Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Pakujac - Aquilegia

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Trajnice
Opis foruma: Sve o trajnicama u vrtu
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1809
Datum ispisa: 16 Travanj 2024 u 12:28
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Pakujac - Aquilegia
Objavio: iris
Tema: Pakujac - Aquilegia
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 21:37
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Aquilegia - http://en.wikipedia.org/wiki/Aquilegia
 
Latinski naziv:Aquilegia
 
Narodni naziv:Pakujac
 
Sadnja:
 
Visina: zavisno od sorte...od 20-90 cm
 
Oblik:
 
Cvjetanje: 5-7 mjeseca
 
Boje:
 
Razmnožavanje: sjemenom u proljeće
 
Prihrana i zaštita:
 
Položaj: najviše voli polusjenu ali nije prezahtjevna
 
Temperatura:
 
Vrt ili posuda: vrt
 
Ostalo:  
 
a sad me nadopunite Tongue



Odgovori:
Objavio: on the cloud
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 21:44
Ma kakav prekrasan pakujac si nam predočila!!!
Jedna od mojih omiljenih nijansi koju na žalost nemam.
Ali imam čitavi splet drugih boja, ponajviše plavih varijeteta, ružičastih i boje burgundca...


Objavio: manči
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 21:49
Vidila sam u jednom đardinu, sjanovitom, modri pakujac....To me jako veseli jer znači da može i na jugu rasti, pa se oštrim za slijedeću sezonu....


Objavio: vera4
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 23:02
[Moje iskustvo je da traje i 4-5 godina, ali se tako lako sam zasije da u proljeće treba paziti kako se plijevi. Tako se uvijek ima koji. Meni su oni jako dragi.


-------------
Ne znaš da ti je dosta dok ti nije više nego dosta (ne odnosi se na hranu nego puno ozbiljnije)


Objavio: vera4
Datum objave: 19 Lipanj 2008 u 23:04
Nije rečeno da će ličiti na mamu. Ja imam svijetlo lila sa žutim, potomak je sav tamno plavThumbs%20Up


Objavio: TILjO
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 01:03
Iris, čestitke za temu...

Eto, da ja onda prešaltam svoje pitanje ovdje.

Može li mi tko reći kada da posadim sjemenčice što sam dobio?
Sada, u jesen ili?


-------------


Objavio: on the cloud
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 07:06
TILJO, sjemenke pakujca možeš posijati sada, jer i u vrtu se prirodnim putem upravo sada razmnožava na taj način - sam se rasijava - i iz rasijanih sjemenki niču mnogobrojni mali pakujci.
Moj savjet je da ga posiješ, obilježiš mjesto sijanja, a ako će to možda biti negdje u vrtu pored ostalog cvijeća, savjetovala bih sjenovitije područje.
Kada vremenski uvjeti budu povoljni možeš očekivati podmladak od dobivenih kultivara u raznolikim bojama i nijansama.
Za vrijeme velikih vrućina novoizniknule biljčice neodgodivo zalijevati, a do jeseni će već biti živahne male sadnice koje možeš, ako želiš, pikirati i presaditi na mjesta po opredjeljenju i želji.
Na drugo proljeće možda te već pokoji snažniji malac obraduje svojim ljupkim cvatom Tongue


Objavio: TILjO
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 11:47
Hvala na ovako opsežnom odgovoru.

-------------


Objavio: nbjelovu
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 21:40
Imam crveni sa zutim, prelijep je, i daje na tone sjemena, ali apsolutno nikad nisam vidjela da se sam rasijava, iako je oko njega lijepo okopana zemlja, dakle svi uvjeti su tu.  A njega sam dobila sjemenom koje je relativno lako niklo...Zasto se ne rasijava, tko zna?
 
Ja bih zeljela nabaviti plavi, moze i razmjena za moj crveno-zuti.
 


-------------
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/







Objavio: Dalmax22
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 22:03
Ja imam neki i bas fino raste a jos nije procvjetao i ne znam koje je boje.

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 19:06
Danas sam kupila niski pakujac.Veli žena da ne naraste viši nego što je sad.Nisam znala da ima i niski!?
 
Ima li ga netko ili znate šta o njemu?Vjerojatno mu isti uvjeti trebaju!?
 


Objavio: vera4
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 19:28
Ja imam malo višlji od tvojeg. Toliko malo da bi i tvoj mogao toliko narasti. Drim ga po gornjim savjetima: polusjena(duboka mu ne odgovara) i brdo vode.

-------------
Ne znaš da ti je dosta dok ti nije više nego dosta (ne odnosi se na hranu nego puno ozbiljnije)


Objavio: bergenia
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 20:37
Ja sam istog takovg nabavila lani. Baš je sladak.
Za sada, moj  tek niče i vidjet ćemo što će biti s njim!


Objavio: shasha
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 23:53
Hvala cure,u polusjenu ga sutra sadimWink


Objavio: macak
Datum objave: 31 Ožujak 2009 u 11:14
Shasha baš je krasan!


Objavio: sanja30
Datum objave: 02 Travanj 2009 u 18:06
i mene ste zarazili s ovim divnim cvjetićima....uskoro bi ih trebala dobiti i nadam se da će biti ovako medeni smile213


Objavio: natalija
Datum objave: 29 Travanj 2009 u 08:00
negdje već ima ova slika, ali evo stavljam i tu sliku plavog pakujca



slikana prije 2 godine

kad prođe kiša i ako jugo nije napravilo previše štete slikam i ovogodišnje cvjetove


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 29 Travanj 2009 u 08:23
Natalija ovo izgleda super,sviđa mi se biljka i još moja omiljena boja.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: manči
Datum objave: 15 Srpanj 2009 u 21:46
....ovog proljeća   sam posijala pakujac, ne znam koji, lijepo je niknuo, ostao mali i nije cvjetao....što će s  njim biti do drugog proljeća?????


Objavio: vera4
Datum objave: 16 Srpanj 2009 u 12:31
Cvjetat će. Treba mu malo više vodice u proljeće

-------------
Ne znaš da ti je dosta dok ti nije više nego dosta (ne odnosi se na hranu nego puno ozbiljnije)


Objavio: manči
Datum objave: 16 Srpanj 2009 u 19:28
...znači, višegodišnji je kad nije prve godine cvjetao.....


Objavio: vera4
Datum objave: 16 Srpanj 2009 u 20:12
Da, višegodišnja je ali samo par godina 3-4. Srećom se lako sama zasijava.

-------------
Ne znaš da ti je dosta dok ti nije više nego dosta (ne odnosi se na hranu nego puno ozbiljnije)


Objavio: Sedum
Datum objave: 06 Studeni 2009 u 04:02
Vjerojatno mnogima nije poznato da kod nas samoniklo raste i čudnovati crni pakujac (Aquilegia sternbergii) sa mračnim garavocrnim cvjetovima u proljeće. Divlji se nalazi na stijenama u Dalmatinskoj Zagori, na Dinari i u Hercegovini, a saditi ga treba na vapnastom kamenjaru s dosta sunca, podnosi mrazove i može se uzgajati kao trajnica na primorju i u kopnenom zaledju.


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 13 Siječanj 2010 u 21:07
Postoji niska, patuljasta vrsta pakujca - Aquilegia alpina koji izraste do 20 cm, dok obični A. vulgaris i njegovi kultivari izrastu do 80 cm.
Kada se pakujac razmnožava sjemenom različit je od matične biljke, a najčešće se vraća u svoju izvornu varijantu sa sitnijim, manje atraktivnim plavoljubičastim cvijetovima.


Objavio: stefkaja
Datum objave: 13 Siječanj 2010 u 21:09
Hej Cimi daj reci kada je najbolje sijati pakujac??


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 13 Siječanj 2010 u 21:18
Pakujac, kao i većinu ostalih trajnica može se sijati u vrtu od polovice ožujka pa sve do svibnja - a sve zavisno od vremena.
Ali, ukoliko se ima uvjeta za sijanje u zatvorenom, onda se može posijati već početkom 3. mj., pa kasnije presaditi u vrt. 


Objavio: stefkaja
Datum objave: 14 Siječanj 2010 u 10:28
Hvala ti na pomoći Cimi..


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 04 Travanj 2010 u 21:34
Ja sam svoj pakujac posijala prije dvije godine direktno u vrt.Prvu godinu nije cvao,ali je zato lani cvao skoro dva mjeseca.Vidim ga da sad ponovo niče.U literaturi piše da se voli sam rasijavati,to ćemo još vidjeti.Lijep pozdrav.


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 01:09
shasha

Pakujac sa slike je Aquilegia flabellata 'Mini Star',naraste 10 - 15cm
Slična crveno-bijela patuljasta vrsta je 'Cameo Rose and
White'


Objavio: Triša
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 07:43
Nisam znala da ima i patuljastih vrsta, baš ću si zabilježiti, jer uvijek tražim neko nisko cvijeće, a pakujac mi je predivan - hvala ti.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: gentian(a)
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 10:57
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Nisam znala da ima i patuljastih vrsta, baš ću si zabilježiti, jer uvijek tražim neko nisko cvijeće, a pakujac mi je predivan - hvala ti.


Evo budem ja stavio koju sliku patuljastih danas! Trebutno imam ljubičastog i bijelog, a inače i crvenog!


Objavio: gentian(a)
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 11:59
http://img87.imageshack.us/i/dsc03907k.jpg/">

Cameo blue with white i  Cameo white!  Visina ima je desetak centimetara a ostale karakteristike kao i svi pakujci!


Objavio: shasha
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 20:51
Muhlenbergija,hvala ti.Imam tog ,plavog,i nekog bijelog niskog,ko ovaj sa Gentianove slike,cameo white!?
E sad imam još jednog ,ajmo reć niskog.Malo višlje,koji cm,naraste od ovih no opet je puno niži od klasičnih.E taj mi je presladak.Neću sliku kopirati tu ,da ne zatrpavam,zato evo link.
 
http://i163.photobucket.com/albums/t281/shasha_088/biljke/2PRpakujacmidi.jpg - http://i163.photobucket.com/albums/t281/shasha_088/biljke/2PRpakujacmidi.jpg


Objavio: kontesaa
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 22:07
baš sam danas posijala pakujac, a veselim se i onom posijanom prošle god
shasha ovaj crveni je mrak...jel ono sjeme koje sam dobila od tebe od tog pakujca?


-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: ivna
Datum objave: 05 Travanj 2010 u 22:33
Da i ja htjedoh postaviti isto pitanje, imam li i ja isto ovog crvenoooog Embarrassed ?


Objavio: shasha
Datum objave: 06 Travanj 2010 u 17:24
Ako je pisalo mix ima i toga,ako je pisalo crveni onda je samo taj,ako ga nemate,uslikat ću ja svog pa gledajtesmile156


Objavio: ivna
Datum objave: 06 Travanj 2010 u 21:44
Jako si ljubazna draga, previše je i što si se potrudila odgovoriti, ne moraš još i slikati smile51  !


Objavio: shasha
Datum objave: 06 Travanj 2010 u 23:13
Ma sve za vassmile156


Objavio: muhlenbergia
Datum objave: 06 Travanj 2010 u 23:24
shasha, predivan ti je onaj crveni pakujac


Objavio: dzomba
Datum objave: 20 Travanj 2010 u 21:14
Tek sam ga kupila..i kako vidim ovdje trebam ga prebaciti u dvoriste??

Prihvatam sve savjete Tongue!! Hvala vam!!










-------------
Ako Se Desi Da Jednog Dana

Nestanu Sva Stabla

Covjeku Ce Preostati

Samo Njegovo Genealosko

Stablo Da Nad Njim Place..


Objavio: Mira K
Datum objave: 19 Travanj 2011 u 12:36
Prekrasan je!


Objavio: Silvestra
Datum objave: 30 Travanj 2011 u 00:47
URL=http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/pakujac/24883.aspx][/URL]


Objavio: Silvestra
Datum objave: 30 Travanj 2011 u 00:55
Naj lijepše što je Bog mogao stvoriti kad je stvarao Zemlju jeste cvjeće. http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/pakujac/24884.aspx">


Objavio: Silvestra
Datum objave: 01 Svibanj 2011 u 23:00
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/pakujac/24885.aspx">


Objavio: Anaida
Datum objave: 03 Svibanj 2011 u 12:01
Evo i mojih grmića.. Imam ih nekoliko i svi su mi prekrasni.
 
 


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: kontesaa
Datum objave: 03 Svibanj 2011 u 20:06
prekrasni su Thumbs%20Up jako su mi dragi pakujci 

-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: Silvestra
Datum objave: 04 Svibanj 2011 u 23:24
Anaida lijepi su Ti i ja ih jako volim.smile75


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 05 Svibanj 2011 u 17:30
cure, džomba, Anaida, Silvestra, divni su vam pakujci...meni se jako sviđaju, naročito ovi primjerci koji su malo zbijeniji, patuljastiSmile


Objavio: flover
Datum objave: 05 Svibanj 2011 u 22:19
ja imam onaj tamnoljubičasti več dugo,ali u hladu,tako da mi kasnije cvjeta....ali sam dobila sjeme od svih boja,sad čekam da niknu,ali još ništa....jel im treba dugo da niknu poslije sijanja?

-------------
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."


Objavio: Silvestra
Datum objave: 05 Svibanj 2011 u 23:29
Dugo niču ali kad jednom niknu sami se zasijavaju bez problema.smile214


Objavio: flover
Datum objave: 09 Svibanj 2011 u 21:54
ali nema cvjetića od njih ove godine...CryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCryCry ili možda bude? i kako podnose presađivanje?

-------------
"Cvijet treba sunce da postane cvijet, čovjek ljubav da postane čovjek."


Objavio: Semira
Datum objave: 09 Svibanj 2011 u 22:02
Flover, odlično podnose presađivanje. Moji prvi su i došli u moj vrt na taj način prije par godina. 


Objavio: mimar
Datum objave: 11 Svibanj 2011 u 20:35
I ja ih volim, podsecaju me na balerinice u raznobojnim suknjicama   











-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: mimar
Datum objave: 11 Svibanj 2011 u 20:47




-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: milica7
Datum objave: 11 Svibanj 2011 u 21:01
Mimar, jako su lijepi pakujci....smile227smile227smile227

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Triša
Datum objave: 11 Svibanj 2011 u 21:59
Mimar ovaj zadnji je stvarno poseban, ali moj su izbor svi tvoji plavi!

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: natalija
Datum objave: 12 Svibanj 2011 u 07:27
mimar prelijepi su

imaš li ih dulje vrijeme? kažu da se križaju vrste tj. boje i nakon nekog vremena svi budu istiConfused


-------------


Objavio: Anaida
Datum objave: 13 Svibanj 2011 u 10:39
O tome smo baš Mali kaktus, Free i ja razgovarale.. Zar je istina da nakon nekoliko godina svi budu iste boje? I ako da - koje?
 


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: maalaga
Datum objave: 15 Kolovoz 2011 u 15:05
prekrasni cvjetovi! i ja bi jedan u svoj vrt - pa me zanima gdje ima to sjeme za kupiti?


Objavio: hoya
Datum objave: 15 Kolovoz 2011 u 15:46
maalaga ako se ne snađeš drugačije imaš sigurno na aukcijama.hr.

-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: maalaga
Datum objave: 15 Kolovoz 2011 u 17:28
ok. puno hvala. probat ću onda tamo vidjeti


Objavio: kikach
Datum objave: 15 Siječanj 2012 u 16:40
pozdrav svima! trebala bi vas savjet..dobila sam nedavno sjeme pakujca..da li ih mogu vec u drugom mjesecu posijati u posudice, ili da pricekam 3mj?hvalaSmile


Objavio: josipa
Datum objave: 15 Siječanj 2012 u 18:29
Možeš posijati u februaru ali nema potrebe da žuriš jer svakako neće cvjetati ove godine nego naredne.


Objavio: Belina
Datum objave: 15 Siječanj 2012 u 20:40
Originalno poslano od člana mimar mimar napisao:



PREKRASNI SU TI PAKUJCI MIMAR.KADA SE SADE?

-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: Klimatis
Datum objave: 19 Siječanj 2012 u 13:47
Originalno poslano od člana josipa josipa napisao:

Možeš posijati u februaru ali nema potrebe da žuriš jer svakako neće cvjetati ove godine nego naredne.


Znači ako ga posijemo na proljeće neće cvasti ove sezone?
Ima sjemena za kupit u svim većim trgovačkim centrima.


-------------
Neka se sve zeleni


Objavio: Klimatis
Datum objave: 04 Veljača 2012 u 11:38
Da li da sijemo pakujac prvo u tegle, pa kad naraste da ih pikiramo dalje u vrt i veće tegle ili da ga odmah sijemo u vrt?

-------------
Neka se sve zeleni


Objavio: tikvić
Datum objave: 04 Veljača 2012 u 12:08
 Kad sam prvi put nabavila sjeme (prije četiri godine)sijala sam ga u toplo klijalište, kad je imao dva prava listića, pikirala sam ga i u maju presadila u cvijetnjak. Cvijetali su mi iste godine. Od tad se sami rasijavaju i imam ih po cijelom vrtu, mada su mi oni prvi (koji su bili i najljepši) izumrli, a ovi  samozasijani su drugačje boje i oblika cvijeta.


Objavio: kamenjar
Datum objave: 18 Veljača 2012 u 21:05
tikvic znaci ipak cvatu prve godine ..ja sam prosle god dobila grancicu kasno i posadila ,nije cvjetala ,gledam danas ziv je ,al mi se ne sviđa mjesto gdje je...previse je u sjeni ,kad ga smijem izvadit i presadit 


Objavio: natalija
Datum objave: 18 Veljača 2012 u 21:25
mislim da možeš i sada, nije zaleđeno tlo kod tebe, a ja sam nedavno (prije snijega) izvadila jednog iz vrta u teglu i živ je

taj tvoj je već i lani cvjetao, samo prije nego si ga dobila, tako da bi i ove godine trebao

samo pazi kad ga "izvlačiš" iz zemlje, on ima krojenčiće ko mrkvice, idu u dubinu

p.s. pun ti je sandučić Wink


-------------


Objavio: kamenjar
Datum objave: 18 Veljača 2012 u 21:37
pazit cu,u ponediljak cu ga premjestit ..bas me obradovo svojim listicima,koje je boje on ?


Objavio: kamenjar
Datum objave: 18 Veljača 2012 u 21:46
ko je sijo pakujac ili planira sijat ,znaci ipak moze procvjetat i prve god
Pakujac je najbolje uzgojiti sjetvom u rano proljeće u posudice (3-4 mjesec) i kasnije rasaditi na otvoreno. Ako je tako rano sijan i ako mu odgovaraju uvjeti za razvoj, može procvasti čak i iste godine, mada češće prvi put procvate druge godine nakon sijanja.


Objavio: natalija
Datum objave: 18 Veljača 2012 u 21:52
mislim da je rozi (ali moguće i da je plavi) nisam sigurna, dosta sam ih podijelila
ove dane ću ti pokušati izvaditi i plavi Wink


-------------


Objavio: kamenjar
Datum objave: 18 Veljača 2012 u 22:06
smile71moja omiljena boja plava
sviđa mi se sto moze i na suncana mjesta,s tim da ga vise zaljevam..


Objavio: alisa
Datum objave: 18 Veljača 2012 u 22:21
Ja sam sijala prije par godina i nije mi cvjetao iste godine,a rano sam ga sijala.Dala sam i mami koji sijanac a kod nje su cvjetali iste godine.Razlog tome je sigurno klima, jer mama živi u toplijoj klimi(mediteranskoj  skoro) a ja na hladnijoj kontinentalnoj..I Tikvic ima takvu klimu(topliju) i vjerovatno su zato i cvjetali...I,kada se siju skoro pa nikada ne budu isti kao matična biljka,Prosle godine imala sam roze a sijala sam sjeme od plavih..Brzo se šire po vrtu.Jako zahvalna biljka..

-------------
Jupiiiiiiiiiii


Objavio: Carol
Datum objave: 21 Veljača 2012 u 17:17
Pakujci su stvarno prekrasne i zahvalne trajnice. kad se jednom zasiju, tesko ih je iskorijeniti. Obzirom da neki rastu u visokoj travi, znam ih pokositi ali im to ne smeta, oni opet narastu jos bujniji nego prije.

-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: dado_84
Datum objave: 21 Veljača 2012 u 19:20
Originalno poslano od člana kamenjar kamenjar napisao:


Pakujac je najbolje uzgojiti sjetvom u rano proljeće u posudice (3-4 mjesec) i kasnije rasaditi na otvoreno. Ako je tako rano sijan i ako mu odgovaraju uvjeti za razvoj, može procvasti čak i iste godine, mada češće prvi put procvate druge godine nakon sijanja.


ako se pakujci siju na proljece nece cvijetati iste godine jer je biljkama za cvijetanje potreban period hladnoce od 6 - 8 tjedana (zima). Ako se siju krajem ljeta, i ako biljke razviju dovoljno lisca (sto je preduvjet za cvatnju= citaj starost biljke), nakon zimskog gladenja, procvjetat ce sredinom proljeca - dakle kalendarski gledano unutar prve godine zivota biljke.

Iznimka su nove sorte koje cvijetaju prve godine i kad su sijane na proljece - englezi i ameri to nazivaju Annualizzation of prennials.


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: kikach
Datum objave: 18 Ožujak 2012 u 22:34
prije dva tjedna sam posijala pakujac, ali jos nista od njega..jesam ga trebala mozda namociti prije u vodi?
i jos jedno pitanjce buduci da prvi puta imam pakujce-kupila sam na placu plavo-bijeli niski, zanima me koliko treba vremena da sjeme sazrije kad cvijet odcvate? voljela bi sacuvati sjeme, a kako je sitno ne bi htjela sa mi se rasipa pa da ga pratim:)


Objavio: natalija
Datum objave: 18 Ožujak 2012 u 23:07
po mom sjećanju pakujcu treba dosta da proklija... ne znam točno koliko, ali sjećam se da sam bila i zaboravila da sam ga sijala dok nisam primjetila listiće

a sjeme - nakon što cvijet prođe, formiraju se čahure sa sjemenom, one se otvaraju kad se osuše
najprije budu zelene
ako želiš uhvatiti sjeme "na sigurno" - stavi zelenim čahuricama čarapu, tj. stavi  komad najlonke preko njih i nečim učvrsti (gumicom ili nekom vezicom),  pošto su male, ne treba im cijela čarapa,
tako će imati zraka da se normalno posuši, a sjeme ne bi trebalo ispasti kroz sićušne otvore


-------------


Objavio: dado_84
Datum objave: 18 Ožujak 2012 u 23:15
Originalno poslano od člana kikach kikach napisao:

prije dva tjedna sam posijala pakujac, ali jos nista od njega..jesam ga trebala mozda namociti prije u vodi?
i jos jedno pitanjce buduci da prvi puta imam pakujce-kupila sam na placu plavo-bijeli niski, zanima me koliko treba vremena da sjeme sazrije kad cvijet odcvate? voljela bi sacuvati sjeme, a kako je sitno ne bi htjela sa mi se rasipa pa da ga pratim:)


ne treba naklijavati sjemenke ili mociti. Sjemenke pakujca klijaju u roku od par sedmica kad su posijani odmah nakon sto se cahura otvori. Sto sjeme duze stoji to vise pada u dormancu pa ga onda treba drzati na hladnom (6-8tj) kako bi se ponovno probudio i proklijalo. Sjemenke bas i nisu tako male s obzirom da postoje one od nekih trajnica (campanula, astilbe, aruncus) koje su kao prasina.


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: kikach
Datum objave: 18 Ožujak 2012 u 23:23
hvala vam punoSmile 


Objavio: Klimatis
Datum objave: 20 Travanj 2012 u 14:13
Ja sam posijala pakujac prije koji tjedan, ali još ništa nije niklo. Da li je to normalno, pošto piše prije da im treba vremena da niknu?

-------------
Neka se sve zeleni


Objavio: dado_84
Datum objave: 20 Travanj 2012 u 21:01
Originalno poslano od člana Klimatis Klimatis napisao:

Ja sam posijala pakujac prije koji tjedan, ali još ništa nije niklo. Da li je to normalno, pošto piše prije da im treba vremena da niknu?


da normalno je, nekad niknu i za mjesec dva.


-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!


Objavio: morena
Datum objave: 07 Svibanj 2012 u 09:25
Gdje ima kupiti sjeme Pakujca?Jel sada malo kasno za sijanje?

-------------
Josipovac,Osijek


Objavio: Anaida
Datum objave: 10 Svibanj 2012 u 07:02
Evo mojih šatirano crvenih u jednom od otoka..
 


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: Belina
Datum objave: 10 Svibanj 2012 u 07:10
Draga Anaida,
Prekrasno Clap


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: kontesaa
Datum objave: 11 Svibanj 2012 u 22:42
wooow Anaida ovi su predivni Thumbs%20Up skupljaj sjeme Wink

-------------
Čuda se događaju samo onima koji u njih vjeruju :)

Zagorski bregi


Objavio: Anaida
Datum objave: 14 Svibanj 2012 u 20:05
Kontek, obavezno!

-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: Silvestra
Datum objave: 20 Svibanj 2012 u 21:40
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/administrator/pakujac/42391.aspx">


Objavio: Belina
Datum objave: 22 Svibanj 2012 u 08:35
                                    smile64


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: Silvy
Datum objave: 04 Lipanj 2012 u 19:13
mimar, Anaida, Silvestra, Clap
predivne boje pakujaca. Ako može koja sjemenkica, bila bih zahvalna cure.
   smile79


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=UFHcfd_jlT4 - Zlatni otok


Objavio: Anaida
Datum objave: 05 Lipanj 2012 u 13:13
Skupit ću, Silvy, može!!

-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: natalija
Datum objave: 14 Srpanj 2012 u 11:22
imam žutog u tegli, ovo mu je bila druga godina cvjetanja
njega trebam proslijediti dalje, cvjetovi su prošli, malo se ofucao pa me zanima mogu li ga sada izvaditi i poslati kao gomolj (može li čak gomolj ostati bez zemlje) ili da ga ostavim, i dalje povremeno zalijem i čekam rujan ili neko drugo povoljnije vrijeme

inače ih vadim u kasnu zimu i bez problema se prime i cvjetaju isto proljeće, naravno, ako su dvogodišnji


-------------


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 14 Srpanj 2012 u 16:19

najbolji savjet za pakujce u ovoj fazi je onaj od BB...orezati do tlaWink, no znam kako se ti teško hvataš toga poslaLOL.



-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: Carol
Datum objave: 18 Srpanj 2012 u 23:09
Jedan od mojih pakujaca, crveno-bijeli
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/pakujac_crvbij/42154.aspx">
 
plavo-bijeli
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/pakujac_plavi/42153.aspx">
 
malo roskasti
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/pakujac/42151.aspx">
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/pakujci/42150.aspx">
 
Sada su vec svi ocvali, pokupila sam sjeme, koje mi je ostalo, jer me nije bilo doma i porezala listove-


-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: Silvy
Datum objave: 19 Srpanj 2012 u 23:41
Carol, predivni su ti! Tongue Clap

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=UFHcfd_jlT4 - Zlatni otok


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 20 Srpanj 2012 u 10:12
...pravi ljepotani, draga CarolClap

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: Fanika
Datum objave: 08 Siječanj 2013 u 14:42
Pronašla sam ovu temu o pakujcima i zanima me da li se oni mogu sada posijati i kako, nije mi jasno da li oni trebaju biti posaijani i ostavljeni malo vani na hladno ili trebaju odmah u toplo, ovih dana krećemo s grijanjem plastenika di mi bude rasada povrća pa me zanima mogu li i njih odmah unutra

-------------
Let the sunshine, let the sunshine in...


Objavio: Carol
Datum objave: 08 Siječanj 2013 u 20:04
Originalno poslano od člana Fanika Fanika napisao:

Pronašla sam ovu temu o pakujcima i zanima me da li se oni mogu sada posijati i kako, nije mi jasno da li oni trebaju biti posaijani i ostavljeni malo vani na hladno ili trebaju odmah u toplo, ovih dana krećemo s grijanjem plastenika di mi bude rasada povrća pa me zanima mogu li i njih odmah unutra
 
 
Fanika, samo malo prolistaj prethodne stranice, sve ti je vec napisano.


-------------
Vu plavem trnaci mi hiža stoji

od zelenih veja je videti ni..


Objavio: Fanika
Datum objave: 08 Siječanj 2013 u 20:23
Carol, pročitala sam sve i još uvijek mi nije jasno da li ono trebaju prvo malo smrznuti da bi nikli ili da možda stavim sjeme par dana u hladnjak da li bi to pomoglo jer hoću da mi ovu godinu i cvatu, a ne tek sljedeće godine, ma probaću svejedno pa ćemo vidjeti

-------------
Let the sunshine, let the sunshine in...


Objavio: dado_84
Datum objave: 08 Siječanj 2013 u 21:35
Fanika zar zima traje 3 dana? :) minimalno hladenje je 4 tjedana (gore sam vec pisao kako se siju). Ako zelis imati cvijetove ove godine onda trebas sijati sorte koje cvijetaju prve godine, ostale cvijetaju tek od 2 godine (rijetko se desi da neka biljka procvijeta prve godine).

-------------
Spasimo Hrvatsku kupujmo domaće!



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk