Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Krtice, voluharice

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću
Ime foruma: Savjeti
Opis foruma: Savjeti koji mogu pomoći Vama a i drugima!!
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=156
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 18:58
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Krtice, voluharice
Objavio: shasha
Tema: Krtice, voluharice
Datum objave: 13 Svibanj 2007 u 20:12

Koliko vidim Voki i ja imamo takvih problema samo.Ne znam di smo o tom pričali(čini mi se da smo se malo izgubili u postovima)pa sam zato ja tu došla.E ovako..sve i svašta sam probala i stalno ih je bilo.Sad sam kupila nešto za rastjerivanje krtica,navodno i voluharica.Radi na baterije,proizvodi svakih nekoliko sec.zujanje i vibrira te navodno tako tjera "zvijeri".Navodno ,jer još ne mogu reći da radi,no do sad mi nikada krtice nisu izlazile van i ugibale.Od kad to zuji u tjedan dana su 2 izašle van i uginule.E sad jesu s one zeznule pa izašle ili ih je to otjeraloErmm,meni je svejedno.I da,iako je kiše bilo i zemlja je idealna za njih da kopaju,nema za ova 2 tjedna kako to radi,ni jednog humka od njih.

Za voluharice ne znam jer sam prije nego sam to kupila,u rupe stavila otrov.E sad il od otrova il od toga,za sada,ni njih nema.
Stariji ljudi mi stalno govore da ima načina za krtice no nekako mi je to ,u najmanju ruku,čudan načinConfused.Naime,oni vele da u rupe od krtica stavim KARABITShocked!!!?
Zna li itko išta o tome????
Navodno on ispušta,kad kiša padne ili noću kad bude rosa,sumpor i ko zna šta još,i da to ubija krtice!?
Ili ih barem otjera,e ne znam šta od toga,ali navodno je učinkovitoErmm



Odgovori:
Objavio: dina
Datum objave: 13 Svibanj 2007 u 22:11
sretno sa istjerivanjem krtica


Objavio: voki
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 08:41
Jučer sam u 5 ujutro otišao u baštu i kada su počele da dižu zemlju jednu sam iskopao, a sinoć još jednu. Moram uzeti na poslu nekoliko dana slobodno pa da ih pohvatam, druge nema...

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: angi
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 14:47
vi imate krtice kao nezvane i neugodne goste  a na naš balkon u ranu zoru slijeću golubovi i baš se vole prošetati po cvijeću  ne mareći za polomljene grančice i listove


Objavio: dina
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 17:53
i ja imam problem sa golubovima i vrabcima tako da nisi sama anqi


Objavio: angi
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 18:14
daj Dina i ostali recite kako da se ''zaštitimo'' od ptičijih nožica


Objavio: Donata
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 20:30
A da probate ovako...ja nemam problema ni sa pticama...sa užarenih gradela su znale krasti ribu i meso
..... on sve tjera vrane, galebove, golubove čak je i na kanarinca ljubomoran....Big%20smileBig%20smileBig%20smile
Ni mravi više ne dolaze....ni ...tarantele i gušterice...Big%20smileBig%20smile
Zna se tko je šef....Heart






Objavio: angi
Datum objave: 14 Svibanj 2007 u 21:18
haha Donata, dobra ideja,
pas je prekrasan,
ajme i cvijeće i pas, ti si miljenica majke prirode,
meni ostaju golubovi koje nikako da preodgojim
 


Objavio: dina
Datum objave: 15 Svibanj 2007 u 17:34
http://imageshack.us">

imam ja jednog malog ali i on odustao od tjeranja
golubova i vrabaca i njemu dosadili


Objavio: dina
Datum objave: 15 Svibanj 2007 u 17:42
e sad mi je nesto naumpalo
odoh naci stare video kasete i traku isjeci
i zakaciti na podkov mozda uspije
protiv ptica naravno


Objavio: voki
Datum objave: 16 Svibanj 2007 u 07:50
Mi u firmi semenski grašak čuvamo pomoću starih CD-ova. Dva štapa u zemlju, između silk ili kanap, a na njega CD. Kako vetar pokreće CD ni jedan golub neće sletati na parcelu. Proveren metod i funkcioniše.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: dina
Datum objave: 16 Svibanj 2007 u 16:34
moram to probati jer danas jedna velika vrana pored mojih
traka je prosla i srusila mi vecinu saksija sa stalaze
sreca nije se puno onistilo
moram to probati voki


Objavio: angi
Datum objave: 16 Svibanj 2007 u 22:12
Dina, jedan od savjeta je i da spleteš mrežu od silka i tako im onemogućiš pristup,
to djeluje al' čim sam makla mrežu opt su bile tu,
javi kako je sa cd-ima


Objavio: dina
Datum objave: 22 Svibanj 2007 u 15:29
sa cd nisam uspjela jer su ga stalno kljucali ali zato sa video kasetama je pun pogodak


Objavio: Ivan
Datum objave: 21 Lipanj 2007 u 14:02
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Jučer sam u 5 ujutro otišao u baštu i kada su počele da dižu zemlju jednu sam iskopao, a sinoć još jednu. Moram uzeti na poslu nekoliko dana slobodno pa da ih pohvatam, druge nema...
postoji jedan štos od starijih: iskopa se  rupa i u nju stavi prazna flaša, boca, koja kora biti  u ravnini zemlje, naravno prazna, i vjetar koji  puše proizvodui zvuk i tjera krtice... naravno, to sam čuo, trebalo bi provjeriti ali pošto nenma vrt, ne mogu provjeriti. Inače, postoje i drugi načini  tjeranja krtica , jedan je sadnja kadifice ...

-------------


Objavio: Ivan
Datum objave: 16 Siječanj 2008 u 07:40

Protiv krtica, voluharica i rovki
3/4 posude napuniti bazgom (zeljastim dijelom)
posudu napuniti vodom
ostaviti na suncu par dana da zakipi
procijediti i razrijediti 1:5
prskati po cijelom imanju (dvorištu, vrtu...)



-------------


Objavio: iverica
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 20:13
vječna tema krtice a odgovor vrlo jednostavan nema lijeka sem otrova kojeg nećes naci jer ta zivotinjica zakonom zaštičena!! kako zna pa moj suprug već 5 god vodi rat s krticama da počnem s nabrajenjem! karbit stavljao krtica i dalje kopa, smrdeća srdela, ukopavao flasu, ukopavao mobile hupser nikne do toga, naftalin vele smrdi, da ona ga izgura vani, špenu ukopaš u zemlju ona je zaobide, grancice mlade bazge,  mljecika biljka koja tjera krtice uzgajana i zelena i crvena par godina nis, otrov za miseve,  elektronske zujalice,i od svega niš ona kopa kopa i kopa! kad je uspije iskopati i koknuti nema je  dan dva dok ne dode druga! raspitali se u austriji, engleskoj, francuskoj za otrov niš zakonom zastičena zivotinjica, eto to je nase iskustvo pa ako sam nesto zaboravilaaaaa ili ako neko otkrije rješenje mooooolllllimmmm javiteeeeeee!


Objavio: Triša
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 20:54
Iverica, zgodno si i slikovito opisala pokušaje istrebljenja krtica, a i svi smo mi ponešto priobali, pa te primamo u "društvo neuspjelih istrebljivača krtica"
Inače dobro došla u najljepše cvjetno društvo.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: iverica
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 13:19

hvala na dobrodoslici!!!tek toliko da upotpunim  moju borbu a što sam zaboravila je krpice namočene u petrolej pa gurane u rupe pa krpe namočene u razredivaču, pa zapaljene stapice sumpora i da naravno ona fora kad izađe na svjetlo dana umire, ne igra ispred mene je u podne trčala par metara dok je moj muz nije koknuo, a pes je na nju lajao 10 min ispod drveta a ona na njega pištala dok nije završila kao ova iznad :) ali ne od svjetla dana!! naravno skidam joj kapu jer je to izuzetno inteligenta zivina kaj god joj staviš dan dva je nema a onda kad se navikne ako je u igri zvuk iskopa duplo veću hrpu zemlje kao odgovor na naš trud plašenja a ako gurneš  kaj smrdeć/ npr naftalin /ukopaš u rupu za dan dva kroz drugi hodnik tik do toga iskopa rupu i izgura van a rupu ostavi otvorenu da si je prozrači :) jedino je nema kad su obilne kiše i iz rupa suklja voda kaj je razumljivo i kad je susa tak jaka da nemreš ni lopatu zabit u zemlju! eto to vam je naš 5-to godišnji rat s krticama a s druge strane tak je uzbudljivo da bi nam bilo dosadno kad ih ne bi bilo :)



Objavio: smrcko
Datum objave: 03 Rujan 2008 u 10:36
Želim podijeliti moje iskustvo sa voluharicama i krticama.

Voluharica sam se  riješila mamcima (zatrovana pšenica). Potrebno je stavljati određenu količinu u aktivne rupe i redovito nasipat. Taj otrov djeluje i na miševe. Treba 1-2 tjedana da se potruju. Važno je na vrijeme početi sa istrebljenjem, kad se prenamnože teže je. Meni je bila dovoljna jedna kutija, i od tad ih nema. Bez trovanja bi uništile sve živo. Pojede za noć biljku, ili je odvuče u rupu. Pogotovo voli krumpir i jagode.

Krtice su komplicirane i prelijepe. Kao male plišane igračke.
Kad smo pravili ogradu oko terena, bušene su rupe svrdlom za stubove.
Primjetila sam da ih krtica intenzivno zatrpava, ali joj treba vremena. Možete ih vidjeti kako navlače zemlju. Ako ubijete jednu krticu, na njeno mjesto dolazi nova, i tako u krug. Napravili smo svrdlom par rupa na terenu , gdje se vidjelo da krica operira ( na njenim brežuljcima).
Dubina je oko pola metra,a širina rupe 20-tak cm. Ja na teren dolazim 1-2 put tjedno. Kad napravite više rupa nastaje pravi propuh u njezinim kanalima. Ona aktivno zatrpava te rupe, ja uzimam zemlju i naspem na krumpir i cvijeće. Zemlja je prekrasna, rastresita.Tako da krtica ima posla , meni lijepa zemlja za cvijetnjak. Vađenje zemlje iz rupe ide brzo. Kod mene su 3-4 rupe.
Rupice treba obilježit zbog pozljeda.
Ništa drugo nije pomoglo, niti boce, kadifu je takođe prekopavala. Sad sam primjetila da je sve manje brežuljaka na mom terenu. Možda 1-2 tjedno, a povećao se broj van terena. Oprosti susjed i pristupna cesto!!!Embarrassed
Bitno je da mi biljke neuništava, i svi imamo koristi.
Pokušajte,  svrdlo se može koristiti za sadnju biljaka.Thumbs%20Up


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Anaida
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 14:54

Ovo je bilo moje mjesto za lukovice... Ali krtica je odlučila drugačije CryCry

 


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: smrcko
Datum objave: 27 Rujan 2008 u 18:13
Lukovice moraš dodatno zaštiti, ako imaš problem sa krticama. Postoje nekakve čelične zaštitne mreže, nisam sigurna mogu li se naći kod nas.

Ovdje smo naveli primjer zaštite od krtica, geotekstil. Vrijedi pokušati i podijeliti iskustvo, te krtice su prava mala napast.smile189
<> forum_posts.asp?TID=2231&PN=1 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2231&PN=1


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 05 Listopad 2008 u 01:16
Krtice sam se riješila kopanjem rupa svrdlom, spakirala je kofere. Sad operira kod susjeda. Počinje rata sa voluharicom, mamci postavljeni. Popapala mi je dosta krumpirića, a i susjedima. smile224

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Listopad 2008 u 09:12
Anaida,šta se lukovica tiče,krtice im neće neku štetu napraviti.Eventualno će ih nadići sa zamljom.Zaštita ti treba ako voluharice imaš.One pojedu lukovice dok ih krtice ne jedu.Krtice u stvari nisu štetočine osim kaj malo "prorahle" zemlju pa se mi ljutimo.Voluharice su štetočine jer pojedu biljku.Ja sam prošle godine odustala sa borbom protiv krtica.One kopaju ja zatrpavam.Sad se tak igramoLOL


Objavio: kat.rea
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 19:01
Moja borba sa krticama isto traje več godinama i uglavnom bezuspješno. Prvo sam pokušavala sa flašama - ništa, šipke zabila u krtičnjak - ništa, ondasam čula ostaviti iznutrice od riba da se usmrde, pa ih onda ugurati u kanal - polovično, nije kopala na tome mjestu, ali malo dalje je. Onda sam nabavila zujalice, e to ih je malo otjeralo, ali su se zmudrile pa kopaju malo dalje da zatvore kanal koji je povezan sa krtičnjakom u kojem je zujalica, ali opet KOPAJU. Da naravno, Donatin recept ne pomaže( iako nisam sigurna je li ona mislila da nema ptica ili krtica), nego kada Rea nanjuši pa još ona raskopa krtičnjak onda dvorište izgleda kao površina mjeseca smile96, iako meni nije do smijeha, pa se ljutim na nju smile209, a ona se jadna čudi šta je meni, pa samo mi je htjela pomoći da se riješim krtica. Prije tjedan dana sam u trgovini tražila svrdlo i velim čovjeku za što mi treba, a on meni veli ovako: Imam vinograd i vočnjak i nemam krtica jer ih se riješim sa vapnom. Radim kopost od trave, lišča itd., te svaki sloj posipam sa vapnom. Od vapna se masa brzo razgradi, a to onda rasipam po vočnjaku i vinogradu i nema nijedne krtice. Dobro ili loše? Pojma nemam, ali znam da sam negdje na forumu čitala da i sa vapnom treba oprezno.


Objavio: kat.rea
Datum objave: 14 Veljača 2009 u 19:04
Da zaboravila sam, imam biljku, mislim da je to mlječika, koja bi trebala tjerati krice, ali to kod mene definitivno ne funkcionira.


Objavio: smrcko
Datum objave: 26 Ožujak 2009 u 22:35

Možda se i voluharica ovako suzbijati. Samo vam niti vlat kose nesmije pasti u blizini mamca, i morate mamac dodirivati sa vrecicama na rukama. Vrag osjeti neprijatelja.

Ljepilo za miševe:
-neotrovno
-ne suši se
-nazapaljivo
-bezopasno za veće domaće životinje
-čisti se benzinom

Namjena:
Namjenjeno za lov miševa, štakora, žohara i drugih insekata u kućanstvu. Sprečava ulazak mravima žoharima itd. u kuće. U vrtu, voćnjaku, sprečava penjanje štetočina po stablu (npr. mrava)

Upustvo za upotrebu:
Dovoljno debeli sloj ljepila namažemo na odgovarajuću podlogu (pločicu drveta, kartona ili plastike) i postavimo na mjesto gdje prolaze glodavci (uza zid).
Radi veće učinkovitosti, na sredini podloge postavimo komadić sira, oraha kruha i slično. U vrtu, ljepilo u obliku prstena nanesemo oko stabla sadnice
Upozorenje: ukoliko je sloj ljepila pretanak, glodavci se neće uhvatiti
Sastav: umjetna smola. Čuvati ga na hladnom mjestu dalje od djece. Rok trajanja je neograničen.

<> http://209.85.129.132/search?q=cache:LgF30CsGOCAJ:www.agricom.ba/agricom/savjeti.html+uzgoj+lukovica%2Bjesenje+lukovice&cd=1&hl=hr&ct=clnk&lr=lang_hr - <> http://www.agricom.ba/agricom/savjeti.html - http://www.agricom.ba/agricom/savjeti.html

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 17:30
Danas mi je teta u vrtnom centru rekla da joj je voluharica popapala korijen već velike jabuke i da treba imati pogotovo kod mladih pocinčanu mrežu kao zaštitu. Kad uslikam oružje koje ću koristiti protiv te male napasti past ćete sa stolice, puca ima i kalibar.Angry

Evo jedan u nizu rastjerivača. file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CMARKAN%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml -

http://209.85.129.132/search?q=cache:xJx0agFeXkcJ:www.sati.hr/artikl.asp%3Fid%3D136+za%C5%A1tita+korijena+od+voluharica&cd=5&hl=hr&ct=clnk&gl=hr&lr=lang_hr - http://209.85.129.132/search?q=cache:xJx0agFeXkcJ:www.sati.hr/artikl.asp%3Fid%3D136+za%C5%A1tita+korijena+od+voluharica&cd=5&hl=hr&ct=clnk&gl=hr&lr=lang_hr



-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 04 Travanj 2009 u 23:21
Ovako počinjem ovogodišnji rat sa krticama i voluharicama.



-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 05 Travanj 2009 u 22:29
Evo oružje protiv voluharica.






-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 30 Travanj 2009 u 00:55
< ="Content-" content="text/; charset=utf-8">< name="ProgId" content="Word.">< name="Generator" content="Microsoft Word 11">< name="Originator" content="Microsoft Word 11"><>

Karakteristike: ukoliko na zelenim površinama i vrtovima naiđemo na hrpice zemlje riječ je o

kritici (voluharici).

brza i jednostavna upotreba.

Primjena: zamku gurnemo u rupu i povučemo držač naprave pažljivo prema gore, tako

da je otvor zamke u visini i smjeru rova.

na površini oko zamke treba staviti zemlje ili lišća tako da ne dolazi zrak i

svijetlost.

nije opasna za domaće životinje.

Proizvođač: DINO

Pakiranje Šifra: Ean code:

1 kom. AG 016900 7640104975472



-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: kat.rea
Datum objave: 03 Srpanj 2009 u 18:57
Ranije sam pisala da mi pored mlječike ( koja bi trebala tjerati krtice) one ipak kopaju, ali ove godine ih nema u povrtnjaku ( kuc,kuc ). Moje iznenađenje je tim veće što sam veći dio povrtnjaka malčirala sa sjenom, što znači da ispod ima buba i crvića. Međutim ove godine mi je u povrtnjaku nikla ova mlječika
http://s1.pticica.com/pticica/foto/0000628323_l_0_4rz88r.jpg">
ja ju ostavila da cvjeta, međutim sjeme se prosulo i sada je ima svugdje po vrtu. Pitam se, a i vas ako netko zna, je li moguće da ta nježna biljka svojim mirisom tjera krtice? Ako da, ona je i nježnija i ljepša od one velike...


Objavio: Ketty
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 01:48

pogodite tko je meni ove godine papao gladiole!! krtice-ne, voluharice- ni blizu, crvi- ne, kukci ne. pitate se a što da? VRAPCI!!! kao i pelargonije na prozorima, pupove dalija, clematisa, suncokreta. užas! prvi put imam svoje dvorište i cvjetnjak, svaka posađena biljčica se primila pa čak i neke napola mrtve, napokon dođe vrijeme cvjetanja, i tko sve uništi? vrrraaapccciiiii!!!!! smile101



Objavio: smrcko
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 01:54
Praćku u ruke i raspali. Ili si namami kakvog sokola.

Vidiš i meni bi trebao jedan sokol za voluhariceEmbarrassed

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Ketty
Datum objave: 24 Srpanj 2009 u 02:37
poćela sam im stavljat otrovnu pšenicu da im malo smanjim broj. ne cvrkuću više ko prije nekoliko dana. kad su gladni neka jedu, he he Nuke. živim na selu pa ih ima malo previše.


Objavio: NIKI
Datum objave: 27 Kolovoz 2009 u 23:59
Bog svima!
Ja nemam krtice ni voluharice ali imam velikih problema
sa nekom životinjom (ja mislim da je puh-glodavac) koja liči na malo većeg miša.
Izgleda da mu se sviđa kora od moje "bonževilje"(boungevilia) jer ju je prilično oglodao.
Muž ga je pokušao uloviti u mišolovku ali to je neki
pametni puh.Pojede mamac i otkači mišolovku ali se ne uhvati.
Molim savjet kako ga uhvatiti, riješiti ili zaštititi
koru moje "bonževilje" jer je već u prilično jadnom stanju pa se bojim da neće prezimiti zimu.
Pokušat ću sutra poslati sliku da vidite taj jad.
Pozdrav!


Objavio: kat.rea
Datum objave: 12 Travanj 2010 u 13:28
Vidim da je ova tema zamrla......ili smo potamanili sve krtice ( pardon otjerali susjedima Wink) ili smo odustali od borbe sa njima......
Neću ponavljati koji su sve pokušaji bili, uglavnom manje više neuspješno......
ali nedavno sam pročitala da je dobro u zemlju, rupu od krtice naliti sirutku ( za one koji ne znaju to je nusproizvod kod pravljenja domačeg sira), jer sirutka se u zemlji usmrdi pa ih otjera... k susjedu


Objavio: smrcko
Datum objave: 12 Travanj 2010 u 17:28
Kad me ne slušate, ima 100 učinkovit način. Ali mi nitko ne vjeruje da krtice, napuste teritorijEmbarrassed

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: kat.rea
Datum objave: 12 Travanj 2010 u 18:55
Šmrcko, ako misliš na rupe sa svrdlom, ja sam probala, ali ne mogu cijelo dvorište imati u iskopanim rupama, ali i tu je kopala odmah pored rupe......nevjerojatna životinja, skopa novi kanal da zatrpa stari koji sam ja odzračila sa svrdlom...... i opet izbaci novi krtičnjak odmah pored rupe, kao da mi se ruga.
Imam i ja rješenje - moju Reu, ali ona iskopa na mjestu krtičnjaka rupetinu, još mi se dođe hvaliti sa blatnim nosom, a ja umjesto da ju pohvalim Angry.


Objavio: smrcko
Datum objave: 12 Travanj 2010 u 19:42
Žao mi je Katica da nije pomogloCry

Ja sam riješila problem krtica trajno ( za to ljeto) sa maksimalno 3 rupe, na terenu od 320 m2 i stalno ću to primjenjivati. Rupe obilježim tako da mi nije problem što su na terenu i nisu opasnost. Može se staviti i rešetka. Kod mene su krtičnjaci bili kao na smiješnim slikama jedan do drugog, a sada je to na susjednim parcelama.

Treba biti uporan i pratiti kud se životinja kreće.
A krtica fizički ne može zatrpati rupu ni za 7 dana. Mislim na rupu koja je 20 cm široka ( svrdlo je 15, ali rupa zbog vađenja je šira) i pola metra duboka, to smo pratili i pošto 2 put tjedno dolazili na teren prvo smo išli promatrati rupeWink. Ono što za tri dana nanese ( lijepe čiste zemlje) se lako izvuče i iskoristi za cvijeće i povrće.

To si u pravu da je krtica iz bjesa napravila novu kupolu, mora to raditi jer pokušava u panici spasiti kanale. I meni se to desilo , ali se poslije odselila.Thumbs%20Up

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 12 Travanj 2010 u 19:46
Evo tu sam objasnila kako sam pravila rupe, ako netko ima volje da to primjeni i više ne zna što da radi. Meni je potpuno uklonilo krticeEmbarrassed

<> forum_posts.asp?TID=4425&PN=5 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=4425&PN=5

Za voluharice još nemam rješenja. Čak sam negdje pročitala da na hektaru zemlje može biti tisuće voluharica, gubim volju za taj ratsmile39


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 12 Travanj 2010 u 19:48
Rezignirano prijavljujem kapitulaciju pred tom gamadi.

Jesenas sam posadila pet novih lavandi, a na kraju zime sam utvrdila da su sve uginule jer je gamad oko i ispod bale korjena iskopala hodnike pa je korjen bio "u zraku" i biljke su uginule.
Isto i slično mi se dogodilo sa mnogim biljkama.
Sve poznate metode smo upotrijebili i za  krtice i za voluharice, ali bez uspjeha.

Šmrckinu metodu sa izbušenim rupama, u cvijetnjaku i na gredicama ne mogu primijeniti (zbog gustoće biljaka i sigurnog oštećenja korjenja), a tu su i krtice i voluharice u najvećem broju, zato što tu ima najviše korjenja i glista.


Objavio: gentian(a)
Datum objave: 12 Travanj 2010 u 21:23
Dobra fora sa tim rupama! Možda probam i sam, a što se voluharica tiće ma užas kakvu štetu rade preko zime..... 


Objavio: sarajka
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 11:31
pa pridružujem se borbi protiv ovih malih životinjica,kod mene je vočnjak sav u rupama ali nema hrpica zemlje,oko svake vočke je pravi roj rupa mislim da su to voluharice pojma nemam


Objavio: smrcko
Datum objave: 19 Travanj 2010 u 19:43
Sarajka nisu krtice ako su samo rupe bez kupolica, to su ti monstrumi voluharice( vrsta miša). Najopakije stvorenje što postoji, ako se prenamnoži i ne truje može ih na hektaru biti tisuće.

Jagodu odvuče u rupu , cijelu biljku. Dok nisam saznala što je poludila sam . Danas imam jagodu sutra samo rupa umjesto jagode. Takođe mlade voćke izgrize te uništi.

Ja sam jučer bila na terenu prvi put u ovoj godini i nisam vidjela neku posebnu aktivnost na mom terenu ( a sad mi je teren veći oko 700 m2). Zbog toga je aktivnost i to žestoka na 20 m od mog terena, svakih 20 cm je rupaLOL. Susjeda mi se žali,  a što ću joj smiley4392.gif

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: daaa
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 10:54
neznam dal smijem ovo napisati, ali dio ovog vica bi možda mogao pomoći (ako nije prikladno, nadam se da će moderatori maknut)


Haso dosao Muji u bolnicu Mujo lezi sav rasturen, napola u komi.
Pita Haso:"Sta je bolan bilo, Mujo?"
"Iso sam hvatat ribu." - kaze Mujo
Čudi se Haso: "Ma kako bolan Mujo tako polomljen od hvatanja ribe?"
"Vako:" kaže Mujo - "da ne vadim gliste golim rukama uzmem dvije žice, spojim na bateriju, gurnem zice u zemlju - izlaze gliste. Kontas?"
"Dobro, neka gliste, sta onda?" zanima Hasu
"Kad sam ja to vidio, spojim dvije vece zice na akumulator, gurnem zice u zemlju, kad vidim - izlaze krtice!"
"Ma odakle si sav izlupan, covjece?" ne odustaje Haso
"Pa, kad sam vidio krtice, bacim dvije jake, debele zice preko dalekovoda i gurnem u zemlju"
"I onda?" pita Haso

"Ma j... im ti mater glupu" - kaze Mujo, =Izadje cijela treca smjena iz rudnika Zenica i razbiju me ko p...."


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 20:46
smile96  smile156


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 21:16
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Praćku u ruke i raspali. Ili si namami kakvog sokola. Vidiš i meni bi trebao jedan sokol za voluharice[IMG]smileys/smiley9.gif" align="absmiddle" alt="Embarrassed" />

baš sam htjela napisati kako su krtice korisne i naiđem na ovakve šale
pa onaj vic nešto prije molim milost za ta slatka čupava stvorenja


Objavio: smrcko
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 21:33
smiley1592.gif     smiley1735.gif

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: gospina trava
Datum objave: 17 Svibanj 2010 u 15:25
Vidjela sam kod susjede. PVC bocu od kole je izrezala kao da ima prozorčiće, zapiknula je štapić u krtovu rupu i na nju natakla bocu. Veli da zujanje zraka kroz bocu ( zuji ko propeler) tjera krticu. Mislim da je to rješenje za mali vrt od nekloliko kvadrata i to samo dok se krtica ne navikne.


Objavio: gospina trava
Datum objave: 17 Svibanj 2010 u 16:29
Originalno poslano od člana Mari,5510 Mari,5510 napisao:

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Praćku u ruke i raspali. Ili si namami kakvog sokola. Vidiš i meni bi trebao jedan sokol za voluharice[IMG]smileys/smiley9.gif" align="absmiddle" alt="Embarrassed" />

baš sam htjela napisati kako su krtice korisne i naiđem na ovakve šale
pa onaj vic nešto prije [IMG]smileys/emot27.gif" align="middle" /> molim milost za ta slatka čupava stvorenja [IMG]smileys/smiley36.gif" align="middle" />


Da ih polovim u svom voćnjaku sigurno bi imala za jednui lijepu mekanu bundicu. Rasmišljam o ovome :


Objavio: gospina trava
Datum objave: 19 Svibanj 2010 u 11:44
Jučer sam postavila u voćnjaku otrov onaj u zrnu za voluharice. Danas još idem pogledati da nisam fulala koju rupu.


Objavio: jelence1301
Datum objave: 12 Lipanj 2010 u 23:11

pozdrav svim upornim ratnicama,

kod mene bogu hvala, nema krtica, ali kod mamine susjede ih je bilo dosta, a vidim da njezin način borbe još niste spomenuli - kad šišam svoje paseke skupim dlaku (uz čičke, grane, blato i sve ostalo što se u dlaci nađe :) i proslijedim susjedi, ona ju namoči i ugura u rupe...te godine se krtice više ne vraćaju... vidim da neke imaju peseke, pa probajte... poželjno je da pesek bude "smrdljiv" kad ga šišate, što mojoj kokerici azri nikad nije problem.. valja se u crkotinama ako ih nađe..blatu..hrpicama đubreta na njivi Unhappy.. valjda se specijalizirala za tjeranje krtica Smile


Objavio: gute Fee
Datum objave: 04 Srpanj 2010 u 17:42
Molim vas da i mene primite u   

"DRUSTVO NEUSPJELIH ISTJERIVACA KRTICA I VOLUHARICA"

sve , ali bas sve , od ..... do .... , sve kaj god sam tu procitala , isprobala sam i sad sam na kraju sa mojim znanjem ! Nista ne pomaze  !   smile226


Objavio: smrcko
Datum objave: 10 Studeni 2010 u 14:46
E pa mučite se kad nećete poslušati. Na 750 m2 sa dvije - rupe sam ih se riješila na dvije godine. Nikad u rupu upala nisam iako marširam preko vrta, samo se obilježe i mrežom zaštite.

Sad su rupe zatrpane i otvorila sam im vrata da se vrate i čiste teren od kukaca. Došle su i idu u cvjetnjak, ali zato što je tamo hrpa buba koje navale na korjenje. Kad krene sezona cvjeća ću opet otkopati i rupe na njihovim aktivnim relacijama i onda će susjedi čupat kosu.LOL




-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 09 Siječanj 2011 u 22:48
Lukovica narcisa imaju prilično neugodan miris, koji ne podnose glodavci. Zbog toga miševi i voluharice nikada ne nagrizaju lukovice narcisa, za razliku od tulipana, koji su im prava delikatesa.

Mislim da ju mom vrtu bilo manje tunela voluharica gdje je bila kadifa i bijeli luk.Smile


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Liquidambar
Datum objave: 10 Siječanj 2011 u 13:00
Jučer obilazim svoju živicu... 100 komada Thuja occidentalis... velike su to već biljke, ove godine ih namjeravam početi oblikovati i formirati rezanjem i šišanjem.
I vidim, dvije Thuje nagnute, nakošene... primim ih da ih izravnam kad ono ostanu mi u ruci, pojedenog korjena, zašiljenog debla kao TOZova olovka...
Pored njih jednakim načinom uništen Liquidambar Styraciflua... drvce 1,5 m... ostao mi u ruci kao kolac...
Voluharice uzimaju svoje žrtve ove zime... ali nisam se nadao da će napasti tako velike biljke.
 
Dođe susjed i veli: baci petarde u voluharičine kanale i rupe... to mi zvuči malo kinky...
Ajmo sa savjetima...


Objavio: gospina trava
Datum objave: 10 Siječanj 2011 u 13:03
Kupi otrov, ako ga još ima u polj.ljekarni, jer je zabranjen, ako nađeš da je negdje ostalo i da žele prodati. Ja sam lani u vočnjaku potrovala.

-------------
Vrbovec, grade moj dragi:

http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related



Objavio: smrcko
Datum objave: 10 Siječanj 2011 u 15:10
Mislim da ti je prodavačica pobrkala nešto, voluharice je pod obavezno uništavati jer su štetočine i di se prenamnože ni trava ne rasteConfused.

Krtice se ne smiju ubijati. Za voluharicu ti je najbolja zatrovana pšenica.

Ovo je moja metoda.

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Voluharice

Sve sam pokušala nabavila pištolj od 500- 600 kn, kavez za uloviti, razni otrovi. Stavljala raznorazne otrove u aktivne rupe- pšenica proklija, ove druge raspadne kiša.

 I ovu jesen jedini otrov koji sam našla je crvena pšenica.

Napravila sam kućicu sa crjepovima onim polu-valjkastim, na dno sam stavila pločicu ( one podne) da pšenica ne bude u kontaktu sa zemljom, da ne klija i ne natapa se vodom. Kućica je poput tunela sa dvije ulazno- izlazne rupe.
Svaki put kad dođemo sve je pojedeno i to je isključivo miš, krtica to neće jesti, a ptice ne mogu doći do sredine kućice. Pšenica i nakon obilne kiše ne bude smočena. Po smradu lešine otkrijemo i zatrovana legla koja odstranimo sa terena. Ako su legla dublje u zemlji priroda će sama rješiti

Na hektaru zemlje mogu biti tisuće voluharica. Čak su mi crvenu kapulu pojele, uništavaju mi cvijeće,ma zlo veliko a uz to sve šire i bolesti te mi nimalo nisu drage. Susjedi nisu ni znali što je voluharica i što im uništava voćke, tako da sam jedina koja koristi drastične metode. Moram života mi, već mi je zlo od tih zločestoća.

Na tri mjesta imam ovakve kućice i tjekom cijele godine do kraja života ću ih hraniti. Jako vole crvenu pšenicu.

Deratizacija je neophodna jer ćete imati invaziju, množe se kao gremlini.

Evo tu primjer kućice, ovdje su mi voluharice ruku preskakale kad bi htjela iščupat travuAngry. Tu su mi ruže , klematis, alstroemerije.







-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 10 Siječanj 2011 u 15:12
Druga pomoć je da sadiš lukovice narcisa, bjelog luka i ako je moguće starinske kadifice.Smile

Lukovica narcisa imaju prilično neugodan miris, koji ne podnose glodavci. Zbog toga miševi i voluharice nikada ne nagrizaju lukovice narcisa, za razliku od tulipana, koji su im prava delikatesa.  S nekim biljkama možeš i privući voluharice.




-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Yoyo1
Datum objave: 16 Ožujak 2011 u 12:51
Sve dobri savjeti ,za neke sam znala, ali za vrstu bilja koje tjeraju glodavce nisam znala i zato Thumbs%20Up


Objavio: perussola
Datum objave: 30 Travanj 2011 u 10:06
Pozdrav istrebljivaci Smile
Imam pitanje, ova crvena psenica, da li je otrovna za pse i macke?
Nasim vrtom setaju 2 psa i 4 mace. Pse mogu drzati u kuci par dana, ali sta cu s macama?
Krtice mi ne smetaju toliko, ali voluharice pod jorgovanom imaju cijeli podzemni grad a u blizini su ljiljani, bozuri, tekome...


Objavio: smrcko
Datum objave: 30 Travanj 2011 u 22:26
Napravi kućice sa ulaznom i izlaznom rupom, od bilo čega bilo da je to poslagan crijep, cigla sa rupama, plastične boce pričvršćene za tlo.

Bitno je da je napravica blizu rupa i da je zaštićena arhitekturom od kiše i vode. I naravno bitno je da je tako napravljeno da životinja ne može doseći otrov ( npr maca)Smile


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: perussola
Datum objave: 01 Svibanj 2011 u 07:59
To je ok, ali ne znam jel mace jedu voluharice jer vidim da ih vrebaju.
 Toga me strah.
 To nisu kucne mace, vani su stalno i ne znam jel love samo zbog nagona ili i pjedu nesto.



Objavio: smrcko
Datum objave: 01 Svibanj 2011 u 08:30
To ti ne znam, kod mene su sve susjedne mačke žive.
U deratizaciji za grad ti samo naglase da kućne životinje ne smiju doći u doticaj sa otrovom i da se skrivaju otrovi u rupe.

Da je opasno ne bi se nigdje smjelo ni staviti.

Ja jednostavno moram trovati, miš je opasan prenosi bolesti od kojih mogu otkazati i bubrezi do kuge idr.

Meni je nedavno miš ulazio u spavaću i izurinirao sve što je stigo, i hajde ne stavi mamac.


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 01 Svibanj 2011 u 08:49
Sve što je Smrčko napisala potpisujem. Mace su mesojedi i nema opasnosti da će jesti pšenicu. Prava opasnost je otrovani miš ili voluharica, jer otrov ipak ne djeluje brzo, nego su usporeni i omamljeni, a maca ih lako ulovi, čak i mala, pa tako otrov djeluje i na nju. Tako je stradalo nekoliko mačaka u našem susjedstvu i jedan naš. Nažalost, veterinari su nemoćni kad otrov dođe u krvotok, raspadaju se crvena krvna zrnca, jedan od simptoma je  plava sluznica usta. Mace su iznemogle i traže mjesto gdje će umrijeti. Kod nas izaberu šumu. Zapravo vrlo traumatično iskustvo, rijetko koja maca ozdravi. Na taj način su stradale mnoge ptice grabljivice: sove, jastrebi, vjetruše i dr. inače prirodni neprijatelji voluharica, pa je i to razlog biološkoj eksploziji malih štetočina. 


Objavio: smrcko
Datum objave: 01 Svibanj 2011 u 09:05
A što da radimo onda? I naše je zdravlje bitno.

 Meni su voluharice sve pojele što se pojest dalo, frcaju na sve strane ko ping pong loptice. Nije mi uopće ugodno raditi u vrtu.

Na 1 hektaru zemlje može biti i nekoliko tisuća voluharica, ako im razmnožavanje otme kontroli.

Mačke kod mene ne jedu miševe, nego unerede izmetom i mokraćom cijeli vrt.
MM je toliko ljut da želi staviti bodljikavu mrežu. Staviš ruku u greicu a ono izmeta puna ruka.Angry
Ljudi dobiju toksoplazmozu sa trajnim posljedicama po zdravlje.




-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: perussola
Datum objave: 09 Svibanj 2011 u 11:02
Sad definitivno odustajem od otrova!
Nasla sam da bjeze od kockavice pa cu pokusati.
Znam da je zasticena, ali sad je vrijeme za sakupljanje sjemena, a kod nas u sumi ih zaista ima jako puno.


Objavio: perussola
Datum objave: 13 Svibanj 2011 u 23:52
Samo kratki izvjestaj Smile

Biljcice prenesene, sjeme pokupljeno, malih napasnika NEMA vec 5 dana









Objavio: anta 188
Datum objave: 23 Studeni 2011 u 12:32
meni je dvorište puno krtičnjaka i izludit ću strah me da mi ne unište lukovice,a o vrabcima da ne prićam,stalno me svi nagovaraju da cd-stavim da ce se bojat al ni ti nije uspijelo pa sam poskidala cd da nemisle susjedi da sam prolupala,neznam više kaj da radim,dodđe mi da otpilim  svako drvo oko kuće pa da nemaju di dolazit


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 23 Studeni 2011 u 13:31
A zašto ti vrapci smetaju?

-------------
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.


Objavio: monstera
Datum objave: 23 Studeni 2011 u 19:34
Smrcko za mace ti je dobro ako imaš manji vrt,naokolo staviti ljutu mljevenu papriku,ja sam to negdje pročitala i isprobala,pošto mi mačke stalno uneređuju zemlju ispred kuće pa ne mogu tu zasaditi nikakvo cvijeće,a po ljeti dok prigrije toliko smrdi da mi je više prekipjelo.Promjenila zemlju,posadila lukovice tulipana i Ksiondokse i naokolo lijepo zasula crvenom ljutom paprikom,izgleda da se to mačkama nije svidjelo ,nema ih!   

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: anta 188
Datum objave: 30 Studeni 2011 u 23:42
unistavaju mi cvjece na prozorima bude sve izgrizeno i obavezno mi na prozorima jos ostave ljepe prizore


Objavio: Free
Datum objave: 01 Prosinac 2011 u 00:10
E, i mačke jedu otrovnu pšenicu, a ljećenje je jako skupo, pitajte moju kćer koliko skupo!!  Sada veli da ima najskuplju mačku u selu (nakon 10-todnevnog lječenja)!!!

-------------
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode





Objavio: monstera
Datum objave: 01 Prosinac 2011 u 23:06
Originalno poslano od člana anta 188 anta 188 napisao:

meni je dvorište puno krtičnjaka i izludit ću strah me da mi ne unište lukovice,a o vrabcima da ne prićam,stalno me svi nagovaraju da cd-stavim da ce se bojat al ni ti nije uspijelo pa sam poskidala cd da nemisle susjedi da sam prolupala,neznam više kaj da radim,dodđe mi da otpilim  svako drvo oko kuće pa da nemaju di dolazit


Anta probaj za krtice nabaviti onu biljku mlječiku.Ja sam je imala,ne mogu ti jamčiti da ih nećeš imati,ali bar će ih biti manje.Kod mene ih je bilo mnogo,ali kad sam posadila tu biljku,malo manje su mi pravile štetu. Očito im se ta biljka ne sviđa!

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 01 Prosinac 2011 u 23:13
Free maca je pojela sigurno nešto drugo,nikako pšenicu! Mačke ne jedu pšenicu,niti išta takvoga! Možda je pronašla kakav mamac,to će prije pojesti nego pšenicu.Za mamce sigurno znam da bi htjela pojesti,jer je naš pas pojeo mamce za miševe i štakore i morao isto na liječenje. Srećom pa ga je mm odmah odvezao veterinaru. Hvala Bogu,sad je dobro!

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: smrcko
Datum objave: 02 Prosinac 2011 u 12:12
Ne stavljam mamce voluharicama kao za pacove, jer to ne vole. Isključivo stavljam pšenicu. Naravno da treba biti vrijedan i zaštititi pšenicu, ne ostaviti da djeca ili druge životinje dolaze do pšenic. Moj vrt je ograđen i zakonski smijem staviti otrov za voluharice ( mislim da je to i preporučljivo, jer je opasno kad se prerazmnože). Iskreno i mačke prenose opasne bolesti za čovjeka koje mogu ostaviti trajnije posljedice , npr. toksoplamoza( fekalije po povrću). A o miševima da i negovorim.

Bolesti koje prenose

Diljem Svijeta postoji preko 35 zaraznih bolesti u prijenos čijih su uključeni glodavci. Klice zaraznih bolesti koje izlučuju glodavci se mogu širiti:

  • slinom putem ugriza,
  • preko hrane i vode koja je zagađena mišjim izlučevinama,
  • kupanjem u vodi koja na isti način zagađena,
  • ili udisanjem zraka zagađenog s prašinom u kojem se nalaze mišje izlučevine
  • preko mišjih parazita buha, krpelja, ušiju koji zarazu s miša mogu prenijeti na čovjeka

Najpoznatije bolesti koje se prenose izravno s glodavca na čovjeka su: leptospiroza, hemoragična groznica s bubrežnim sindromom, limfocitni koriomeningitis, sodoku groznica, salmoneloze, tularemija, kuga te još nekoliko bolesti koje se ne pojavljuju u našim krajevima. Posredstvom pak njihovih parazita se prenose babezioza, leišmenijaza, lajmska bolest, murini tifus, rikecijske boginje, povratna groznica, humana erlihioza i još nekoliko bolesti kojh nema u nas.




-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 02 Prosinac 2011 u 12:13
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Smrcko za mace ti je dobro ako imaš manji vrt,naokolo staviti ljutu mljevenu papriku,....,izgleda da se to mačkama nije svidjelo ,nema ih!   


Hvala na pomoći, pokušat ćuThumbs%20Up


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 02 Prosinac 2011 u 19:25
ja posipam biberom , a što se tiće pšenice prije par dana je dečko dijelio kod nas i isto tako kaže da psi i mačke to ne jedu samo da pazimo na kokoši, za sad smo našli mrtva dva mala pacova i jednog velikog Confused

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: monstera
Datum objave: 02 Prosinac 2011 u 22:53
Tako je En! Ja isto ne vjerujem da bi mačke ili psi to jeli,niti sam od ikoga ikada čula da mačke jedu pšenicu.Dok bi one mekane mamce sigurno pojele.Mamci su drukčiji,masni su i to im sigurno miriše.Naš pas se dočepao i pojeo hrpu mamaca.Da muž nije vidio da ih je pas dohvatio i začas pojeo i da ga nije odmah odvezao veterinaru,uginuo bi,to je sigurno.I veterinar mu je tako rekao.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: ljiljus
Datum objave: 04 Prosinac 2011 u 19:13
Ja više ne znam šta da radim s krticama, eno pun vrt krtičnjaka, među salatom, u luku, na mjestima gdje su posađeni tulipani....Stavljala sam hepo kocke u krtičnjake, plastične flaše na štapove, staklene boce u zemlju.....


Objavio: anabistrica
Datum objave: 07 Prosinac 2011 u 22:44
Ja sam jučer pročitala u jednoj knjizi da površinu na kojoj su voluharice treba politi vodom u koju je umiješan papar. Imam doma samo papar u zrnu pa sam ga prilično samljela u stavila u malo vode. Dodala sam i one male ljute papričice. Sutra razrjeđujem u kanti za zalijevanje i krećem u povrtnjak. Svaka rupa će dobiti svoju porciju, a onda ću na knatu staviti "ružu" isve gredice (preštihane) politi s tim paprom. Javim rezultate, samo ne znam kada, kolko treba čekati. Mogu probati i krticama malo zapapriti. Travnjaci su mi ko friško uzorane njive.

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: anta 188
Datum objave: 07 Prosinac 2011 u 22:48
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Originalno poslano od člana anta 188 anta 188 napisao:

meni je dvorište puno krtičnjaka i izludit ću strah me da mi ne unište lukovice,a o vrabcima da ne prićam,stalno me svi nagovaraju da cd-stavim da ce se bojat al ni ti nije uspijelo pa sam poskidala cd da nemisle susjedi da sam prolupala,neznam više kaj da radim,dodđe mi da otpilim  svako drvo oko kuće pa da nemaju di dolazit


Anta probaj za krtice nabaviti onu biljku mlječiku.Ja sam je imala,ne mogu ti jamčiti da ih nećeš imati,ali bar će ih biti manje.Kod mene ih je bilo mnogo,ali kad sam posadila tu biljku,malo manje su mi pravile štetu. Očito im se ta biljka ne sviđa!
ma nisam ju još posadila jer većina mi je rekla da im ni ta biljka nije pomogla,al mislim da ću morat probati jer dvorište mi je puno malih brdasca


Objavio: monstera
Datum objave: 08 Prosinac 2011 u 10:44
Imala sam mnogo krtičnjaka ispred kuće,onda sam zasadila nekoliko sadnica mlječike,ne mogu reći da ih nije baš bilo,ali vidljivo manje.Nakon duljeg razdoblja vidila sam da ih je sve manje,no nažalost samo su se premjestile na drugi dio,u dvorište.Mm je čak kupio i onu ultrazvučnu spravicu koja rastjeruje mrave i krtice,ni to baš nije puno pomoglo.Još su lijepo došle kopati humke u blizini te spravice.Ne znam više što upotrijebiti za male napasnike!

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: ljiljus
Datum objave: 08 Prosinac 2011 u 11:26
Da, čovjek stvarno izgleda ne može s njima na kraj. Jedna žena  blizu mene ima tu mlječiku u vrtu, ali krticama to ništa ne smeta, ruju i dalje.
Valjda su cijepljene protiv mlječike......


Objavio: smrcko
Datum objave: 08 Prosinac 2011 u 11:30
A tako ih jednostavno poslati susjedu i kad ih želite vratiti natrag, ali nećete pa nećete jednostavno i bez mukesmiley4392.gif

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: monstera
Datum objave: 08 Prosinac 2011 u 11:33
Nekad ih nema mnogo,a nekad mi naprave čovjek bi rekao cijele grobnice.Jednom su toliko nakopale humke da je zemlju trebalo s tačkama svoziti i raširiti,jer je grozno izgledalo,baš kao što je Anabistrica negdje spomenula kao friško izorane brazde,užas od tih malih napasti,čovjek nije više dosta pametan kako ih se riješiti. Navodno im smeta ono mlijeko koje se nalazi u mlječiki,no nisam baš nešto takvo primjetila da im nešto posebno smeta ta biljka. Ako im i smeta,premjeste se samo na drugo mjesto i nastave po starom!

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: smrcko
Datum objave: 09 Prosinac 2011 u 13:33
Ovo je slično metodi koju ja primjenjujem samo što je ne lovim nego odlazi, zbog uznemiravanja, na susjedne terene. I neželim ih protjerati, jer su mi zimi jako korisne za gomile kukaca, koji jedu korjenje i prave veću štetu na biljkama od krtica.




-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: anabistrica
Datum objave: 20 Siječanj 2012 u 22:40
Moj recept s paprom ne djeluje. Voluharice i dalje rade rupe, nisu niti kihnule na moj papar.
Protiv krtica sam lani dobila sjeme pepeljuge - vrsta špinata. Posijala sam ga po gredicama s povrćem i stvarno krtica nije bilo. Prepustile su prostor voluharicama.
Pepljuga je vrsta ljetnog špinata. Naraste oko 2 m, ima listove boje cikle, neguledne  cvjetiće koji daju puno sjemena. Biljka lijepo izgleda među povrćem, jer unese šarenilo u vrt. E, da mi je još neka takva biljčica protiv vluharica.


-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: smrcko
Datum objave: 25 Veljača 2012 u 13:57
Evo zašto voluharice treba sustavno eliminirati iz vrtova.

A ljudi uzmu jagode da ih ne operu. Daju vam jabuku sa zemlje da probate i naljute se što je nećete jesti prije pranja.

http://www.hzjz.hr/epidemiologija/mis.htm - http://www.hzjz.hr/epidemiologija/mis.htm

Zaraza

Način zaražavanja ljudi može biti udisanjem (prašina onečišćena izlučevinama zaraženih šumskih životinja), ili unosom uzročnika u usta (onečišćene ruke, hrana, piće).

Zaraza se ne prenosi među ljudima. 

Iz opisanih okolnosti koje mogu dovesti do zaražavanja može se zaključiti da će oboljeli biti, a tako upravo i jest uglavnom među onim ljudima koji intenzivno, najčešće radi svog posla (na primjer šumski radnici, lovci, poljoprivrednici i dr.) u šumi dolaze u opetovan ili dugotrajan, izravan ili posredan dodir s malim divljim glodavcima.

Savjeti izletnicima

-

čuvati za vrijeme izleta svoju hranu i piće od glodavaca, ne ostavljati je izravno na tlu i sl.

-

održavati higijenu ruku, oprati ih, otrti vlažnom maramicom i sl. prije jela

-

izbjegavati piti vodu iz neuređenih šumskih izvora i lokvica, jer se njima koriste i šumski glodavci

-

izbjegavati odmaranje (ležanje) izravno na šumskom tlu, osobito na mjestima gdje smo vidjeli više glodavaca ili njihove rupe 

-

ne loviti ili dirati (uginule) šumske glodavce ili druge životinje 

Vrijedi znati da većina nabrojenih mjera opreza i čuvanja zdravlja ujedno štiti i od drugih bolesti koje se mogu prenijeti na ljude s divljih životinja (na pr. leptospiroza, crijevni parasiti i dr.) i mogu se stoga uvijek preporučiti svim posjetiteljima prirode.





-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: darijaz
Datum objave: 25 Veljača 2012 u 14:48
 Problem  je jako težak ,  isto sam probala ali ništa nakraju sam ih hvatala štijačom .Trenutno sam ih rješila. čekamo proljeće da vidim  ,  ili će opet proraditi  štijača sistem.


Objavio: smrcko
Datum objave: 25 Veljača 2012 u 16:00
Ja trujem i nemilosrdna sam. Moji bubrezi ili miševi.Confused

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: morena
Datum objave: 15 Travanj 2012 u 07:55
Znam da sam malo skrenila sa teme ali mi zaista treba savjet:
U vrt mi se doselila krtica ili više njih!Kako da ih otjeram??


Objavio: mirna
Datum objave: 15 Studeni 2017 u 11:34

Tema je zamrla. Očito smo svi odustali od neuspješne borbe s krticama. Do sada su bile u voćnjaku,  a sada se spuštaju prema gredicama u prednji vrt. Neće kod susjeda jer je sve puno žila. Kod mene lijepa ravna površina pa im se tu očito više sviđa!

Netko je napisao na ovom forumu da iskopanu zemlju koristi za gredice. To sada  i ja radim. Lijepa, rahla zemlja…J

Nema dugo da sam dobila prospekt za nekakvo sredstvo koje se zove Ecinol prah. Piše da se prah u dodiru s vlagom pretvara u plin i da rastjeruje krtice i voluharice. Ima li netko iskustva s tim?



Objavio: catalpa
Datum objave: 15 Studeni 2017 u 18:02
Ja sam im stavila stelju od slame u povrtnjak da im bude toplo haha šalim se malo. Imam psa tri mačke stavljala sam i onaj zvučni rastjerivač i dlaku od psa u rupe kaj je od toga pomoglo ne znam trenutno ih nema.


Objavio: mirna
Datum objave: 16 Studeni 2017 u 09:50

Mi smo već svašta pokušavali. Svaki savjet s neta, ali nema pomoći. Činjenica je da su nekuda nestale za vrijeme ovoga ljeta i velikih vrućina. Već smo se ponadali……….ali, kako su se vratile kiše i vlaga, eto njih opet da me izluđuju.



Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 16 Studeni 2017 u 18:14
Čim spomenete krtice i voluharice ja dobijem napad bijesa. Potrošila sam u zadnjih par godina sigurno nekoliko tisuća kuna pokušavajući na svom malom gruntu na viksi potamaniti ili rastjerati tu gamad, ali bezuspješno. Zbog njih sam odustala od povrtnjaka, zbog njih sam maknula sistem za zalijevanje kap po kap... Ultrazvučni rastjerivač koji bi trebao djelovati oko 15 - 20 metara udaljenosti od njega je isto čista prijevara, jer su meni kopale 10 cm uz njega.
Karbid (karabit) sam stavljala na ulaze u tuneliće, zalila bih ga vodom i ulaz zatrpala zemljom. Djelovalo bi 2-3 dana koliko treba da ishlape one žestoke pare (koje se stvore kada se on prelije vodom) i krtice se ponovo vrate. Ljeti ih ima manje jer je zemlja suha i teže ju kopaju pa odlaze na vlažnija mjesta ili u dublje kanale gdje ih onda ne primjećujemo. Najgore je kada zalijevamo cvijeće i njima napravimo lijepo mjesto gdje će doći kopati.
Naime, one dolaze po hranu, a to su gliste. A gliste su aktivne jedino u vlažnoj zemlji, dok u suhoj miruju. Kada mi biljke zalijemo, tu gliste živnu i krtice onda dolaze po njih.

Isto je i sa voluharicama, koje često koriste rovove krtica pa tako bez muke dođu do žila biljaka koje onda pojedu. Meni su nedavno jednoj lijepoj velikoj hosti kompletno korijenje pojele voluharice služeći se rovom krtice. 

S obzirom da su krtice zaštićena vrsta, oficijelno se ne može protiv njih kupiti sredstvo za uništavanje. Ali, navodno one jastučiće koji se stavljaju za uništavanje štakora hoće pojesti i krtice pa onda pokrepaju. Mi smo to isto probali, međutim, kako nismo stalno na vikendici ne možemo u kontinuitetu to raditi, a one se razmnožavaju kao zečevi.  Za uništavanje voluharica smo stavljali ono žito sa otrovom, ali eno žito stoji netaknuto, a one hrdaju žile mojih biljčica. Ponekada voluharice pojedu žile cijele odrasle voćke koja onda ugine. 
Kod nas je i dodatan problem što je oko naše vikse "divlja zemlja", ima šume, zapuštenih površina i tim je teže to riješiti.  


Objavio: smrcko
Datum objave: 16 Studeni 2017 u 18:51
Poklonite se prirodi i bit će vam lakše. Puno sam puta pisala jednostavno kako poslati krticu susjedima i to na par godina. Moji susjedi su mislili da imam kave vještičije moći, a objašnjavala kako će je slati dalje. Ali jok nitko ne sluša.
Moja se vratila i neka neka čisti teren dok mi ne dosadi. Kad nema krtice ima marava i voluharica i to veličine mačke čini mi se.
A i kakav je travnjak bez ijedne hrpice.
I za voluharice ima rješenje.

E pa kad nitko neće da sluša mučite se.


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: mirna
Datum objave: 18 Studeni 2017 u 10:20

Smrčko, vjeruj mi, probali smo i to. Ne baš tako drastično jer nemam s čime bušiti takve rupe. Na svakoj novoj hrpici prstom u sredini nađem rupu. Unutra ubodem štap da se zemlja ne urušava dok  skupljam zemlju koju raznosim po gredicama. Nakon toga tu rupu lijepo štapom produbim i proširim i ostavim im propuh. Obzirom da je to u vikendici, čim nas nema i ne hodamo po tratini, eto njih opet. Još dalje. Sve bliže „zabranjenoj“ zoni. U voćnjaku još kako tako. Mogu tolerirati. Sprema se ružno vrijeme, neće nas biti tako često i sve me je strah koliki će im biti doseg. Da bar spavaju zimski san!

Inače, taj prah koji sam spomenula, na broj mob s letka se nitko ne javlja i više nije u upotrebi.



Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 18 Studeni 2017 u 12:21
Ja sam na "stočnom placu" kupila isto nekakav prah, međutim nikakve koristi. Prah sam i talijanski kupovala (koštao je parsto kuna), talijanske neke granule... i opet ništa. Kako sam već ranije pisala, sve što god sam negdje pročitala sam primijenila (osim tucanog stakla) i nije dalo rezultate.

A tvoj "recept" Šmrcko sa rupama i propuhom se eventualno može primijeniti na travnjaku. Na površini gdje je gusto posađeno cvijeće to se ne može primijeniti.

Osim toga, ako je tako učinkovito, kako to da ti se stalno nanovo pojavljuju, a ti živiš tu i u kontinuitetu možeš provoditi mjere protiv njih?

Prisustvo krtica ne smanjuje prisustvo i broj miševa i voluharica. Dapače, oni često koriste tunele od krtice i tako na brzinu dolaze do žila biljaka koje onda jedu.
Krtice se ne hrane biljkama niti voluharicama. One se hrane glistama, bubama, kukcima i njihovim larvama. Krtice sebi uzgajaju gliste. Krtica glisti odgrize gornji dio tijela da ne može pobjeći, ali da ipak ostane živa. Kad nema kukaca u blizini, krtica jede gliste koje ima u zalihi. To naročito čine zimi kada se povuku u dublje rovove koji mogu biti i pola metra ispod zemlje. Tamo provode zimu jer one ne idu u zimski san.
Međutim, unatoč tome što krtice ne jedu žile biljaka, one ih oštećuju kopajući između žila i tako oštećuju biljku, naročito one koje imaju plitko korjenje ili koje su svježe posađene i nemaju duboko korjenje. Oko i ispod njih krtice iskopaju tunele i ostatak žila biljaka ostane faktično bez doticaja sa zemljom, a zemlje ostane samo mala kora na površini.
Ja kada posadim neki novi cvijet moram ponekad i po par puta dnevno zatrpavati te kanale oko i ispod biljke i tako ju (ako sam tamo prisutna) spašavam. Ako nisam prisutna, biljka neminovno ugine.

Mi koji povremeno dolazimo na vikendice smo u gorem položaju jer dok nas tamo nema, krtice i voluharice mogu u miru, bez da ih netko smeta raditi što hoće.

Ja tvrdim da bez pravog sredstva za njihovo uništavanje, kontinuirane primjene i susjedstva koje je kultivirano i nije zagađeno tim stvorenjima nema spasa od njih!!!



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk