Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Razlika: surfinija i petunija?

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Balkonsko cvijeće
Opis foruma: Sve o cvijeću koje stavljamo na balkone i sl.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=130
Datum ispisa: 23 Lipanj 2024 u 10:10
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Razlika: surfinija i petunija?
Objavio: Nina
Tema: Razlika: surfinija i petunija?
Datum objave: 01 Svibanj 2007 u 15:15

može li mi netko, "po naški", objasniti koja je razlika između surfinija i petunija, ja to sve zovem jednim imenom - duvančići.




Odgovori:
Objavio: Donata
Datum objave: 01 Svibanj 2007 u 19:18
Originalno poslano od člana Nina Nina napisao:

može li mi netko, "po naški", objasniti koja je razlika između surfinija i petunija, ja to sve zovem jednim imenom - duvančići.



Evo odgovora.. gospodarski vijesnik

Od 1992. godine na tržištu se nalaze novi hibridi petunija pod nazivom Surfinia dobiveni u Japanu.
Surfinia je ubrzo osvojila svijet - bogatstvom cvjetova i dužinom izboja do 1,5 m stvara prave cvjetne tepihe.

inače
PETUNIJA
(Petunija x hybrida)

Visina: 20-70 cm.
Opis: Jedna od najpoznatijih vrsta za uređenje balkona. Oplemenjivanjem je dobiveno mnogo različitih
oblika i boja cvjeta tako da petunije dijelimo u nekoliko grupa. «Nana Compacta»-grmić zbijenog rasta,
visine 20-30 cm «Pendula»-izboji dugi 40-70 cm, primjenjuje se za viseće posude «Grandiflora Nana»-veliki
cvjetovi promjera 8 cm, visina 20-35 cm «Grandiflora Fimbriata»-veliki cvjetovi kovrčava ruba promjera 7-9 cm,
visina 25-30 cm «Flore Pleno»-cvjetovi su puni, visine 25-40 cm.

Evo nešto sa izložbe iz Sv.Filip Jakova




Znači sulfrinija je dotjerana petunija, petunija"turbo".


Objavio: Nina
Datum objave: 01 Svibanj 2007 u 19:33
hvala, ova zadnja rečenica mi je "otvorila oči", to je objašnjenje kakvo sam tražila.


Objavio: flora
Datum objave: 02 Svibanj 2007 u 20:28
A postoji i još jedna "caka" Petunije se razmnožavaju sjemenom, a surfinije reznicama. Surfinije se  obavezno kao mlade biljke moraju pincirati (zakidati vrh) kako bi se dobila lijepa biljka sa mnogo izboja kao npr. ove na Donatinoj slici.


Objavio: administrator
Datum objave: 02 Svibanj 2007 u 21:34
i jedno i drugo se može sijati sjemenom.
a razlika je u tome što surfinija puže,visi ili kako već a petunija je grmolika i raste prema gore.!!!
 
 


Objavio: flora
Datum objave: 02 Svibanj 2007 u 22:44
Ako se koristi sjeme dobit će se biljka koja uopće neće imati karakteristike roditeljske biljke. Cvjetovi će biti manji, a uz to vjerojatno neće puzati. 


Objavio: Nina
Datum objave: 02 Svibanj 2007 u 23:17
zanimljivo, nisam znala ništa od toga, jer kako rekoh, ja te biljke zovem duvančići jer imaju cvijet kao duvančići koje ja pamtim još iz djetinjstva i moja mama ima to sjeme odavno. njega ne moraš kupiti, nove biljke same izniču i uvijek su istog izgleda i uspravna rasta. čim prije uslikat ću jedan primjerak da vam pokažem na što mislim.
ne trebam naglasiti da ovi moji primjerci nisu tako lijepi kao surfinije i petunije ali ih ja volim jer me podsjećaju na djetinjstvo


Objavio: shasha
Datum objave: 03 Svibanj 2007 u 21:18
Nina,bitno da je lijepo ma kako se zvaloWink
Mislim da su ovo petunije,boja mi je luda bila pa sam ih uzela
 


Objavio: dina
Datum objave: 04 Svibanj 2007 u 08:45


Objavio: Nina
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 00:03

i ja mislim da su to petunije, a boja me podsjeća na dječije lizalice



Objavio: shasha
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 16:50
Ne mogu odoliti(makar i kritiku Admina.dobilaWink) ali moram ovu sliku tu staviti.Na žalost nije moja i nikako da skužim kako da to izvedemUnhappy
našla na netu neki dan...uživajte


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 16:51
ups ne piše šta je....Petunije,iako mi se čini da su to surfinije,million bells možda?


Objavio: administrator
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 18:12
ovo gore šareno, crveno bijelo je petunija 100$ a ovo dole je milijun civjetova. koji je napravit kao umjetni bor od 3 nivoa. na svakom nivou po 3 ili 4 posude koje su međusobno ukrižene.
 
 


Objavio: angi
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 21:00
u čemu je kvaka kod uzgoja million bellsa;?,
ok sve već rečeno i napisano,sve sam primjenila ali mi ne ide,
 da li je možda u pitanju kvaliteta ''sadnice'', ??? kako prepoznati kvalitetnu,
ovaj cvijet je prosto neodoljiv


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 21:00
Znači treba mi neki stalak na koji ili objesim ili stalak koji ima posudu u koju sadim?Hmm di da nabavim takav stalak? Ja bi to radilaBig%20smile,samo ne znam gdje bi ih stavilaErmm


Objavio: administrator
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 21:24
pri kupovini sadnica milion bellsa treba obratiti pažnju da je mlada i da joj stabljika nije udrvenita nego sviježa i elena!!!
bolje je i manja i kraća biljka od one dugaćke i udrvljenjene koja je starija .
 
nakon kupnje biljke i posto smo ju posadili treba biljku pincirati( otkinuti vrhove od granćica- zadnja dva listića na grani.) te isto to ponoviti nakon 2 do 3 tjedna. i kada biljka bude imala bujnost i puno grana treba prestati s pinciranjem i kreniti s forsiranjem raste.
 
ponajprije kada posadite biljku treba ju ostaviti tjedan ili bolje dva tjedna da se privikne i krene s rastom te tada krenuti sa prihranom. ponajprije jednom tjedno, pa dva puta tjedno kada se biljka razgrana i bude puna cviejta. . a da stvarno dobijete "čudovište" od biljke, možete i svaki puta prilikom poljevanja dodati malo prihrane.
 
naravno nemojte preterivati i prelazizi doze koje su preporućene od proizvođća. bolje je ćak metniti i malkice mnje pa češće. nego preterati pa spaliti biljku.


Objavio: angi
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 21:36
hvala na detaljnoj poduci,
krećem iznova u osvajanje ovog predivnog cvijeta


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 21:37
Ja vjerujem da je Administrator u pravuBig%20smile,no...mislim da je Anqi tek sad zbunjena i uvjerena da ih nikada neće imatiErmm.
Moje surfinije i million bells su sasvim uredu cijele godine.Naravno da gledam kod kupnje da je biljka lijepa i zdrava,no kad je presadim u veču lončanicu(kupujem one male,ne već gotove u velikim lončanicama) zaljevam je prvih tjedan do deset dana samo vodom.Nakon toga im jednom tjedno dajem prihranu za surfinije i to je sve.
Poslušat ću savijet administratora i davati im češće prihranu kad počnu jače cvastiWink


Objavio: angi
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 21:49
 
cvijet je neodoljiv a i i usvajanje novih znanja bi trebalo pomoći u uzgoju,
zato,
tek je svibanj počeo i još je dovoljno vremena za uživanje u ovom cvijetu ,
čini mi se da je sem
 clematisa  i million bells favorit ovog ljeta
 
 


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Svibanj 2007 u 21:54
hehe,možda,no možda samo o njima više pričamoWink


Objavio: angi
Datum objave: 06 Svibanj 2007 u 13:58
jutros sam bila u potrazi za novim million bellsom,
i sad kad ''znam'' kakvu sadnicu da kupim vratila sam se doma bez cvijeta,
u ponudi je najmanje baš million bellsa 
 
 


Objavio: dina
Datum objave: 06 Svibanj 2007 u 16:56
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Ne mogu odoliti(makar i kritiku Admina.dobila[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley2.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Wink" />) ali moram ovu sliku tu staviti.Na žalost nije moja i nikako da skužim kako da to izvedem[IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley6.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Unhappy" />
našla na netu neki dan...uživajte

[IMG]http://i163.photobucket.com/albums/t281/shasha_088/petuniatree4july27_lg.jpg" />



ovo je predivno i zaista bih voljela da mogu ovako nesto napraviti ili bar kupiti


Objavio: braneks
Datum objave: 24 Prosinac 2007 u 18:48
za milion bels je vazan i blago kiseli supstrat,pa kad ga kupujete obratite paznju da je Ph 5.5-6 .Kad kupujete biljku najbolja je ona koja je kompaktna i razgranata ,a tek je pocela da cveta .Dobro ju je prihraniti, pa tek posle nekoliko dana presaditi,a nikako obratno .


Objavio: proljeće
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 15:57
Evo ja čitam šta piše admin pa ne znam da li sam skužila ovo otkidanje vrhova???
Da li to znači da jednostavno vrh otkinem, a da li će surfinija stvarno rasti poslije toga???
To me je strah napraviti jer su mi jako lijepe, pa bi mi bila muka ako bih je upropastila!!!


Objavio: administrator
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 17:18
ukoliko je biljka gusta i ima puno grana nije potrebno kidati vrhove...
 
a ukoliko biljka ima dvije tri grane koje strse na sve strane i nem mladih grancica koje stvaraju masu tada se moze otkinuti vrh... to je neki pola cm. nista vise


Objavio: administrator
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 17:18
posalji sliku da vidimo pa ti kazem....


Objavio: xenia64
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 21:20
E,sad ja imam dvojbu. Nedavno sam pročitala da milion bels zapravo nije ni petunija ni surfinija već kalibrahoa.Admine , pomagaj!


Objavio: administrator
Datum objave: 18 Travanj 2008 u 21:27
to je istina... pravo ime joj je kalambrahoa... nije niti surfinija niti petunija ali je istog "srodstva"


Objavio: xenia64
Datum objave: 19 Travanj 2008 u 15:33
smile198Hvala.


Objavio: mimar
Datum objave: 19 Svibanj 2008 u 09:18
 I ja sam dugo bila u dilemi sta je sta, evo moljih, razlika je uocljiva ne samo po cvetovima o pbliku, vec i po liscu
 
surfinija
 
 
petunija
 
 
kalambrahoa


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: inaja
Datum objave: 03 Ožujak 2009 u 14:25
sve su prelijepe


Objavio: keeka
Datum objave: 13 Svibanj 2010 u 20:10
Bok drustvo, evo uspjela sam na trznici u Sesvetama nabaviti sadnice million bellsa i stvarno su prekrasne. Kupila sam boju ciklame i mami narancaste, ne znam koje su ljepse.
 Kako mi je ovo bilo prvo kupovanje nisam znala na sta da obratim paznju pa sam tako uzela i 2  sadnice s tako izduzenim granama i one nikako da probusaju, ali zahvaljujuci vasim savjetima pokusat cu s pinciranjem.
Zar nije previse svaki tjedan ih prihranjivat?
Javim napredak.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk