezanj prosle godine i stavljala sam oblog od gaveza. korjen gaveza se prokuha u vodi i tako kako je Ivan rekao, postane sluzava masa koja se stavi na mjesto koje tretiramo i on se nakon kratkog vremena totalno stisne. drzi se ako se dobro sjecam, 3 dana. definitivno pomaze. a to znam jer je jedan covjek nakon sto je lom na nozi tretirao gavezom (odbio gips na svoju odgovornost) dosao nakon nekog vremena na rengen i rekli su mu da ih ne zeza misleci da im je dao krivu nogu!   


Objavio: Ivan
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 11:33
To samo potvrđuje ono što sam napisao o onom glasnogovorniku koji kudi gavez. Za unutrašnje korištenje  treba biti oprezniji.. znati gdje je ubran i koristiti sluz, no za neke stvari dobar je i prašak.. na vrhu noža...(kao mjerica).

-------------


Objavio: Božikovine
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 11:48
GAVEZ

Sadrži: u malim količinama otrovni alkaloid simfitocinoglosin i glikoalkaloid konsolidin, zatim mnogo sluzi, nešto gume i smole, 5-6% tanina, eterično ulje, 1-3% asparagina, šećer, 0,7% purinskog derivata alantoina, hormon auksin, koji potiče stvaranje novog tkiva, i holin.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje: Zahvaljujući alantoinu koji sadrži gavez potiče rast i razmnožavanje stanica, dakle obnavljanje tkiva. Zbog toga se uspješno primjenjuje kod preloma, rastrganih rana, čireva, tvrdih oteklina na mliječnim žlijezdama i kvržica gihta. Za te se svrhe kuha isjeckan korijen dok ne postane mekan kao kaša, pa se od toga prave oblozi, i to tako da se namaže oko 1 cm debelo na platnene krpe. Isto tako koristi i tinktura od gaveza, pomiješana u jednakim dijelovima s tinkturom od moravke (Arnica montana) i tinkturom od nevena (Calendula officinalis). Pije se triput dnevno po 10-15 kapi u malo vode, poslije jela.

Kao lijek protiv bronhijalne astme i plućne tuberkuloze , izbacivanje krvi iz pluća, želučanih i crijevnih čireva, služi čaj koji se priprema tako da se 5 g suhog korijena kuha pola sata u 1/2 l vode, ostavi da odstoji 15-20 min. i procijedi. Pije se 1 šalica natašte, zatim svakih pola sata 2-3 velike žlice i prije spavanja opet 1 šalica.

Ima još o gavezu, ako vas zanima slijedi nastavak.
Tekst je preuzet iz Zlatne knjige ljekovitog bilja, autor Zlatko Gursky.


Objavio: Mikica
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 09:02

Ljudi moji pa ovo je krasno.Samo sada postoji jedan problem.Ja nemam toliko gaveza da bih vadila korijenje i sušila ga za sve te pripravke.Imam tri grma.Sada mi milom vas recite gdje da nabavimo korijenje.Ja sam mislila da se za prijelome i uganuća može koristiti list.Naime ja jedno dva do tri puta godišnje porežem sve listove jer je grm ogroman.



Objavio: Božikovine
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 21:02
Ako je grm ogroman trebao bi i korijen biti povelik.
S ljekovitim biljem treba postupati oprezno, ništa bez nadzora lječnika.

Ljekovi mogu biti otrovi a otrovi ljekovi. Stvar je samo u količini!


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 27 Svibanj 2008 u 19:23
Potpisujem sve što su rekli Ivan i Božikovine!
Gavez je moja omiljena biljka.Puno puta je pomogla meni i mojoj obitelji.
U Dalmaciji inače nema gaveza.On raste u dubokoj i vlažnoj zemlji, ali ja sam ga prije 15-ak godina dobavila iz Bosne.Ima počasno mjesto u mom vrtu, svugdje gdje je blizu voda.Ovdje ga često treba zalijevati.
Pogrešno je kidati mu listove, oni su neophodni da bi se učinio što deblji korijen.Korijen se vadi u kasnu jesen ili rano proljeće ali i po potrebi.
Od gaveza pravim razne pripravke, macerat (u maslinovu ulju ),tinkturu, mast ...Ali ga najčešće koristom svježeg.
Tinktura je odlična za bolni palac kod gihta ali i za sve bolne zglobove.
Od macerata pravim kreme za opekotine i druge rane.
U mojoj home-made kremi za lice je gavez obvezan sastojak uz neven,gospinu travu, ružmarin, trputac i aloju veru.Nijedna kupovna krema nije joj ravna!
Gavez sam upotrebljavala nakon operacije.Ožiljak je skoro nevidljiv jer gavez pomaže stvaranju novih stanica te se ne stvara "divlje" meso..
Kad je moj sin slomio nogu (teški lom femura ) čim je skinut gips počeli smo sa gavezom.Sve je proteklo u najboljem redu.
Gavez zaustavlja unutrašnja krvarenja (želudac, pluća..) ali ga treba vrlo oprezno uzimati oralno i ne više od 15 dana.
Još samo da napomenem da sve pripravke radim za sebe, svoju obitelj i prijatelje te da ovo nije savjet ni preporuka za upotrebu nego moje iskustvo.



Objavio: Mikica
Datum objave: 29 Svibanj 2008 u 13:36

E sada kada si me navukla,možda bi bilo dobro ,molim,te da pošalješ koji receptić,za lice, i ostale pripravke,pa ko voli nek izvoli.smile143



Objavio: rijeka53
Datum objave: 29 Svibanj 2008 u 15:37
dadada....definitivnio cekamo recepte narocito kada su isprobaniThumbs%20Up


Objavio: Ivan
Datum objave: 30 Svibanj 2008 u 07:40
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Ljudi moji pa ovo je krasno.Samo sada postoji jedan problem.Ja nemam toliko gaveza da bih vadila korijenje i sušila ga za sve te pripravke.Imam tri grma.Sada mi milom vas recite gdje da nabavimo korijenje.Ja sam mislila da se za prijelome i uganuća može koristiti list.Naime ja jedno dva do tri puta godišnje porežem sve listove jer je grm ogroman.

Prošeći po bilo kojoj vlažnoj livadi i naći ćeš ga i za prodatiTongue

-------------


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 30 Svibanj 2008 u 09:39
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

E sada kada si me navukla,možda bi bilo dobro ,molim,te da pošalješ koji receptić,za lice, i ostale pripravke,pa ko voli nek izvoli.smile143

Svakako,tim više što mi je želja da nas kozmetička i farmaceutska industrija prestanu pljačkati i trovati te da se što više okrenemo prirodi u riješavanju kozmetičkih i zdravstvenih problema. Evo kako ja radim:
 
Uvijek u kući imam gotovi macerat gaveza, gospine trave,nevena ružmarina koje pravim u domaćem maslinovom ulju.Prve tri trave su melem za kožu a ružmarin potiče cirkulaciju.
Uzmem od svakog macerata jednaki dio i zagrijavam na pari (u vodenoj kupelji )pazeći da temperatura ne prijeđe 60-70°.Dodam pravi pčelinji vosak (ima ga svaki pčelar a i biljne ljekarne,mislim ).
E sad koliko voska treba dodati ja to radim odokativno.Dodam pa izdvojim jednu malu količinu i ohladim da vidim koliko je krema tvrda.Ako nije dovoljno dodam još sve dok ne dobijem željenu tvrdoću.S vremenom se "uhvati ruka".
 Sad dolazi ono najvažnije:aloe vera.
U gotovu kremu dodajem opet odokativnu količinu gela aloje kojega predhodno istučem mikserom kao bjelance.Radi mirisa može se dodati nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili nekog drugog , po želji.Opet izmiksam i spremim u kutijice nekadašnjih skupih krema koje mi nisu nikad bile dovoljno dobre.
Napomena:
S obzirom da u kremi ima kantarionova ulja (ulja gospine trave ) oni koji misle da im ona može prouzročiti fotoosjetljivost, kremu trebaju upotrebiti samo uveče.Nitko nikad od onih koje upotrebljavaju ovu moju kremu nisu imali takvih problema.
I, onima  koji imaju masnu kožu ova krema može dodatno zamastiti kožu, posebno ako je rade bez aloje jer je aloja odličan ovlaživač kože.S alojom, rekla bih, da krema odgovara svakom tipu kože.Ali valja isprobati!
Ako ništa, može se koristiti samo povremeno kao maska za lice koja izvanredno čisti kožu.
Trebam li napomenuti da je krema odlična za ruke (pogotovo naše koje stalno nešto ruju po vrtu ),zatim za opekotine, rane, udarce, modrice, proširene vene, bolne zglobove...
smile56
 


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 30 Svibanj 2008 u 10:35
Admine, ne znam jesam li offtopicQuestion
 
Macerat gaveza pravim tako da izribam svježi korjen gaveza,zalijem ga maslinovim uljem i držim na toplom mjestu (ne mora na suncu ) 3-4 tjedna.
Ulje mora biti iznad gaveza 1-2 cm.
Tako radim i ostale macerate.
 
Što kad nemam gotovih macerata a hoću brzinski napraviti kremu:
 
U emajliranu posudu ubacim neven (suhe latice iz čaja ),izribani svježi korijen gaveza,listove ružmarina , listove svježeg trputca pa čak i crni sljez.(Kantarionvo ulje dodajem naknadno, njega uvijek imam)
Sve zalijem maslinovim uljem da ogrezne i kuham na pari (vodena kupelj ).
Jako je važno da posuda s vodom bude na tihoj vatri, da temeratura ulja ne prelazi 60-70°, bolje  niža, jer maslinovo ulje gubi na kvaliteti ako se pregrije te da gornja posuda bude uvijek zaronjena u vodu a nikada ne smije biti u direktnom dodiru sa izvorom topline.
To bi se trebalo "kuhati" 72 sata.Ali ja to nikada ne činim.Tijekom nekoliko dana upalim kuhalo na izvjesno vrijeme,pa ugasim, pa opet upalim strogo pazeći da posuda ne ostane bez vode i da je voda uvijek topla, osim, naravno, po noći.Proces može trajati i duže ako se manje zagrijava.
Kad se tako iz biljki izvuku svi korisni sastojci, masa se procijedi kroz gustu lanenu krpu, dobro istisne, doda kantarionovo ulje.
Dalje se postupa isto kao i u predhodnom receptu.
 
O aloji i njenim blagodatima trebalo bi otvoriti posebnu temu Ne znam da li je već ima?
 
Oprostite ako sam preopširna, to je profesionalna deformacija.smile42
 


Objavio: Mikica
Datum objave: 31 Svibanj 2008 u 09:53
Fermina-Daza ovo je super pa ti si nam pravi ljkarnik.Hvala puno,krećem u akciju sakupljanja biljaka,pa onda pravljenje ostaloga.smile78


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 31 Svibanj 2008 u 10:51
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Fermina-Daza ovo je super pa ti si nam pravi ljkarnik.Hvala puno,krećem u akciju sakupljanja biljaka,pa onda pravljenje ostaloga.smile78

Molim, molim.smile219Samo naprijed, u akciju.
I obavezno javi rezultate.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 31 Svibanj 2008 u 23:50
Tinkturu gaveza bi trebala imati svaka kućna ljekarna.Jednostavna za napraviti a vrlo učinkovita.
Isjecka se, nariba ili samelje svježe korijenje gaveza stavi u teglu, prelije dobrom rakijom ili votkom.Rakija mora biti poviše korijena 1-2cm.Držati 4 tjedna, ne mora na suncu, te procijediti.
Mazati bolna mjesta od reume, gihta, artroze, istegnuća, isčašenja,sportske ozljede ali i rane, akne itd.Prije nanošenja tinkture dobro je bolno mjesto namazati nevenovom masti jer je tinktura, radi alkohola, jaka i mogla bi nagristi.
Kažu da mazanje ovom tinkturom briše bore.smile47
Zato cure navalite da mi budete lijepe.
Tko ima suhu kožu trebao bi prije namazati lice nekom kremom


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 02 Lipanj 2008 u 00:07
A sad evo konačno i slike gaveza da oni koji ga ne poznaju vide kako izgleda:
 


Objavio: Nickless
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 08:55

Još nisam koristio korjen gaveza pa me zanima da li se koristi samo onaj unutarnji bijeli dio korjena ili čitav korjen?



Objavio: Ivan
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 08:59
Crni dio ostruži tupom stranom noža ili operi starom četkicom za zube da se skine zemlja i  sve ostalo što je priljepljeno uz njega. Ukoliko je korijen veći i stariji, zna biti šupalj iznutra pa ga prereži i to isto očisti.

-------------


Objavio: Nickless
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 09:00
Tnx, stvarno si brz Smile


Objavio: Ivan
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 09:02
pa kad pratim malo ovaj forum dok ne dobijem posao, dok me šef ne zaposli Big%20smile

-------------


Objavio: Nickless
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 09:09
Dobro je to, drago mi je da je ovaj forum "živ" jer mnogi se umrtve s vremenom. Ima se puno toga korisnog za pročitati. Imam i ja dosta knjiga, ali uvijek nakon teorije volim prije neke primjene prvo čuti praktična iskustva.


Objavio: Ivan
Datum objave: 17 Lipanj 2008 u 09:24
dosta toga sam iskušao sam na sebi.

-------------


Objavio: Nickless
Datum objave: 18 Lipanj 2008 u 19:52
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Crni dio ostruži tupom stranom noža ili operi starom četkicom za zube da se skine zemlja i  sve ostalo što je priljepljeno uz njega. Ukoliko je korijen veći i stariji, zna biti šupalj iznutra pa ga prereži i to isto očisti.
 
Evo jesam. Smile
 
Sad još dilema sušiti u hladu ili na suncu?


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 18 Lipanj 2008 u 22:56
Na propuhu u hladu, po mogućnosti nanizati na konac.
Gavez je učinkovitiji u svježem stanju.


Objavio: Ivan
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 04:43
Što svježiji to bolji!

-------------


Objavio: Ivan
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 16:58
Gavez je na "lošem" glasu kao otrovan zbog kemikalije pod znanstvenim nazivom pirolizidni alkaloidi (PA). U PREVELIKIM količinama PA mogu izazvati oštećenje jetre a moguće i rak. No, za to bi bilo potrebno popiti 5 litaračaja dnevno, a to nitko normalan a ni lud ne bi učinio. Sastav PA se temelji na istraživanjima dr. Bruce-a Ames-a iz sveučilišta California u Berkeleyu. Prema njegovim nalazima i istraživanjima ŠALICA ČAJA OD GAVEZA MANJE JE KANCEROGENA OD JEDNE LIMENKE PIVA !!!

-------------


Objavio: Nickless
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 19:40
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Korijen se nariba  ili još bolje prereže na kockice, stavi u čistu vodu i ostavi da pusti sluz. Ili se samelje  u prah nakon sušenja pa onda u vodu i kad nabubri stavlja se kao oblog na bolna mjesta. Odlično pomaže kod zarastanja rana ili kad fali dio (ne veliki) kože.. isprobao na sebi.
 
Evo pa sam si napisao da se samelje u prah nakon sušenja i ja poslušao Confused
 
Osim toga, tko će to iskapati ujesen i po zimi ako zatreba ...


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 22:39
Ja u vrtu imam puno gaveza.Njegujem ga kao najdraže cvijeće.Iskopam ga kad mi zatreba, ne gledajući na godišnja doba, i pravim kašicu od njega.

Ponekad za manje rane ili opekotine od komada korijena izrežem listiće i nalijepim direktno na ranu.Zalijepi se bolje nego hanzaplast.I liječi bolje!

Od zrelog korijena ujesen napravim tinkturu i uljni macerat da se nađe u kući .
Što se tiče čaja od gaveza, uvijek savjetujem oprez iako sam i ja pročitala to o čemu Ivan govori.Ali njega ionako ne pijemo radi ugode.
Dovoljno je samo savjetovati oprez i ne pretjerivanje ni s količinom ni s vremenom uzimanja.


Objavio: Nickless
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 08:52
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Iskopam ga kad mi zatreba, ne gledajući na godišnja doba, i pravim kašicu od njega.
 
Hvala na dobrim savjetima i uputama i tebi i Ivanu. Probaću ja i sa svježim i sušenim, već po potrebi i prilici.


Objavio: Nickless
Datum objave: 02 Srpanj 2008 u 13:57
Evo probao gavez i oduševljen. Malička je tri puta padala na jedno koljeno i tako dva puta otrgnula poveću krastu pa je nastala vrlo ružna rana promjera od preko centimetar. Vremenskim kombiniranjem malo oblog od svježeg korjena gaveza, malo talk i sušenje rane na kraju je u roku od sedam dana zaraslo savršeno praktički bez formiranja kraste. Uz naravno malo sreće bez dodatnog padanja na isto koljeno Smile
 
Super stvar taj gavez, volim se uvjeriti kad ljekovite biljke djeluju.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 00:41
Ja sam već svih oko sebe zarazila gavezom tako da se kod mene dolazi po gavez za mnoge probleme.A vrt mi je pun gaveza koji je zapravo uporan korov kojega poljoprivrednici ne vole.Sigurno bi smatrali moj vrt zapuštenim.Ha..ha...


Objavio: Nickless
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 08:28
Pa i mene je evo do nedavno živcirao jer raste kako hoće i gdje hoće, a ja sam ga tamanio kao korov. Sad ga od ovog proljeća koristim s koprivom za pripremu prirodnog gnojiva u jednoj bačvi (biljkama koliko vidim izgleda paše) pa već gledam kako će ga biti premalo. Nadam se da lišće brzo naraste ponovo nakon rezanja.


Objavio: Nickless
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 14:36
 I sad moram opet iskapati gavez AngryAngryAngry, a već sam dvije štihače polomio.


Objavio: griva1978
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 18:13
 a joj! smile148 možda možete nći neki manji, mlađi primjerak sa i manjim korjenom koji nije tako dubok.... ja sve što kopala najdublje cca pola metra al čula da korjan zna narasti i 1 metar u dubinu.... a joj..bildanje! :O))


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 16 Srpanj 2008 u 16:53
Da li znate koliko je gavez učinkovit kod životinja?Poznata je njegova upotreba u veterinarstvu.
Više puta sam svoje životinje, naročito psa, liječila gavezom.Sve povrede,rane, razderotine, ugrize, lomove...
Svjedok sam da je mojemu psu, gnojna rana zarasla od doslovce dva mazanja tinkturom gaveza.


Objavio: smrcko
Datum objave: 26 Rujan 2008 u 17:56
Ovo moram napisati. Prije par mjeseci sam posjekla kažiprst do kosti ,srpom i vidjela sam kost i naravnosmile39.
Nisam išla na hitnu, nije mi se dalo, više nisam smjela ni gledati u prst da nebismile39. Rana je brzo zarasla.
Nakon izvjesnog vremena prst se sav počeo osipati oko zarasle posjekotine, kao da imam herpes, i kost na tom mjestu kao da se kvrga pojavila i nisam mogla saviti prst (posjekotina je bila na zglobu sredine prsta).
Neznam  jesam li 3-4 puta stavila nekakav domaći melem od gaveza( dobila sam ga na poklon, čak je bio star oko godinu dana). Sve je bilo kao rukom odnešeno i prst profunkcionirao.
Znali netko od vas pomaže li gavez kod reumatskih upala kostiju,te teniskog lakta( upela tetiva), ili samo lomova i mehaničkih oštećenja kostiju?
Da ne idem uzalud kopati po livadama.smile68


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 26 Rujan 2008 u 23:47
Gavez pomaže ne samo svježim ranama nego i starim, dugotrajnim, koje teško zaraštaju , zatim svim problemima sa kostima od lomova do bolnih zglobova, reume, artritisa, artroze, istegnuća, isčašenja, otoka, modrica, proširenih vena, ožiljaka, bora i ...čega sve ne.

Najbolji je izribani svježi korijen od kojega se sa malo vruće vode napravi gusta kaša, stavi na gazu pa na bolno mjesto.

Tinktura je također dobra za sve navedeno, samo mora biti gusta.Znači puna tegla izribanog gaveza, zaliti dobrom lozovačom da prekrije masu i držati na suncu 3-4 tjedna.


Objavio: smrcko
Datum objave: 26 Rujan 2008 u 23:52
Super stvari , samo di da ga nađem. Na selu sam pitala za njega oni niti ne znaju što je gavez. Moram slike ponijeti, možda ga netko prepozna. Mislit će da sam pukla.LOL
I naravno pribor za kopanje ponijeti.smile161


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: manči
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 00:18
...kod nas nema gaveza....morat ću ga prenijet i razmnožit...meni treba za gnojivo...a mogla bi na MM testirati obloge od korjena...on uvijek ima neke sportske povrede...smile96


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 16:18
Manči, ako ti trebaju početni korijeni, javi se na PM.Poslat ću ti.Ja ga imam krcato.
Za sportske povrede se jako puno koristi, čak postoji i spray od gaveza.
ali najbolji je kad ga sama prirediš.Smile


Objavio: manči
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 21:06
O, hvala Fermina...javit ću ti se....moram mu nać pravo mjesto...možda sjeverna strana vrta kraj tuša da ima vlažnu zemlju,  koliko- toliko!Smile


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 21:52
Da, upravo tako.I kod mene jedna velika enklava gaveza raste blizu tuša, samo pazim da nitko ne upotrebljava sredstva za kupanje i šampone dok se tu tušira.Taj tuš služi samo za ispiranje mora nakon kupanja.Smile

Treba mu vode, što više bit će korijen veći.Ali to je ipak korov, neće lako nestati.


Objavio: manči
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 08:55
...i kod mene je to tuš za režentavanje poslije mora...


Objavio: Nickless
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 09:40
Evo imam jednu dilemu pa bih molio mišljenja, naime muči me koliko je macerat od gaveza kvalitetan i učinkovit pripravak. Zahvaljujući uputama i savjetima FD & grive napravio sam ove godine nekoliko tih macerata i tinktura ... ali, tinktura od gaveza je npr. jako tamno smeđa, gusta (i isprobano učinkovita), dok se u maceratu od gaveza na dnu izdvojila nekakva smeđa masa koja je kompaktna i definitivno se neda razmutiti i otopiti u ulju. Istovremeno je samo ulje macerata potpuno sviježe svijetle boje ... što me kopka i navodi na mišljenje da je moguće da se gavez zapravo nije niti kvalitetno macerirao premda je bio u jednako na suncu kao npr. macerat gospine trave. Mislim, ne bih htio imati ideju o tome da imam kvalitetan pripravak ako on to nije i eventualno u nekoj potrebnoj situaciji bespotrebno računati na njega i gubiti vrijeme s njim.
 


Objavio: griva1978
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 10:45
.... kada ste rezali gavez sigurno ste primjetilti da je izrazito ljepljiv i da se ako ga pustite na par h iz njega izlučuje tako jako "ljepilo" koje se zna zgusnuti do gustoče ...po meni onako bukvalno neke gume...
....ako je vaš gavez siguno sa nepriskanog područja sa njim je apsolutno sve u redu.... možda je zbog sušne godine to "ljepilo" puno, puno jače i možda se (...al to zavisi od primjerka do primjerka..) trebalo staviti puno manju koncentraciju gaveza u odnosu na biljku.....
...ja radim sa punom staklenkom i gore ulje,....ali ovo vam je extra jak koncentrat koji se nikako ne smije koristiti kao običan... nego ga uzeti 1/3 bar.....
...klaična izrada meserata je 1:4


Objavio: Nickless
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 12:10
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


....ako je vaš gavez siguno sa nepriskanog područja sa njim je apsolutno sve u redu....
 
Ne uspjevam ovaj komentar o tome da li je gavez u redu ili ne staviti u kontekst dileme o učinkovitosti maceriranja gaveza Confused
 
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


možda je zbog sušne godine to "ljepilo" puno, puno jače i možda se (...al to zavisi od primjerka do primjerka..) trebalo staviti puno manju koncentraciju gaveza u odnosu na biljku.....
 
Staviti gdje i u odnosu na kakvu biljku!?!? Stavio sam naribani korjen gaveza u staklenku i prelio maslinovim uljem ...
 
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


...ja radim sa punom staklenkom i gore ulje,....ali ovo vam je extra jak koncentrat koji se nikako ne smije koristiti kao običan... nego ga uzeti 1/3 bar.....
...klaična izrada meserata je 1:4
 
Da li je moguće da je macerat gaveza toliko koncentriran da je jači i od direktne upotrebe samog korjena kao što se često preporuča onima koji su u prilici (iskopati ga)?
 
Da li je macerat gaveza kvalitetnija, odnosno koncentriranija otopina ljekovitih kemijskih supstanci od tinkture gaveza?


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 12:21
Originalno poslano od člana Nickless Nickless napisao:

Evo imam jednu dilemu pa bih molio mišljenja, naime muči me koliko je macerat od gaveza kvalitetan i učinkovit pripravak. Zahvaljujući uputama i savjetima FD & grive napravio sam ove godine nekoliko tih macerata i tinktura ... ali, tinktura od gaveza je npr. jako tamno smeđa, gusta (i isprobano učinkovita), dok se u maceratu od gaveza na dnu izdvojila nekakva smeđa masa koja je kompaktna i definitivno se neda razmutiti i otopiti u ulju. Istovremeno je samo ulje macerata potpuno sviježe svijetle boje ... što me kopka i navodi na mišljenje da je moguće da se gavez zapravo nije niti kvalitetno macerirao premda je bio u jednako na suncu kao npr. macerat gospine trave. Mislim, ne bih htio imati ideju o tome da imam kvalitetan pripravak ako on to nije i eventualno u nekoj potrebnoj situaciji bespotrebno računati na njega i gubiti vrijeme s njim.
 
 
Nickless, nije nikakvo čudo da si to s maceratom gaveza uočio.
 
Mislim da sam već negdje napisala da se gavez kao i neven teško maceriraju.Ulje ne izvuče optimum aktivnih tvari iz njih kao što to učini alkohol.Da bi se to koliko-toliko poboljšalo treba teglu češće protresti pa i razbijati grudvice gaveza ako je potrebno.Ja sam tome doskočila tako da gavez u maslinovom ulju maceriram u posudi uronjenoj u vodenu kupelj (72 sata na max. 70°C ).Osim toga više puta miješajući razbijam grudve gaveza.Da skratim postupak maceriranja kod pravljenja miješane kreme stavim i ostale trave skupa sa gavezom da se maceriraju.
Inače , više volim upotrebljavati tinkturu gaveza ali nekad mi baš treba macerat kao kod krema za lice i vene.Smile
 


Objavio: Nickless
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 12:34
Hvala FD na jasnom odgovoru. Mislim da ću ubuduće razmisliti o pravljenju macerata od gaveza, ionako ga imam oko kuće dovoljno za iskopati bilo kada ako je takva potreba.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 12:43
Pa da. Za svježe udarce, rane, ožiljke...skoknem u vrt, iskopam gavez, izribam, stavim na gazu i na ranu.A za bolne  i otečene zglobove, artritis, bolni palac kod gihta... oblozi od tinkture.


Objavio: griva1978
Datum objave: 30 Rujan 2008 u 13:04
Originalno poslano od člana Nickless Nickless napisao:

Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


....ako je vaš gavez siguno sa nepriskanog područja sa njim je apsolutno sve u redu....
 
Ne uspjevam ovaj komentar o tome da li je gavez u redu ili ne staviti u kontekst dileme o učinkovitosti maceriranja gaveza Confused
 
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


možda je zbog sušne godine to "ljepilo" puno, puno jače i možda se (...al to zavisi od primjerka do primjerka..) trebalo staviti puno manju koncentraciju gaveza u odnosu na biljku.....
 
Staviti gdje i u odnosu na kakvu biljku!?!? Stavio sam naribani korjen gaveza u staklenku i prelio maslinovim uljem ...
 
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:


...ja radim sa punom staklenkom i gore ulje,....ali ovo vam je extra jak koncentrat koji se nikako ne smije koristiti kao običan... nego ga uzeti 1/3 bar.....
...klaična izrada meserata je 1:4
 
Da li je moguće da je macerat gaveza toliko koncentriran da je jači i od direktne upotrebe samog korjena kao što se često preporuča onima koji su u prilici (iskopati ga)?
 
Da li je macerat gaveza kvalitetnija, odnosno koncentriranija otopina ljekovitih kemijskih supstanci od tinkture gaveza?





... 1 točka ! :o))..... to je bio samo moj mali komentar, kao što vidite po postovima brbljam puno toga više nego me se pita, to i valja ok?

...2 točka :o)) ... očiti lapsuz zar ne....

...3 točka...sirova biljka je skoro u pravilu učinkovitija od bilo kojeg oblika estrahacije jednostavno i logično zato jer se u različitim oblicima estrahiraju različite tvari.... samo jedna grupa spojeva će se estrahirati u uljnom mediju a druga u vodenom- alkoholnom....a sirova biljka istodobno ispuštati i jedanu i drugu grupu spojeva.... ali nekad je ipak bolji mecerat jer on ima veću količinu i koncentraciju spojeva... a zavisno od medija i ubrzava unos aktivnih tvari ( kao što npr alkohol radi)...a ulje će i njegovati  pa se to koristi tamo gdje takva primjena treba.

p.s. macerat je estrahacija i pohrana tvari u bilo kome mediju, najčešći su: uljni macerat( nekad ima i posebne nazive zavisno od biljke), alkoholni( najčešće zvan i tinktura), vodeni ( zvan i čaj ali najčešća primjena u ovom slislu je močenje bilja preko noći u hladnoj vodi, korjenje, gomolji, trvdi dijelovi biljek), glicerolni (kod nas se ne koristi toliko).

...eto i opet sam napisala puno toga više nego ste me zamolili za odgovor




Objavio: arleena
Datum objave: 10 Prosinac 2008 u 09:16
Prije svega lijep pozdrav svim članovima, od nove članice na forumu.
Jučer sam baš kupila korijen gaveza u biljnoj ljekarni jer sam pronašla u jednoj novini da su umivanja i oblozi od njega jako djelotvorni kod akni i upalnih procesa koji ih prate.
namočila sam ga u vreloj  vodi i pustio je tu svoju blagotvornu sluz (bila je poprilično smeđa i gusta) koju sam namazala na lice i isprala nakon dvadesetak minuta....
zanima me moram li ga ispirat s obzirom da me lice nakon nekog vremena počelo zatezati kako se sluz osušila ili ga možda mogu ostaviti da djeluje preko cijele noći...



Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 10 Prosinac 2008 u 10:07
Dobrodošla,arleenasmile75
Nije potrebno držati gavez na licu preko noći.Ali više od 20 min svakako.Možda 1-2 sata.Probaj što ti odgovara.
Imaš dobar topic za akne na začinskom i ljekovitom bilju.
 
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2140&PN=1 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2140&PN=1


Objavio: griva1978
Datum objave: 10 Prosinac 2008 u 12:17
...ja gavez učestalo na taj način ne bih nikako preporučila.... on je pun alantonina koji snažno potiče epitelitaciju kože a to se zapravo odosi na jačanje, regeneriranje i rast gornjih slojeva kože..... iako gavez ima mnoga protuulapna svojstva pa će u tom smislu pomoći kod akni zaista, postoj realna opasnost da toliko potakne regeneraciju i jačinu gornjih slojeva da oni onda ne propuštaju gnoj i može doći do potkožnih akni koje još više kompliciraju stvar..... ista stvar je sa ranama koje prebrzo zacijeli gornje slojeve dok se dolje tkivo još nije sraslo, pa može doći do komplikacija, zagnojenja... ... tako da se i na koncentraciju treba pazizti....pitati stručnjaka da vam kaže što točno i kako....i zašto.....iako  ste najvjerojatnije kupili suhi korjen koji je puno manje djelotvoran....

..akne dolaze ili zbog neke vrste bakterija, gljivica, hormonalnih promjena, ljekova, alergija/netolerancija na hranu ili kozmetiku koja se koristi... te je uvijek mudro pogledati šta se može napraviti i u tom pravcu...


Objavio: arleena
Datum objave: 10 Prosinac 2008 u 13:01
hvala na odgovorima Smile.
stvar je u tome da i imam dosta potkožnih akni zato me dodatno i strah koristiti gavez zbog nuspojava koje sam našla na ovom a i drugim forumima.
Koliko dugo bih ga uopće smjela koristiti i dali bi ga  trebala razrijediti sa više vode da bude manje gusta smjesa.
koristila sam puno medicinskih proizvoda, raznih kremica i svi su mi dodatno izritirali lice a primijetila sam da "stvari" iz prirode bolje podnosim.



Objavio: griva1978
Datum objave: 12 Prosinac 2008 u 14:16
....po opisu kako si dala.... i da sam ja na tvome mjestu i sa pretpostavkom da nemam baš ništa prirodnih proizvoda koje bih mogla upotrebljavati ( 100% prirodne kreme, mljeka, losioni i sl...) zamutila bih 2 x tjedno glinu ( mislim da u onoj temi piše kako...ako ne napišem ti.... i u tu smjesu bih dodala 2 žlce gavezovog čaja...


Objavio: mestrovica
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 15:34
Pozdrav svima! Embarrassed
Ja sam nova Clap  i prije 9 dana istegla sam ligamente koljena, mislim, tako da hodam pomoću štaka i uglavnom sjedim sa podignutom nogom. U svakom slučaju, koljeno mi je natečeno, nosim elastični zavoj i... evo me na forumu. Juče sam kupila korijen gaveza u biljnoj apoteci (koji je inače pakiran za kuhanje čaja) i skuhala ga sa decilitrom mlijeka, stavila na gazu i tako toplo na koljeno,a zatim zavila. Isto sam ponovila jutros, tako da mi je još oduvijek na koljenu. Sve to zahvaljujući Vama. Thumbs%20Up Ne znam da li dobro radim pa molim Ferminu, Grivu i ostale da me posavjetuju... Da li se to uistinu stavlja toplo, s obzirom da liječnici savjetuju hladne obloge, koliko se dugo drži tj. kad trebam promijeniti oblog?; Da li ja to dobro pripremam i kad bih trebala vidjeti poboljšanje? Hvala unaprijed.smile56
 


Objavio: griva1978
Datum objave: 25 Siječanj 2009 u 21:28
Originalno poslano od člana mestrovica mestrovica napisao:

Pozdrav svima! Embarrassed
Ja sam nova Clap  i prije 9 dana istegla sam ligamente koljena, mislim, tako da hodam pomoću štaka i uglavnom sjedim sa podignutom nogom. U svakom slučaju, koljeno mi je natečeno, nosim elastični zavoj i... evo me na forumu. Juče sam kupila korijen gaveza u biljnoj apoteci (koji je inače pakiran za kuhanje čaja) i skuhala ga sa decilitrom mlijeka, stavila na gazu i tako toplo na koljeno,a zatim zavila. Isto sam ponovila jutros, tako da mi je još oduvijek na koljenu. Sve to zahvaljujući Vama. Thumbs%20Up Ne znam da li dobro radim pa molim Ferminu, Grivu i ostale da me posavjetuju... Da li se to uistinu stavlja toplo, s obzirom da liječnici savjetuju hladne obloge, koliko se dugo drži tj. kad trebam promijeniti oblog?; Da li ja to dobro pripremam i kad bih trebala vidjeti poboljšanje? Hvala unaprijed.smile56
 



pozdravi...

..topli/više mlaki oblozi ( jre tako brže aktivne tvari ulaze...) ..ali uzmite bilje od subana ( jako je važno da bilje nije staro a kod korjena pogotovo zna bilje biti jaako staro pa je bitno da je firma od povjerenja..) ...sameljite ga u mlincu za kavu pa onda kuhajte.... najbolje kupite pola kile jer će trebati... ( mislim da ima suban pakiranje takv, a i jeftinije će vas doći....
...mjenjati svakih par sati, dakle stalno na kojenu neki zavoj sa biljem...pboljšanje? hmmm poboljšanje... ne tako friška ozljeda - duže traje...a ako u tjedan dana ne vidite baš nikakav pomak... :(...iako vjerujem da će biti :)

...ja bih rađe upotrijebila tinkturu ( puno puno bolje- jača koncentracija aktivnih tvari+alkohol= brži ulaz tvari...) ...opet bitno da je od friškog korjena rađeno...

..javite kako je prošlo i kako napreduje i treba li još koji savjet:))) ..ja idem opet na put ali ima drugih ljudi tu ( Framina i ostali:)))))


Objavio: mestrovica
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 21:56
Griva, puno hvala na brzom odgovoru. Kupila sam još gaveza. Žličicu samljevenog gaveza skuham u decilitar mlijeka i stavljam tople obloge, tako da mi koljeno bede sluzavo. Još me boli, ali čini mi se da pomaže.
Voljela bih imati tinkturu, ali imam problem jer nigdje ne mogu nabaviti friškog korijena. No dobro...
Još jednom hvala i sretno na putu! Big%20smile


Objavio: griva1978
Datum objave: 28 Siječanj 2009 u 22:19
nakraju nisam otišla na put..... zakompliciralo mi se jako na poslu pa ću ići u ponedjeljak... ako ne bude mećava...a kakoje meni krenla, stalno me nešto sprijećava.... :((

..da, sviježeg gaveza sada ( ali i nače:(( ne možete nigdje nabaviti.... možda netko od forumaša ima sviježega dosta pa vam na proljeće pošalje koji mladi gomolj... nikad ga nije na odmet imati pri ruci ( ako mate vrt...)
..ako je kaša sluzava to je super! :)) znači da je još aktivan :))..možete staviti 2 žličice na dcl mlijeka slobodno... :)
....tinturu isto možete napraviti od suhoga ( ali imajte na umu da nije tooooliko dobar kao svijež)...još stignete napraviti tinturu- u teglicu mljevenog korijena stavite do 2 prsta prije vrha, nalijte domaću rakiju ( što jaču to je bolje) i stavite na 3 tjedna na radijator ili na neko toplo mjesto, i VAŽNO: svaki dan kad god ste u blizini promućkajte snažno staklenku...bar par puta dnevno.... ako je vani sunčano stavite na prozorsku dasku da upije i sunčeve energije.... nakon 3 tjedna procjedite i mažite time kožu, stavljajte obloge od biljnog materijala koji ostane cijeđenjem.... kako je to vaše ozljeda koja će potrajati... mžete slobodno napraviti tinkturu jer će vam trebati...još dugo nakon vam se bude činilo da je ozljeda zarasla svejedno mažite tinturom oboljelo mjesto....

...drago mi je da vam se već čini da poamže, biljke su čudo!! čudotvorne!!! :))))))


Objavio: mestrovica
Datum objave: 29 Siječanj 2009 u 10:41

griva,

vrt nemam, ali suhog gaveza, jake domaće rakije, staklenku, radijator i balkon na suncu imam, pa se bacam na pravljenje tinture!

Usput, kad već pravim tinturu, a svašta sam pročitala, da li se ona koristi za još kakva izlječenja; npr. za vene ( mamu mi bole noge ), bore, ..., i ... pošto Vi imate iskustva ( dok sam ja totalni laik u tome ), u koje svrhe Vi koristite tinturu?!
Na kraju, šta drugo reći nego veliko HVALA. Hug


Objavio: griva1978
Datum objave: 29 Siječanj 2009 u 13:39
Originalno poslano od člana mestrovica mestrovica napisao:

griva,

vrt nemam, ali suhog gaveza, jake domaće rakije, staklenku, radijator i balkon na suncu imam, pa se bacam na pravljenje tinture!

Usput, kad već pravim tinturu, a svašta sam pročitala, da li se ona koristi za još kakva izlječenja; npr. za vene ( mamu mi bole noge ), bore, ..., i ... pošto Vi imate iskustva ( dok sam ja totalni laik u tome ), u koje svrhe Vi koristite tinturu?!
Na kraju, šta drugo reći nego veliko HVALA. Hug


...ali kod te tinture imajet na umu da nije "prava"...već je recimo prva pomoć u nedostatku one punovriejdne od sviježeg bilja.....

...za vene kao vene neće pomoći ali hoće za osjećaj boli koji proizlazi i iz pritiska, nagnječenja na okolno tkivo, također pomaže kod "razgradnje" nakupljene krvi ...što bismo rekli starih ili novih izljeva krvi u podkožno tkivo, modrica i sl...ali i kod "imuniteta" kože a posebno njene čvrstoće ( alantonin) jer je kod proširenih vena ( koje najčešće idu sa još  kojim poremećajem... kapilare, šečer)...zbog slabe opskrbe krvi i kisikom kože - koža postane blijeda, perutava, brzo puca a nakon toga slijede i ranice, rane  koje jako teško zarastaju - tu vam gavezova tintura isto može pomoći...kod svih vrsta pucanja i perutanja kože ( ali imati na umu da je unutra alkohol!!)...kod svih vrsta oteknuća,lomova,istegnuća, udaraca, edema, mjesta gdje je normalni "bioritam" krvi i tkiva zbog nekog razloga zablokiran... mehanički... ili kemijski koji onda prelazi u mehanički- što će reći - artritisi, artroze, reuumatski bolovi i sl... ali tu se zavisno od poremećaja koristi tinktura sviježeg lista ili sviježeg korjena....

..za bore ju ja osobno ne koristim ( već neke druge stvari) ali za bore je isto učinkovita ALI treba imati opet na umu da je unutra alkohol... pa staviti 1 jušnu žlicu tinkture u 1 dcl vode pa na plamen da izvri alkohol i eto  vulgaris tonika za kožu... kojis se naravno čuva u frižideru i ima kratak vijek trajanja...

..ja osobno tinkturu gaveza koristim za razne modrice i udarce, ogrebotine - jer sam često u šumi i takve male ozljede su normalne....


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 30 Siječanj 2009 u 10:00
Potpisujem sve što griva kaže.Smile
 
Dodala bih samo nešto o venama.Ja sam svoje bolesne vene izlječila koliko se one mogu izlječiti.Uglavnom nemam više problema s njima a imala sam i to velikih.
 
Meštrovica, ako želiš pomoći mami kod vena neka ne upotrebljava tinkturu gaveza direktno na oboljele vene.Koža oko bolesnih vena je nježna, tanka i osjetljiva i alkohol bi je mogao iritirati.Ako se stavlja oblog od tinkture područje treba najprije namazati nevenovom kremom  a onda preko oblog od gaveza.
Ali zašto uopće tinktura?Najbolje ti je napraviti kremu od gaveza ili još bolje od gaveza, nevena, gospine trave....i to na bazi maslinova ulja.
Poznato je da se gavez a i neven teško maceriraju u ulju pa im zato treba pripomoći - kuhanjem. I to u vodenoj kupelji, nikako direktno na vatri.
 
Uzmi cca jednake količine gaveza, nevena, gospine trave, ružmarina (za cirkulaciju )...Sve to utopi u extra djevičansko hladno prešano maslinovo ulje, da ogrezne ali da izgleda kao kaša.Posudu stavi iznad posude sa toplom vodom koja samo lagano kuha.Temperatura maceriranja ne smije prijeći 70°C ( radi maslinova ulja ).Proces maceriranja bi trebao trajati 72 sata ukupno.Često mješati.Procijediti.Tako dobiješ izvanredan uljni macerat za vene a možeš ga i zgusnuti pčelinjim voskom ili biljnim glicerolom u kremu.A ako na kraju u kremu dodaš i gel aloe vera ne samo da će krema biti efikasnija nego će vremenom nestati i tamna pigmentacija kože koja je česta pojava kod proširenih vena.
 
Redovitim mazanjem ovom kremom/uljem bol u nogama i otečenost će nestati a i estetski izgled će se popraviti.
 
PS.
Budi uporna sa gavezom za svoje koljeno.Sigurno će ti pomoći.A ako je još natečeno, otok ćeš najbolje skinuti oblogom od švedske grenčice. Mjesto obloga treba predhodno namazati nevenovom kremom.


Objavio: griva1978
Datum objave: 30 Siječanj 2009 u 19:52
.... mudro ti kaže fermina :)))) krema je jako dobra ideja.... anjena krema je genijalna :)))

...ali ja ipak mislim da će gavezova tinktura bolje skinuti otok od šv. grenčice.... dokazano čak na slučajevima gdje niti ja nisam vjerovala da će upijeti nešto čuda napraviti ( 5-togodišnje šepanje zbog neobjašnjivog a bolnog oteknuća stopala...do te mjere da je žena godinama hodala bosa a zimi u mekanim kućnim papučama...a doktori nisu znali što je....) pa gavez u par dana potpuno skinuo bolove i normalno nosi obuću...još uvijek mi nije jasno što se desilo ali mi je drago da je :)))))


..a što se tiče tinkture direkt na kožu- ja sam pak za tu malo sirovu i agresivnu primjenu ...jer tako direkt ulazi kroz kožu u tkivo a kad je bol i otekniuće bitno je prvo to sanirati.....krema/ulje/masne faze sprečavaju 100% ulaz zinture u kožu jer je ona ipak alkoholna ( a alkohol i mast/ulje bježe ća jedno od drugog... pa alkohol hlapi... umjesto da uđe u kožu i sa sobom unese one otopljene aktivne tv ari...)


Objavio: mestrovica
Datum objave: 30 Siječanj 2009 u 22:02
Hvala objema!
Nego,za napraviti tinkturu, ipak treba vremena jer treba stajati 3 tjedna, pa za sada kuham mljeveni gavez u mlijeku i stavljam obloge. Na žalost, još ne vidim poboljšanje jer je koljeno i dalje bolno i otečeno. Iako, priznajem, manje boli.
... Nego, ne mogu vjerovati da mi se ovo desilo,..., izgleda da već polako gubim živce, 15 dana je prošlo,... ,no, nema odustajanja, ... a da, kupila sam i mast od gaveza pa je namažem prije spavanja - šteta što je pakovanje malo, 30ml, pa ću već sutra morat kupiti novu...
Toliko... nekako mi je lakše kad sa Vama ovo podijelim... Hvala na razumijevanju...smile79     


Objavio: mestrovica
Datum objave: 30 Siječanj 2009 u 22:09
I još nešto, Ti si mi griva rekla da kupim sušeni gavez od subana, jer da imaju veće pakiranje ( npr. od 1/2 kg ), a i jeftinije mi je,... , nego, je li to firma-proizvođač i, gdje bih to mogla naći za kupit. Ja sam, inače, iz Splita.
Još jednom HVALA i lijep pozdrav!


Objavio: griva1978
Datum objave: 31 Siječanj 2009 u 10:58
...jan spider ili suban su najkvalitetnije što se komercijalno može kupiti...jer je u vezi bilja velika mučka svagdje u državi....a gdje u splitu, ne znam.... možete preko neta potražiti njihove stranice pa tamo naći popis trgovina ili ih kontaktirati... vjerujem da će vam dgovoriti..... 


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 31 Siječanj 2009 u 16:21
Ja kupujem u tigrusa, preko net-a.Prodaju subanove proizvode, uglavnom.Dosta povoljna su im velika pakiranja.


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 31 Siječanj 2009 u 16:51
Originalno poslano od člana griva1978 griva1978 napisao:

.... mudro ti kaže fermina :)))) krema je jako dobra ideja.... anjena krema je genijalna :)))

...ali ja ipak mislim da će gavezova tinktura bolje skinuti otok od šv. grenčice.... dokazano čak na slučajevima gdje niti ja nisam vjerovala da će upijeti nešto čuda napraviti ( 5-togodišnje šepanje zbog neobjašnjivog a bolnog oteknuća stopala...do te mjere da je žena godinama hodala bosa a zimi u mekanim kućnim papučama...a doktori nisu znali što je....) pa gavez u par dana potpuno skinuo bolove i normalno nosi obuću...još uvijek mi nije jasno što se desilo ali mi je drago da je :)))))


..a što se tiče tinkture direkt na kožu- ja sam pak za tu malo sirovu i agresivnu primjenu ...jer tako direkt ulazi kroz kožu u tkivo a kad je bol i otekniuće bitno je prvo to sanirati.....krema/ulje/masne faze sprečavaju 100% ulaz zinture u kožu jer je ona ipak alkoholna ( a alkohol i mast/ulje bježe ća jedno od drugog... pa alkohol hlapi... umjesto da uđe u kožu i sa sobom unese one otopljene aktivne tv ari...)


Iz opreza uvijek savjetujem prije tinkture mjesto namazati sa nevenovom kremom.Doduše, kad se radi o gavezovoj tinkturi toga se pravila ni ja ne držim.Ona je sluzava, osim toga pravim je sa domaćom rakijom pa ni nije tako jaka.
Ali kad se radi o tinkturi švedske grenčice, nebrojeno puta sam se uvjerila kako ona, aplicirana direktno na kožu može izazvati vrlo neugodnu iritaciju.Švedska gr. je moćna tinktura sa jakim alkoholom!
Nanošenje bilo koje tinkture na nježnu i već oštećenu kožu kod proširenih vena ne dolazi u obzir.
Znam dobro što govorim jer ratujem sa venama desetljećima i mogu reći da sam izišla kao - pobjednik.To područje se definitivno maže sa biljnim kremama (gavez, neven, gospina trava...)

Meštrovice, imaš li igdje nabaviti svježi gavezov korijen?
Ako bi njega nanosila i to u debelom sloju kroz nekoliko dana bi ozdravila, garantiram.
Ako nemaš, nego kašu praviš sa prahom(mljevenim gavezom ), dodaj vrlo malo vruće vode (mlijeko ovdje ne igra nikakvu ulogu) da kaša bude što gušća - ali sluzava.


Objavio: mestrovica
Datum objave: 31 Siječanj 2009 u 23:14
Na žalost, nigdje ne mogu nabaviti svježi korijen. Nema koga nisam pitala, Cry , tako da se sve svede na stavljanje mlakih obloga od mljevenog suhog gaveza. Da li to znači da ne moram kuhati gavez, već samo da ga promiješam sa vrućom vodom?! I koliko puta, dnevno, da mijenjam oblog?... Baš sam pravi laik!... Izvinite... Noću stavim kupljenu mast s gavezom i propolisom...
 ... A šta drugo reći, nego HVALA.
 
                                            Hug


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 22:18
Nema nikakve potrebe kuhati gavez.
Žlica praha i žlica mlake vode izmješa se u kašu i namaže na bolno mjesto.
Ili se nanese na gazu pa na ranu.
Primjetit ćete da se gavez sa mlakom vodom odmah pretvara u sluzavu kašu.
A to je ono što treba.
Idealno bi bilo mijenjati oblog svakih 4 sata.


Objavio: mestrovica
Datum objave: 01 Veljača 2009 u 23:21
smile79


Objavio: griva1978
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 14:49
Originalno poslano od člana mestrovica mestrovica napisao:

Hvala objema!
Nego,za napraviti tinkturu, ipak treba vremena jer treba stajati 3 tjedna, pa za sada kuham mljeveni gavez u mlijeku i stavljam obloge. Na žalost, još ne vidim poboljšanje jer je koljeno i dalje bolno i otečeno. Iako, priznajem, manje boli.
... Nego, ne mogu vjerovati da mi se ovo desilo,..., izgleda da već polako gubim živce, 15 dana je prošlo,... ,no, nema odustajanja, ... a da, kupila sam i mast od gaveza pa je namažem prije spavanja - šteta što je pakovanje malo, 30ml, pa ću već sutra morat kupiti novu...
Toliko... nekako mi je lakše kad sa Vama ovo podijelim... Hvala na razumijevanju...smile79     



...očito je bilo vrijeme da stanete na mjestu.... :))))...sve ima svoje zašto.... možda da ste bili na nagama i dalje bi naletio neki kamion na vas i ne biste ovako dobro prošli... :))..čudni su putevi subine... ali u svakom slučaju razlog sigurno postoji.... koljena su psihosomatski mjesta u tijelu koja objedinjuju onu izrazito finu nijansu između fleksibilnosti- savitljivosti- poniznosti ( klečenje u preklinjanju) - pokoravanja ( istini) i one snage i jakosti, energije koja je potrebna da se tijelo digne, skoči, doskoči, kompletno nosi u kretanju... bez koljena nema kretanja, bez koljena pokret je kao u robota, drvene lutke ( bez duše, bez osjećaja).....možda je smijer u kojem ste se kretali bio takav da nije bio u skladu sa najdubljim istinama u vama ( pokoravanje, ponoiznost, prihvaćanje istine u sebi...) pa koliko god ona bila bolna....
......iskoristite ovo vrijeme da malo razmislite, odahnete i osluškujete ostale dijelove tijela koji su vam sigurno već slali signale al ste ih ignorirali pa vam je tijelo odlučilo iskorititi priliku za nasilno stagniranje i zaustavljanje......

...ako je koljeno manje bolno, to je već nešto :))) ali ja bih navašem mjestu napravila tinturu definitivno jer će vam sigurno trebati....da zalječite ovo koljeno ( ili posije drugo :)))
...i kupila bih si neke fine domaće eko kamilice i gospine trave za piti...jer one daju utjehu, majčinski zagrljaj i snagu zemlje...a koljeno je često vezano uz prihvačanje vlastitih osjećaja i misli, istina  koje dolaze iz dubine duše....pa je tu potrebna i utjeha ali bome i snaga.....

...da sam na vašem mjestu ja bih stavljala samo obloge od prokuhane kaše gavezova praha...jer je pitanje koliko gaveza uopće ima u toj kremi...ako imate kakvu ogrebotinu ili ozljedu na koži - isprobajte ju - ako vam zasita brzo zacjeli- znači da ima dovoljno gaveze... ali vjerojatno piše na pakiranju... prebalo bi biti barem cca 1/4 gaveza...




Objavio: mestrovica
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 18:34
griva, jako si lijepo sve ovo rekla i natjerala me na razmišljanje... ima tu pi više od istine...
...Evo priče; naveče sam išla na vježbe-pilates, jer jako puno sjedim (takav mi posao), počeli smo se zagrijavati sa laganim rastezanjem, ništa pretenciozno, dapače, laganini... bila sam u čučnju na lijevoj nozi sa desnom ispruženom nogom u stranu, i kad sam se išla okrenuti prema njoj, nešto je u koljenu preskočilo, zabolilo me i nisam mogla stati na desnu nogu.Dakle, sve se desilo, nekako, tako bez veze da nitko nije mogao vjerovati da mi se uopće išta desilo. I ja sam ostala iznenađena, s obzirom da sam dosta elastična, po prirodi uvijek nasmijana i energična osoba. Napominjem, da cijeli život plivam i nešto treniram. Tako sam svima rekla da nastave vježbati a ja sam odskakutala iz dvorane, misleći, proći će. Još isto veče otišla sam do jedne bake jer sam čula da ona namješta iščašenja, nije mi ulijevala povjerenje, ali sam uistinu poslije nje mogla hodati. Rekla mi je da ne idem kod doktora i da mirujem par dana te da će to proći. Kamo sreće da sam je poslušala!!! Otišla sam doma, legla, noću se nisam mogla okretati od bola, ali, ujutro nije bilo oteka. Da nije bolilo, mislila bih da je sve OK. Kako sam se ipak trebala javiti doktoru, radi bolovanja, to sam učinila. Na slici noge nije bilo nikakvog preloma. Na žalost, nadobudan mladi specijalista ( sad to uviđam ) nogu mi je prilikom pregledavanja tako savijao, dizao i okretao da sam mu rekla kako me jako boli. No, on je rekao da legnem i mirujem jer je mora pregledati. Šta ću, mislim, doktor je, valjda zna šta radi. Rekao je da sam istegla ligamente i slijedi obavezno mirovanje, hladni oblozi, analgetici i kontrola na trautomologiji za par dana. Nakon njegovog "pregleda" koljeno mi je buknulo; kesa leda je izvukla temperaturu, ali od tada, do danas, koljeno je bolno, natečeno i ... sad slijedi kolega sa posla koji mi savjetuje gavez, internet i Vas dvije koje ste me oduševile.
... o svom životu neću ovdje, ali me je uistinu netko trebao zaustavit ...iako, toliko toga još ove godine trebam odraditi... takva sam...


Objavio: griva1978
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 19:26
... ja bih na vašem mjestu posumnjala na odkrhnuće hrskavice ili preklapanje živca preko drugog ( što se ne vidi na rangenu).... i udavila te doktore- bilo bi im drago da mi nađu UZROK problema samo da me skinu sa vrata :))))))))))...

...ne znam kakva je ta baka koja vem je to namještala.... možda vam se nije svidjela kao osoba, možda je gruba, bezobrazna pa vam zato nije uljevala povjerenje...ali bar je nešto bolje i više znala nego taj doktor.... da sam ja na vašem mjestu, poklopila bih se ušima , kupila čokoladu i kavu i otišla joj ponovo da ona baci pogled, jer može biti da zna više nego specijalisti uz svu tehniku...

..pozdravi, čitamo se za 10-tak dana., odoh ja na put... nadam se da će vam do tada biti puno bolje... :)


Objavio: mestrovica
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 21:52
griva, pročitala sam poruke... sad sam od ortopeda i izgleda da idem na operaciju koljena tzv. artroskopiju... sva sam nikakva i trenutno mi mozak ne radi... odustajem od gaveza... nalaz je blocada gen.dxt. + znaci za leziju meniska, Lachman i ladica... toliko... i.... čujemo se!


Objavio: griva1978
Datum objave: 02 Veljača 2009 u 22:21
....ufff...samo odprilike znam o čemu se radi al zvuči gadno... žao mi je što je kompliciranije i ozbiljnije nego se na prvi pogled činilo...
..želim ti sreću i da operacija protekne uredno a oporavak bude kratak... čudnog li slijeda.... znaju li  kako se to zapravo desilo...

puno pozdrava i sretno!


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 03 Veljača 2009 u 14:17
Meštrovice, zbilja mi je žao i šokirana sam sa takvim razvojem događaja.Shocked
Uvjerena sam da se to nije smjelo tako završiti.
Sve takve i slične ozljede rješavam sama.Samo ako je lom u pitanju - onda doktori.
Imala sam sličnu ozljedu.Koljeno mi je bilo ko nogometna lopta.
Gavez, švedska grenčica, razne masti sa travama i mirovanje....sve je došlo na svoje.
Želim ti svako dobro i brz oporavak.


Objavio: mestrovica
Datum objave: 04 Veljača 2009 u 00:08
Cure, hvala, operacija je u ponedjeljak. Javim Vam se... Čuvajte se! Tongue


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 04 Veljača 2009 u 20:11
Sretno, dušo.Ti se čuvaj.

A kad sve prođe i započne rehabilitacija sjeti se ti opet gaveza.

On ni u kom slučaju ne može naškoditi, dapače pomoći će sigurno.smile73


Objavio: mestrovica
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 12:04
Big%20smile Evo mene nazad!
Operacija uspješno zavrsila, bilo, ne ponovilo se, kako meni, tako nikome. Na žalost, doktor je konstatirao da su osim meniskusa, popucali i križni ligamenti, a i patela je napukla. Mene, sada, ništa ne boli, ali nogu još ne mogu skroz saviti. Naime, vježbam svaki dan jer je to jedini način da koljeno ponovo ojača i postane stabilno. Stavljam velike količine leda nakon svake vježbe i mislim da ću skoro baciti štake (od juče koristim samo jednu). U utorak idem vaditi konce i kod specijaliste, a onda slijedi fizikalna terapija. Javim Vam se ponovo!
Veliki pozdrav i poljubac od moje malenkosti! Heart


Objavio: hoya
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 12:09
Pozdrav tvojoj malenkosti. Pratila sam vaše poruke i baš si me obradovala javljanjem. Drago mi je da si dobro i što da ti kažem - evo, samo hrabro naprijed!

-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 16:31
Bravo, meštroviceThumbs%20Up.
Puno mi je drago da je operacija uspjela.Bogme si ti to bila pošteno strgala.
Hrabro naprijed.
Javi kako ide rehabilitacija.
Evo za Valentinovo smile82



Objavio: griva1978
Datum objave: 17 Veljača 2009 u 15:05
Originalno poslano od člana mestrovica mestrovica napisao:

Big%20smile Evo mene nazad!
Operacija uspješno zavrsila, bilo, ne ponovilo se, kako meni, tako nikome. Na žalost, doktor je konstatirao da su osim meniskusa, popucali i križni ligamenti, a i patela je napukla. Mene, sada, ništa ne boli, ali nogu još ne mogu skroz saviti. Naime, vježbam svaki dan jer je to jedini način da koljeno ponovo ojača i postane stabilno. Stavljam velike količine leda nakon svake vježbe i mislim da ću skoro baciti štake (od juče koristim samo jednu). U utorak idem vaditi konce i kod specijaliste, a onda slijedi fizikalna terapija. Javim Vam se ponovo!
Veliki pozdrav i poljubac od moje malenkosti! Heart



...evo i mene.... put mi se malo razdužio.......

.....držim ti pačeve da oporavak bude što bolji!! :))) ne brži i kraći nego bolji :)))))))...i polako sa tim štakama... neka ih još malo :))))

pozdravi i drži se :)))


Objavio: mestrovica
Datum objave: 18 Veljača 2009 u 00:05

Pozdrav svima, i hvala na podršci. I Tebi hoya!Hug

Danas su mi skinuli konce, ponovna kontrola za 14 dana. Kući vježbam, a tek za 14 dana krećem na fizikalnu. Štake i dalje koristim jer se ne smijem skroz nasloniti na nogu, a i sigurnija sam sa njima. Leda koristim u neograničenim količinama. Ovo dosta sporo ide, ali kažu da je inače tako kod ovakvih ozljeda. Ma bit će to sve dobro...
Malo me zatvorilo u stanu jer ne radim, i usporilo, ali tko zna zašto je to dobro. Zvuči blesavo, ali... vidjet ćemo... smile42
smile56


Objavio: mestrovica
Datum objave: 06 Ožujak 2009 u 17:32
Evo me opet! Tongue
Ranije sam krenula na fizikalnu, tako da mi je već dosta bolje. Od juče hodam bez štaka, naravno, samo kraće relacije. Ništa me ne boli, ali koljeno još koči-zateže iako nema oteka,pa hodam ko po jajima. Najgore mi je spuštanje niz stepenice. Nastavit ću sa gavezom pa vjerujem da će to doći sve na svoje. Nadam se da ste i Vi svi dobro?! Velika pusa i javite se ako imate kakav dobar savjet! Heart


Objavio: griva1978
Datum objave: 07 Ožujak 2009 u 14:39
pozdravi meštvrovica!!
lijepo da je sve krenulo na svoje...polako ali je .... to je valjda neki prirodan ritam... kad prođe vrijeme i napraiš odmak tek ćeš tada znai za što je to razdoblje bilo potrebno.... :))

pišemo se poslije... sad nekud idem.... :))


Objavio: iwanho
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 21:18
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Prije puno godina moja prijateljica mi je poklonila dvije sadnice gaveza i sada one "divljaju" u mom vrtu.Ne bih se ja njih sjetila nego me moja susjeda pita znam li štogod o toj biljci jer navodno da je dobra kod zarastanja kostiju.Naime njen muž ima problema sa ramenom pa sada probavaju narodne lijekove prije operacije.Za nju nikada nije kasno.Ja sam joj rekla da meni taj gavez svake godine napravi velike grmove koja ja odrežem i bacim u onaj gnoj od koprive i on opet radse pa raste.E sada pitanje glasi:zna li netko koji dio gaveza se koristi za boleasti kostiju,mišića ili sličnoga i kako se koristi?smile143


Bok Mikica...
Ti si imala sreću da ti prijateljica pokloni 2 sadnice. Ja sam novi na forumu, iz okolice Krapine. Ako si negdje bliže mogel bi te olakšati za koju sadnicu.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk