Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Pozdrav iz Beograda i kratko putovanje po Srbiji

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Moj grad u slikama
Opis foruma: Slike cvijeća, parkova i uređenih trgova u Vašem mjestu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1400
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 09:36
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Pozdrav iz Beograda i kratko putovanje po Srbiji
Objavio: mimar
Tema: Pozdrav iz Beograda i kratko putovanje po Srbiji
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 10:42

"Ali, prijatelj nam je i neko s pocetka sasvim nam stran, a ko nam je vremenom, ili i samo u jednom jedinom trenutku, postao tako blizak, tako drag...da vise ne mozemo bez njega.

I postao nam NEKO,postao nam znacajan i vazan, iako do pre toga nije nam bio NIKO... Pa se tako prijatelj,osim sto se dobija i -stice,odnosno postaje."

Srdacan prolecni pozdrav iz Beograda za sve cvetice

 

Gradska Skupstina

 

Skadarska ulica

 

.

 

 
restoran "Sesir moj" koji je uvek u cvecu
,
 

 

.

 

.

 

.

 

 
.

 



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje



Odgovori:
Objavio: Zvjezdana
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 18:48
Predivne slike :)

-------------
Per aspera ad astra.





Objavio: iris
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 19:03
ima lijepog cvijeća :)

-------------


Objavio: Triša
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 19:58
Predivan grad i jako lijepo uređen, a i slike su baš pogođene - bravo.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: administrator
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 20:48
Stvarno puno truda i cvijeća je ovdje ulozeno i posadito!!!!
 
predivno je grad uređen... na žalost jos nisam nikada imao priliku ga vidjeti uzivo


Objavio: SilveK
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 21:37
Sve izgleda prekrasno...Bila sam tamo davno, kao dijete, krajem 80-tih, ostao mi je u lijepom sjećanju...


Objavio: maya
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 21:45
Predivne slike i lijep grad.Dolazim kod vas za 1. maj, pa cu i ja da uzivam u ovim prizorima.smile219

-------------
Nije isto zivjeti i biti ziv!


Objavio: dada28
Datum objave: 15 Travanj 2008 u 21:48
Krasne slike, krasne građevine, a tek cvijeće...

-------------
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..


Objavio: mimar
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 08:51
Hvala svima. Bilo bi lepo da dodjete i vidite sve to uzivo (slozicete se,to je ipak drugaciji dozivljaj od ovog). Admine,kao GLAVA foruma, mogao bi da pokupis grupu ljudi raspolozenih za putovanje i organizujes jednu posetu,barem neki vikend. Evo prilike da vidis Beograd kada vec do sada nisi. Osim Sense i moje malenkosti,pretpostavljam da ima jos clanova iz Beograda koji bi vam rado bili domacini pa razmislite o tome (voz , vlak od Zagreba do Beograda putuje samo 6 sati,nije preskup i da se tako nesto uraditi). A ide i lepo vreme za obilazak grada,Kalemegdanske tvrdjave, Botanicke baste i kaficu u Skadarliji Wink

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: FranjicaZG
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 12:25
Prelijepe slike ali me ovaj puta u srce dirnuo tekst, zivot je bas takav, evo ja te rijeci sada prozivljavam nakon sto sam prije 35 godina stekla i postala nekom nepoznatom prijatelj. Jedan dobar dio ljudskog vijeka uz nekog koga sam izabrala i tko je izabrao mene za PRIJATELJA


Objavio: bergenia
Datum objave: 16 Travanj 2008 u 14:55
Pohvala za
- prekrasne riječi
- prelijepe slike uređenog grada!
smile73


Objavio: mimar
Datum objave: 30 Travanj 2008 u 12:09
Beograd je, nekako najlepsi u prolece, zato jos nekoliko "prolecnih" razglednica
.
 Kalemegdan
.
 
 
 
 
 
.
 
Najveci globus na svetu, postavljen na trgu Slavija, nazalost nije dugo krasio trg,otrgla ga je prva beogradska kosava, u sred proleca.
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Šeflera
Datum objave: 30 Travanj 2008 u 12:41
Zbilja krasno uređen grad.
Najviše su me se dojmile fasade u Skradskoj ulici. Fenomenalno!



Objavio: proljeće
Datum objave: 05 Lipanj 2008 u 14:17
Mimar, slike su fantastične!!!
 
Bila sam u Beogradu 80-tih, i  to na Petlovom brdu, ali sam obišla i cijeli grad.Evo opet malo podsjećanja, ali moram priznati da mi se sada više sviđa sa tvojih slika .
Thumbs%20Up


Objavio: skitnica
Datum objave: 05 Lipanj 2008 u 21:31
za razliku od vremena kad sam ja bio u beogradu danas je puno ljepši


Objavio: amarilis.bl
Datum objave: 16 Svibanj 2009 u 23:50
Sve za ne poverovati koliko jedan grad moze biti lepo sredjen... obicno je smeca ne sve strane... Ove fotografije govore suprotno! Beograde, beli grade!


Objavio: baka
Datum objave: 17 Svibanj 2009 u 10:07

Ako napišem da sam se pred 71 godinu tamo rodila!

Pa dodam da sam jedva izvukla živu glavu 6.4.(datum koji nose tvoje prve slike!!) ali 1941. onda će ti možda biti jasno s kakvom sam mješavinom osjećaja gledala te slike!Ono... baš 6.4. sjetim se valjda svake godine, iako sam bila trogodišnjakinja neke su mi scene ostale u pamćenju zauvijek.

Nisam ga baš upoznala, jer smo tada "zbrisali"... dolazila sam u posjete, ali davno, davno. I zapravo osim Senjaka i Kalimegdana  mi je to nepoznati grad. Da i groblja!Confused
A da je grad lijep, jest.Širina prostora...


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: Tija
Datum objave: 19 Lipanj 2009 u 14:28
Ajde Beograđani, znam da vas ima tu, hoćemo nove fotografije Beograda, jer mi neki koji smo davno bili sjećamo ga se kroz maglu.

-------------


Objavio: dzomba
Datum objave: 19 Lipanj 2009 u 20:53
Nekad davno sam bila ovdje,kao dijete ali se nesjecam nicega Confused zato moram doci opet i potrudit cu se da to bude uskoro Smile...Mimar,kad je najbolje/najljepse posjetiti Beograd...kad je najmanje guzva WinkTongue...a naravno javi cu ti se kad budem dolazila! Wink...jako lijepe slike...

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: mimar
Datum objave: 24 Lipanj 2009 u 11:11

Meni je Beograd najlepsi u prolece, sve nekako ozivi, mada je lep i u ranu jesen (IX mesec), dok ne pocnu kise. Leti, za vreme godisnjih, ima najmanje ljudi ali i najmanje desavanja, sve je stvar ukusa. Ja volim da na ulici cujem zivu svirku, da na tvrdjavi zateknem izlozbu pod vedrim nebom i zalazak sunca na njenim zidinama, slatki miris lipa u bastama Skadarlije, blagu uzurbanost mestana i ljubopitljivost turista,  da osetim dah metropole. No, ti mozes doci kad ti pase, ne mora to biti jednom  Wink, pa ga doziveti u vise doba! Imam ja mesta za tebe, a i vise njih, samo najavite da planiram slobodne dane Big%20smile. Ja i moja cerka (koja ga poznaje mnogo vise od mene LOL) cemo vam rado biti domacini  (Jagodi vec "dugujemo" gostoprimstvo Smile, ostalima nudimo).



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: mimar
Datum objave: 26 Lipanj 2009 u 11:28
Originalno poslano od člana Tija Tija napisao:

Ajde Beograđani, znam da vas ima tu, hoćemo nove fotografije Beograda, jer mi neki koji smo davno bili sjećamo ga se kroz maglu.
Dok se ostali ne ukljuce ja cu, mada nisam Beogradjanka Smile, poslati jos koju u zelji da  barem neko od vas pozeli da obnovi svoja secanja.
Pogled sa Kalemegdana na Novi Beograd
 
 
Na grebenu iznad usca Save u Dunav od 1-18 veka je podignut, rusen i nanovo utvrdjivan jedan od najznacajnijih spomenika beogradske istorije -Beogradska tvrdjava. Nju cine Gornji i Donji grad i park Kalemegdan (ime potice od turske reci "kale" (bojno polje) i "megdan (mejdan). Turci su ga jos nazivali i "Ficir-Bajir" (breg za razmisljanje) 
Kalemegfanska terasa
 
"Pobednik" je 14m visoka bronzana figura ratnika, delo vajara Ivana Mestrovica. Umesto prvobitne namere da bude postavljen na Terazijama, u centru grada, zbog negodovanja tadasnje javnosti zbog nagosti figure,postavljen je 1928. na tvrdjavi licem prema Zemunu (sto i nije bila najpemtija zamisao LOL, jer pod posebnim uglom gledajuci njegovu ruku koja drzi mac, mnoge tadasnje dame su crvenele i pod sesirima Wink)
 
 .
 
 
Sahat kula (27.5m) izgradjena u 18v na kojoj se nalazi sat koji i danas radi, nekada je sluzila kao osmatracnica
  
Dizdareva kula, kula kod Despotove kapije,na njoj se nalazi Opservatorija Astronomskog drustva "Rudjer Boskovic"
  
Zavod za zastitu spomenika
 
 Saborne crkva 1837-1840, posvecena Svetom Arghangelu Mihailu
 
Knez Mihajlova
 
 
Beogradski duvacki orkestar
 
 
 
jedan od retkih ducana koji je zadrzao svoj izgled i namenu 8jos uvek ima onih sarenih lula, pravih karamela i "svilenih" bombona Wink)
Studentski kulturni centar
jedna od statua "Igrali se konji vrani" rad vajara Tome Rosandica , (postavljene su 1939 ispred glavnog ulaza u Narodnu skupstinu)
Crkva Svetog Marka na Tasmajdanu 1931-1940 izgradjena u srpsko-vizantijskom stilu na mestu stare crkve iz 1835 koja je izgorela za vreme bombardovanja
 
 
Narodno pozoriste podignuto 1869 po ugledu na Milansku skalu
 
 
 
zgrada Glavne poste
 
 
Dom Vukove zaduzbine
  
Prva Hrvatska stedionica u Knez Mihajlovoj ulici
 
Glavna zeleznicka stanica
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Tija
Datum objave: 26 Lipanj 2009 u 12:02
To se zove brzina, zahvaljujem se najljepše na prekrasnim fotografijama, Kalemegdan je predivan i sad sam se sjetila nekih zgodnih školskih situacija sa njega.

-------------


Objavio: montokuc
Datum objave: 29 Lipanj 2009 u 19:18
Hvala ti na lijepim slikama,vratile su me u mladost!U Beogradu sam se sedamdesetih godina skolovao,dozivio taj grad kada je bio najljepsi!Uf!
Ali,opet cu doci!


Objavio: mimar
Datum objave: 30 Lipanj 2009 u 08:28
To mi i jeste namera Wink, da vas podstaknem da obnovite secanja  (nazalost, bilo je i onih losih ali se  nadam da ce ponovni susret sa ovim gradom ostaviti drugacije impresije ) i da se, ako ne drugacije, onda barem u mislima vratite u neko proslo vreme, u vreme vase ili necije mladosti. Bez obzira na sva desavanja, ovaj grad  je uvek otvorenih vrata.
Montokuc, mislim da ce tebi biti interesantna i sledeca destinacija Smile, ako dolazis do Bg, ovo nemoj propustiti !


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: mimar
Datum objave: 30 Lipanj 2009 u 10:03

Prosirila sam ovu temu, da ne zatrpavam  forum novom, sa zeljom da  ukljucim i ostale sa ovih prostora da vam pokazemo neka zanimljiva mesta za koja ste mozda culi. Zato ste svi pozvani na kratko putovanje po:

Jedinstvena uskokolosecna pruga "Sarganska osmica" i Kusturicino etno selo ucinili su da Mokra Gora (na razmedji izmedju Zlatibora i Tare) postane top turisticka destinacija u Srbiji.

 
.

 

Rano jutro, vreme ne obecava ali muzejski voz Romantika krece iz Beograda put Mokre Gore, prugom koja je bila veza Evrope sa Jadranskim morem, od Beograda do Dubrovnika i Zelenike. Cuveni Cira, sa prepoznatljivim mirisom dima parne lokomotive, je od 1925-1974, uskokolosecnom prugom (760mm) kroz planinske useke savladavao uspesno daljinu. 

 
Nekoliko trenutaka je potrebno da putnici zauzmu svoja mesta

 

 

Prolazimo kroz Valjevo, pogled na crkvu koja deluje nestvarno u gradskom okruzenju (rekao bi covek, vesta fotomontaza http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley36.gif">)

 

 

Sto smo blize odredistu,

to se oblaci vise povlace i daju nadu da ce dan ipak biti suncan

 

 

Ravnica ustupa mestu brezuljcima, oblaci suncu

 

 

Prva stanica Branesci, napustamo voz i  nastavljamo autobusom do Mokre Gore

 
 

Promicu predeli pod livadama,sumom i na svakom koraku se poseca dah starih vremena

.

  

Predah na Belim Vodama, mnogi odlaze do izvora (po narodn. predanju )lekovite vode, neki pokusavaju da fotografisu

 

 
.
 
i ovde obelezja cuvene muzejske zeleznice

Kroz pitome predele nastavljamo put do stanice Mokra Gora

 

 

 
 
 

"Nostalgija" ceka ukrcavanje i polazak na voznju delom pruge od stanice Mokra Gora do Sargan Vitasi, prugom koja je otrgnuta od zaborava i na rastojanju od 13,5km na cuvenoj Sarganskoj osmici (broj koji pravi pruga svojom neobicnom putanjom) savladava se visinska razlika od 300m, prolazi kroz 22 tunela, 5 mostova i  pruza pogled sa 5 vidikovca na 15.440m.

 

 

 

 

za  svaki slucaj...  s vremensko prognozom nikad nisi siguran 100 %

  

Voznja kroz stenovite tesance i visoke useke i nedirnuta priroda je sve izmamila na prozore

 

 

kratko zadrzavanje na stanici Jatare ,tek da bi se popila kafa i hladni sok ,pa dalje do krajnje stanice

 

Ispod nas se ukazala trasa pruge i deo "osmice"
 

 Sargan Vitasi

 

Po povratku rucak (jagnjetina pod sacem i  cuvena domaca rakija) pa uz strmu stazu do brda Mecavnik gde je Kusturicin Drvengrad (nem. Kustendorf).

Pogled koji oduzima dah

 

 

 Grad je izgradjen za potrebe filma "Zivot je cudo", danas ima status grada hotela sa 4*. 

Centralni deo sela zauzima trg poplocan drvenom kockom, opkoljen autenticnim brvnarama.Glavna ulica nosi ime Ive Andrica, ostale Maradone , Ernesta Ce Gevare, Felinija, Bergmana (mozda najzanimljiviji naziv ima zatvor "Humanizam i Renesansa" http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley36.gif">LOL)

 
 

bioskop Andergraund (pod zemljom)

 

 

crkva Sv. Sava je po ugledu na ruske crkve brvnare

 

Lotika kafana

 

poslasticara i Biorevolucija vocni sokovi bez ikakvog dodatka,

 
 
ovde se tufahijama ne moze odoleti (spremaju se po originalnom bosanskom receptu Wink)
 

 

 

 

ne haju za turizam

 

 
 
 

 na izlasku pod obaveznim "fotografija za spomenar" LOL

 

kako sam Kusturica kaze

"Izmislio sam grad koji izgleda kao da se u njemu uvek zivelo. A nije nikad"

 

Mami livada ali se dan blizi kraju.

 

dan je bio naporan ali sadrzajan, najmladjeg putnika na ovom putovanju je konacno savladao umor

 

I kao sto je Tarabic prorekao (cuveni kremanski prorok)

"...Proci ce podosta vremena pa ce se ljudi opet sjetiti gvozdenoga puta, te ce ispod tekere obnoviti ovaj put. Samo njim do Visegrada nece putovati putnici radi potrebe i posla, vec radi zabave, odmorista i uzivancije..."

 

Tako i bese! 



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: OTOK
Datum objave: 30 Lipanj 2009 u 10:09
Mimar, super reportaža


Objavio: baka
Datum objave: 30 Lipanj 2009 u 13:14
P r e k r a s n o!
Ono što si slikala, ali i kako si slikala i nama prikazala!ClapClapClap

-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: montokuc
Datum objave: 30 Lipanj 2009 u 15:28
Hvala Mimar!Sigurno cu tamo otici!


Objavio: Tija
Datum objave: 01 Srpanj 2009 u 14:03
ej ovo je predivno jednom ću i tamo doći obečajem

-------------


Objavio: dzomba
Datum objave: 03 Srpanj 2009 u 21:28
Originalno poslano od člana mimar mimar napisao:

Meni je Beograd najlepsi u prolece, sve nekako ozivi, mada je lep i u ranu jesen (IX mesec), dok ne pocnu kise. Leti, za vreme godisnjih, ima najmanje ljudi ali i najmanje desavanja, sve je stvar ukusa. Ja volim da na ulici cujem zivu svirku, da na tvrdjavi zateknem izlozbu pod vedrim nebom i zalazak sunca na njenim zidinama, slatki miris lipa u bastama Skadarlije, blagu uzurbanost mestana i ljubopitljivost turista,  da osetim dah metropole. No, ti mozes doci kad ti pase, ne mora to biti jednom  Wink, pa ga doziveti u vise doba! Imam ja mesta za tebe, a i vise njih, samo najavite da planiram slobodne dane Big%20smile. Ja i moja cerka (koja ga poznaje mnogo vise od mene LOL) cemo vam rado biti domacini  (Jagodi vec "dugujemo" gostoprimstvo Smile, ostalima nudimo).

 
 
Nakon ovako lijepog poziva EmbarrassedEmbarrassed i ove prelijepe reportaze mora se doci i licno uvjeriti u ovu ljepotu Tongue...ono sto mi nedostaje jeste "vrijeme"ConfusedOuch tako da ti Obecajem cim nadjem slobodno dolazim...mozda jedan vikend u septembru...Wink...vrlo rado...izvini sto ti tek sad odgovaram ali u frci sam...ludnica,ne zna vise ni ko je pijan a ni ko trijezan ovdje LOLLOLLOL...veliko cmok...cujemo se....


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: mimar
Datum objave: 09 Srpanj 2009 u 13:16

Drzim te za rec Wink http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley2.gif">!

Ostavljamo sumu,proplanke i sljivike, silazimo u ravnicu Big%20smile.

Danas vas vodim u Vojvodinu, tacnije na njen krajni sever, u Suboticu i na jedno osvezavajuce kupanje u Palickom jezeru.

Zaronimo...u Panonsko more LOL (po legendi nastalo od suza pastira Pavla koji je tu napasao svoje stado), salinitet jezera potice od slivanja vode sa okolnog terena rastvarajuci natrijum hlorid.

http://www.cvijet.info/forum/smileys/smiley36.gif">

Vec na samom ulasku u Suboticu sacekalo nas je lepo desavanje... galerija, sto da ne ?!

 

 

Sirokom ulicom koju uokviruju lepe fasade idemo do Glavnog trga. U gradu vlada neki mir i prijatna atmosfera, nigde uzurbanosti, buke, sve deluje nekako usporeno...kao kod Lala Wink

 
.
 
 

Zdanje Gradske kuce je stvarno nesto posebno i dok smo je obilazili pratili su nas fini tonovi melodije koju je uvezbavao Suboticki gradski orkestar

 
 
 
 

zanimljiv i spolja i iznutra

 
 

zgrada Gradske biblioteke

 
pored nje je  ulica koja mi je najlepsa (molila bih Monk da mi kaze njeno ime, u zurbi zaboravih da pogledam Embarrassed)
 

katedrala

 

 

Po obilasku grada krecemo do Palickog jezera (dugo 8km, siroko 350-950m, duboko 2m) koje pruza bogatstvo sadrzaja i jedno je od najomiljenijih izletista.

.
 
 

Prvi put se pominje 1462 godine. park je u rangu Parka prirode i danas zauzima 190.000m2. Atraktivan je ne samo kupacima (Veliki, muski i Zenski strand) vec je pogodan i za sportske aktivnosti,zabavu i obilazak rezervata prirode, posmatranje ptica (270 vrsta), foto safari.
zanimljiv krov na Zenskom strandu
u borovoj sumi su adaptirane stare palicke vile ,kojih je bilo preko 200, pretvorene su u luksuzne hotele manjih kapaciteta
.
.
.

Ima rang Parka prirode zbog svoje geolosko-ekoloske vrednosti, bogate flore, retkih i autohtonih vrsta (mocvarni cempres, poljski jasen, retku vrstu orhideje Orchis laxiflora).

camac i ljuljuskanje na talasima  ili leskarenje u mekoj travi na obali dok vas miluje suncev zrak  dovodi  vas u stanje  polusna 
 

.

 Ostavljamo ravnicu za sobom i jedan topli dan koji nismo ni osetili, osvezeni talasima jezera za koje se jos u XVIII v. znalo da voda i mulj imaju lekovito dejstvo.

Otud valjda i nase lepo raspolozenje, opustenost i zelja za novim putovanjima

.



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: dzomba
Datum objave: 14 Srpanj 2009 u 23:18
ClapClapClapClapClap.....Tongue....

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: baka
Datum objave: 15 Srpanj 2009 u 09:09
Originalno poslano od člana dzomba dzomba napisao:

ClapClapClapClapClap.....Tongue....
Potpisujem Džombu!Big%20smile


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: Tija
Datum objave: 15 Srpanj 2009 u 09:49
zbilja ko bi pomislio da zapravo nama jako blizu postoje ovako zanimljiva mjesta koja bi vrijedilo posjetiti.

-------------


Objavio: mimar
Datum objave: 15 Srpanj 2009 u 13:03
 Vidim ja da ovde imam tri najvernija saputnika  smile79 i zelja mi je da ih jednom STVARNO odvedem na barem jedno od ovih mesta, pa kad Dzomba negde na jesen krene na ovu stranu mogli bi i neki iz Zagreba (bilo bi lepo da Vam barem sada ostane nesto u lepsem secanju) a i iz Cakoveca (da evocira uspomene iz djackih dana).  Volela bih i da im se pridruze dve Rijecanke i jedna draga osoba sa hacijende u blizini. Wink Stisnucemo se malo i za njih, da se smestimo sve, ja i onako moram na ravnom i cvrstom zbog ledja, pa rezervisem sebi jedno mesto na podu, kao domacin LOL.
Dotle, uskoro sam s vama na jos jednom kratkom putovanju.


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Tija
Datum objave: 19 Srpanj 2009 u 22:53
u svakom slučaju ako odem "preko granice" raditi ću na tome da se vidimo

-------------


Objavio: gioiaa
Datum objave: 20 Srpanj 2009 u 09:12
Mimar i ja bih se rado pridruzila


Objavio: mimar
Datum objave: 21 Srpanj 2009 u 08:32
Naravno! S* tobom mi je puno lakse da te nagovorim Wink, ti si mi blize a i covek sa takvom bastom i tako pozitivnom energijom nikad nije u visku Smile. Zato, prosirujemo ekipu LOL!

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: dzomba
Datum objave: 21 Srpanj 2009 u 22:23
....dogovorit cemo se....
 


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: mimar
Datum objave: 20 Kolovoz 2009 u 14:39

Kada se uzelite jednog manje uobicajenog odmora krenete 200km juzno od Beograda, put Vrnjacke Banje. Ovde se u opustenoj atmosferi mozete diviti najcudesnijim kreacijama prirode, stoletnim parkovima u kojima zubore lekovite vode, mastovitim cvetnim rundelama i miru koji vam se nudi sa velikodusnoscu da nista ne trazi zauzvrat.

Prostrani parkovi koje su pre vise od jednog veka utemeljili poznati bastovani toga doba jedinstveni su u Srbiji. Simbol Vrnjacke Banje postala je velika cvetna barokna rundela ispred Termomineralnog kupatila
 
 
 
 
 
U cvetnim bojama i bujnom rastinju centralnog parka posetioci krepe dusu i telo. Setnjom duz Vrnjacke reke, u delu parka sa skulpturama, nalaze se znacajna ostvarenja domacih i stranih vajara.
 
 
.
 
 
Vec 140 godina ova banja privlaci ljude delotvornoscu svojih mineralnih voda. Banja ima 7 izvora od kojih se za balneolosku terapiju koriste 4 dok se dve flasiraju kao stone mineralne vode.
Izvor Jezero
 
 
Rimski izvor
 
 
Banju najbolje mozete doziveti romanticnom voznjom Vrnjackim fijakerima koji svakog dana saobracaju od mosta ljubavi kroz nepregledni Vrnjacki park istim onim stazama kojima su nekad vozili desanku Maksimovic,Ivu Andrica, Maksima Gorkog...
 
  
za malisane je sigurno zanimljivija voznja mini vozom
 
Mladi turista je zastao da se fotografise pored Gocka, simbola Banje
 
U osvit Prvog svetskog rata zavoleli su se uciteljica Nada i srpski oficir Relja, zavoleli se i jedno drugom obecali. Bila je to ljubav o kojoj su svi pricali...Ali, dosao je rat i oficir odlazi u Grcku na ratiste, odlazi da se nikad vise ne vrati. Zbog prevelike tuge Nada svakim danom kopni i naposletku umire, mlada i nesrecna. Devojke potresene njenom sudbinom, u zelji da sacuvaju svoju ljubav, na katance ispisuju svoja imena i imena svojih dragana i vezuju za ogradu mosta koji je bio omiljeno sastajaliste Nade i Relje a kljuceve simbolicno bacaju u reku. Inspirisana ovom tragicnom ljubavlju Desanka Maksimovic je napisala jednu od svojih najlepsih pesama "Molitva za ljubav".
"Brzo kao kratkovecne cveca liske
i ova ljubav stace da se kruni i drobi:
zedan je zaborava tamni vir.
O, boze, drugi ti se mole za srecu i mir,
a ja: sacuvaj u srcu mom, zarobi,
jucerasnjeg dana nestali pram."
 

  

Za one koji vole tradiciju, tu su stare banjske vile, ali i za goste koji vole komfor Banja nudi smestaj u desetak hotela
 
  
 
 
 
 
 
 
Biblioteka ima stogodisnju tradiciju
 
Hram rodjenja presvete Bogorodice, podignut 1834.god
 
 
 
 
Letnjikovac generala Jovana Belimarkovica, kraljevog namesnika za vreme maloletstva kralja Aleksandra Obrenovica, je pored vrnjacke Crkve najstariji i najreprezentativniji gradjevinski objekat. Gradjen je po uzoru na severno-italijansko-poljske dvorce tog vremena.
 
 
Banjsko naselje je delom na blagim obroncima planine Goc i delom u pitomim dolinama Vrnjacke i Lipovacke reke. Goc je prepun bujne vegetacije stvorene kombinacijom idealne klime i plodnog zemljista pa je setnja njegovim padinama pravi uzitak.
 
 
 
 
 
 
ako i zaboravite na lekovite trave (ovde se nalaze endemske biljne vrste i zajednice), ljubazni domacini ce vam rado ustupiti svoje,vec osusene i spremne za caj
 
poseban dozivljaj predstavljaju livade i sljivici gde se skriivaju kuce izgradjene pre ovog stoleca, gde vam nude sir i kajmak, dobru sljivovicu i uz nju jagnjece i prasece pecenje kao "meze" 
 
 
 
 
ko je vise raspolozen za zdravu hranu moze je lako naci
 
 
izgubili su svoju pravu namenu ali su domacini vec sada pripravni za zimu
 
 
 
na vrhu "puca" vidik
 
U predvecerje svratite na palacinke sa dzemom od malina i dobru domacu kafu u jednoj od etno kuca ispod cije terase zubori planinski potok, kojih je ovde na desetine.
 
 
 
 
U neposrednoj blizini sam zapazila jednu lepu rukotvorinu, delo vrednog pcelara, pcelin-grad Wink
 
a u dvoristu bunar
 
Verujte, divno je setati na duge staze, lezati pod divnom igrom svetlosti i senke, osetiti zrake sunca po licu u visokoj travi, pripadati sebi i prirodi-lebdeti kao balon koji se otrgao iz decje ruke...


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: montokuc
Datum objave: 20 Kolovoz 2009 u 15:51
Hvala ti na predivnoj setnji!


Objavio: dzomba
Datum objave: 20 Kolovoz 2009 u 22:33
Eh bas sam uzivala u ovim slikama....citajuci sve ovo sto si napisala i gledajuci slike,bas se u covjeku probudi zelja da posjeti ovo mjesto....ili neko slicno njemu ALi gdje ima ova kucica pored koji zubori rijeka ...i gdje se prave palacinci Big%20smileWink....A sto se tice stihova od Desanke....ah...uvijek mi nadju bolnu tacku....volim citati sve od nje,ali....ali nekad je bolje i ne....vratim se u proslost....a treba se okrenuti buducnosti Wink jer ima negdje ljubavi i tamo daleko WinkTongue....

Draga moja,Hvala ti na prelijepim slikama...istaknut' cu onu gdje ima leptirWink...nadam se da si se lijepo odmorila u ovom prelijepom mjestu pa se cujemo! Tongue


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: 53rijeka
Datum objave: 20 Kolovoz 2009 u 23:37





-------------
ex rijeka53
http://www.alteaapartmani.bloger.hr - mojblog


Objavio: mimar
Datum objave: 21 Kolovoz 2009 u 13:19

Boravak u ovakvom zelenilu je stvarno odmor i za telo i za oko i za dusu Wink! Covek zaboravi na sve, nema zurbe, sve se odvija u nekoj opustenoj atmosferi, natenane pije jutarnja kafa, seta, posmatraju se oblaci, osluskuje zubor vode i cvrkut ptica...kao da vreme za tren stane...

Evo jos nekoliko detalja koji su mi privukli paznju, inace volim kad vidim ove stare kuce, vratim se i ja u neku njihovu proslost, zamisljam to vreme, te ljude, taj nacin zivljenja... i ponekad malo zalim sto nisam i sama u tom vremenu...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Banja ima mnogo basti i kafica ali moj omiljeni je ova kafeterija-galerija koja ima stalnu prodajnu izlozbu
 
a ovako nesto mi bas pase za odmor LOL


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: baka
Datum objave: 21 Kolovoz 2009 u 17:38
Mimar nemam riječi.
Predivno si nam pokazala i rječju i slikom taj prelijepi kraj.
Kao da sam vidjela u kočiji negdje moju baku i dedu (jer se naravno ljeti išlo u Banju...) pred nekih100 i više godina....,prije  svih ratova na ovim prostorima...
 
Prođe život a da čovjek ni ne zna što je sve mogao lijepog vidjeti...
Hvala ti na ovoj "filmskoj" priči. Imaš oko  ali i veliki dar za ispripovijedati....ClapClapClap


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: dzomba
Datum objave: 21 Kolovoz 2009 u 22:27
Baka uvijek nadje prave rijeci za sve Tongue Clap Clap...

-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: mimar
Datum objave: 09 Listopad 2009 u 12:05
 

VRŠAC

U vinogradarevoj ruci
Pruženoj iz oblaka
Zlatan grozd

U jednom zrnu kula od kukuruza
U drugom čaroban breg
U trećem ravnica majka

U ostalim zrnima
Ulice zaspale u podne
I poslednje neukroćene gajde
Veće nego Gradska kuća

I neki visokoučeni zvonici
I pšenicni dvori i škole tišine
I radionice ljudi-pčela

Vinogradareva ruka pomaže
Grozdu da zri
I brani ga od zlatokradica


Vasko Popa

Jesen... topla, zlatna, plodna... mirise na zrelo grozdje i slatko voce...
Jedan od nacina da je dozivite na pravi nacin je uci u  vinograd, puniti korpe krupnim grozdovima i u ustima osetiti slast koju im je darivalo sunce.
  
Na jugoistocnom rubu Panonske nizije, na 83km od Beograda i 14km od Rumunije, u podnozju Vrsackih planina sa kojih se spusta dah vinograda, ugnjezdio se jedan od najstarijih banatskih gradova, Vrsac.
 
Krenete li u trecoj nedelji septembra put ovog grada ceka vas slavlje kojim Vrscani i gosti vise od pola veka, slave bogatu i uspesnu berbu.
 
 
 
 
najsladji deo svecane povorke, sladji od svakog grozdja
 
 
Jos od 1425. godine oblast je bila poznata po svojim vinima koja su bila medju najtrazenijima na ugarskom dvoru.
Po prijatnom suncanom danu, krecemo u obilazak grada Smile
Gradska kuca, XVIII v.
 
 
Vladicin dvor
 
 
Pravoslavna crkva sv. Oca Nikolaja sagradjena 1785. god
 
 
Katolicka crkva sv. Gerharda od Sagreda je najveca katolicka crkva u Srbiji a bila je druga po velicini u SFRJ (odmah posle katedrale u Zagrebu)
 
 
 
 
 
Rumunska pravoslavna crkva
 
Laganim usponom idemo ka vrsackom bregu na kome je simbol grada. Vrsacka kula, najstariji zamak u Vojvodini, srednjevekovno utvrdjenje visoko  21m sa zidovima debljine 2.5m strazari budno iznad grada
 
 
Na putu kratak odmor kod kapele sv. Krsta, najstarije katolicke bogomolje u Banatu
 
 jos jedna svetinja crkva sv. Teodora, od nje "puca" pogled na grad s jedne i rumunsku granicu s druge strane 
 
 
u povratku rucak u Vili Breg, odlican  kolac od grozdja i jos bolje vino Wink
 
posle rucka, ko je raspolozen moze da se osvezi u bazenu vile Wink ako mu je vino malo podiglo temperaturu LOL
 
Dan je na izmaku, pomalo opijeni od svega ostavljamo ovaj grad sa namerom da mu se ponovo vratimo i krenemo u obilazak vinograda i podruma koji cuvaju tajnu spravljanja vrsackih vina.


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: korijenko
Datum objave: 09 Listopad 2009 u 14:33
Mimar, ne znam što si po profesiji ali trebala bi biti sigurno nešto što je vezano za novinarstvo ili turizam. Kako si nam to sve lijepo ispričala i pokazala, s početkom i krajem...... ja sam uživala u šetnji gradom i u divnoj vršačkoj prirodi.... bravo, bravo...Clap

-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: baka
Datum objave: 09 Listopad 2009 u 14:55
Mimar predivno. I opet hvala na ovom predivnom putovanju!Big%20smile

-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: montokuc
Datum objave: 09 Listopad 2009 u 15:37
Hvala ti,mimar!


Objavio: hamara
Datum objave: 09 Listopad 2009 u 18:37
nemam rijeci. samo sam jednom, u neko bas ruzno doba, bila par dana u Beogradu - i bilo mi je prekrasno. do sada nisam imala priliku ponovno otici, i ti si me sad vratila u te lijepe dane... hvala


Objavio: dzomba
Datum objave: 09 Listopad 2009 u 22:06
Uzivala sam zajedno s tobom u mirisima ovog grozdja i u dobrom vinu Tongue.. lijepo je vidjeti te opet na Forumu...a uvijek nas obradujes s prelijepim slikama i reportazama TongueWink...

smile79


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: mimar
Datum objave: 10 Listopad 2009 u 21:55
Hvala vama sto putujete kud i ja .
Baka, divim se Vasoj energiji!
Korijenko, bilo bi dobro kad bi svaki covek radio samo ono sto mu lezi i sto voli. Da je tako, ne bih ostala na jednom mestu duze od par dana ustvari, bila bih prava skitnica . Nazalost putovanja i pisanje su moji hobiji a inace radim u Sektoru za informaticke sisteme na Zeleznici. Mozda sam promasila profesiju (po oceni mnogih) ali neke stvari covek spozna sa zakasnjenjem.Ja cesto kazem da je moje jedino i pravo zanimanje MAJKA i u tome uvek uzivam.
Montokuc, cekam jos neku tvoju reportazu. Tvoje fotografije sa putovanja sam pokupila i cesto ih pregledavam.
Hamara, kad pozelis ponovo videti Beograd,samo javi, tu sam!
Dzombice moja draga, uvek sve primetis i tako si me obradovala ono vece. Nadam se da ti se dopao leptir kojeg sam ti poslala u Galeriji    .

-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: dzomba
Datum objave: 11 Listopad 2009 u 22:33
Originalno poslano od člana mimar mimar napisao:


Dzombice moja draga, uvek sve primetis i tako si me obradovala ono vece. Nadam se da ti se dopao leptir kojeg sam ti poslala u Galeriji    .



Dopao...treba mi neka druga rijec s kojom bi ti mogla opisati koliko mi se je dopao i kako mi je uljepsao sedmicu...hvala ti ljepoto na prelijepom poklonu EmbarrassedEmbarrassed... cujemo se Wink!

smile78


-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: v e s n a
Datum objave: 17 Listopad 2009 u 17:19
 Draga Mimar, napuni mi i srce i dušu, i oko.Nauživah se ,draga. Hvala Ti .smile149

-------------
melody - dubrovnik


Objavio: ivna
Datum objave: 20 Studeni 2009 u 21:33
O Mimar, tvoje slike podsjetile su me na puno kultnih filmova a pogotovu na film Z.Šotre " Ivkovu slavu",kojeg obožavam gledati svaki put iznova. Na tvojim slikama kao da je vrijeme stalo...PrelijepoClap.


Objavio: gioiaa
Datum objave: 26 Travanj 2010 u 10:13
Jedan veliki pozdrav iz Beograda
U subotu sam bila na Izlozbi cveca i malo se prosetala Bg,i zakljucila da je ove godine vise cvjetniji i ljepsi

Zao mi sto nisam vise slika napravila.

evo me budim se uz kavicu i jedva cekam da krenem na Izlozbu,samo da predjem ulicu i tamo sam

zardijere sam morala slikati


festuca glauca i macuhice bas su fina kombinacija,mogla bi tako i ja srediti moj vrt.

pogled ka 'Moskvi'







saljem vam










i lagano povratak,idemo prema stanici




Objavio: mimar
Datum objave: 31 Svibanj 2010 u 23:08
Predugo sam u mestu, postajem nervozna,nedostaju mi putovanja. Pre neki dan krenuh do obliznjeg grada Smedereva. Put kratak, za probu, dok se potpuno ne oporavim ...


Posle kafe na prostranom gradskom trgu,




 obilazim sa sinom, koji je krenuo u svojstvu vozaca, fotografa i pratioca (retka prilika ali je sada primoran LOL) ocuvane ostatke tvrdjave na Dunavu, koju u narodu zovu jos i gradom proklete Jerine, zene despota Djurdja. Jedina zena vladar, nepopularna u narodu zbog svoje surovosti koja se ogledala u primoravanju trudnica da nose kamen,nasilnog uzimanja naocitih mladica da joj budu ljubavnici, ubiranja poreza u obliku kravljih jezika (njenog omiljenog jela), izgradila je 5 srednjovekovnih gradova.



Na uscu reke Jezave u Dunav, po nalogu despota Djurdja Brankovica, 1428. godine pocinje izgradnja tvrdjave, koja spada u red najvecih evropskih ravnicarskih utvrdjenja. Tvrdjava ima 25 kula od kojih je najaca Donzon


tvrdjavu cine Mali grad (dvor) i Veliki grad.
U Malom gradu, prema Dunavu, nalazila se sala za prijeme Magna sala audente sa tri gotske bifore, u kojoj se odvijao zivot srednjevekovnog dvora.




 U velikom gradu nalazi se 19 kula cija je visina preko 20m

sa bedema, koji su simbol pozrtvovanja neimara, graditeljskog umeca i umetnicke lepote, pruza se pogled na Dunav




Turci su 1480.godine dozidali oko tvrdjave spoljasnji bedem sa kulama od materijala porusene Blagovestenjske crkve.


kljucevi tvrdjave su vraceni Srbiji za vreme Kneza Mihaila Obrenovica 1867.godine.


Tokom svoje duge i burne proslosti, nekoliko puta zidana i rusena, osvajana i oslobadjana, nosi trag vremena kao svoj beleg, svedoceci o istorijskoj nepredvidivosti.

Suncan dan je za nama, na povratku docekuje nas vece i oblaci koji nose kisu...


Do sledeceg vedrog neba nad nama...



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Tija
Datum objave: 01 Lipanj 2010 u 08:58

I kako je prošao "probni let"? Jesi spremna za putovanja? Fotke su genijalne, jel da ovo shvatim kao dopunu onom pozivu?



-------------


Objavio: baka
Datum objave: 01 Lipanj 2010 u 09:29
Mimar kao uvijek. Otkrivaš nam nepoznate čarolije s predivnim slikama!Clap

-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: gioiaa
Datum objave: 01 Lipanj 2010 u 13:56
setnja je i meni prijala


Objavio: minimode
Datum objave: 01 Lipanj 2010 u 14:43
zaista predivne reportaže vršca i smedereva, mimar hvala!

-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: mimar
Datum objave: 11 Kolovoz 2010 u 00:47
Tiho je, ali mi nece san na oci.Prosla je ponoc i vec smo zasli u novi dan.Razmisljam sto bi vam pasovalo u ovom trenutku...
Beograd u letnjoj noci. Moj sin iza fotoaparata, ja na klupi, negde na Kalemegdanu i ispred hrama sv. Save na Vracaru. Tisina, bez ljudi, samo dva zaljubljenika u fotografiju love svetlo u tami. Za par sati na istoku svice...

Pogled preko reke na Usce i Novi Beograd





Kalemegdan




Brankov most i deo Karadjordjeve ulice


ulica Kralja Milana


Hram svetog Save


Laku noc!



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: alisa
Datum objave: 11 Kolovoz 2010 u 00:50
Predivne slike,Mimar!!!


Objavio: gioiaa
Datum objave: 11 Kolovoz 2010 u 11:01
Mimar


Objavio: Tija
Datum objave: 11 Kolovoz 2010 u 12:12
 ...... uhvatili ste pravo "svetlo"......

-------------


Objavio: baka
Datum objave: 11 Kolovoz 2010 u 13:45
Prekrasno, posebno zadnja slika!ClapClapClap

-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: KIKA '56
Datum objave: 08 Rujan 2010 u 08:28
Dobro jutro,mimar jer je stvarno jutro i za mene je ovo bilo"dobro jutro" u smislu kulturološkog buđenja.
Hvala ti na ovako lijepom putovanju.
Što izdvojiti,teško pitanje i neću da se zamaram time i pokvarim opći dojam ove ljepote.
Gledajući slike imala sam osjećaj kao da sam tamo,tako su žive i stvarne.
Sve je za mene nešto novo,osim malo BG u kome sam bila prije 20 i kusur god.
Živim u Mostaru,koji nikako da se digne iz pepela,pa kad vidim ovako cvijećem okićena mjesta pravo mi teško oko srca,a što se može.
Inače član sam na galeriji dekupaža i razni hobi,a pošto sam znatiželjna svako jutro dok ispijam kavu pregledavam ostale forume.Četitke za tvoj izgled i za djecu,što bi se kod nas reklo"pravi ste".Lijep pozdrav tebi i tvojima iz suncem obasijanog Mostara.

-------------
http://www.maliunikatniradovi.blogspot.com - Moj blog - posjetite



Objavio: mimar
Datum objave: 15 Studeni 2010 u 11:52
Mojim redovnim putnicima smile78i nadam se da mi neće zameriti što ću posebno pozdraviti novog saputnika KIKA 56, kojoj zahvaljujem na komplimentima i na pridruživanju ekipi putnika.
Za mene je Mostar uvek živ grad, bez obzira na sve, i uvek će takav ostati zahvaljujući onim posebnim ljudima koji u njemu i za njega žive.


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: proljeće
Datum objave: 15 Studeni 2010 u 13:30
Draga mimar, evo i ja upravo uživah u tvojoj galeriji. Zaista imaš nevjerojatno oko za fotografiju.
S nestrpljenjem očekujem nove fotke...


Objavio: mimar
Datum objave: 16 Studeni 2010 u 10:12
Proljeće hvala. Ispunjavam  želju Wink
,, 

Kada poželite da oslušnete tišinu, da vas budi cvrkut ptica a uspavljuje kreketanje žaba, da kroz granje tražite nebo, da vas miluju trave i opija poljsko cveće, da ublažite žegu žuborom vode i šuštanjem vrbovog lišća, da pratite let leptira i igru laganog vilinog konjica iznad vode, da osetite da je život merak… Krajnji jug Srbije, Vranje, Vranjska Banja .

 

U pitomoj i plemenitoj kotlini izmedju tri planine priljubilo se Vranje, kao pečurka uz stablo, grad ni veliki ni mali, dugovečan, sa dušom koju su mu stvorili vekovi.

Vranje je grad juga, sunca i mesečine, igre i pesme, budjenja i snova, derta i sevdaha…

Grad gde ljubav ima miris procvetalih basči, gde šapuce šimšir o tajnama neostvarenih snova, gde jesen donosi pečene koštane koji greju prste zaljubljenih..

Niske ćeramiduše sagradjene od čerpića sa višespratnicama, blatnjavi sokaci sa asfaltiranim ulicama, naherene drvene tarabe i filigranske ograde, dzamovi i aluprozori, dućani i robne kuće, ciganski de mol i tehno, klepet nanula i visokih potpetica, svilene šalvare i džins, topot konjskih kopita i turbo dizel…raskršće…

Oko fotoaparata fokusira i otrže od zaborava izvornu lepotu.

 
 
 
 

Vekuje grad svoju pricu koja se čuje u zvuku vetra što dolazi iz borove šume i kotrlja se niz kaldrmu. Tada kao da se začuje zvuk ćemeneta (violine) koja vraća iz uspomene u život Koštanu i Mitketa.

Ko ume da sluša čuće klepet nanula nesrećne Turkinje Ajše koja je izmedju zabranjene ljubavi sa Srbinom Stojanom i smrti od očeve ruke izabrala ovo drugo. Beli most je izgradjen 1844. za nezaborav te žrtve i on godinama spaja nekad nespojivo.

 

Rodna kuća Bore Stankovića, tragičara ljudskih duša,  izgradjena je oko  1850.god.

u njoj sve kao nekad i miriše na davninu, na vreme koje je davno prošlo ali ostavilo svoj trag i utkalo se i one što će na ovom prostoru tek doći

 

  

Duh starog i minulog najbolje se može osetiti u nekadašnjem Pašinom konaku- Selamluku  sagradjenom 1765.god  u kome se od 1960. godine nalazi Narodni muzej koji ima 15000 predmeta u svojim zbirkama.

 
 
 
 

Vrtovi u ovom kraju čuvaju svoju priču. Jos uvek u njima šušte šalvare, lebdi tiho šaputanje, mirišu dunje, šeboj, karanfil i ruže, iz bunara se vadi ledena voda, pije uz kafu sa ratlukom i raspredaju abrovi koji se kao nekad šire ulicama i sokacima, silaze u caršiju…

Nalazim mir  u hladovini polivenih, kamenom popločanih dvorišta u kojima caruju preostali šam dudovi i rascvetali dragoljubi,  uz slatko od ruža i vodu koja kropi čašu.

  

Priroda je bila blagonaklona kada je ovom kraju darivala prirodne lepote, na prostoru od nekoliko  desetina kvadratnih kilometara udenula je najtopliju banju u Evropi sa termalnom vodom od 96 stepeni.

 

 

  

 

 

 na 8km od banje , uskim planinskim puteljkom kroz šumu stižete do veštačkog jezera ii brane Prvonek.

 
 

Iznad banje se uzdiže planina Besna Kobila na 1922.mnv.

Na drugoj strani, na jugu, na samoj granici sa Makedonijom,  nalazi se jedna od najstarijih srpskih svetinja, manastir Sv. Prohor Pčinjski. Zavaljen u podnožju planine Kozjak, rušen i paljen, napadan i pljačkan, sada obnovljen manastir živi svoj život devetstogodišnjaka.

 

 

 

Zahvaljujući ljubaznosti kaludjera koji su u svakom pogledu van svakog klišea, dobijam iskušenika Stefana za vodiča do isposnice u kojoj je živeo  i umro svetac. U priči usput, dobijam mnoštvo zanimljivih detalja o monaškom životu, prirodi i istoriji ovog kraja. 

 

 

Sobe koje nude Konaci pri manastiru pružaju prijatan mir, tisinu i spokoj svakom putniku koji ovde zanoći.

 

 

Noć pada i magična  mesečina zavlada gradom. U Borinom gradu je opijajuća, iz nje izvire neka čudesna snaga koja ljubav čini strasnijom a tugu pogubnijom. Na toj se mesečini peva jasnije, igra besnije, izgara od želje, opija bez vina, omadjija bez vradzbina.

Razum se muti, telo drhti… ranjava i telo čini lomnim

Od nje je čovek zdrav a bolan, “ bolan od samog sebe“.

U ovom gradu se tuguje pevajući a raduje kroz jecaj i suze. On je poseban, jedinstven, skladan u svojoj suprotnosti.

 Radja u vama poetu, vodi vas u začarani krug, iz koga bar u mislima nećete želeti izaći.

 

 

 

Opisati temperament Vranja, potrebno je više od reči, više od slike, potrebno je doći i doživeti ga i saživeti se sa njim.

Grad na raskrsnici različitih vera i kultura, običaja, tradicija ostaje ipak svoj i daje jedno upozorenje :“Nek svako ko u Vranje dodje pričuva dušu  da mu se ne istopi, jer u ovom gradu ima nešto što nije za oči da se gleda, a ni za ruke da se dohvati, a ni za pamet,nego samo za srce  i dušu, i to dvoje treba ovde pričuvati“.

 

 



-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Tija
Datum objave: 16 Studeni 2010 u 10:49
Vidiš kod nas dok pacijent ode u toplice ne pada mu napamet da hoda okolo-naokolo jer ima terapije, a ti.......otišla u Vrnjačku banju i hodala po izletima. Jesu li tebe doktori vidjeli uopće??? Opis mjesećine u "Borinom gradu" je predivan i vrlo primamljiv, sjećaš li se pjesme od Rokera s Moravu koju sam ti poslala prije nego si išla, to ti je to.Wink
 
Šalu na stranu prekrasnu Foto-reportažu si opet napravila, s prekrasnim fotkama, i preljepim tekstom.


-------------


Objavio: baka
Datum objave: 16 Studeni 2010 u 11:10
Gledati i čitati tvoje reportaže Mimar je hrana za dušu i oko!
Hvala ti od srca na ovim divnim slikama, riječima....


-------------
Nikad neću biti stara Riječanka.<br /><br />Stari su oni koji su barem 10 godina stariji od mene i to po cijelom svijetu!


Objavio: Lovro
Datum objave: 16 Studeni 2010 u 15:45
Prekrasne slike i predobar pripovjedač.
Svaka čast!


-------------
Varaždin, stari moj grad!


Objavio: proljeće
Datum objave: 17 Studeni 2010 u 09:14

Bome sam se skroz " navukla" na tvoje reportaže. Pa budući da si svagdje zavirila ne sumnjam da nemaš spremnu i neku reportažu sa recimo Zlatibora ili Tare. To bi me jaaaako oduševilo i vratilo u neka lijepa i sretna vremena. Oprosti ako sam nezahvalna ( jer i ova reportaža ti je bila vrhunska), ali jednostavno mi se ovaj komentar i zamolba nametnula sama od sebe....

Smile


Objavio: Olja
Datum objave: 29 Siječanj 2011 u 23:13
Prosetala i uzivala zaista!Clap


Objavio: gioiaa
Datum objave: 30 Siječanj 2011 u 10:21
mimar prvi put setam Vranjom i okolinom,hvala na divnim slikama


Objavio: Zelenka
Datum objave: 30 Siječanj 2011 u 10:32
Prekrasne slike sve pohvale postavljaću ! ;)


Objavio: Belina
Datum objave: 22 Lipanj 2011 u 22:58

Draga Mimar,

tvoja reportaža je preljepa,sve me je posjetilo na Gorana Milića,

uživala sam prisjetiti se na prekrasu prirodu tvog kraja,bravo,hvala ti.smile55



Objavio: Tija
Datum objave: 22 Lipanj 2011 u 23:12
Joj Belina ti aktivirala temu i meni aktivirala sjećanja.......ja vam moram priznati nešto, moja Mimar vam je prvoklasan turistički vodić, ovo što je tu u ovoj temi napisala je malo sa kakvim ona znanjem o povijesti i sadašnjosti raspolaže. Zbilja je pravi užitak biti s njom u društvu i slušati je.

-------------


Objavio: Mira K
Datum objave: 22 Lipanj 2011 u 23:21
Hvala ti,mimar!

Prekrasne slike, još divnija reportaža!Heart

 



Objavio: mimar
Datum objave: 01 Veljača 2013 u 11:16

“Dopustite mi de se ovom prilikom poslužim lepom osobinom čovečijeg duha i da vas odvedem u jedan prekrasni kraj Srbije u kome sam često i rado boravio, da mu proučim prirodu, u kome sam svaki put nahodio što god novo da vidim ili o čemu da se divim, koji nisam nikad ostavljao a da ne bi poželeo, da se još jednom tamo povrnem, a to je Kopaonik i njegovo podgorje.” Josif Pančić

 
 
Kopaonik je dobio ime zbog rudnih bogatstava kojima raspolaže i koja su se ovde od davnina kopala. Vulkanska atraktivnost i proboji vrelih mineralnih rastopa izazvali su promene na okolnim stenama i tako je nastala “Kopaonička rudna oblast” sa velikim brojem rudnika, u kojima su se kopali gvožđe, olovo i cink.  

Kada se govori o njemu, mnogima iskrsne idilična slika planine pod blještavo belim snežnim pokrivačem, sa skijaškim stazama i zimzelenima koji streme ka nebeskom plavetnilu.

 
 

Ja sam otišla da ga vidim  i drugačijeg, usamljenijeg ali u svim bojama, prekrivenog biljem, na tren obasjanog suncem ali i pretećim kišnim oblacima koji dođu I nestanu sasvim neočekivano.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
On i tada  podjednako  odiše  istom harizmom kao u drugo doba godine, čisti pluća i bistri um, stvara u čoveku jedan novi osećaj prema prirodi i životu daje jednu novu boju.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  

Ako sebi dozvolite bekstvo iz grada, uobičajenih obaveza i svakodnevnice, budite spremni na jedan novi doživljaj jer je svaki dan takav, sve u zavisnosti na koju stranu krenete i koliko pustite svoj pogled.

 

 

 
 
 
 
Visovi sa svojim spektakularnim vidicima ka Šari, Staroj planini i Komovima,
 
 
mnogobrojni izvori i rečice,
 
 
vijugave stazice,
 
 
 
  
bogatstvo biljnih vrsta i podvrsta (825) ,od kojih su mnoge reliktne,  čine 1/5 ukupne flore Srbije i mamac za sve ljubitelje
Hypericum perforatum 
 
Aconitum napellus 
Campanula  
Gentiana lutea
Gentiana acaulis 
  
 
Epilobium augusfolium  
 
Calluna vulgaris
Dianthus ferrugineus
Juniperus communis
Vaccinium murtillus
 Astrantia major
 
Medicago sativa
Filipendula ulmaria
 
Vicia villosa 
Armeria maritima
 
Geranium phaeum 
Inula helenium 
Sempervivum tectorium
 
Pisum arvense 
(Centaurea jacea)
vazduh koji opija,
 
 
 objekti savršeno uklopljeni u ambijent planinskog naselja,daju mu posebnu čar i doprinose njegovoj privlačnosti do te mere da postanete sigurni u to da ćete mu se opet vratiti.

 

 
 
 
 
 
 
 
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 18 Veljača 2013 u 20:02
mimar stvarno predivna priroda hvala za slike uživala sam


Objavio: Olja
Datum objave: 18 Veljača 2013 u 22:01
Divno mimar,nesto sam od ovoga videla i uzivo ali mi je poseban ugodjaj priredila  ova reportaza smile78


Objavio: Belina
Datum objave: 19 Veljača 2013 u 08:40
Prekrasna priroda,ugodna šetnja,
hvala ti Mimar.smile113


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: anabistrica
Datum objave: 23 Veljača 2013 u 19:26
Danas sam prvi puta zavirila u ovu temu i bome se dugo zadržala putujući po predivnim predjelima. Lijepi su gradovi koje si nam pokazala u svoj njihovoj ljepoti i predstavila poetski tamošnje parkove i arhitekturu. Ali, ipak sam najviše uživala u planinskim livadama. Jednom mi je jedan prijatelj rekao "ti si u duši seljak". Bilo je to davno, tek sada vidim koliko je bio u pravu.
Nadam se da ćeš i dalje putovati i napisati nam reportaže.
 

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: Carol
Datum objave: 02 Ožujak 2013 u 20:03
Mimar, prekrasno putovanje, popraceno jos boljim tekstom. Uzivala sam u lijepim gradskim parkovima, fasadama zgrada, a jos vise u planinskim vrhuncima i prelijepim dolinama.

-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: dijana7566
Datum objave: 02 Ožujak 2013 u 20:12
Ovo je preljepa reportaža.Cvijeće, panine... milina!

-------------
Pozdrav iz Osijeka


Objavio: aralija
Datum objave: 02 Ožujak 2013 u 21:51
Prekrasna reportaža draga, Kopaonik je stvarno preljep , i ovako uz sličice odmori dušu a kako je tek kad si tamo, raj za oči, miris  prirode za nosnice, čist zrak za pluća, a srce naraste od te ljepote

-------------
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena


Objavio: zvončica3
Datum objave: 08 Svibanj 2013 u 10:25
Veliko hvala na ovim divnim slikama i reportažama. Bila sam prije dvije godine prvi put u Beogradu, prošetala se Kalemegdanom...prekrasno iskustvo. Uskoro idem opet i baš se veselim. Žao mi je, što zbog prirode svog posla ne mogu uzeti onako 2-3 tjedna i upoznati Srbiju uzduž i poprijeko, Šumadiju, Zlatibor, Kopaonik, stare manastire. Zato još jedno veliko hvala na mogućnosti da je upoznam barem ovako...


Objavio: gute Fee
Datum objave: 04 Rujan 2013 u 00:22
Bila sam samo jednom u Beogradu i to 1959.te godine , na maturalnom proputovanju . Smjesteni smo bili kod privatnih obitelji koji su imali djecu priblizno u nasoj tadasnnjoj dobi ! Bila sam kod jedne prekrasne obitelji cija kcerka mi je tada pokazala jednu divnu metropolu , puno znamenitosti , jednom rijecju sve sto je bilo vrijedno vidjeti ! Rado , vrlo rado secem sa sjecanjem u mislima tim prekrasnim gradom .


Objavio: anabistrica
Datum objave: 22 Siječanj 2014 u 21:53
S vremena na vrijeme škicnem jel ima kakvo novo putovanje, a Mimar šuti pa šuti. Pa valjda putuješ i dalje, mi čekamo.

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: kacunak
Datum objave: 22 Siječanj 2014 u 22:55
Mimar, pohvale za temu i predivne slike! Beograd obozavam i imam tamo rodbinu, to je samo sat i po voznje od mene.


Objavio: mimar
Datum objave: 07 Travanj 2014 u 14:46
Originalno poslano od člana anabistrica anabistrica napisao:

S vremena na vrijeme škicnem jel ima kakvo novo putovanje, a Mimar šuti pa šuti. Pa valjda putuješ i dalje, mi čekamo.


A ne putujem ja. To beskraj po menii hoda Wink

 MANASIJA

PLAVO I ZLATNO
POSLEDNJI PRSTEN VIDIKA
POSLEDNJA JABUKA SUNCA

ZOGRAFE
DOKLE TVOJ POGLED DOPIRE

ČUJEŠ LI KONJICU NOĆI
ALAH IL ILALAH

KIČICA TVOJA NE DRHTI
BOJE SE TVOJE NE PLAŠE

BLIŽI SE KONJICA NOĆI
ALAH IL ILALAH

ZOGRAFE
ŠTA LI VIDIŠ NA DNU NOĆI

ZLATNO I PLAVO
POSLEDNJA ZVEZDA U DUŠI
POSLEDNJI BESKRAJ U OKU

                                               Vasko Popa

  Nedeljni dan, sunčan i lagan, kao stvoren za put do Despotovca i obilazak jednog od najznačajnijih spomenika srednjevekovne srpske kulture.
Put nas jednim delom vodi vodi kroz ravnicu a onda naglim skretanjem, uz reku Resavicu skrećemo ka manastirskom zdanju koje okružuju mir i obronci planine Beljanice.





Manastir Manasija (staro ime Resava) je najznačajnija gradjevina tzv „Moravske škole“ , podignut između 1407. i 1418. godine u vreme despota Stefana Lazarevića . Odmah po osnivanju postaje kulturni centar despotovine.
Manastirski kompleks obuhvata crkvu Svete Trojice, veliku trpezariju ili „školu“ (Resavska škola je bila prepisivačka radionica koja je tokom 15. I 16 veka bila izvor pisanih dela i prevoda), tvrđave sa 11 kula od kojih je najviša Despotova kula na severnoj strani i konaka u kome borave monahinje.






Desno od glavnog ulaza je Mali konak, rekonstruisan 1958. godine a sa istočne i severne strane su novi konaci.




 


Crkva ima osnovu pravougaonika sa upisanim krstom, glavnu dvanaestostranu kupolu nose četiri stuba a  na uglovima se nalaze još četiri osmougaone kupole.



Manasija je zidana naizmeničnim rezanjem kamenih tesanika, vezanih debelim spojnicama maltera bez opeke sa arkadnim ukrasima. Zbog toga  podseća na spomenike raske škole, jer su u podizanju hrama učestvovali majstori iz primorja.


U 18. veku priprata, odnosno zapadni deo crkve  biva teško oštećena, tako da je priprata koju danas možemo videti dozidana naknadno.

U toku turske okupacije koja je trajala više vekova, manastir je više puta bio paljen, pustošen i razaran. Sa crkve je bio skinut i odnet olovni krov, tako da su freske koje se nalaze unutar crkve više od jednog veka bile izložene atmosferskim uticajima, pa je kao zbog toga više od 2/3 fresaka nepovratno propalo. Ostatak oštećenih i danas uzbuđuje raskošnom lepotom.

Nigde do sada ne videh tako bogatu i raznovrsnu ponudu kao u njihovoj suvenirnici. Ručno radjeni sapun, sa mirisom žalfije i divnim reljefom golubice sa ružama, će mi sigurno stajati kao uspomena na vredne ruke ovih žena.

Čitava porta odiše skladom i skoro savršenom urednošću, za šta su zaslužne njegove monahinje. Svež travnjak uokviren je stotinama mini ruža a kod konaka je i veliki zasad lavande.


Tvrđava je velika i uprkos svim rušenjima u jako dobrom je stanju a nakon završetka rekonstrukcije ovom  će manastiru biti vraćen prvobitni izgled.




Manasija sa moćnim zidinama i elegantnom crkvom je potencijalni kandidat Srbije za listu svetske i kulturne baštine..
Prijaju mir, mirisi tek napupelog drveća i zemlje više od grada, pa nas Despotovac ne  zadržava već nastavljamo dalje u planinu. 
Na 22km  od grada, skrećemo pod vrh Sokolice gde se nalazi vodopad Veliko vrelo ili Lisine. Veliko vrelo spada u malobrojnu grupu snažnih kraških izvora.Predstavlja izuzetan primer gravitacionih vrela. Veliko vrelo je jedinstvena pojava među akumulativnim bigrenim vodopadima Srbije i  zaštićen je kao spomenik prirode.


Ukupna visina nije nigde zapisana ali se zna da nije manja od 20m na najvišoj kaskadi.


Voda uz veliku buku pada u amfiteatar  i jezero duboko 5m poznato kao „zeleni vir“.


Penušava, bistra i hladna voda je bogata rastopljenim  CaCO3 i može se piti, pa se nemojte iznenaditi ako vam je konobari iz obližnjeg restorana zahvate bokalom iz reke i stave na sto.



Nekada su  na ovoj reci postojale vodenice i valjaonice za sukno, kojih je bilo u izobilju, a danas preostale meštani  pretvaraju u restorane


Ova još uvek služi prvobitnoj nameni  i potpuno je autentična.
U njoj se još uvek oseća svež miris tek samlevenog  kukuruznog  brašna  a drveni pod podrhtava od vode koja okreće njen kamen.


Na zidovima vodeničarevo sukneno odelo,  rukotvorine i stari predmeti za upotrebu.



Uz huk vode i  svež planinski vazduh brzo se javi  želja za odmorom i hranom,  odlučujemo se za „Lisinski raj“ , jedan od etno restorana koji se nalaze uz sami vodopad.


Za one koji vole hladovinu i intimniju varijantu, kamin i zanimljiva  unutrašnjost, za ostale  stolovi pod vedrim nebom.





Miriše jagnjetina pod sačem i vruća pogača, privlači kajmak i kačamak od sveže mlevenog brašna ispod vodeničnog točka

ali ja ipak poručujem etno hranu ovog kraja, svežu pastrmku na žaru. Beše mi žao dok su ih vadili  iz vode, tik pored mog stola, ali u toku jela zaboravih na žal


Posle palačinki sa šumskim voćem i dobre turske kafe ostajemo još neko vreme da uživamo. 



Neiscrpna snaga i život koju daje ova voda, planinski vrhovi koji se uzdižu u nebesko plavetnilo,  zraci sunca na licu i cvrkut ptica su sasvim dovoljni za misao o lepoti življenja.

Do novih lutanja …





-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: mikica.dm
Datum objave: 07 Travanj 2014 u 16:21
Prvi puta sam otvorila temu i odusevila se. Mimar, predivno


Objavio: Mira K
Datum objave: 08 Travanj 2014 u 00:37
Mimar smile141

-------------
Rijeka



Objavio: korijenko
Datum objave: 08 Travanj 2014 u 09:14
Poželim da sam sad tamo , Mimar ovo je predivna reportaža, baš kao i sve tvoje !

-------------
Pup do pupa,do ruže ruža, uberi što priroda ti pruža

(zgora Opatije)


Objavio: anabistrica
Datum objave: 15 Travanj 2014 u 00:38
Uuuu, ovo je prekrasno. Dobro da si se probudila i opet krenula na put. Baš ti hvala.

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: mimar
Datum objave: 15 Travanj 2014 u 18:21
Uh Ana, da te cuju moji koji kazu da putujem i previse Embarrassed, samo ne stizem o svemu da vam  pisem.  I sada sam vec u planovima za jedno lepo, poduze, tj posire Big smile . Da kojim slucajem dobijem sedmicu ni para mi ne bi ostala, znam gde bih je potrosila Wink.
Hvala vam na lepim komentarima.


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: anabistrica
Datum objave: 16 Travanj 2014 u 22:26
Po mom mišljenju, putovanja nije nikad previše . To je sakupljanje uspomena koje ostaju zauvijek u nama.

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk