Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Majčina dušica i timijan

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Začinsko i ljekovito bilje
Opis foruma: Ljekovi i začini u mome vrtu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=368
Datum ispisa: 20 Lipanj 2024 u 20:27
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Majčina dušica i timijan
Objavio: shasha
Tema: Majčina dušica i timijan
Datum objave: 19 Kolovoz 2007 u 15:54
Ja imam nekoliko pitanja vezanih na tekst sa naslovnice.
1.Do sada je svuda bilo rečeno da je majčina dušica drugim nazivom timijan,tj.jedno te isto. Tako da me prvo ovaj"I" u naslovu zbunio.
Pitanje:Jel to sad jedno te isto ili nije?
2.Nadovezuje se naravno na prvo.Ako je isto onda tekst treba ispraviti,no ako nije isto onda bi ja molila objašnjenje.Recimo zakaj nije,u čemu je razlika(u tekstu toga nema,dapače,tekst je pisan ko da je to isto)Koja od tih slika je slika timijana a koja majčine dušice?



Odgovori:
Objavio: Ivan
Datum objave: 19 Kolovoz 2007 u 18:46
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ja imam nekoliko pitanja vezanih na tekst sa naslovnice.
1.Do sada je svuda bilo rečeno da je majčina dušica drugim nazivom timijan,tj.jedno te isto. Tako da me prvo ovaj"I" u naslovu zbunio.
Pitanje:Jel to sad jedno te isto ili nije?
2.Nadovezuje se naravno na prvo.Ako je isto onda tekst treba ispraviti,no ako nije isto onda bi ja molila objašnjenje.Recimo zakaj nije,u čemu je razlika(u tekstu toga nema,dapače,tekst je pisan ko da je to isto)Koja od tih slika je slika timijana a koja majčine dušice?
majčina dušica ( Thymus serpyllum);
timijan  ( Thymus vulgaris) - već sami latinski nazivi ukazuju da s eradi o dvije različite biljke iz iste porodice.  Vulgaris znači običan, opći, široko rasprostranjen. majčina dušica ima stanište u prirodi kao samonikla, "divlja" vrsta, dok je timijan uzgojen odnosno kultiviran iz majčine dušice. Timijan i majčina dušica su srodnici, a uporaba im je ista, osim što uzgojeni timijan ima jači miris i više eteričnih ulja.
dakle, ipak u naslovu treba stajati ono "i" !
U narodu se ove biljke još nazivaju: bakina dušica, popovac, vreskovica, divlji bosiljak, tamijan...
Obje vrste sadrže tanina, nekih esencija i uopće dosta su slične kemijskog sastava.
Kao što su slične u svom sastavu, tako su slične i u svom djelovanju. Stari su narodi dobro poznavali ove dvije biljke, međusobno veoma bliske. Lako ćete ih naći u prirodi. Majčina dušica u pogledu zemljišta je vrlo skromna biljka. Raste na suhim sunčanim mjestima gde se javlja u većim skupinama. Naći ćete je i po obodima šuma, pored puteva, a izbjegava vlažna i sjenovita mjesta. Majčina dušica ima puzavo stablo iz mnogobrojnih žlijezdica u kojima se krije etarično ulje. Na vrhu stabiljke su okruglaste cvasti nježno ljubičastorozikaste boje. Biljka cvjeta preko cijelog ljeta, od V do sredine IX, zavisno od staništa. Timijan se po izgledu razlikuje od majčine dušice po tome što mu stablo ne puzi po zemlji, nego raste uspravno, kao grmić, visine do 30 cm. Listovi su uži, cvasti nisu tako zbijene i nešto su tamnije boje.
Biljka ne raste kod nas divlje (rijetko se ponegdje može naći) jer njeno stanište je područje Sredozemlja. Kod nas se uzgaja, uglavnom u Vojvodini. Lako se i jednostavno razmnožava, pa ovu divnu, ukrasnu i ljekovitu biljku možete uzgajati u vašoj bašti.
Obe biljke treba brati preko cijelog ljeta i ne čupati ih, već sjeći škarama cijelu biljku. Bere se po mirnom, toplom i sunčanom vremenu, od 10 sati prije podne pa do popodnevnih sati, jer je u to vrijeme najmirisnija. Suši se u tankom sloju, na propuhu i toplom mjestu, zaklonjeno od sunca i prašine. Povremeno, lagano prevrtati da se što ravnomjerije osuši.
Stari su narodi dobro poznavali ove dve biljke i njihovu ljekovitost. One svojim uljem djeluju na puls i rad srca....
Imajući u vidu lekovita svojstvaovih divnih i mirisnih biljčica, često naglašavam da timijan i majčina dušica treba da postanu dio svakodnevne higijene duše i tijela.
Velika je razlika i po izgledu i po obivalištu pojedinih biljaka, a T. serpyllum s ejoš dijeli u više podvrsta. Stvar je u tome što se u narodu poistovjećuju obje vrste a to nije točno. na mnogim sajtovima ćete naći da je T. vulgaris  majčina dušica, no to je timijan... uostalom.. evo slika i vidite sami razlike : majčina dušica  - http://www.treasurekeepers.org.yu/Library/zanimljivosti/bobijapreziv/timus.jpg - http://www.treasurekeepers.org.yu/Library/zanimljivosti/bobijapreziv/timus.jpg
 i timijan :  http://www.naturprodukt.hr/slike/timijan.jpg - http://www.naturprodukt.hr/slike/timijan.jpg
nadam se da sam donekle pomogao Hug


-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 19 Kolovoz 2007 u 21:26
E Ivane,ti podaci fale na naslovnici(uz sliku di piše timijan i m.dušica)
Oprosti za kritiku,no ja volim ljekovito bilje koristiti(neko imam i u dvorištu) pa me ovo sve zbunjuje,a recimo da nešto čak znam o tome.Ne mislim toliko na literaturu nego ono što sam naučila od mame,bake....
Da ne znam toliko vjerojatno bi me manje zbunjivaloErmm


Objavio: Ivan
Datum objave: 20 Kolovoz 2007 u 05:21
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

E Ivane,ti podaci fale na naslovnici(uz sliku di piše timijan i m.dušica)
Oprosti za kritiku,no ja volim ljekovito bilje koristiti(neko imam i u dvorištu) pa me ovo sve zbunjuje,a recimo da nešto čak znam o tome.Ne mislim toliko na literaturu nego ono što sam naučila od mame,bake....
Da ne znam toliko vjerojatno bi me manje zbunjivaloErmm
hvala na kritici, pa lako se to uvbaci ? ipak postoje razlike, jer i ja ih poznam i  dobro je da si primjetila, jer obicim  ljudima je to promaklo a mozda i zbunilo, promjeniti cemo i nadopuniti, samo tako nastavi, svaka pomoc je dobrodosla ! Pozdrav i jos jednom hvala, tvoj IvanSmile

-------------


Objavio: patuljak
Datum objave: 27 Prosinac 2007 u 19:52
Čaj od majčine dušice mi je najdraži!
Jako dobar članak!Thumbs%20Up


Objavio: Ivan
Datum objave: 30 Prosinac 2007 u 07:50
Originalno poslano od člana patuljak patuljak napisao:

Čaj od majčine dušice mi je najdraži!Jako dobar članak![IMG]smileys/smiley20.gif" align="absmiddle" alt="Thumbs%20Up" />
thanks

-------------


Objavio: stubica
Datum objave: 14 Siječanj 2008 u 19:55
Zivim na periferiji Rijeke- Gornja Drenova, i kod nas samoniklo po livadama raste majcina dusica. A ima i timijana. Jos vise. I kad im je vrijeme cvatnje, sav zrak mirisi.


Objavio: Pauchak
Datum objave: 19 Ožujak 2008 u 15:31
Originalno poslano od člana stubica stubica napisao:

Zivim na periferiji Rijeke- Gornja Drenova, i kod nas samoniklo po livadama raste majcina dusica. A ima i timijana. Jos vise. I kad im je vrijeme cvatnje, sav zrak mirisi.


Mmmm,obožavam taj miris!


Objavio: Šeflera
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 10:55
Majčinu dušicu sam posadila prije par godina -veličina šake. Sada je kao pokrivačica tla oko ribizla- ne moram ni kositi ni opkopavati, a kad ju samo malo dotakneš i prodrmaš - miris se raširi po dvorištu ko blesav!
Znam ju i tu pa tam staviti u kakav umak za aromu!


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 11:30
A ja mislila da majčina dušica raste samo u Primorju.
Baš mislim kako ću napraviti jedan vrtić samo za začinsko bilje-to sitno, jer imam već ružmarin i javoriku.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: andrea01
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 12:17
Triša, moja mama je puno biljaka, pa tako i majčinu dušicu iz livada tj. prirode preselila kod sebe u vrt!  Da joj bude na dohvat ruke... Baš me oduševila majčina dušica kako se lijepo uklopila u njen cvjetnjak!!! Wink


Objavio: rijeka53
Datum objave: 30 Ožujak 2008 u 17:21
Originalno poslano od člana stubica stubica napisao:

Zivim na periferiji Rijeke- Gornja Drenova, i kod nas samoniklo po livadama raste majcina dusica. A ima i timijana. Jos vise. I kad im je vrijeme cvatnje, sav zrak mirisi.
 
....ni ti to vise periferija kako je nekad bilo sada ti vozi gradski autobus, petica re do gobljaWink


Objavio: Filipa1
Datum objave: 12 Travanj 2008 u 21:49
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ja imam nekoliko pitanja vezanih na tekst sa naslovnice.
1.Do sada je svuda bilo rečeno da je majčina dušica drugim nazivom timijan,tj.jedno te isto. Tako da me prvo ovaj"I" u naslovu zbunio.
Pitanje:Jel to sad jedno te isto ili nije?
2.Nadovezuje se naravno na prvo.Ako je isto onda tekst treba ispraviti,no ako nije isto onda bi ja molila objašnjenje.Recimo zakaj nije,u čemu je razlika(u tekstu toga nema,dapače,tekst je pisan ko da je to isto)Koja od tih slika je slika timijana a koja majčine dušice?
majčina dušica ( Thymus serpyllum);
timijan  ( Thymus vulgaris) - već sami latinski nazivi ukazuju da s eradi o dvije različite biljke iz iste porodice.  Vulgaris znači običan, opći, široko rasprostranjen. majčina dušica ima stanište u prirodi kao samonikla, "divlja" vrsta, dok je timijan uzgojen odnosno kultiviran iz majčine dušice. Timijan i majčina dušica su srodnici, a uporaba im je ista, osim što uzgojeni timijan ima jači miris i više eteričnih ulja.
dakle, ipak u naslovu treba stajati ono "i" !
U narodu se ove biljke još nazivaju: bakina dušica, popovac, vreskovica, divlji bosiljak, tamijan...
Obje vrste sadrže tanina, nekih esencija i uopće dosta su slične kemijskog sastava.
Kao što su slične u svom sastavu, tako su slične i u svom djelovanju. Stari su narodi dobro poznavali ove dvije biljke, međusobno veoma bliske. Lako ćete ih naći u prirodi. Majčina dušica u pogledu zemljišta je vrlo skromna biljka. Raste na suhim sunčanim mjestima gde se javlja u većim skupinama. Naći ćete je i po obodima šuma, pored puteva, a izbjegava vlažna i sjenovita mjesta. Majčina dušica ima puzavo stablo iz mnogobrojnih žlijezdica u kojima se krije etarično ulje. Na vrhu stabiljke su okruglaste cvasti nježno ljubičastorozikaste boje. Biljka cvjeta preko cijelog ljeta, od V do sredine IX, zavisno od staništa. Timijan se po izgledu razlikuje od majčine dušice po tome što mu stablo ne puzi po zemlji, nego raste uspravno, kao grmić, visine do 30 cm. Listovi su uži, cvasti nisu tako zbijene i nešto su tamnije boje.
Biljka ne raste kod nas divlje (rijetko se ponegdje može naći) jer njeno stanište je područje Sredozemlja. Kod nas se uzgaja, uglavnom u Vojvodini. Lako se i jednostavno razmnožava, pa ovu divnu, ukrasnu i ljekovitu biljku možete uzgajati u vašoj bašti.
Obe biljke treba brati preko cijelog ljeta i ne čupati ih, već sjeći škarama cijelu biljku. Bere se po mirnom, toplom i sunčanom vremenu, od 10 sati prije podne pa do popodnevnih sati, jer je u to vrijeme najmirisnija. Suši se u tankom sloju, na propuhu i toplom mjestu, zaklonjeno od sunca i prašine. Povremeno, lagano prevrtati da se što ravnomjerije osuši.
Stari su narodi dobro poznavali ove dve biljke i njihovu ljekovitost. One svojim uljem djeluju na puls i rad srca....
Imajući u vidu lekovita svojstvaovih divnih i mirisnih biljčica, često naglašavam da timijan i majčina dušica treba da postanu dio svakodnevne higijene duše i tijela.
Velika je razlika i po izgledu i po obivalištu pojedinih biljaka, a T. serpyllum s ejoš dijeli u više podvrsta. Stvar je u tome što se u narodu poistovjećuju obje vrste a to nije točno. na mnogim sajtovima ćete naći da je T. vulgaris  majčina dušica, no to je timijan... uostalom.. evo slika i vidite sami razlike : majčina dušica  - http://www.treasurekeepers.org.yu/Library/zanimljivosti/bobijapreziv/timus.jpg - http://www.treasurekeepers.org.yu/Library/zanimljivosti/bobijapreziv/timus.jpg
 i timijan :  http://www.naturprodukt.hr/slike/timijan.jpg - http://www.naturprodukt.hr/slike/timijan.jpg
nadam se da sam donekle pomogao Hug


-------------
Tina


Objavio: Filipa1
Datum objave: 12 Travanj 2008 u 21:54
Nisam prije bila u mogućnosti uživati na stranicama foruma, čitajući i gledajući prekrasno cvijeće i još bolje savjete.
 
Moj problem je što svake godine sadim ljekovite biljke, poneke u kaliće oli direktno u zemlju, cvat bude samo na početku sadnje, biljka bude jednogidišnja, slijedeće godine ha, nestane........
Što poduzeti da bi mogla imati zdrave ljekovite biljke )=)))


-------------
Tina


Objavio: aglaja
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 16:07
Filipa, ne zna se o kom zacinskom i lekovitom bilju govoris. Neko bilje je jednogodisnje (npr.bosiljak), neko dvogodisnje (celer), a neko visegodisnje (ruzmarin, lavanda, zalfija, nana, vlasac...).

Od visegodisnjih postoji i ono kojima nadzemni deo u toku zime propada, ali u prolece opet potera mladice (npr. nana).

Postoji i jednogodisnje koje se samo rasije (mirodjija, neven, a kako kod mene stvar stoji izgleda da ce to biti i bosiljak (seme je palo i evo nice)).

poz.

-------------
Aglaja


Objavio: CANDIDA
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 20:16
imam ja pitanje! danas kupila u baumaxu biljčicu u lončiću, pod nazivom ZAČINSKO BILJEsmile42...izgleda ko majčina dušica (posijala je prošle godine, puzi, mada nije cvala), miriši kao majčina dušica, mada ima dosta jak limunasti  miris.. i listovi nisu zeleni neg su žuto- zeleni.. onako žuti rub... niti prodavačice ne znaju kaj je, jedna mi je rekla da je to limunska trava, no, ne bi išlo, tak baš nisam neupućena, onda je rekla da je limunasti timijan... i što je to na kraju?!


Objavio: CANDIDA
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 20:19
i da, sve to u nedostatku sjemena timijana, majčine dušice, bilo kaj, nigdje naći to!!! imala sam prošle godine u vrtu majčinu dušicu, pa kad je već zahldilo, nisam je više brala i zaboravila ja na nju, kadli nađen nedavno da je još živa samo je sve drvenasto... orezala sam je do korijena, hoće li ponovno biti nešto ili da sijem...i zna li neko di ima sjemena?!


Objavio: aglaja
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 21:19
I ja zelim majcinu dusicu i nisam je jos nigde nasla.

Mislim da si imala timijan, sudeci po ovom tekstu koji je Ivan prilozio. Timijan raste u visinu, kao drvenasti polugrm, a majcina dusica puze. Ako je visegodisnji i ako se 'bere' tako sto se reze, ne vidim razloga da ti ne potera mladice.

Ako naletim na seme, podelicemo ga.




-------------
Aglaja


Objavio: CANDIDA
Datum objave: 17 Travanj 2008 u 23:42
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

I ja zelim majcinu dusicu i nisam je jos nigde nasla.

Mislim da si imala timijan, sudeci po ovom tekstu koji je Ivan prilozio. Timijan raste u visinu, kao drvenasti polugrm, a majcina dusica puze. Ako je visegodisnji i ako se 'bere' tako sto se reze, ne vidim razloga da ti ne potera mladice.

Ako naletim na seme, podelicemo ga.




hvala, ako naletim na sjeme prije tebe, šaljem, ali stacrno nema di god tražila, al zato bosiljka ima u bojama, kupila ja nadbudno i neki rubin bosiljak... uslikat ću sutra to žuto- zeleno limunasto- timijenasto čudo pa stavit da procijenite..al dok se god može jesti, meni paše, fino je u varivu...


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 06 Svibanj 2008 u 12:51
Kod nas na Južnom Jadranu majčina dušica raste u izobilju pa se lako prenese u vrt.Treba joj osigurati puno sunca i topline.Obožava kamen!smile81U prirodi uvijek sebi pronađe kamen po kojemu će se verati pa su cvijetovi sa kamena najaromatičniji.Ako je sadite u vrtu osigurajte joj kamenje i rahlu zemlju i ne zalijevajte je previše.smile209
Ne mogu ni zamisliti čaj bez malo majčine dušice.Osim što je ukusan vrlo je ljekovit.


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 10 Svibanj 2008 u 17:13

Pozdrav drustvo, da se pohvalim sta sam kupila:

http://img364.imageshack.us/my.php?image=majcinadusicasemenarnavu7.gif">
Majcina dusica/Timijan - lat. Thymus vulgaris - engl. English Thyme
Proizvođač - Semenarna Ljubljana 
Pise na kesici da je to Timijan (slovenacki) ili Majcina dusica (hrvatski i srpski), sad sta je stvarno, malo sam zbunjena Ermm
Seje se u 3. mesecu u leje, a u 5. mesecu na otvorenom.
Seme klija za 15-21 dan.
Osobina: Trajnica je. U vrtu odvraca puzeve, listne usi i 'kupusovega belina'. Ublazava kasalj i ima dezinfekcijske moci.
Izdanke je najbolje brati pre cvetanja zbog najjace arome.
 
( LINKOVI: * http://www.semenarna.si - www.semenarna.si
  KATALOZI:  * http://www.semenarna.si/index.php?nid=9 - http://www.semenarna.si/index.php?nid=9
  KATALOG SEMENJA U PDF  FORMATU
  * http://www.semenarna.si/javne_datoteke/novice/datoteke/9-Semenarna_ENG_katalog_2008_web.pdf - http://www.semenarna.si/javne_datoteke/novice/datoteke/9-Semenarna_ENG_katalog_2008_web.pdf
 
  * http://www.mountainvalleygrowers.com/thyvulgarisenglish.htm - http://www.mountainvalleygrowers.com/thyvulgarisenglish.htm  )
smile161


Objavio: SilveK
Datum objave: 10 Svibanj 2008 u 22:15
Ma da, i ja sam kupila takvo sjeme, ispalo je da je timjan, tj. u obliku drvca, jer majčina dušica je puzajuća...


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 10 Svibanj 2008 u 23:54
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Ma da, i ja sam kupila takvo sjeme, ispalo je da je timjan, tj. u obliku drvca, jer majčina dušica je puzajuća...
 
Confused


Objavio: aglaja
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 10:43

I jedno i drugo, i Thymus serpyllum i Thymus vulgaris je timijan – Thymus. I jedno i drugo je ‘majcina dusica’Wink Razlika je samo u vrsti.

Mozemo tako posmatrati, jer u igri je i botanicki i domaci (narodni) naziv. A narod imenuje najpre ono sto nalazi u prirodi. Majcina dusica (Thymus serpyllum) je ‘divlji’, samonikli timijan, a 'timijan' (Thymus vulgaris) je ‘vrtna majcina dusica’, kultivar. Kazu za ovaj da je jos aromaticniji. Isto kao sa domacom, samoniklom mentom (metvicom) i njenim kultivarom – Mentha piperita.

Kao jedna od razlika izmedju majcine dusice i timijana navodi se da majcina dusica puze, a timijan vise raste u visinu. Evo i fotografija koje to pokazuju.

'majcina dusica'




i njeno staniste u prirodi



'timijan'





Ja sam nedavno nabavila dve mlade biljcice. Jedna je navodno majcina dusica, a druga timijan. Medjutim, sve vise sumnjam da su u pitanju dve vrste timijana.



-------------
Aglaja


Objavio: manči
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 10:47
Mislim da zbrka nastaje jer ima puno narodnih imena i u svakom kraju se drugačije naziva, a proizvođači su isto samo ljudi pa možda fale sa imenom.....pitat ću majku.....


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 12 Svibanj 2008 u 02:00
Uh, meni je opet zbrka sta je majcina dusica a sta timijan
Confused
 
 Zna li neko da navede razliku u mirisu izmedju 'timijana' i 'majcine dusice'?
Kada kupujemo caj u filter vrecicama u prodavnici, caj od majcine dusice ima karakteristican miris i aromu.
'Timijan' mrvljeni koji sam kupovala u rinfuzu kao zacin za divljac i meso ima drugaciju aromu i miris, malo 'oporiju'.
 
 


Objavio: manči
Datum objave: 12 Svibanj 2008 u 07:57
Lavandablue, pogledaj zadnje aglajine slike ,   prva biljka koja puzi po rubovima šume je majčina dušica , Thymus serpyllum.  Na drugoj slici je timijan, visoki polugrm, Thymus vulgaris, on također samoniklo raste ( sjeverozapadno sredozemlje  -  kažu u knjizi ),  a često  se uzgaja po vrtovima. Kaže knjiga da postoje u prirodi mnogi prelazni oblici, križanci majčine dušice i svi se svrstavaju u istu vrstu Thymus serpillum jer su razlike male. Teško je govoriti o razlikama u mirisu....
 
Sigurno je jedno, to su dvije vrste biljaka istog roda Thymus.Smile


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 28 Svibanj 2008 u 18:57


Ovo je moja majčina dušica koju sam prenijela iz prirode ove zime.Naravno, ako sam uspjela staviti sliku.Prvi mi je put!


Objavio: Ivan
Datum objave: 29 Svibanj 2008 u 10:22
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Ma da, i ja sam kupila takvo sjeme, ispalo je da je timjan, tj. u obliku drvca, jer majčina dušica je puzajuća...
Upravo tako !

-------------


Objavio: Ivan
Datum objave: 29 Svibanj 2008 u 10:23
Originalno poslano od člana Lavandablue Lavandablue napisao:

Uh, meni je opet zbrka sta je majcina dusica a sta timijan
Confused
 
 Zna li neko da navede razliku u mirisu izmedju 'timijana' i 'majcine dusice'?
Kada kupujemo caj u filter vrecicama u prodavnici, caj od majcine dusice ima karakteristican miris i aromu.
'Timijan' mrvljeni koji sam kupovala u rinfuzu kao zacin za divljac i meso ima drugaciju aromu i miris, malo 'oporiju'.
 
 
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/103.aspx - http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/11/savjet/103.aspx

-------------


Objavio: griva1978
Datum objave: 22 Rujan 2008 u 19:00
 po onom koliko ja znam - Thymus serpyllum ili majčina dušica i thymus vulagris ili timijan su obije biljke koje rastu divlje u prirodi jedino je jedna malo rjeđe.....

... u nekim krajevima thymus vulgaris zovu timijanom , ali u većini zemlje nije tako  i fermina ga je nazvala vrtnom biljkom a u nekim krajevima ju zovu majčinom dušicom.... i obrnuto.... zavisi od kraja do kraja.... ali obje su vrlo vrlo slične, i kemijskim sastavom i izgledom i koriste se za iste stvari.....

..osnovna je razlika što je Thymus serpyllum malo veća, veće glavice i većih i okruglatijih listića.... u mome kraju je recimo relativno rijeđe.... na sve strane je thymus vulgaris ali se serpyllum rijeđe nađe....o evo ja jučer cijeli dan lunjala uokolo ( od gljiva ništa ali našla nešto bilja) ... ovo na slice je Thymus serpyllum predivnog geraniolnog mirisa na ruže...cijela soba je mirisala na nejga... miris thymus vulgaris je više oštar...
..malo se slabo vidi slika ali mi je jedina..pa... :o))



...n


Objavio: inaja
Datum objave: 16 Ožujak 2009 u 15:53
kupila sam sjeme na kojem piše majčina dušica-timijan,može li mi neko reći kako e sije u okrugle tegle želim ga držati u kuhinji,u kesici ima dosta sjemenki pa neznam kako ih rasporediti bila bi sretna da imam mali grm.pomozite


Objavio: manči
Datum objave: 16 Ožujak 2009 u 16:59
.....griva....meni se čini da je situacija  obratna, biljka sa većim listovima, koja se rijeđe nađe ( na tvojoj  slici ) je timijan T. vulgaris, a ona sitnija što je zovu majčina dušica, kod Fermine popunac,  je  T. serp.....Geek
 
...inaja....sijala sam majčinu dušicu u vrtu, ali mi je rijatko izniknula i ne znam što bi ti savjetovala....normalno je posij, malo  sjemenki, vrećica je za gredicu u vrtu  i tanko prekri zemljom... 


Objavio: griva1978
Datum objave: 17 Ožujak 2009 u 07:35
...hm... ja bih ostala pri svome  :)) .... sad preletila 5-6 dobrih knjiga i u svima piše kako ste vi rekle...i da ima preko 350 vrsta roda thymus.... ali opet mislim da je onako kako napisah, zašto - sada vam ne mogu podastrijeti dokaze ali oept samo mogu reći da sam se i nebrojeno puta uvjerila kako se u knjigam ( a pogotovo na netu) o bilju nađe prepisivačkih gluposti na tone iz generacije u generaciju.... dakle iako trenutno sve što sam preletila tvrdi drugačiej ja osjećam  da je onako kako sam rekla..... :)))


Objavio: manči
Datum objave: 17 Ožujak 2009 u 08:43
.....sad imamo temu za proljeće....slikavat ćemo  i uspoređivat "rezultate".....SmileGeek


Objavio: griva1978
Datum objave: 17 Ožujak 2009 u 22:37
... ma možemo slikati ali je pitanje što je na slikama... griva kontra svita... :))

nije pitanje da li je nešto vulgaris ili ne nego da li je to nešto dušica ili timijan :))))


Objavio: nanica
Datum objave: 02 Lipanj 2011 u 14:08
Molila bih ako netko zna, a vjerujem da takvih ovdje ima puno, da mi kaže u koju skupinu pripada timijan? Voljela bih saznati što više o njemu. 


Objavio: OTOK
Datum objave: 02 Lipanj 2011 u 14:14
Timijan spada u usnjače (labiatae)


Objavio: sagare22
Datum objave: 09 Rujan 2012 u 09:11
Neka vrsta timijana, kod mene na terasi posađen u kanticu, upravo doživljava svoju rapsodiju cvijetanja:

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/zacinsko_i_ljekovito_bilje/timijan/49903.aspx">


Objavio: cenarius
Datum objave: 09 Rujan 2012 u 20:47
Meni vise lici na neku Origanum vrstu. Npr. nesto kao sto su majoran ili vranilova trava ili nesto slicno...

-------------
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!



Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 09 Rujan 2012 u 22:27
Ne bih rekla da je timijan, list nije kod  timijana takav.

-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 11 Veljača 2014 u 14:22
moja majčina dušica lijepo potjerala
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/66765.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 11 Veljača 2014 u 16:33
Enona uživašsmile128


Objavio: frenky
Datum objave: 11 Veljača 2014 u 16:49
a kako kod nas u zagrebu prezime majčina dušica i timijan? imam sjeme al ne znam jel bi posijao u tegle ili u vrt direkt jer ne znam jel prezime?


Objavio: Carol
Datum objave: 11 Veljača 2014 u 17:42


Majčina dušica bez problema prezimi vani, pogotovo u Zagrebu. Ovo je kod mene na zagorskom bregu, širi se ko luda

http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/majcina_dusica/66773.aspx" rel="nofollow">

-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: desert rose
Datum objave: 11 Veljača 2014 u 17:54
Na pitanje o prezimljavanju je odgovorila Carol a ja bih samo sugerirala da sjeme prvo posiješ u vazu. Ima jako sitno sjeme i meni je  polako nicala tako da preporučam sijanje u posudi jer bi se u vrtu lako mogla izgubiti u korovu.  

-------------
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke... http://www.cosgan.de/smilie.php" rel="nofollow">


Objavio: frenky
Datum objave: 11 Veljača 2014 u 21:30
odlicno. imam nekog sjemena,pogledat cu sto je,jel majcina ili timijan


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Veljača 2014 u 09:47




MAJČINA DUŠICA


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 20 Travanj 2014 u 22:19
evo i moje
                http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/moj_vrt/68483.aspx" rel="nofollow">

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: anabistrica
Datum objave: 21 Travanj 2014 u 22:44
I moja dušica cvate. Kad ne pada kiša prepuna je pčelica
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/majcina_dusica/68633.aspx" rel="nofollow">

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 22 Travanj 2014 u 01:29
Drage moje, sada kad je majčina dušica u cvatu berite njene cvjetne vrhove i macerirajte ih u alkoholu i maslinovom ulju (zasebno, naravno ) pa se te tinkture i macerata sjetite kad vas zabole zglobovi, stegne reuma i bol u križima, kad se prehladite, dobijete bronhitis ili upalu pluća, kad ste nervozni i depresivni.Još je Sv. Hildegarde u 12. st. znala za mnoga ljekovita svojstva ove predivne biljke pa je njome liječila čak i uzetost i gubu.


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 01 Svibanj 2015 u 14:47
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/majcina_dusica/78703.aspx" rel="nofollow">



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk