Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Pamuk

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Vrtno cvijeće
Opis foruma: Sve o vrtnome cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2736
Datum ispisa: 10 Srpanj 2025 u 09:01
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Pamuk
Objavio: ljleko
Tema: Pamuk
Datum objave: 05 Veljača 2009 u 14:45
  imam sjeme pamuka pa vas molim ako neko zna kad se sije i ostalo
                           Ljubica Hvar



Odgovori:
Objavio: voki
Datum objave: 05 Veljača 2009 u 15:53
Što se tiče pamuka, seme mu ima jako nepropusnu semenjaču koju treba oštetiti pre setve. Na fakultetu smo potapali seme 5-10 minuta u rastvor solne kiseline, zatim smo prali seme i tek onda sijali. Za klijanje i nicanje traži mnogo toplote i duži dan, pa ako ga sada siješ moraćeš mu obezbediti dodatno osvetlenje.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: administrator
Datum objave: 05 Veljača 2009 u 21:28
oduvjek me zanimalo kako izgleda pamuk uzivo... omalena sam geldao stare filmove o robovima kako beru pamuk... i zanimalo me kako to stvarno izgleda...
 
jer stvarno je neobicna biljka..
 
Ljleko ako ti uspije sadnja i biljcica naraste obavezno posalji lsike i javljaj nam kako bilja napreduje... a ako bude viska sjemena  javljam se odmah :o))


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: voki
Datum objave: 13 Veljača 2009 u 08:29
Pamuk je jednogodišnja biljka koja u našim kontinentalnim uslovima zbog duge vegetacije cveta i formira čaure ali najčešće se čaure ne otvaraju. Ja sam jedne godine izvadio biljku iz bašte u jesen, posadio je u saksiju i stavio pored radijatora da čaure dozre.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 13 Veljača 2009 u 12:37
Kod nas, na jugu, se nekada davno uzgajao pamuk.
Naravno da su se čahure pune bijelog pamuka otvarale i to je prekrasno izgledalo.Sjećam se da sam ih kao dijete brala i da je to bio jedan od rijetkih poslova u poljoprivredi koji sam voljela raditi.


Objavio: ljleko
Datum objave: 13 Travanj 2009 u 13:14
  
  Da li tko zna nešto o pamuku,imam sjeme pokušala sam posijati ali ništa nije izašlo to je bilo u veljači.Inače živim u Hvaru.
 
                                                               Pozdrav


Objavio: domingo
Datum objave: 14 Travanj 2009 u 19:16
Koliko se ja sjećam iz filmova....to je visoka biljka. Onda Fermina ti mora da si jako visoka žena....lijepo, lijepo


Objavio: Staky
Datum objave: 07 Svibanj 2009 u 16:25
Ja  htjela uzeti par sjemenkica pamuka, nisu ni jeftine moram priznati. Dobro da ste mi ovo i rekli..baš mi je žao što to neče kod nas uspjeti :(


Objavio: anči39
Datum objave: 21 Srpanj 2010 u 22:28
Ja sam posijala u subotu sjeme pamuka u utorak je sjeme već proklijalo,vidjet čemo što če biti dalje.

-------------
"pravi prijatelj je ona osoba koja te drži za ruke i dodiruje tvoje srce!"


Objavio: Zeleni dašak
Datum objave: 27 Travanj 2012 u 13:10
Agroekološki uvjeti, obrada tla, berba ... mislim da  ima dosta toga o uzgoju pamuka ... nije predetaljno al vjerujem da može pomoći. ... i puno sreće želim! ;)

Pamuk

Engleski naziv: Cotton; Latinski naziv: Gossypium spp.;

http://www.agroklub.com/sortna-lista/uljarice-predivo-bilje/pamuk-83/upload/slike/pamuk.jpg -

Pamuk potječe iz područja Indokine, ekvatorijalnog dijela Afrike, Perua i Meksika. Zauzima prvo mjesto među kulturama za proizvodnju vlakna. Vlakno se formira na sjemenu.

Dugo vlakno ili lint najviše se iskorištava za proizvodnju odjeće, tekstila za različite namjene, konca, ali i u industriji papira, filtra i ribarskih mreža. Kratko vlakno ili linter služi za izradu vate, fitilja, filmskih traka, umjetne kože, plastičnih materijala i bezdimnog baruta. Vlakno može izdržati visoke temperature i ima veliku apsorpcijsku sposobnost, pa se iskorištava i za proizvodnju specijalnih tehničkih tkanina u industriji automobila i zrakoplova. Od 100 kg sirovog pamuka (vlakna i sjemena zajedno) dobiva se oko 32 kg dugog vlakna, 1 kg kratkog vlakna i 67 kg sjemena.

Sjeme pamuka sadržava 17 – 19 % ulja, koje služi za izradu sapuna, stearina, glicerina, a ako se rafinira, može se iskoristiti i za proizvodnju margarina i ulja za konzerve. Stabljika se može koristiti za izradu građevnog materijala i različitog kartona.

Morfološka svojstva pamuka

Pamuk ima dobro razvijen korijenov sustav. Glavni je korijen vretenast i brzo prodire u tlo. Stabljika je snažna, uspravna i grana se. Ovisno o vrsti pamuka naraste između 70 cm i 2 m, a višegodišnji pamuk i do 6 m. Očvrsne i postane žilava potkraj vegetacije. List je jednostavan i izbija iz nodija (koljenca) stabljike i izbojaka. Plojka se sastoji od 3 – 5 režnjeva, koji mogu biti različitog oblika, zelene je boje, a neke sorte imaju i crvenkaste nijanse. Cvijet je dvospolan i krupan. Jedan ili više njih izbija iz pazušca lista. Cvjetovi su svijetlo žute do krem boje i s unutrašnje strane imaju jednu mrlju crvene boje. Cvijet se otvara ujutro, a već drugog dana se zatvori i otpadne. Pamuk je samooplodna biljka s velikim postotkom stranooplodnje, i do 50 %. Plod je okrugao, jajolik s više ili manje zašiljenim vrhom. Sastoji se od 3 – 5 gnijezda u kojima treba biti do 9 sjemenki nepravilnog kruškolikog oblika i zašiljenog vrha. Zreli tobolac puca od vrha prema dnu i iz njega izbija vlakno. Masa 1 000 sjemenki, ovisno o vrsti i sorti pamuka, varira od 80 – 150 g.

Agroekološki uvjeti za uzgoj pamuka

Temperatura

Pamuk se može uzgajati na područjima gdje temperatura zraka šest mjeseci, tj. od nicanja do sazrijevanja pamuka ne pada ispod 0 °C. Dužina vegetacije pamuka je između 110 i 150 dana. Minimalna temperatura za rast i razvoj je 15 °C, a optimalna između 25 i 30 °C. Najveće potrebe za toplinom ima u vrijeme cvatnje i stvaranja plodova.

Svjetlost

Svjetlost mu je potrebna za sazrijevanje vlakna i stvaranje celuloze. Pamuk je biljka kratkog dana. Međutim kako se uzgajao na većim zemljopisnim širinama, biljka se širenjem prilagođavala različitim klimatskim uvjetima, pa su nastale i forme dugog dana.

Voda

Troši znatnu količinu vode i ona je osnovni čimbenik koji određuje broj tobolaca po biljci i prinos pamuka. Najintezivnije razdoblje usvajanja vode je tijekom cvatnje i formiranja plodova. Relativno dobro podnosi sušu zbog dubokog korijenovog sustava.

Tlo

Pamuk je biljka dubokih, umjereno plodnih, strukturnih i toplih tala. Najbolje uspijeva na pjeskovito aluvijalnim tlima.

Agrotehnika za uzgoj pamuka

Plodored

Iako dosta dobro podnosi uzgoj u monokulturi, treba ga uzgajati u plodoredu jer će se na taj naćin smanjiti napad bolesti i štetnika, a i zakorovljenost će biti manja. Dobre pretkulture su mu krmne kulture i leguminoze, lucerna i zrnate mahunarke (soja, grah, grašak).

Obrada tla

U prvoj polovici kolovoza vrši se oranje na dubinu oko 20 cm, tanjura se i ravna tlo. Pamuk je proljetna kultura, pa se glavna obrada tla obavlja u jesen (kraj rujna, početak listopada) oranjem na 30 cm dubine. Zatim slijedi tanjuranje, drljanje i valjanje (ravnanje tla). Vrijeme, način i broj operacija obrade tla ovise o pretkulturi i vremenskim uvjetima.

Gnojidba

Količina hraniva koju treba unijeti u tlo ovisi o plodnosti tla i planiranom prirodu. Na osrednje plodnim tlima treba aplicirati oko 100 kg/ha dušika, 100 – 120 kg/ha fosfora i 80 – 100 kg/ha kalija. Raspored gnojidbe ovisit će o tipu tla i nagnutosti površine. Na ravnim i ravnijim tlima 2/3 fosfornih i kalijevih i oko 20 % dušičnih gnojiva treba dati pri dubokom jesenskom oranju.

Sjetva

Za sjetvu se upotrebljava sortno, certificirano sjeme iz tobolaca koji su bliže stabljici i osnovi biljke. Sjeme se mora prvo odvojiti od vlakna. Nakon odvajanja dugog vlakna mehaničkim ili kemijskim putem, odvaja se kratko vlakno (delisteriranje sumpornom kiseliom). Nakon toga sjeme se kalibrira prema veličini i težini te se dezinficira. Za sjetvu pamuka sjeme mora sadržavati najmanje 85 % klijavosti. Pamuk je jara kultura i sije se kada temperatura tla dosegne 15 °C. Međuredni razmak iznosi 60 – 80 cm (može i 100 cm, ovisno o sorti), a unutar reda 10 – 12 cm (sklop 80 000 – 160 000 biljaka/ha). Sjetva se obavlja pneumatskim sijačicama na dubinu od 3 – 5 cm te je potrebno 25 – 30 kg/ha sjemena.

Njega usjeva pamuka

Tijekom vegetacije primjenjuje se nekoliko mjera njega, sukladno potrebama biljaka. To su: razbijanje pokorice, primjena herbicida, međuredno kultiviranje odmah nakon nicanja na dubini 6 – 8 cm, pa opet nakon dva tjedna na dubini od 12 – 15 cm), prihranjivanje, natapanje (od početka cvatnje do početka formiranja tobolaca), eventualno zalamanje biljaka te suzbijanje bolesti i štetnika.

Berba pamuka

Obavlja se ručno ili striper strojevima, a počinje kada je 60 – 70 % tobolaca otvoreno. Da bi se smanjile nečistoće i povećala efikasnost kombajniranja pamuka, prethodno se obavi defolijacija usjeva (u fazi otvaranja prvih tobolaca). Za 10 – 15 dana otpadne većina listova i berba može početi. Nakon branja tobolaca dugo se vlakno odvaja od sjemena strojevima za egreniranje, a kratko vlakno linter strojevima. Nakon toga, svako se vlakno posebno balira.



-------------


Objavio: maris40
Datum objave: 27 Travanj 2012 u 16:42
Moj pamuk posijan otprilike prije mjesec dana.Mislim da ću ga uskoro preseliti u vrt.


Objavio: Lovro
Datum objave: 27 Travanj 2012 u 20:47
E,sad kad je nanovo dignuta tema...sjetila sam se da sam u zoo dućanu vidjela "pamučna gnijezda" za hrčke i da je unutra bilo i sjemenkica...dal bi to bilo dobro za posijati?...nije bilo jako skupo....pitam, nemojte se smijati...Embarrassed

-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: Ivana-Mia
Datum objave: 28 Travanj 2012 u 16:57
nisam sigurna da li će niknuti ali uvijek se može probati.
sjeme je vjerovatno staro i moguće da je nekako obradito ali uvijek se može isprobati. priroda radi čuda :o)))


-------------


Objavio: maris40
Datum objave: 13 Svibanj 2012 u 21:58
Danas sam primjetila da mi nešto jede pamuk ,listovi su zgriženi s svih strana.Nisam uspjela otkriti krivca,baš me ražalostilo.


Objavio: jagoda
Datum objave: 29 Ožujak 2013 u 01:11
Malo osvježavam temu...Lani sam sijala nekoliko sjemenki pamuka i iznikle su dvije. Jednu sam posadila u vrt, a jednu u teglu. Ova u tegli je ostala živa i imala je, odnosno ima cvijetove koji se još uvijek nisu uspjeli do kraja otvoiti..Biljka je živa i nadam se da će ove godine izrasti malo više i dati više cvijetova...

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 29 Ožujak 2013 u 02:17
Evo i slike cvijeta koji se neće otvoriti...




-------------
sutra je novi dan


Objavio: mali_vrtlar
Datum objave: 08 Travanj 2013 u 19:41
Interesantno :)))


-------------
zivot je lip, ako ga zivite u prirodi i sa zivotinjama


Objavio: jagoda
Datum objave: 08 Travanj 2013 u 23:26
Cvijet se je ipak otvorio, ne baš onako lijepo, jer mu sigurno nedostaje topline. Neki sam ga dan rastvorila i našla sam sjemenke. Njih ću ponovo posijati pa da vidim da li će niknuti...

-------------
sutra je novi dan



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk