Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Aehmeja

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Sobne cvjetajuće biljke
Opis foruma: Sve o sobnim biljkama koje cvatu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=123
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 11:07
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Aehmeja
Objavio: lana2
Tema: Aehmeja
Datum objave: 24 Travanj 2007 u 13:39
Od stare biljke odvojila sam mladu i ispjela dobiti novu aehmeju. Lijepo raste ali nikako da iz tuljca izađe njen predivni roza cvijet. Da li treba dugo vremena dok procvate nakon zakorjenjivanja i rasta nove biljke.Confused 



Odgovori:
Objavio: dina
Datum objave: 25 Travanj 2007 u 19:09
lana2 neznam i ja moram svoju presaditi pod hitno pa i mene to zanima


Objavio: administrator
Datum objave: 25 Travanj 2007 u 21:28
cvijet koji je kao klas i ima ružičaste braktele iz kojih razvija malene plave cvjetove koji vrlo brzo venu, nakon njihovih nastajanja. Dok za razliku od plavih cvjetića ružičaste braktele ostaju i do 6 mjeseci.nakon cvjetanja, a to se dešava jedanput tijekom njenog života, ona postepeno vene i umire. Ali ju zamjenjuju nove mlade biljke koje izrastaju iz njenog donjeg dijela i dalje krase naš dom. I kada klas počinje da vene slobodno ga odrežite i uklonite. Mlade biljke koje su nastavile životni ciklus vaše biljke presadite u posude te ih njegujete da narastu i one u prekrasne Ehmeje kakve ste imali. Ili ih pak ostavite u istoj posudi a da pritom prije odrežete staru buljku nakon što je uvenila. ....
 
opširnije o biljci http://ovdje....www.cvijet.info/savjeti/kategorije/2/savjet/59.aspx - ovdje....


Objavio: lana2
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 09:52
Ok hvala to znam. Gore je fotka nove biljčice samo nikako da već jednom krene cvijet.


Objavio: shasha
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 21:24
Ne znam Lana,moje mlade nisu doživjele(papiga ih je pojela)da procvatu.Probaj ih prihranjivati nečim za cvatnjuErmm


Objavio: flora
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 22:42
Baš si je lijepo odnjegovala Clap
one prirodno obično cvatu ljeti pa će se vjerojatno ubrzo pojaviti i cvijet Smile u rozeti mora biti oko 2 cm vode koja se mjenja svaka 3 tjedna.


Objavio: administrator
Datum objave: 27 Travanj 2007 u 14:16
samo malo strpljenjatreba. i procvasti će ona!


Objavio: lana2
Datum objave: 28 Travanj 2007 u 20:02
Ok. Čekam pa kad procvate stavim sličicu.


Objavio: administrator
Datum objave: 28 Travanj 2007 u 23:03
prema slici, biljka nemože biti ljepša i zdravija, što je najbitnije ,a cvijet kada dođe dobro dođe i uvijek nas obraduje.
 
čak u biljak u kojih je rijetko cvijet i rijetko viđamo je još ljepši i više nas oduševi od cvijeta koji je uvijek kraj nas a isto je prelijep.


Objavio: dina
Datum objave: 30 Travanj 2007 u 20:25
ja sam danas svoj presadila pa cemo vidjeti kako napreduje


Objavio: dina
Datum objave: 27 Listopad 2007 u 19:43
e ovako izgleda ona koju sam presadila nekad u maju


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Arwen
Datum objave: 27 Listopad 2007 u 19:50
di je Question


Objavio: dina
Datum objave: 27 Listopad 2007 u 20:01
http://imageshack.us">

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: dina
Datum objave: 27 Listopad 2007 u 20:02


joj ovo je mama sad ce djete

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: dina
Datum objave: 27 Listopad 2007 u 20:13
http://imageshack.us">

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: shasha
Datum objave: 28 Listopad 2007 u 10:42
Dina krasne susmile55smile79


Objavio: TeaK
Datum objave: 28 Listopad 2007 u 12:31
bravo 

-------------


Objavio: lana2
Datum objave: 29 Listopad 2007 u 08:42
Dina krasna ti je. Vidim sa strane tjera mladu biljku.
.


Objavio: Arwen
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 23:47
pred nešto manje od dva miseca sam za rođendan dobila ehmeju u cvatu
lipo izgleda, al sam prije par dana vidila da joj počinje rast mladi izdanak
jel zna tko koliko će mu trebat da naraste do oko 20cm visine ( tada bih ga trebala odvojit i posadit )
i koliko ću još moć uživat u velikoj, rascvjetanoj?
thx!


Objavio: lana2
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 08:10
Cvijet  aehmeje traje i do šest mjeseci. Nakon cvatnje matična biljka polako ugiba. Možeš ostaviti izdanak dok stara biljka ne ugine ili ga odvojiti. Izdanak dosta brzo raste. I moja sada tjera dva nova izdanka.


Objavio: tibor
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 08:56
Lano Bravo!
Sad ti se udvostrucio brojsmile55


-------------


Objavio: lana2
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 10:21
Na veliku žalost MM. Već mi je nekidan objavio da više od njega neću dobiti nijednu lončanicu nego samo bukete. Kao da mi je to neki problem dok on razgleda nekakav alat u baumaxu ili pevecu u korpi uvijek završi neka cvećkasmile188


Objavio: tibor
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 11:06

Lano,ja sam vec molio bolju polovicu da mi pomogne i ne dozvoli mi da kupujem,ali ne vrijedismile96

 
Kazem da idem na kavu i odem u baumaxsmile98smile197


-------------


Objavio: maso
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 13:01
smile48....moj MM mi vise i ne kaze kad ide u baumax ili pevec da se i ja ne bih utrpala pa dovukla kuci jos stostasmile96


Objavio: Arwen
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 15:07
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

Cvijet  aehmeje traje i do šest mjeseci. Nakon cvatnje matična biljka polako ugiba. Možeš ostaviti izdanak dok stara biljka ne ugine ili ga odvojiti. Izdanak dosta brzo raste. I moja sada tjera dva nova izdanka.


hvala, al nisam znala da može potjerati i više izdanaka, super! u mene je zasad samo jedan, ne vidim da bi se mogao pojaviti još koji


Objavio: tibor
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 16:43
Arwen,
samo strpljivo..krenuti ce mozda jos..
 
A ponekad se zna dogoditi da bude i jedna samo..
sve ovisi od biljke do biljke


-------------


Objavio: Arwen
Datum objave: 13 Studeni 2007 u 23:40
sretna sam da je i ovaj jedan nikao, barem znam da ću je možda imati još koju godinu, ako ne zabrljam štogod.......
ali zato ste tu vi sa svojim savjetima pa mislim da je to gotovo nemoguće
smile78


Objavio: tibor
Datum objave: 15 Studeni 2007 u 08:28
Sad sam se sjetio,a ne znam jesam vam rekao da im u vrhu (u ljevku) treba biti uvijek vode... (a moze im se dodati malo malo hranjiva tekuceg)
 
to im je oblik prihrane


-------------


Objavio: Arwen
Datum objave: 15 Studeni 2007 u 12:12
znam, znam.......


Objavio: Arwen
Datum objave: 27 Studeni 2007 u 00:26
evo slikica podmlatka....



-------------



Objavio: tibor
Datum objave: 27 Studeni 2007 u 07:50
Bravo Arwensmile55
Ostavi ju tako,neka poraste


-------------


Objavio: TeaK
Datum objave: 27 Studeni 2007 u 13:40
smile93


-------------


Objavio: dina
Datum objave: 27 Studeni 2007 u 17:23
Arwen brzo ce ona narasti i kod mene ke skoro
isti primjerak

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: lana2
Datum objave: 28 Studeni 2007 u 07:22
Slika sa dva podmlatka. I ova stara matična biljka je isto bila jedna od dva izdanka, međutim samo mi se ona uspjela zakorijeniti. Vidjet ćemo što će biti ovaj put.


Objavio: tibor
Datum objave: 28 Studeni 2007 u 08:25
Lano smile55
Super je sto si medusobno ne smetaju..svaka je na svojoj strani


-------------


Objavio: lana2
Datum objave: 28 Studeni 2007 u 09:33
hvala Tibore,
postao si neuhvatljiv, stalno novi avatari, Wink


Objavio: maso
Datum objave: 28 Studeni 2007 u 11:26
.....ClapClapClap 


Objavio: dina
Datum objave: 28 Studeni 2007 u 16:49
Lana

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Arwen
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 00:34
smile55


-------------



Objavio: TeaK
Datum objave: 29 Studeni 2007 u 11:32
smile55


-------------


Objavio: Svarog
Datum objave: 12 Prosinac 2007 u 11:08
evo posto su me uputili na pravi topic...nista se nemoze uraditi da se pospjesi teranje novih izdanaka?....meni evo vec cvatnja zavrsava i cvijet propada a nema izdanaka...stvar je u tome da sam dobio taj svijet vec dok je bio u cvatnji...tj ima ih 2 komada iz jednog korijena koja svatu 


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Prosinac 2007 u 18:13
Svarog,ajde,ako možeš,uslikaj je cijelu. Ako je to ono što si na postu prije dao sliku,biljka je ok,ne propada ona još.
Kad ti aehmeja odcvate ,a nema još mladicu sa strane,to  ne znači da je neće imati. Mlade biljke mogu i koji mjesec nakon cvatnje još potjerati. Sad se cvjetna stapka suši no sama biljka još neće propasti.Može ti biti još godinu dana lijepa(naravno bez cvijeta no dekorativna sa listovima).
Nadam se da sam te malo utješila i nagovorila da je ne baciš odmah nakon cvatnjeWink


Objavio: Svarog
Datum objave: 12 Prosinac 2007 u 18:39
hmmm evo slika doduse slikana sa mobitelom pa se nadam da ce biti vidljiva: http://img217.imageshack.us/my.php?image=12122007003bn8.jpg - aehmeja


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Prosinac 2007 u 22:00
Meni se čini da nebudu baš tako brzo propale,Lijepo izgledaju u paru,obično je samo jedna koja cvate.
To kaj ti listovi po rubovima žute znači da joj je presuh zrak.Malo ju špricajWink
Jel naljevaš vodu u sredinu biljke,di je cvijet izbio?


Objavio: Svarog
Datum objave: 12 Prosinac 2007 u 23:19
to da....naljevam da ali nisam spricao do danas budem probao pa cu vidit rezultat....nadam se da ce iizbiti koja mladica pa da mi nepropadne....
u svakom slucaju hvala...da nema mozda ona kakvo sjemenje ili sta pa da probam iz sjemena uzgojiti novu biljku?


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Prosinac 2007 u 23:23
E to ne znam,nikada nisam čula za jeme,no možda i ima Ermm
U svakom slučaju,ok je ima vremena još da mlada potjera


Objavio: Donata
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 20:41
Evo malo sam prošetala netom i našla možda neke podatke koji mogu pomoći...nisam našla primjer da se razmnožavaju sjemenjem...smile186

Iz sredine rozete izviruje cvjetni klas koji traje oko 6 mjeseci, a na njemu se pojavljuju sitni plavi cvjetići koji brzo venu. Kada klas počne venuti slobodno ga odrežite.
Dok za razliku od plavih cvjetića ružičaste braktele ostaju i do 6 mjeseci.nakon cvjetanja, a to se dešava jedanput tijekom njenog života, ona postepeno vene i umire.

Ako vam lišće počinje žutjeti nakon cvjetanja, napominjemo da je do normalno.
 
tekst iz
www.cvijet.biz
pretpostavljam da će lišće koje je počelo žutiti ubrzati proces izbijanja mladica u podnožju biljke....smile186



Objavio: shasha
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 21:22
Da,Donata,to je,no ja nisam napisala na šta mislim. Po slici izgleda da su listovi davno prije počeli smeđiti po rubovima(vidi se da ih je i rezao).E na to sam mislilasmile42


Objavio: Svarog
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 21:26
nista ja rezao nisam..takva je kakvu sam je dobio lol.....


Objavio: Donata
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 21:32
Ma bit će to sve O.K. samo treba malo strpljenja...smile186

Evo našla sam još jedan podatak za aehmeje koje neće da cvjetaju...
Ako biljka dobro raste a ne cvijeta može se omotati plastičnom vrećicom na neko vrijeme zajedno sa nekoliko zrelih jabuka.Plin koji se oslobađa iz jabuka pospješit će cvatnju... smile186
Svarog to je savjet kad ti izniknu nove mlade...
 


Objavio: shasha
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 21:38
smile55Donata,no to se može(sa jabukom i vrečicom) primjeniti i na ostalim biljkama


Objavio: Donata
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 21:41
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

smile55Donata,no to se može(sa jabukom i vrečicom) primjeniti i na ostalim biljkama


Da sad sam se sjetila da je to netko već spomenuo kod orhideja...smile186


Objavio: Arwen
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 15:11
ekipa, evo kako sad izgleda pomladak moje ehmeje


 i sad pitanje, pomladak je već velik skoro 20cm, kad da pokušam ga odvojit i posadit? i na što tribam pazit?
hvala puno!


-------------



Objavio: Svarog
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 15:29
eeeee ove moje aehmeje ni da maknu sa mjesta.....iste su stalno al eto ostavljam ih dok god ima nade da ce bit nesta od njih mozda kakav novi izdanak.....


Objavio: shasha
Datum objave: 03 Veljača 2008 u 21:37
Arwen,predivna je.
Svarog,sve dok se biljka ,stara,sama ne osuši ima nade da će potjerati.


Objavio: Arwen
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 10:17
hvala!
meni treba savjet kad da odvojim izdanak? ima li netko iskustva s tim?


-------------



Objavio: shasha
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 10:23
Jel ona to sad cvate? Ja je nikako nebi dirala dok cvate. Ne znam zašto bi i kasnije jer će se stara biljka ionako osušiti. Kod odvajanja postoji mogućnost da oštetiš,ili mladu biljku ili ovu staru.Kako stara cvate i još će mjesecima bidi dekorativna,mislim da je šteta riskirati. Mlada biljka,uz nju,ima dosta i mjesta i hrane pa će svakako lijepo rasti.


Objavio: Svarog
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 10:24
neznam ja sam odvajao kod onog plamenog maca...slicno izbacuje tako izdanak ko aehmeja....samo sam otkinuo sta sam niže mogao i posadio i zalio i sad cekam :-)


Objavio: Arwen
Datum objave: 04 Veljača 2008 u 22:24
ehmeja je kod mene već 4 ipo mjeseca, dobila sam je u cvatu
mislim da će cvast još koji misec, a onda pa-pa........
ne bi volila da mi odrasla propadne prije nego zbrinem bebicu


-------------



Objavio: mimar
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 13:53
Nemam nesto srece sa njima Cry, verovatno ce se uzivanje svesti samo na ovu zimu...ali vredelo je!
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Svarog
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 14:58
ovo stvarno dobro izgleda moze pun naziv biljke?


Objavio: shasha
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 17:48
aechmea dichlamydea trinitensis se zove
http://fcbs.org/images/Aechmea/a_dichlamydea_v_trintensis_kg.jpg - http://fcbs.org/images/Aechmea/a_dichlamydea_v_trintensis_kg.jpg
ima tu"nekoliko" sličica aechmea.
Nego,di su ti tu kupila,ja je nikada nisam vidjela po rasadnicima.Da je prekrasna,mislim da ne trebam spominjati.
 


Objavio: Donata
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 20:08
smile211 smile227 smile227 koje boje...



Objavio: Arwen
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 20:26
mimar, nmemam riječi za tu krasotu, nisam ju vidila niti u knjigama
a kamoli negdi drugo


-------------



Objavio: mrvica
Datum objave: 08 Veljača 2008 u 20:40
Koja neobična biljčica mimar! Tooo jos ne vidjeh! smile79

-------------
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34



Objavio: mimar
Datum objave: 09 Veljača 2008 u 00:23
Dobila je na poklon (kupljena u nekoj beogradskoj cvecari),rekli su mi da se zove Blue rain. I  ja sam bila zadivljena,prvi put sam videla takvu.

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 09 Veljača 2008 u 10:44
mimar ovo je predivno!!! i ja bi takvu 

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: shasha
Datum objave: 09 Veljača 2008 u 10:48
hehe,a tko nebi,Zvjezdana.Ne znam dal bi se dočekali nekog ko je nebi.


Objavio: mimar
Datum objave: 09 Veljača 2008 u 21:20
Ljudi danas sam videla desetak istih (ne bas, moja je lepsasmile91) u Garden centru na Vidikovcu u Beogradu,bile su po 23 e. Bilo je svacega,stavicu neke slicice ovih dana (orKideje) a i ponovila sam se malo...

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Arwen
Datum objave: 14 Ožujak 2008 u 00:09
je li sad vrime za odvojit izdanak?
pomalo sam nestrpljiva....




-------------



Objavio: TeaK
Datum objave: 14 Ožujak 2008 u 08:13
Premda neki kažu da se izdanak odvaja kad se cvijet počne sušiti ovo je dovoljno velika bebica za smostalan život, samo ti nju Arwen odvoji slobodno.

-------------


Objavio: dina
Datum objave: 15 Ožujak 2008 u 18:38
slazem se sa TeaK obzirom da njoj cvjet dugo traje

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Nickless
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 23:29
Nedavno sam presadio tri mladice sa ehmeje kao na gornjoj slici (blue tango), ali počeli su se nekako uvijati listovi (i tamnjeti), čini mi se da im nešto ne paše, a ne znam što. Neka ideja?


Objavio: lana2
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 07:53
Nickless provjeri vlažnost zemlje, možda si previše polijevao. Aehmeja ne voli puno vlage.


Objavio: Nickless
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 08:58
A ja još dodatno zalio misleći suprotno Ouch
 
Valjda će se oporaviti i preživjeti.


Objavio: lana2
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 11:44
Nikless ako je previše zalivena ostavi da se zemlja posuši. Ne voli suhi zrak. Aehmeja ima jako malo korijenje koje joj uglavnom služi da održi stabilnost biljke.
Nadam se da će ti ovo pomoći


Objavio: Nickless
Datum objave: 08 Travanj 2008 u 12:40
I ja se nadam jer tako ću i učiniti. Hvala. Smile


Objavio: mimar
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 09:11
Evo jos jedne zanimljive ehmeje. Imam izgleda srecu da moj poklonodavac obozava ovu biljku a da nema hrabrosti da je   zadrzi za sebe !



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: dzomba
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 13:18
Mimar,sta ti se je desilo na kraju s Blue Rain...vec par dana je posmatram..neznam da li je kupiti pa bih voljela cuti tvoje iskustvo! ..Hvala ti!!

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: mimar
Datum objave: 15 Veljača 2009 u 12:01
Dzomba, ziva je ali posle onog cveta stoji samo lisce (bojim se da ne prodjem sa njom kao sa prethodnih nekoliko, po sistemu cvet sada pa nikada). No, mozda ce kod tebe biti drugacije, a fascinantna je zaista.     

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: lana2
Datum objave: 15 Veljača 2009 u 19:10
Mimar neće ti više cvjetati. Kao i kod ostalih bromelija i aehmea ugiba nakon cvatnje. Obično prije toga stara biljka istjera mlade koje možeš odvojiti od matične biljke kad budu otprilike 15 cm.


Objavio: niho
Datum objave: 23 Veljača 2009 u 12:30
Dina pa tvoj je više velik , znači trebalo bi uskoro i biti nešto, Tongue, a ja sam svoj tek presadila u 11 mjesecu . i jako je mali , znači kad vidim tvoj koliki je onda za svoj nesmijem ništa upitati. Krasan je stvarnoClap


Objavio: vikica46
Datum objave: 24 Svibanj 2009 u 12:01

Učlanjujem se među ljubitelje aechmea!

Bio mo je u četvrtak rođendan i svekar me obradovao s ovim primjerkom:
 
 
 
Da li bih ju trebala presaditi u veću teglu?


Objavio: vikica46
Datum objave: 24 Svibanj 2009 u 12:15
Ovako izgleda na stolu:
 


Objavio: azovko7
Datum objave: 31 Kolovoz 2009 u 17:30
Imam pitanje vezano za ovu biljku. Na poslu gdje odnedavno radim vidjela sam da na jednoj polici stoji upravo ehmeja, ali u prilično lošem stanju. Kako se ranije vjerojatno nije brinulo o njoj, imam potrebu da nešto učinim i da postignem taj prekrasan cvijet. Imam jako malo iskustva o presađivanju, općenito o uzgoju sobnog bilja, ali molim vas ako je ikako moguće da biljci vratim prijašnji sjaj, recite.
Confused


Objavio: Uriah
Datum objave: 17 Listopad 2009 u 16:23
Zanima me kako odvojiti i presaditi novi izdanak Aehmeje?  Pitam zato jer ne želim oštetiti biljku, a vidim da novi izdranci rastu iz biljke. 


Objavio: shasha
Datum objave: 17 Listopad 2009 u 19:35
Azovko,kasnim no možda još zatrebaš savjet.Prvo je presadi,ako je stara,pogledaj ima li tih mladih pelcera pa ih možeš odvojiti no i ne moraš.Otuširaj je,vjerojatno je prašnjava i stavi je na neko svijetlo mjesto.Na tamnom joj listovi nebudu onako čvrsti i prošarani.Nakon 2-3tjedna(kad se malo oporavi)prihrani je.Možeš tekućim gnojivom za sobne cvatuće biljke ako ti se ne kupuje baš prihrana za nju.
 
Uriah,odvoji je ko i bilo koju drugu biljku.Izvadi iz tegle,otresi zemlju i lagano odvoji pelcer od matične biljke.
Iako ja to nisam nikada radila kod nje.Stara biljka bude još dugo lijepa i ne smeta mladima.Kako stara s vremenom ugiba,ja mlade ne diram jer će ionako prije cvatnje ostati sami u toj tegli.


Objavio: kami
Datum objave: 18 Studeni 2009 u 23:32
Inače sam hobistica pretežno pa se ne snalazim u glavnom cvjetnom dijelu foruma Embarrassed
Molim pomoć i upute i to hitno...
frendica je na poklon dobila biljkicu kojoj nije znala ime niti kako da se brine o njoj i ništa nije uspjela naći na webu...
Onda mi ju je spomenula i rekla sam joj da ako itko zna, znat će netko s ovog foruma...
Ona je ipak uspjela prepoznati da se radi o biljci http://hankinslawrenceimages.files.wordpress.com/2009/03/bromeliad_aechmea_blue_tango_4200.jpg - aechmea blue tango s ovog linka... biljkica je počela propadati, tj. posmeđio je ovaj ljubičasto-rozi cvjetni dio i nekoliko donjih listova se posušilo...
Hitne savjete treba, ne zna više što da radi s njom, bit ću jako zahvalna i ponosna na vas ako korisno odgovorite Approve



Objavio: frida
Datum objave: 25 Svibanj 2010 u 19:13
 Evo moje nove sobne biljke...od Tanjice stigla mlada aehmeja..



-------------


Objavio: lorica10
Datum objave: 08 Srpanj 2011 u 16:19
pozdrav. imam pitanje vezano uz ovu biljku, nadam se da će mi netko odgovorit kome one uspjevaju. vec 3 godine moja aehmeja ne cvjeta, al redovno pusta svake godine mlade izdanke,uvjek odvojim al opet nista, neznam bas sa njom, na prozoru je stalno, dali voda mora biti uvjek u sredinu do nekih 2 cm ili povremeno nadoljevam tako da je uvijek ima, ili svaka tri tjedna ulijem vode unutra, ili kako to? svatko drugačije kaže. kako ju prihranjujem? opet preko sredine ili ju onako lagano odozgora zalijem, koliko cesto ju je potrebno zaljevati i dali stavim vodu u podložak da ona sama uzme vode ili opet odozgora, procitala sam da voli prskanje, sada kako imam mlade biljcice svako jutro malo pospricam po listovima sa destiliranom vodom...


-------------
Ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima.



Objavio: Triša
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 12:24
Lorice i ja sam pročitala sve od početka do kraja, jer kćerka ima ovu predivnu biljku (mislila je da je kaktus), ali se uglavnom ja brinem o njenom cvijeću kad ga treba presaditi.
Baš sam to neki dan napravila i sada čekam rezultat. Moram joj reći da treba minimum vode, da voli špricanje i da mora imati vode u  sredini .


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: lorica10
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 12:40
evo mojih za sad napreduju

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/aehmeja/34127.aspx">


-------------
Ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima.



Objavio: lorica10
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 12:41
ja sam pročitala da voli i malo pijeska pomiješano sa zemljom

-------------
Ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima.



Objavio: Triša
Datum objave: 08 Studeni 2011 u 15:55
Ja inače svim kućnim biljkama na cca 1 litru zemlje dodajem dvije šake kvarcnog pijeska i toliko vrtne zemlje, ostalo je kupljena zemlja, recimo malo skuplja, ne ona baš najjeftinija.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: MermaidDreamer
Datum objave: 30 Siječanj 2013 u 15:35
Svekrva mi je poklonila za rođendan (ljeti, bila u viksi) u cvatu...kako ju je donjela tako ju je i polomila tj. pukla cvat... :( Bilo to prije 3 i pol godine.
Jadna žena se skoro rasplakala od muke i rekla mi je da mogu odmah baciti biljku jer cvate jednom u životu...
Bilo mi je žao baciti biljku, donesla sam je nakon GO u ZG. Od tada ta je biljka i dan danas živa, ima dvije uspješno presađene bebe i jednu koju planiram kroz par mjeseci presaditi. Mama biljka se odlično drži (nedavno sam i nju presadila-zajedno sa bebom koje je od presađivanja pospješila svoj rast).
Kod mene su udaljene od istočnog prozora oko 1,5 m...zalijevam ih jako rijetko, pazim da u tuljcima ima uvijek vode, povremeno špricam.
Mix zemlje: orhideje(70%), palme(15), rododendron(7%) i pijesak (koristim isključivo pjesak, iskorišten, ostavim malo Ćikinih (tigrica papigica) hmmm; govanca (ne znam kako bi to ljepše rekla). Sve dobro izmiješam. Posadim biljku (ukoliko režem od mame, pripazim kako zarežem i da mlada biljka ima dobro razvijeno korjenje). Malo zalijem, ne puno, tek toliko da se zemlja slegne...

Nažalost, bebe još nisu cvale...planiram sa najstarijom bebom pokušati onaj neki trik sa jabukom i vrećicom preko nje, samo još ne znam kada.

Zimska temp oko 20°C, ljetna između 25-26°C, vlaga zimska oko 75%, ljeti oko 65%


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 02 Veljača 2013 u 17:59
Ja imam Aechmeju koju sam dobila na poklon i od tada uzgajam mlade biljke. Ima jedan trik...Kada mladica dostigne polovinu biljke, sa korjencicima se odvoji od maticne biljke, zasadi u zemlju, na zemlju se stavi nekoliko kriski jabuke, ubode se nekoliko bambusovih stapova i sve prekrije celofanom. Naravno, prije toga se dobro zalije. Etilen, gas koji nastaje raspadanjem jabuke, pospjesuje cvatnju Aechmeje. Ustvari, etilen je faktor koji najvise utice na to hoce li Aechmeja cvjetati ili ne. A najvise etilena se dobija raspadanjem jabuke. Probajte, vidjecete uspjeh je zagarantovan.


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 02 Veljača 2013 u 17:59


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 02 Veljača 2013 u 18:00
Ovo je Aechmeja koju sam ja proizvela uz pomoc tog trika. Nista nije manje raskosan cvijet nego onaj koji je stigao iz staklenika.


Objavio: MermaidDreamer
Datum objave: 02 Veljača 2013 u 23:39
Zelena oaza, super ti je Aechmeja. Probat ću i ja sa jabukom i celofanom :). Hvala na detaljnom opisu kako se to radi.
Zanima me da li ostaje u tuljcu voda ili se voda mora isprazniti?


Objavio: Zelena_oaza
Datum objave: 03 Veljača 2013 u 00:12
Trebala bi biti voda, ali kasnije, kada ona pocne lijepo da raste, ali dok je pod celofanom ima vlage dovoljno i bez vode u tuljcu. Naravno da ces sipati prije nego zatvoris. Zaboravila sam reci da se celofan ne smije skidati tri nedjelje.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk