Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Zvjezdan - Aster

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Trajnice
Opis foruma: Sve o trajnicama u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1266
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 20:08
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Zvjezdan - Aster
Objavio: iris
Tema: Zvjezdan - Aster
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 16:49
gledala sam po internetu....ima divnih

Latinski naziv: Aster

Narodni naziv:zvjezdan

Sadnja: ne znam točno ali pošto narasti veliki grmovi vjerujem da je bolje ne saditi pregusto

Visina: ima raznim sorti - niskih i visokih

Oblik: grmolik

Cvjetanje: krajem kolovoza pa do listopada a ponegdje i dulje

Boje: puuuuno boja

Razmnožavanje: sjemenom u proljeće i reznicama u ljeto
Prihrana i zaštita: ??

Položaj: sunčano mjesto

Temperatura: u toplijim krajevima može prezimiti bez problema

Vrt ili posuda: vrt ili posuda

Ostalo:  niski jastučasti zvjezdan /aster dumosus/             visoki oštrolisti /aster novae-angliae/             glatkolisti zvjezdan /aster novi-belgi/</SPAN>
http://www.vrt.com.hr/ -
<DIV id=wrap>
<DIV id=page>
<DIV id=main> http://www.vrt.com.hr/ - http://www.vrt.com.hr/ - http://www.vrt.com.hr/ -



Odgovori:
Objavio: SilveK
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 19:04
Aster (zvjezdan) je trajnica koja se jako brzo razmnožava.

Kad zvjezdani procvatu, oni najavljuju kraj vrtlarske godine...


Objavio: bergenia
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 20:10
Ja imam jastučastih i puzavih zvjezdana za kamenjare i jako su mi lijepi! Brzo se šire (tako da imaš za rasađivanje i dijeljenje) Imam ih u bijeloj, roza i lila boji! Evo nekoliko sličica slikanih lanjske godine u cvatu;
puzavi zvjezdan;
jastučasti zvjezdani (roza i bijeli);


Objavio: xenia64
Datum objave: 26 Ožujak 2008 u 14:36
Bergenija mogu li se zabiljeziti za tvoje zvjezdane Ja imam samo visoke u ljubicastoj boji ako trebas
 
I mislim da su Astre ono st mi kazemo "lije e kate" a ovo uskolisni zvjezdani na slici ( ne radi mi  dio slova na ti kovniciAngry) gornjoj


Objavio: Letitia
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 18:35
"Kad zvjezdani procvatu, oni najavljuju kraj vrtlarske godine..."
 
Na Rabu, kod moje prijateljice, cvatu neprestano. Nisam mogla vjerovati, prije tjedan dana, kad sam vidjela kako cvatu. Bili smo krajem devetog mjeseca i ostavili ih cvatući. Cvatu još uvijek.Smile


Objavio: SilveK
Datum objave: 05 Travanj 2008 u 21:32
Letitia, mislila sam na kontinentalni dio... Blago onima na moru koji cijele godine uživaju u cvijeću....mi nemamo taj luksuzsmile60


Objavio: dina
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 17:40
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Letitia, mislila sam na kontinentalni dio... Blago onima na moru koji cijele godine uživaju u cvijeću....mi nemamo taj luksuz[IMG]smileys/emot117.gif" align="absmiddle" alt="smile60" />



potpisujem te u potpunosti

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: andrea01
Datum objave: 07 Travanj 2008 u 23:06
Negdje u slikama cvijeća ima i ovaj aster, ali za one koji se tek upoznaju sa njime mislim da je pametno imati i ovu sliku ovdje!! Wink

Visoki aster - trajnica



Objavio: dada
Datum objave: 25 Travanj 2008 u 12:07
Aster ima moja svekrva, ljubicasto-plavi niski i raste i siri se ko ludo. odnjela sam tati na more i od nekoliko grancica sad vec ima spalir. svekrva se sprema pocupat pol toga, pa ako netko treba..........drage volje. mislim da je sad taman za presadjivanje.
i stvarno, kad oni procvatu, znam da stize zima.


Objavio: iris
Datum objave: 20 Kolovoz 2008 u 17:42
da li su svi asteri trajnice i jel to znači da će nagodinu sami ponovo niči ?
 
 


-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 21 Kolovoz 2008 u 15:43
Na mojoj slici je visoke vrste aster i trajnica je! Wink


Objavio: SilveK
Datum objave: 21 Kolovoz 2008 u 17:40
Aster se jako brzo širi i potjera iz korijena slijedeće godine, ja svoje svako malo moram rasađivati.

Postoji i jednogodišnji: ljetni zvjezdan

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2443 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2443




Objavio: hobotnica
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 21:24
A tako se zove taj cvijet?
Dobro da sam nabasala na tu temu jer mi muž želi baš te posaditi uz kuću, a ne zna kako se zovu već mi pokazuje iz auta: vidiš, ove hoću! LOL A sad ih baš ima puno i rastu kao grmovi.

Nema mi druge nego otić u šetnju i zamoliti susjeda ili tko već ima sjeme da posadimo Tongue


Objavio: korijenko
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 21:39
Ovako izgledaju niski zvjezdani ovih dana u mom vrtu. Kad on ocvate znam da nema više cvata u vrtu do proljeća. Nije uopće zhtjevan. a jako se brzo širi. Na proljeće sam posadila par malih sadnica i evo što je ispalo.
Nemojte ih "gužvati" sa drugim cvijećem jer na proljeće to izgleda jako maleno, a u jesen je ogroman. Kad ocvate samo ga se do zemlje poreže i na proljeće potjera mladice.
 


-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: hobotnica
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 21:45
Korijenko, prekrasni su ti Thumbs%20Up


Objavio: Jasenka
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 09:07

Wow! Stvarno su prekrasni Clap

Ja sam tek sada dobila dvije male sadnice (bijelih i plavih) pa jedva čekam sljedeću jesen :)


-------------


Objavio: smrcko
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 15:25
Moj prvi aster ( niski ), pokusni za gorsku klimu.




-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Triša
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 18:21
Šmrcko prekrasan je aster, ja sam ga prvi puta stavila u gorskoj vikendici (kraj Josipdola-hladno kao i kod tebe), on po zimi nestane i na kraju ljeta se pojavi - prekrasno.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: smrcko
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 21:46
Jesi li ga zaštićivala ičim od snijega i hladnoće? Đubriš li ga?Embarrassed

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: korijenko
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 20:58

Smrcko ne znam koliko je kod tebe zima ali sa svaki slučaj kad ga ošišaš do zemlje onda ga prekrij sa tim grančicama. Ne brini on ti je jako otporan. Ja ga nisam nikad gnojila.



-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: smrcko
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 21:00
Hvala na informaciji, nisam znala da se treba ošišati. A klima je gorsko alpska.Embarrassed

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: shasha
Datum objave: 18 Listopad 2008 u 22:41
Smrcko,budući da su nam zimski uvjeti slični,nema potrebe je zaštičivati preko zime. Porezati je možeš sad ili u proljeće.Ja je režem kad stignem i nikada je zaštitila ničime nisam


Objavio: administrator
Datum objave: 05 Studeni 2008 u 07:39
bollje ju je u jesen pokratiti da ju manje snjijeg lomi. Samo ne treba preterati i ostaviti 2cm biljke. Nego lagano da jos uvijek ostane lijepi grmic

-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: kontesaa
Datum objave: 11 Studeni 2008 u 12:30
korjenko i smrcko super su vam asteri SmileClap kupila sam sjeme onog jednogodišnjeg,a trajnice sam žicala pomalo i od njih bih napravila kao malu ogradu nasuprot ljetnom cvijetnjaku...gledala sam po netu kakvih sve boja ima pfff smile39


-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: Lantana
Datum objave: 11 Studeni 2008 u 12:36
Moje je ove godine toliko velik da ga je bura pukla po pola





-------------
život je more


Objavio: lana2
Datum objave: 11 Studeni 2008 u 14:16
Lantana, predivno pravi kapitalac. Oporavit će se on unatoč buri.Wink


Objavio: korijenko
Datum objave: 11 Studeni 2008 u 15:06
Ja sam u nedjelju moj aster pošišala, već je pun mladica. Malo me je strah za njih kad počnu minusi pa ću ih onda prekriti sa lišćem.
Kontesa, aster se jako brzo širi žilama tako da ćeš jako brzo dobiti ogradu. Od busena kojeg imaš u proljeće otrgni sve žile koje su se raširile i posadi novi busen. Ajde pa da vidimo i tvoju kreaciju. Tongue
Lantana i tvoj je prekrasan primjerak, ne brini za buru, oni su dugovječni Smile 


-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: Triša
Datum objave: 11 Studeni 2008 u 15:29
Lantana baš je super, širi se stvarno ko korov i zato za njega nema straha, uvijek na proljeće izviri, cvjeta kasno, no baš je u tome draž, jedino mi se čini da ipak prekratko traju cvijetovi, prema nekima drugima.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: kat.rea
Datum objave: 16 Studeni 2008 u 15:55
Ja imam zvjezdane godinama, kao nisku "živicu" ispred živice od čempresa i ispred terase sa južne strane kuće. Lijepi su pojedinačno kao veliki grmovi, ameni su lijepi i ovakokao niska živica. Sa južne strane procvjetaju već krajem kolovoza i početkom rujna. Jednostavno o položaju i količini sunca ovisi kada će i koliko dugo cvasti. Ako ne lupe dosadne kiše kada procvjeta, onda cvate dugo i obilno.Što se tiče sadnje može u jesen dase stigne zakorijeniti do proljeća, a može i rano u proljeće. Šišanje prije zime može, ali ne mora. Mogu se ostaviti suhi cvjetići kao hrana za ptičice. Možda bi u gorskim dijelovima bilo bolje ostaviti stabljike, ako ih i polomi snijeg ipak će zaštititi od veće hladnoće. Ako netko želi, ja ih svake godine pola bacim, jer već nebih mogla po dvorištu hodati, kako se šire. Da, imam niske roza boje. Pokušati ću staviti slikice.


Objavio: pčelica7
Datum objave: 21 Srpanj 2009 u 14:01
u šestom misecu sam kupila jednu biljčicu iako je bila u jako lošem stanju,  pisalo je aster novi...nadala sam se da će se oporaviti, ali nije...stavila sam je iza nekih tegli i dalje polivala...eto jučer vidim da niču nove biljčice...e sad što da napravim da li da odrežem ovo gotovo sasušeno otprije ili ne?

-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: smrcko
Datum objave: 23 Srpanj 2009 u 18:15
I ja sam kupila takve biljčice. Pa pogledaj je dobro i odluči što da sjecneš. Ako tjeraju listovi na granama nemoj. Kad narastu malo grane , možda zbog grmolikog izgleda da se odsjeku vrhovi.Embarrassed

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Cvita
Datum objave: 23 Srpanj 2009 u 22:45
Kupila sam lani u rujnu par sadnica astera. Krasna mala biljčica puna cvjetova, ne veća od 20-tak cm. Posadila sam ih u zemlju i normalno, preko zime su nestali. Na proljeće su krenuli ponovo, ali još ne staju rasti, puni su sitnih pupova, ali visoki oko 1.5m. Nisam ih rezala.
Zna li netko dokle će rasti?


Objavio: smrcko
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 00:50
Dok mu ne cvakneš škarama vrhoveWink

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: pčelica7
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 07:42
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

I ja sam kupila takve biljčice. Pa pogledaj je dobro i odluči što da sjecneš. Ako tjeraju listovi na granama nemoj. Kad narastu malo grane , možda zbog grmolikog izgleda da se odsjeku vrhovi.Embarrassed
 
Ne tjeraju listovi na granama, već iz korjena, a za grane ne mogu reći da su suhe, ali bome nema ni života u njima...ma znaš šta strah me ako cvaknem staru (jer bi je morala cilu) da nebi ovoj mladoj to zasmetalo...
 


-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: Cvita
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 12:34
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Dok mu ne cvakneš škarama vrhoveWink
 
Ma, kako ću mu cvaknit vrhove kad su puni pupova? Onda mi neće cvitat na jesen.


Objavio: smrcko
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 12:31
Originalno poslano od člana pčelica7 pčelica7 napisao:

 
Ne tjeraju listovi na granama, već iz korjena, a za grane ne mogu reći da su suhe, ali bome nema ni života u njima...ma znaš šta strah me ako cvaknem staru (jer bi je morala cilu) da nebi ovoj mladoj to zasmetalo...
 


Ma neće joj zasmetati jer ti stari izboji crpe biljku, biljka ih pokušava ne potrebno spasiti.  Dobro pogledaj i ako u staroj grani nema života odsjeci je dat ćeš ostatku biljke snagu. E sad treba znati što uraditi da aster ne izdivlja i meni se to desilo, ne liči na biljku koja je kupljena prošlu godinu, nisku i bujnu.


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 12:33
Originalno poslano od člana Cvita Cvita napisao:

 
Ma, kako ću mu cvaknit vrhove kad su puni pupova? Onda mi neće cvitat na jesen.


Da u pravu si, vjerojatno je trebalo ranije oblikovati. Pusti je tako pa iduću godinu spriječi da grane budu predugačke. Nažalost nitko se drugi ne javlja da pomogne.Embarrassed


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: iris
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 12:39
Cvita ne diraj ga sad ništa....samo mu stavi jednu taklju da ga pridržava
i moji su narasli jaaaako visoki
vjerojatno su u pitarima niži jer imaju manje prostora
 
a mislim i da postoje niski i visoki
 
pčelice po mojoj logici bi trebala ošišati stare grane da ne crpe biljku
bar bi ja to napravila
 
ne kažem ovo kao stručnjak nego je to moje mišljenje Smile 


-------------


Objavio: smrcko
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 12:49
Hvala i od mene Iris, i ja imam isti problem. Kako sam rijetko na terenu , nisam vidjela na vrijeme da je prerastao.Embarrassed

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: OTOK
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 13:38
Postoje niske i visoke vrste. Moji visoki imaju oko 1 m visine, lijepi su i bujni.  Ne znam zašto vas brine visina. Ako su krhki treba im staviti nekakav potporanj.
Ako je grana suha treba je odrezati, još ima vremena da narastu te male grane po strani.


Objavio: smrcko
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 13:43
Ne brine me visina, mene zanimaju vaša iskustva jer mi je ovo prva godina kupovnog astera. S obzirom da ne sliči na kupovnu biljku, savjeti su dobro došli. Iskreno bi više voljela da je niski, i kupila sam ga jer je izgledao nizak i drugačiji. Vidim po uzgoju je kompliciran za imati što si kupio, traži posebne uvjete svjetlosti i dr.

Zanima me je li itko oblikovao dok je bio manji šišanjem  i uspijel se dobiti bujan niži grm na taj način?Embarrassed


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: kat.rea
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 16:09
Ja imam niske astere ( zvjezdane) i ništa ih ne oblikujem, narastu maksimalno do pola metra visine. Znam da ima visokih koji su preko 1 m visoki i oni imaju drvenastu stabljiku koja je od korjena skoro gola, odnosno donji listovi se suše, ali gore je zeleno i puno cvjetnih pupova. Ako je kod Cvite i Pčelice takav slučaj, po mom mišljenju ne dirati, samo kako veli otok staviti potporanj i pustiti ih da cvjetaju. Ako želite niske, javite se na jesen, biti če ih na tone...


Objavio: Cvita
Datum objave: 25 Srpanj 2009 u 22:42
Ja ću ti se sigurno javiti , jer su mi niži asteri baš slatkiši. Možda će i ovi veliki biti lipi, ne znam, jer ih imam prvi put.


Objavio: pčelica7
Datum objave: 19 Kolovoz 2009 u 09:08
drage moje, evo vratila se ja s godišnjeg (nedilju naveče), moram vam priznat da moji asteri baš lipo tjeraju mlade (seka je vridno polivala), naime prije odlaska na g.o. (27.07.) cvaknula sam stare grane neke skoro cile a neke samo dio i to se pokazalo kao odličan potez.
hvala na savjetu


-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: Neva
Datum objave: 24 Kolovoz 2009 u 12:34
Pitanjce: buduci da trazim neke cvjetajuce trajnice za prozor, bi li asteri uspjeli kao sobna biljka?

-------------
Konacno sam pronasla mjesto na kojem blistam.


Objavio: SilveK
Datum objave: 24 Kolovoz 2009 u 15:51
Mislim da nažalost ne. Oni se jako vole širiti rizomima, dakle premalo mjesta tj brzo bi zarasli cijelu teglu, a skoro su cijele godine zapravo zeleni - samo lišće, oni cvatu samo jednom godišnje - krajem 8./ početkom 9. mjeseca.


Objavio: Neva
Datum objave: 24 Kolovoz 2009 u 18:45
ok, hvala ti.

-------------
Konacno sam pronasla mjesto na kojem blistam.


Objavio: shasha
Datum objave: 29 Rujan 2009 u 22:22
Jako dugo tu nisam bila i vidim neke dileme kako i koliko ga rezati!? Oblikovati grm?
Nije stručno već moje mišljenje iz iskustva sa njima.
Otok(čini mi se)je već odgovorila,šta vas visina muči?!
Kupite niske pa vas nećeLOL(šalaaa)
Imam godinama niske i ne vidim razloga,a ni načina,oblikovati grm kad oni sami sebe krasno oblikuju.Nisam primjetila nikada da su im grane jedna duža od druge.I visoki i niski imaju gotovo jednake dužine grane.Da ih se poreže,radi oblikovanja nekog,ne vjerujem da bi cvali.
Od ove godine imam i visoke astere no kako sam naziv veli ako su visoki, povežem  ih da ih vjetar ne savija.
Alpski aster (ok,od nedavno mu ime znam a imam ga godinama)cvate dosta ranije,početkom ljeta,za razliku od ostalih.
I njega treba zaliti preko ljeta jer se sav osuši no nakon zaljevanja se brzo oporavi.Treba vodu više nego ostale vrste.
Njega se ne orezuje,osim suhih cvjetnih stapki,jer je niska biljka i takva ostaje i preko zime dok visoke i niske treba porezati .Admin je rekao nešto kao da se ne reže do zemlje no ja se nebi sa time složila.Samo zato jer oni,bez obzira koliko ih porežete,nagodinu tjeraju mlade grane iz rizoma.Ako se ostavi ,recimo 10-ak cm.grane kod rezanja,te grane će ostati tako suhe i prilično neugledno izgledaju kad niču malade grane.
I puzavi aster.
Meni poprilično nepoznat iako ga imam no tek  godinu dana.
Za to vrijeme sam vidjela da mu,ko i večini astera,ništa ne treba,osim suca.Čini mi se da se brzo razraste no gledajući ispod,sve te grane su iz jednog korjena.
Vidim da ga i Bergenia ima pa ako zna kako ga razmnožiti i šta sa njime nakon cvatnje?
Meni izgleda da ga nebi trebalo ništa rezati.


Objavio: Horti
Datum objave: 30 Rujan 2009 u 09:28
Shasha puzavi zvjezdan će ti se ofuriti kad dođu mrazevi ko i onaj visoki. Onda ga možeš orezati, a možeš ga i ostaviti do proljeća pa onda orezati, kako ti već više paše. U proljeće potjera izbojke na sve strane koje možeš odvajati i dijeliti. Dosta kasno potjera u odnosu na one druge zvjezdane, bar kod mene. Ja sam svog podijelila već ne znam ni sama koliko i kome, možda je i taj tvoj "karlovčan".


Objavio: Horti
Datum objave: 30 Rujan 2009 u 10:36
Zaboravila sam reći da mu razdoblje cvatnje izgleda ovisi o podneblju. U lipnju sam bila u Istri i baš smo u rasadniku razgovarale o njemu. Žena se nije mogla načuditi kad sam joj rekla da mi cvate u listopadu. Tamo je kod nje već tad završio sa cvatnjom.


Objavio: Anaida
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 13:21
Evo mog puzavog!Imam ga od proljeća, od početka svibnja, narastao je od male grančice (3, 4 cm) do ovog grmića! sasvim je nezahtjevan a predivan.
 
 
 


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: OTOK
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 14:28
Ime mu je aster snow flurry


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 20:07
Kako se razmnožava taj "aster snow flurry"?
 
Horti,za visoki znam,kod njega je sve ko i kod niskog,osim visineBig%20smile,no za ovaj malecki puzavi ne znam.Znači i on "ode"preko zime.
Čuj,možda i je od tebe,ko bi ga znao od toliko toga šta si mi poslala,no tvoje sam na jedan dio sadila da znam.Jedino ako je"pobjego"LOLLOL


Objavio: Triša
Datum objave: 01 Listopad 2009 u 20:38
Predivan je taj puzajući, samo da imam mjesta - već bi bio moj.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: pčelica7
Datum objave: 28 Ožujak 2010 u 11:46
preživio moj aster (niski) u tegli na balkonu, bez zaštite!
sad fino tjera nove izboje...moje pitanje je dal bi mu tribala prominit zemlju ili ga ostaviti tako u toj od prošle godine... 


-------------
Kad ima volje, ima i načina. (G.B.Shaw)


Objavio: bergenia
Datum objave: 28 Ožujak 2010 u 20:48
Pčelice, vjerujem da mu kakva prihrana neće naškodit, dapače.......
moje iskustvo mi govori da su to jako nezahtjevne biljčice i da s vremenom se  dosta prošire, tako da svake godine imaš sve veći i veći busen.
Što se tiče smrzavanja, čini mi se dosta otporna biljčica. Nisam čula da se nekome smrzla.
Stoga, ako želiš ljepši cvat ove godine prihrani ga - neće mu naškoditi i promijeni mu zemlju bit će ti zahvalan!


Objavio: tanjica
Datum objave: 13 Travanj 2010 u 12:16
Neki dan sam u kaliji vidjela ovaj cvijet, no bio je oblikovan kao ruža stablašica ..toliko je prekrasno izgledalo da sam se odmah zaljubila ..meni čak ljepše od same ruže stablašice ..imao je kao granu debelu kao i stablašica, visok oko metar i gore je bio divan buket ispunjen cvatovima ..
samo je po meni bio malo skup..160 kn i nije baš malo za cvijet koji se lako dobije ..e sad, malo sam prošnjofkala po netu međutim nisam našla ništa slično.Jedino ako ne postoji još neki cvijet toliko sličan njemu.Recimo da se može dobiti kućnim uzgojem, jel bi preživio tako da je vani dok je toplo a da ga spremim preko zime?


Objavio: Mira K
Datum objave: 19 Travanj 2011 u 12:52
Originalno poslano od člana tanjica tanjica napisao:

Neki dan sam u kaliji vidjela ovaj cvijet, no bio je oblikovan kao ruža stablašica ..toliko je prekrasno izgledalo da sam se odmah zaljubila ..meni čak ljepše od same ruže stablašice ..imao je kao granu debelu kao i stablašica, visok oko metar i gore je bio divan buket ispunjen cvatovima ..
samo je po meni bio malo skup..160 kn i nije baš malo za cvijet koji se lako dobije ..e sad, malo sam prošnjofkala po netu međutim nisam našla ništa slično.Jedino ako ne postoji još neki cvijet toliko sličan njemu.Recimo da se može dobiti kućnim uzgojem, jel bi preživio tako da je vani dok je toplo a da ga spremim preko zime?
Ovo prvi put čujem.. On nema tako jake stapke da bi mogao razviti stablo ( možda ja griješim pa me ispravite..)


Objavio: Silvestra
Datum objave: 25 Rujan 2011 u 15:33
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/zvjezdan_poluvisoki_aster/32407.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 25 Rujan 2011 u 16:09



Objavio: Fatka
Datum objave: 25 Rujan 2011 u 17:01
Aster se siri podzemnim rizomima,tako da nema potrebe sijati.To je kod mene bilo ali sam ukinula zatoi sto mi je druge biljke zagusila.Siri se munjevitom brzinom.


Objavio: Silvestra
Datum objave: 25 Rujan 2011 u 17:26
Da,Fatka upravo zaguši sve oko sebe...rijetko je za vidjeti biljku koja se širi gotovo kao korov...a zvjezdan je upravo takav...ali nije zahtjevan i ako negdje treba napraviti neki ukrasni zeleni rubnjak ...aster je za to kao rođen.


Objavio: Silvestra
Datum objave: 25 Rujan 2011 u 17:37
                                                                                       http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/zvjezdan_poluvisoki_aster/32419.aspx">


Objavio: Triša
Datum objave: 27 Rujan 2011 u 09:36
Godinama imam tog roza, a stalno sam željela plavog kao Silvestrin. Na kraju lani dobijem plavog od Nataly i vjerojatno učinim grešku što sam ga posadila kraj rozog, pa je ispao nešto između roza i plavog
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: lorica10
Datum objave: 27 Rujan 2011 u 19:15
moji su rascvjetani skroz

http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/zvjezdani/32535.aspx">


-------------
Ruka koja daje uvijek je iznad one koja prima.



Objavio: enrikova nona
Datum objave: 27 Rujan 2011 u 20:18
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/32543.aspx"> moj bijeli



-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Anaida
Datum objave: 28 Rujan 2011 u 13:24
Zvjezdani kutak Smile
 


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: OTOK
Datum objave: 28 Rujan 2011 u 13:43
Krasni su, pogotovo što cvatu kad više nema obilja drugog cvijeća.
Kod nas ih zovu otombrini (jer cvatu u oktobru) , moji još nisu rascvjetani


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 29 Rujan 2011 u 20:13
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/32580.aspx"> imam i ovaj

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Heliofit
Datum objave: 29 Rujan 2011 u 20:34
Slika je prijelijepa..Da li je to neki hibrid Aster amellusa??? Ili 'pak izvorni amellus??
smile113


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 29 Rujan 2011 u 23:57
tek sam sada presadila u vrt iz posude kupljene u kolovozu, tri boje, crveni bijeli i ljubičasti, nadam se da će opstati

-------------


Objavio: Silvestra
Datum objave: 20 Listopad 2011 u 21:37
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/aster/33380.aspx">


Objavio: zribal
Datum objave: 11 Studeni 2011 u 11:59
Tko je ljepši? Aster ili ja? Ljepota uz ljepotu zar ne. Ovo su asteri koje nema tko zaliti preko ljeta. Ako ne padne kiša oni ipak rastu i bore se za opstanak. Takvo okruženje želim, borci uvijek pobjeđuju, a aster je pravi fajter. http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/aster___trajnica_za_susu/34214.aspx">



-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: antonija
Datum objave: 11 Studeni 2011 u 12:32
djevojčica je zasjenila lijepe astere!

-------------
jučer je samo san,a sutra samo vizija: no ako danas živiš dobro, svako jučer postaje san o sreći, a svako sutra vizija nade. Stoga se pobrini za danas.



Objavio: zribal
Datum objave: 11 Studeni 2011 u 14:24
Hvala, slažem se, ovo je mamina kraljica cvijeća u vrtu života. A asteri su djelo njezinih vrijednih ručica.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: anabistrica
Datum objave: 02 Siječanj 2012 u 21:56
Moglo bi se reći i ljepota s ljepotom. smile141za maminu kraljicu.
Moji posjetioci astri su malo drugačiji.
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/leptir_na_astrama/35732.aspx">
 
a ove su nakon kiše
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/astre_druge/35731.aspx">


-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 13 Siječanj 2012 u 10:41
 anabistrica prekrasno

zribal jako ti je lijepa djevojčica, a i vrijednasmile78





-------------


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 13 Siječanj 2012 u 10:43
kakva su vaš iskustva sa sijanjem astera, zanima me jer sam vidjela da ima sjemena za kupit, ali vrijeme sijanja je navodno od kolovoza do jeseni..pa ne znam bi li se isplatilo u proljeće sijati

-------------


Objavio: milica7
Datum objave: 13 Siječanj 2012 u 12:34
Lijepi su .... Koliko ima boja, ne znaš koja je boja ljepša....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Horti
Datum objave: 13 Siječanj 2012 u 19:04
Mari, što se tiče sjetve u kući - nemam iskustva, ali zato mogu reći da se u vrtu toliko zasijavaju da su prava napast. Al tko mi je kriv što ih ne porežem kad ocvatu LOL?


Objavio: anabistrica
Datum objave: 13 Siječanj 2012 u 22:27
Mari, hvala. To je bilo poslije kiše. Imam ovakvih astri ko pljeve, moram ih malo počupati u proljeće jer se jako šire. Kam da bacim višak?

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: Ksan
Datum objave: 27 Ožujak 2012 u 00:27
Imam gredicu s jednom ružom u sredini i na sve strane okolo narcisi tulipani i zumbuli ali kasnije kad ocvatu osim ruže i to plavo ljubičaste nemam ništa dali mogu posaditi astere predivan je cvijet ali nisam se nikad susrela s njim.  Pročitala sam da sve oko sebe zaguši pa me zanima dali će smetati mojim proljetnicama. E da i gredica je preko ljeta na jakom popodnevnom suncu.


Objavio: Belina
Datum objave: 27 Ožujak 2012 u 06:48
Originalno poslano od člana zribal zribal napisao:

 
 
Takva ljepote,može zasjeniti i astere!
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/aster___trajnica_za_susu/34214.aspx">
 
stanak. Takvo okruženje želim, borci uvijek pobjeđuju, a aster je pravi fajter.Draga Zribal



-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: zribal
Datum objave: 27 Ožujak 2012 u 11:04
O, draga moja Belina, baš si me razveselila. Ovo mi je jedna od najdražih fotografija. Mamino sunce. I ona je kao aster, podvuče se pod kožu...

No, kad smo kod astera, bila sam u vrtnom centru u vidjela aster koji sada cvjeta. Tvrde mi da cvjeta i u proljeće i u jesen. Vrlo je lijep, mislim da ću ga danas kupiti. Boja je nešto tamnija od ovoga na slici. Ljubičasta i nešto krupnijih cvjetova. Možda to nije aster, ali po listovima bih rekla da jeste.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: mimar
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 10:37
Zribal, ovo devojče je lepše od svakog cveća!
Nadam se da kupila taj letnji, ja ga  imam  i sada je u punom cvetu, krupnijeg je cveta i jako je dekorativan
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: zribal
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 12:11
Mimar, na žalost nisam kupila. Nekako nisam vjerovala trgovcima jer znam da oni cvjetaju u jesen. Nigdje u vrtovima nisam vidjela da sada cvjeta pa sam odustala. Sad kad vidim tvoje, žao mi, ali vjerojatno ih imaju još. Koliko dugo cvjeta. Ajed molim te daj malo podataka o ovoj vrsti astera. Hvala.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: mimar
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 12:58

Kompaktan busenčić sa lepim lišćem i cvetovima, za letnju cvetnicu dosta dug period cvetanja, otporne, brzo se šire, nezahtevne po pitanju zemljišta, ne traže đubrenje i posebnu negu samo im treba obezbediti nešto sunčaniju poziciju.



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 27 Svibanj 2012 u 09:15
moji asteri (dupli) koje sam posadila prošle jeseni jako su izrasli uvis, pa ne znam jesu li visoke vrste ili su samo jako bujali zbog puno vlage

-------------


Objavio: Silvestra
Datum objave: 05 Listopad 2012 u 00:35
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/zvjezdan/50755.aspx">


Objavio: Free
Datum objave: 12 Listopad 2012 u 16:24
http://imageshack.us/photo/my-images/707/p1000576m.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

http://imageshack.us/photo/my-images/715/p1000884t.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


http://imageshack.us/photo/my-images/196/p1000772v.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


http://imageshack.us/photo/my-images/521/p1000711x.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

http://imageshack.us/photo/my-images/401/p1000746l.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


http://imageshack.us/photo/my-images/222/p1000743jo.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

http://imageshack.us/photo/my-images/825/p1000747a.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

http://imageshack.us/photo/my-images/547/p1000884j.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


http://imageshack.us/photo/my-images/843/p1000465d.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us



-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: Monna
Datum objave: 12 Listopad 2012 u 16:29
kako uspijevju na kontinentu....mislim zima i to?.....stvarno nemam pojma o ovoj biljci, a sve mi se cini da je to ta za koju sam pitala na jednom podforumu...

-------------
pozdrav iz Zlatne doline


Objavio: Free
Datum objave: 12 Listopad 2012 u 16:38
Moji uspješno preživjeli i - 27 pred koju godinu !!

-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: bebolina
Datum objave: 12 Listopad 2012 u 18:47
Ovo nije moje, ovo je novo uređen kamenjar mojih susjeda, no zvjezdan je najviše privukao moju pažnju, morala sam ga fotnut

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/50/7484.P9270034.JPG">

Posađen pred samu redukciju vode i nije se bunio

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/50/1323.P9270035.JPG">

http://forum.net.hr/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Discussions.Components.Files/50/4064.P9270030.JPG -


-------------
Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovara, a fukara se obogati.   I. Andrić


Objavio: Free
Datum objave: 12 Listopad 2012 u 19:06
A ja sam poslikala još dvije vrste astera u mom vrtu :

http://imageshack.us/photo/my-images/715/p1000976c.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us
Sitnocvjetni, visookkii !

http://imageshack.us/photo/my-images/713/p1000938b.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us
http://imageshack.us/photo/my-images/23/p1000937i.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us

I jedan lila !!!




-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: Monna
Datum objave: 12 Listopad 2012 u 20:39
aaaaa...obozavam te nijanse....svog cvijecaThumbs%20Up

-------------
pozdrav iz Zlatne doline


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 12 Listopad 2012 u 22:22
evo mog
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/50569.aspx">



-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 16 Listopad 2012 u 12:28
svi su lijepi, no oni duplićni (tamno ljubičasti i crveni) kod mene tek počeli cvasti


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 18 Listopad 2012 u 16:20
i bijeli
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/novosti/51429.aspx">



-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Glikica
Datum objave: 18 Listopad 2012 u 20:44
EN, koliko je ovaj bijeli visok ? Jako mi je lijep.

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 19 Listopad 2012 u 00:55
moj bijeli, visok oko 1,5m

http://postimage.org/">



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk