Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Smrčci

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Gljive
Opis foruma: Sve o gljivama...
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1425
Datum ispisa: 28 Travanj 2024 u 17:17
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Smrčci
Objavio: cordyceps
Tema: Smrčci
Datum objave: 17 Travanj 2008 u 15:13
Šta nitko ne bere smrčke? Evo malo mojih od proteklih dana:
 
Smrčak - Morchella esculenta:
 
 
 
Zvonasti ili hibridni smrčak - Mitrophora semilibera (=Mitrophora hybrida):



Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 17 Travanj 2008 u 20:03
ja sam ih jednom isao skupljati ka klinac sa sestrom i ocem.
 
Oni se nalaze na livadi, a ne u sumi, zar ne??
 
znam da smo ih nasli na livadi u bilizini vrba. I Nisam ih probaosmile42


Objavio: cordyceps
Datum objave: 17 Travanj 2008 u 20:23
Smrčci mogu rasti svugdje, nema pravila što se tiče lokacije, već samo vremena pojavljivanja - proljeće.
Znači rastu i na livadima, i u šumama, i u planinama i u nizinama, kraj rijeka, jezera, potoka, na šljunku, pijesku, po vrtovima, voćnjacima, dvorištima, smetljištima, korovu, starim krpama, na odbaćenoj šuti, ciglama, piljevini, drvenim otpacima...gotovo da nema mjesta gdje se ne mogu pojaviti, a opet ih je vrlo teško naći jer su njihova staništa često dobro "sakrivena" i često promaknu oku motritelja.
Inače su jedne od najcjenjenijih gljiva, za mnoge na samom vrhu kulinarske ljestvice. Kod nas su relativno slabo poznate, ali polako se to mijenja. U inozemstvu su vrlo cijenjene, npr. u Italiji 1 kilogram Morchella postiže cijenu i do 150 eura.


Objavio: Branka
Datum objave: 17 Travanj 2008 u 20:45
nemoj samo da ove slike vidi mmjer će ući u ekran da te pita gdje rastu ti smrci . inače on je lud za gljivama, obožava ih. i voli brati reci meni  gdje rastu ovdje kod nas oko siska ih nema baš


Objavio: cordyceps
Datum objave: 17 Travanj 2008 u 22:31
Kao što sam već rekao - ima ih svagdje i nigdje Big%20smile
Oni su krajnje tajanstvena i bizarna bića. Možete hodati satima i danima šumama i drugim staništima i ne naći nijednoga, a opet vam se može dogoditi da ih ugledate negdje na dvorištu, vrtu ili recimo gradskom parku.
Ni ja se ne mogu pohvaliti da znam puno mjesta gdje rastu. Tek nekoliko. Ali svake me godine iznenade svojom pojavom na nekom novom ili čudnom staništu ili pak nepojavom na već otprije poznatom staništu.
Uz Sisak, hm, šta ja znam? Probaj tražiti uz rijeku Kupu. U grmlju, šumama i šumarcima uz obalu rijeke. Na mjestima gdje rastu topole, jaseni, lijeske, vrbe. Vole pjeskovita tla.


Objavio: ines
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 21:41
Ja sam ih prošli mjesec prvi put brala i to u Bosni i ima ih poprilično. Ono što sam primjetila da smo ih isključivo nalazili ispod smreka i jela pa sam do sad bila u uvjerenju da ih ima samo tamoConfused


Objavio: dugokosa
Datum objave: 21 Svibanj 2008 u 22:59
viđala sam ih u Žutici ali  berem samo vrganje ostalih se gliva bojim 

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Ivan
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 06:09
Savjet: beri gljive sa nekim tko ih pozna dobro.

-------------


Objavio: Mikica
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 09:33
Smrčke nisam nikada probala ali vjerujem sa du fini.Gljive bere kod nas moja svekrva i još sam živa.Prvo te gljive dam da papa njen sinčić a onda ih papam i ja.smile187


Objavio: manči
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 12:13
Volim gledati gljive u šumi , ali ne i na "stolu". Teške su mi i stvaraju mi nelagodu. Jela sam lisičice, bile su super, Sunčanicu pohanu i bijele puharice,  možda juhu od vrganja, ali ne bi više riskirala jer sam imala užasnu mučninu i glavobolju od običnih šampinjona koji su bili super svježi!smile48  


Objavio: Branka
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 15:12
onda ti manči imaš možda neku vrstu alergije 


Objavio: manči
Datum objave: 22 Svibanj 2008 u 15:17
Da , s godinama dođe ponešto novo, zato izbjegavam gljive , ali račiće i oni su mi tako naškodili.
Inače, gljive su mi predivne, kod nas ih je malo, ali kad ih nađem oduševim se....Vi jedite  Tonguea ja ću ih slikati!!


Objavio: griva1978
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 13:23
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Volim gledati gljive u šumi , ali ne i na "stolu". Teške su mi i stvaraju mi nelagodu. Jela sam lisičice, bile su super, Sunčanicu pohanu i bijele puharice,  možda juhu od vrganja, ali ne bi više riskirala jer sam imala užasnu mučninu i glavobolju od običnih šampinjona koji su bili super svježi!smile48  



manči, ako su bili oni iz trgovine jako je moguće da su zakuhali ispod one plastike kojom su pokriveni... gljivama ako su bez zraka se može u roku od 30 min ako su svježe, tople i "još dišu" a u vrećici - promjeniti kemjiska struktura spojeva iz vrlo hranjivih u otrovne.... i to vrijedi za sve gljive, zato se forsira berba u šumi u pletene korpe...


Objavio: manči
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 18:41
...da... sigurno se nešto dogodilo na tacni...a i ko zna kako su uzgajani....djelovali su svježe, a stvarno mi je bilo zlo 24 sata......


Objavio: griva1978
Datum objave: 16 Rujan 2008 u 21:56
eee..otrovanje gljivama...


Objavio: jagoda
Datum objave: 05 Travanj 2009 u 03:39

SmileDragi moji počela je gljivarska sezona,odnosno počeli su smrčci i to u Umagu.Jučer je održana tradicionalna Smrčkijada u Umagu.Smrčaka je bilo jako malo, tek za slikanje ali je odaziv glj. udruga bio masovan(cca 500 ljudi).Bilo je lijepo druženje uz jelo i piće i dobru muziku.Sutra(odn.danas)slijede slike.Pozdrav svim ljubiteljima gljiva i svim ostalim forumašima.



-------------
sutra je novi dan


Objavio: Mikica
Datum objave: 05 Travanj 2009 u 04:11
Bože pa šta i ti bauljaš po forumu kao i ja?Da se nismo nas dvije najele nekih "ludih" gljiva od kojih se ne spava?


Objavio: Triša
Datum objave: 05 Travanj 2009 u 08:51
Jagoda, vidim tema je tu - samo fale slike.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: griva1978
Datum objave: 05 Travanj 2009 u 13:37
.... e da...:) slike :)


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 01:03
Evo konačno i slike sa Smrčkijade,odnosno kratka reportaža.Prvo plakat...

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 01:07
Zatim mjesto održavanja,šator Boletusa

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 01:14
Košara smrčaka za gledanje ubrana od svtrane domaćina dan ranije...

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 01:28

U šatoru izložba radova na temu gljive



-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 01:35
Odlazak u prirodu i eto prve smrčkovicev

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 01:50

Greška, sada su šparoge kojih je bilo puno više od smrčaka..



-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 02:03
Sorry opet imam problema sa suplim slikama,sada smrčci....

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 02:12

Evo još jedne lijepe košare smrčaka i ganodermi gljivara iz Rovinja...



-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 02:15
Smrčak u gro planu....

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 02:21
I na kraju dio naše ekipe sa osvojenom 1.nagradom na tombuli-biciklom,od strane našeg predsjednika....

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 02:39
Još da napišem nekoliko riječi na kraju reportaže.Kao prvo sorry zbog dvije duple slike,molim ako se mogu obrisati, jer ja to ne znam.Što se tiče same Smrčkijade bilo je lijepo i sadržajno ali smrčaka jako malo tako da učesnici nisu uspjeli naći ništa jer su tek počeli.Drugi puta će biti više sreće, možda na iduće dvije Smrčkijade u Čakovcu i u Delnicama...

-------------
sutra je novi dan


Objavio: smrcko
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 20:59
Bravo Jagoda! Nadam se da si se lijepo provela? To znači da možemo startati u lov na smrčke. Clap

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: jagoda
Datum objave: 22 Travanj 2009 u 03:36
Još uvijek nisam našla smrčke ali idem subotu 25.04 2009.na MAROHLIJADU u Delnice,možda nešto nađem,...

-------------
sutra je novi dan


Objavio: smrcko
Datum objave: 22 Travanj 2009 u 04:31
Ja mislim da sam na svom terenu u Fužinama našla uz ogradu smrčka. Stavila ga u vrećicu i htjela ponijeti slikati kući, zaboravila ga. Ako preživi stavim sliku za identifikaciju.Embarrassed

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 22 Travanj 2009 u 04:32
Da i liči na ove gore sa slika. MM misli da je bio šupalj iznutra ( peteljka).Embarrassed

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 22 Travanj 2009 u 23:08
Pogledajte moju gljivicusmile143, je li ovo smrčak? Toliko sam željela ići u koprive i smrčke,ali nikako da nađem vrijeme i auto na raspolaganju. Kad sam vidjela ovu gljivicu uz ogradu skoro sam skakala od sreće. Došao smrčak meni.smile213 Stajao je u vrećici par dana , možda je promijenio boju.







-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: jagoda
Datum objave: 23 Travanj 2009 u 00:27
Bravo Smrcko,našla si smrčka uz ogradu.Da barem ja tako nađem uz moju ogradu.Pogledaj ti dobro tu tvoju ogradu, ako treba ja ću ti pomoći da pronađemo još smrčaka jer nije taj mali valjda jedini.....smile214

-------------
sutra je novi dan


Objavio: smrcko
Datum objave: 23 Travanj 2009 u 00:36
Je bio jedini, i zemlja na tom mjestu je zamijenjena i posađeno cvijeće. Pitala sam gospođu mještanku ima li smrčaka. Ona kaže da niti jednog nije našla i da treba znati mjesta gdje se pojavljuju.  Ja trenutno od vrta ne stignem u šumu, a tu su šume pune medvjeda i veprova , malo me lovi i strah. Medvjedi znaju šetati pored mog terena, zbog pregrade šuma autocestom. Kad se malo sredim tamo ćemo jednu godinu i organizirati potjeru za gljivamaWink


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: jagoda
Datum objave: 23 Travanj 2009 u 01:06
Dobro ti je rekla mještanka da za smrčke, treba znati mjesta.Za njih se inače kažu da rastu svugdje i nigdje a u šumi najmanje.Rastu uz puteve,na smetištima,na zapaljenim terenima,tamo gdje se pile drva,u šikarama, oko jasena,uz vodu....A što se tiče medvjeda i veprova i njih ima svukuda,ne samo u Fužinama.Mi gljivari puno hodamo šumom ali uz određeni oprez.O tome ćemo kad se skupimo za zajedničko gljivarenje.....WinkWinkWink

-------------
sutra je novi dan


Objavio: smrcko
Datum objave: 23 Travanj 2009 u 01:13
MožeThumbs%20Up. Ma znaš nije mi bilo svejedno kad sam čula da je drugoj kući do mog terena medvjed legao pred vrata kuće, namirisao ručak.LOLLOL

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: jagoda
Datum objave: 23 Travanj 2009 u 01:41

Jedan moj prijatelj gljivar, isto iz Fužina gledao ga je sa balkona kako mu trese jabuke.Moj bratić iz Broda na Kupi ostao je bez klipova kukuruza koje je pripremio za feštu, a jedamput ga je sreo na relativno blizu i opet ide u šumu kad krenu gljive....Ima puno tih dogodovština koje su ljudi imali ali u principu medvjed ne napada ljude,bježi od njih,jedino medvjedica sa mladima to je stvarno opasnost.....Ja tebe savjetujem ali i ja se bojim,zato nikad ne idem sama i ne zalazim duboko u šumu uvijek je auto relativno blizu......smile48



-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 01:11
Evo konačno i mojih smrčaka....

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 01:15
Evo drugog koji je rastao uz sami kamen....

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 01:19
Jedan lijepi par....

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 01:26
Ovo je koš pun smrčaka nakon vaganja na Marohlinijadi danas u Delnicama..

-------------
sutra je novi dan


Objavio: smrcko
Datum objave: 26 Travanj 2009 u 01:28
smile141Konačno ti se posrećilo. Ja nemam vremena za traženje. Jedva stignem do vrta, a uz to mi je MM dobio temperaturu. Nisam išla ni u koprive, a toliko sam željela.Embarrassed

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: jagoda
Datum objave: 27 Travanj 2009 u 00:01
Istina je Smrcko posrećilo mi se je jučer,a bome i danas.Uživam tražiti i naći smrčke a obožavam ih i jesti...

-------------
sutra je novi dan


Objavio: smrcko
Datum objave: 27 Travanj 2009 u 01:10
Danas u toku radova na terenu evo opet jedan. Prošlu godinu sam tu nasipala nekakav pijesak(koji sam dobila), moguće da je odatle to došlo. Baš se u tom dijelu oba pojavila.







-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: jagoda
Datum objave: 28 Travanj 2009 u 01:30
Baš lijepo Smrcko,hoće te smrčci uz ogradu.Jesi li ih pripremila za jelo?Ako nisi šteta jer ovaj drugi baš je lijep i izgleda svježe.....smile50

-------------
sutra je novi dan


Objavio: smrcko
Datum objave: 28 Travanj 2009 u 02:23
A neće ih više biti , zamijenila sam zemlju ( tj korov)sa tog dijela duž čitave ograde i posadila kadifu. Pravim barikadu krtici, voluharici i lasici.
Nisam probala, opet ga zaboravila ponijeti.Embarrassed


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: jagoda
Datum objave: 05 Svibanj 2009 u 02:46
Što se događa,zar nitko ne bere smrčke?Ja baš nemam previše vremena ali ipak sam ubrala dvadesetak komada konika....smile115

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 05 Svibanj 2009 u 02:48
Evo i sličice...

-------------
sutra je novi dan


Objavio: Triša
Datum objave: 05 Svibanj 2009 u 07:57
Jagoda baš su ful prepoznatljivi. šetali malo šumom sada za produženi vikend, ali nismo našli niti jednog, iako lsu neki "znalci" tražili (mm i njegov prijatelj).
Vikend smo opet gore, pa ćemo probat. Sad, uz tvoje super slike, vjerujem da bi ga i ja prepoznala.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Svibanj 2009 u 22:23

Triša nikako da odgovorim na poruke,jednostavno ne stižem.Po noći u sitne sate,malo pogledam,ubacim koju sliku, a piskaranje ću drugi dan, kad ono opet ne stignem.Tebi preporučujem da pogledaš oko tvoje vikendice pažljivo jer moglo bi se naći smrčaka.Nemoj ih tražiti u šumi nego uz puteve, uz jasene ako ih ima,ako je nešto bilo paljeno,ako je donesena zemlja ,građ materijal,a mogu biti i uz crnogoricu.Želim ti sreću u traženju.Napominjem da mogu biti žuti,sivi ako su mladi ili crni.Staviti ću ti još slike da možeš bolje prepoznati.smile199



-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Svibanj 2009 u 22:40

Triša evo ti crnog smrčka...



-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 06 Svibanj 2009 u 22:43
I još jedan crni koji je bio u travi na Trsteniku....

-------------
sutra je novi dan


Objavio: kontesaa
Datum objave: 28 Srpanj 2009 u 10:26
jako volim gljive, ali se ne razumijem ni malo u njih pa i ne berem...nedavno je susjed u zagorju nabrao punu vreću vrganja...moram ja naučiti nešto o gljivama Approve

-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: jagoda
Datum objave: 14 Travanj 2010 u 01:31
Eto me svratila sam na gljivarske teme....Sezona je počela i krenuli su smrčci, tavice, jurjevke i ožujke....Lani smo komentirali smrčke, brzo je prošla godina dana i evo novih smrčaka....Ja sam ih već našla za nekoliko obroka, počastila sam sebe i sina koji ih kao i ja obožava...Ovo je tek početak , a kako je mokro i vlažno biti če ih još barem mjesec dana...Subotu 10.04. bila sam u Umagu na Smrčkijadi, iduće subote 17.04. idemo u Čakovec na novu Smrčkijadu, a 24.04. je sastanak gljivara u Delnicama na Goranskoj marohlinijadi...Dakle obaveza preko glave, ali to me veseli i nije mi to neka obaveza, nego zadovoljstvo...Triša ako budeš ovo čitala moguće da bude smrčaka i kod tebe u Skradniku,Wink jer sam čula da ih ima u Saborskom i u Jesenici....SmileSmile

-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 14 Travanj 2010 u 01:34
Evo i najnovijih slika,smrčci u prirodi....
 


-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 14 Travanj 2010 u 01:49
Evo jednog Istarskog smrčka iz Umaga...
 


-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 14 Travanj 2010 u 01:51
Evo i slike najljepšeg smrčka u Umagu, kojeg je našao gosp. Drago....
 


-------------
sutra je novi dan


Objavio: jagoda
Datum objave: 14 Travanj 2010 u 02:08
Evo i slike najvećeg smrčka, kojeg su našli Talijani iz  Trsta...
 
.


-------------
sutra je novi dan


Objavio: Triša
Datum objave: 14 Travanj 2010 u 15:29
Hej Jagoda, super slikice, pa mislim da ću ga prepoznati ako ga "sretnem" negdje usput, ne gospodina, već smrčka, Voljela bih, znati koji je, to bi pored sunčanice bila još jedna koju prepoznajemsmile96

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: pšeno
Datum objave: 01 Rujan 2010 u 12:14
Ja imam namjeru da ih proizvedem.Tražim nekog tko je to već pokušavao. 


Objavio: smrcko
Datum objave: 11 Prosinac 2010 u 19:37
Zanimljivost

Smrčak prije nego što se pojavi, može "čekati" i preko 80 godina u staništu idealne uvjete.

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: pšeno
Datum objave: 03 Veljača 2011 u 10:47
kad će biti smrčkovijada. trebat ću malo smčka za uzgoj.molim sve one koji nešto znaju o uzgoju da se jave. pozdrav



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk