Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Prkos - Portulaca grandiflora

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Vrtno cvijeće
Opis foruma: Sve o vrtnome cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1814
Datum ispisa: 29 Ožujak 2024 u 02:18
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Prkos - Portulaca grandiflora
Objavio: iris
Tema: Prkos - Portulaca grandiflora
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 12:07
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/1/savjet/63.aspx">
prkos3.jpgPrkos - lat. Portulaca grandiflora

Prkos je vrtni cvijet koji naraste visine svega 10 do 15 cm. Prvenstveno zbog toga što je puzajućeg karaktera. Biljka se širi po tlu i tako stvara predivan cvjetni pokrivač. Ima crvenkastu stabljiku, igličaste, sukulentne listiće. Cvjetovi mogu biti jednostruki ili puni, u raznim bojama: bijeli, žuti, narančasti, ružičasti, crveni, ljubičasti, u gotovo svim bojama osim plave. Cvjetovi se od prkosa preko noći i za vrijeme oblačnih dana zatvaraju i tek će sljedećeg jutra ponovo pokazati svoju ljepotu.

Sadi se na sunčana mjesta gdje je tlo siromašni, pjeskovito i dobro drenažno. Ukoliko se odlučite posaditi ga u posude tada osigurajte dobru odvodnju i postavite na dno komadiće cigli i kamenčiće s pijeskom i na vrh ide zemlje.

Zalijevanje treba rijetko gotovo pa nikada, eventualno preko ljeta za vrijeme velikih vrućina. Što se tiče prihranjivanja isto tako nije potrebno ali može doći tijekom cvjetnog razdoblja. A to je tijekom cijelog ljeta pa sve do jeseni, besprekidno.

prkos.jpgSadi se u travnju i svibnju iz sjemena ili sadnica. I to u kamenjare, cvjetne gredice, obrube ili u cvijetnjake na sunčane balkone. Cvijet iako nije trajnica nego jednogodišnja biljka, ponovo će niknuti i narasti i nagodinu. Osipati će svoje sjeme i izrasti u još većem broju nego lani.

Ali oprez ukoliko ga se poželite iskorijeniti tu će biti mali problem jer je jako osipa sjeme i trebati će i par godina da biljku iskorijenite do kraja. Od tuda mu i naziv.

 
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/1/savjet/63.aspx
 



Odgovori:
Objavio: iris
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 12:11
 
znam da dosta ljudi prkos smatra za preobičan cvijet ali ja ga volim
ove godine sam posijala i dupli ali on još ne cvjeta
 
zasad evo ovih
 
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=389&u=11214811">
 
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=390&u=11214811">
 
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=391&u=11214811">


-------------


Objavio: administrator
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 13:38
Predivan cvijetic, samo ga se tesko rjesiti ukolik ga zelite iskorjeniti iz vrta :o)) bas prkosi i ne da se!

-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: on the cloud
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 13:57
Imala sam izuzetno lijepi prkos punog cvata rasadivši ga po nijansama na odvojene gredice da se sljedeće godine na istom mjestu zasije s većom mogućnošću da će biti sličan matičnom.
Tako je i bilo, no, kako su rasle ostale trajnice i zimzeleno bilje, moj je ljupki prkosić meni naprkosio - nestavši.
Sad ga tražim vireći između raznolikog raslinja ne bi li gdjegod izniknuo i pomolio svoju glavicu kakve god nijanse bio.
Ništa! Savršeno ništa!
Eto, tako se da i ne želiš iskorijenjuje portulaca grandiflora.
Od živopisnih cvjetova na žalost ni c...
A da vam još dodam malo moje glinovite zemlje...


Objavio: administrator
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 14:12
Ja znam da sam na jednoj gredici imao godinama prkos i kada je doslo vrijeme da se nakon više godina posadi neko drugo cvijeće, trebalo je par godina da prkos prestaje nanovo micati...
 
A sada opet gledam kako da ga posadim nanova....


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: on the cloud
Datum objave: 20 Lipanj 2008 u 14:31
Kada iznikne i malo poraste, ali da nije procvao, ako ga se već želi iskorijeniti (kojeg li apsurda, mi govorimo o iskorijenjivanju umjesto sadnji, ali i to ide u rok službe!), isčupaju se sve mladice i eto ti čiste neprkosovite gredice.
Nije to tako teško.
Čak je lakše nego dobiti krasan lijepi cvijetak kojem ćeš se diviti svake godine iznova, kad je tako prkosljiv i tvrdoglav kako njemu odgovara...


Objavio: MARKEZIT
Datum objave: 22 Lipanj 2008 u 18:32
IRIS JA IMAM PRKOS OD PROŠLOG LJETA I SUPER JE ,A PRIJE 1 MIJESEC SAM POSADILA DUPLI AL SLABO MI RASTE I CVIJETA NE ZNAM ZAŠTO NE ZALJEVAM GA ČESTO I NA SUNCU JE AL JA NIKAD NE STAVLJAM NI CIGLU  NI PIJESAK NA DNO


Objavio: kontesaa
Datum objave: 24 Lipanj 2008 u 23:32
moji prkosi su ove godine za jednu solidnu dvojku...tu i tamo koji cvate,ali velika većina je poslužila kao omiljeni ručak puževima Cry


Objavio: Šeflera
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 08:33
Piknula ja ove godine nakon duuuugo vremena prkosiće. Pa bumo vidli kak bu im sad kad sam iskusnija!
ja nisam imala problema s iskorjenjivanjem već sa ukorjenjivanjem!
I inaće iskorjenjivanje ne dolazi u obzir- selidba da! To je moja boljka- danas vidim biljčicu tu sutra tam, a MM smile42 "di sad opet moram pazitii kad kosim!"



Objavio: SilveK
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 22:32
Moji su se rasijali sami prošle godine, niknuli su tek pred dva tjedna, već sam mislila da ništa od njih, kad evo, biti će prava gužva...


Objavio: iris
Datum objave: 29 Lipanj 2008 u 11:51
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=424&u=11214811">
 
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=425&u=11214811">
 
prvi dupli je procvjetao....inaće samo ova tri su izašla iz kesice sjemena  
 


-------------


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 09 Ožujak 2009 u 16:47
Viseći prkos mi je malo neobičan navikla sam na onaj naš stari.Ako ga negdje vidim moj je!!

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: kat.rea
Datum objave: 09 Ožujak 2009 u 22:17

Jedne godine je svekrva posadila par prkosa u male rupice uz zid iz kojih izlazi loza. Sjeme se rasijalo i slijedeće godine je ovaj dio dvorišta bio tepih od prkosa. Ovo što se vidi je treća ili čak četvrta godina i već nisu tako lijepi zato što su pregusto nikli, a čupanje između ovih kamenih kocaka je nemoguća misija. Lani ih već nije bilo puno, jer su nestali. Moje iskustvo: posaditi ih negdje gdje se u proljeće ne kopka, (jer u protivnom ih se uništi kopanjem) pa će se sami rasijavati.



Objavio: manči
Datum objave: 09 Ožujak 2009 u 23:02
....kat.rea...smile227....nikad mi se nisu rasijali.....pa to je predivno!!!!!


Objavio: lika1
Datum objave: 10 Ožujak 2009 u 16:00
Ovo je prekrasno,ja sam prošle godine kupila bacope a između njih se nekako našla jedna biljčica prkosa žute boje i na kraju on je bio ljepši i gušći od bacope.Sad čekam da nikne jer sam ga ostavila u tegli i rasulo se sjeme pa će ga sigurno bit pun pitar.Imam sjeme i drugih boja a "nabrala" sam ga uz šetalište dok sam šetala uz more,nisam im mogla odoljeti.


Objavio: Triša
Datum objave: 10 Ožujak 2009 u 16:17
Ovo je prekrasno kat.rea. Eto ja nemam sreće s njima, jer svake godine iznova sijem, niknu mi doduše, a onda preguste male biljčice, jednostavno odu. Ove ću godine na placu kupiti nekoliko gotovih pa ću vidjeti što će biti.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: flora
Datum objave: 10 Ožujak 2009 u 16:59
Slavonka sigurno ćeš ga naći...bude ga na tržnicama 


Objavio: manči
Datum objave: 11 Ožujak 2009 u 23:40
....ja ću ih provat posijat, ali znam  da su vrlo sitni  kad niknu  i to me nervira....svake godine kupim kojeg gotovog i jako ih volim, a preživili su  Saharu na otoku, pa ćemo vidjet što će bit sa sjemenom...


Objavio: Triša
Datum objave: 12 Ožujak 2009 u 09:00
Ja sam jednu vrećicu posijala jučer, po meni bi trebalo rasut na sigurno bar jedan kvadrat, ali posijala sam u jednu šuplju ciglu, i u više posudica, ne znam doduše dali mu je korijen dugačak, odnosno dali se može sijati u pliće ili dublje vazice.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Nana
Datum objave: 12 Ožujak 2009 u 09:02

Zato se zovu prkosi, jer prkose svemu pa i Sahari i niknu tamo gdje najmanje očekuješ. Ali na tvom otoku, Manči, bih i ja sigurno procvjetala LOL

Ja isto svake godine dokupim neki, jer mi npr. baš ta boja treba, ili nađem neki drugi razlog. Ustvari, ne mogu dočekati dok oni kod mene niknu.
 
Triša, pomiješaj sjemenčice sa pijeskom, tako će ti se ljepše rasporediti prilikom sijanja. A kad niknu, prorijedi ih ostavljajući najjače. I samoj mi je to okrutno zazvučalo Unhappy, ali i njima treba ipak malo životnog prostora.


-------------
(O)smijeh je najbolji facelifting   


Objavio: manči
Datum objave: 12 Ožujak 2009 u 09:04
....korijen je relativno kratak, pašu mu one zdjelaste široke posude...


Objavio: Nana
Datum objave: 12 Ožujak 2009 u 09:14
Eto, ja zakasnila, mogla sam to znati.
Triša, vještice jedna, s istom namjerom sam i ja ljetos ukrala jednu takvu ciglu u susjedstvu, naime operativno MPK i skoro zaglavila dok ju je prenosila preko ograde od terase. Sad ne mogu doći do nje, jer su je majstori zatrpali. Moram paziti da je ne pokupe, kad budu gotovi. Ako budu ...


-------------
(O)smijeh je najbolji facelifting   


Objavio: Triša
Datum objave: 05 Travanj 2009 u 22:01
Nana dali je niknuo taj prkos, i dali netko zna za koliko uopće ta biljka može niknuti. Čini mi se da dugo već čekam, a mm kaže da neće "iz inata", kad se zove prkos - ma nema on pojma- ja mu se još uvijek nadam.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: lika1
Datum objave: 06 Travanj 2009 u 17:51
Ja sam ga posijala u prošli ponedjeljak i sada imam već pun pitar sitnih biljkica,mislim da je niknulo svako sjeme koje sam posijala.Sada će biti problem da ga malo prorijedim.


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 15 Rujan 2009 u 12:12
Iako vjerujem da već sve znate o njima, no meni je zanimljivo to da oni nikad ne izrastu tamo gdje ih posijem npr u vrtu.I znate kako su dobri u lončanicama na balkonu gdje se sami posiju i svake godine me razvesele! no to su oni jednostavni (einfach) i svi su narančasti, dok "duplične"ipak treba kupiti u proljeće i posaditi jer su najvjerojatnije hibridni. ovi što mi niknu svako proljeće u teglama s ostalim cvijećem njih poslije presadim gdje hoću a onda se lako prime.Samo šta su, nažalost svi isti(u mom slučaju jednost. i narančaste boje.

-------------


Objavio: tanjica
Datum objave: 07 Listopad 2009 u 16:49
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/puzavi_prkos/3193.aspx">


Objavio: tanjica
Datum objave: 07 Listopad 2009 u 16:57
Evo ovaj sam prkos kupila na ljeto i stvarno se vidi da je drugačiji od običnog ..Ja sam ga posadila na kamenjar i bilo ga je lijepo za vidjeti dok nije ovoliko narastao da je krenuo izvan kamenjara na stazu, a šteta ga je kratit kada baš na krajevima cvate ..I da sjeme se dosta teško dobije za razliku od običnog prkosa ..(Na običnom ga nemogu fulat a na ovome ga opće ne vidim nigdje)

Btw, izvinjavam se na ogromnoj slici, ovo mi je prva koju sam objavila LOL


Objavio: nuna
Datum objave: 14 Listopad 2009 u 23:51
Dođoh na ovu temu i tek se sada sjeti kako sam unijela svo cvijeće a zaboravila viseći prkos.Baš sam zaboravna.Valjda mu neće ništa do sutra biti.


Objavio: sanja30
Datum objave: 23 Studeni 2009 u 10:35
predivne slike. moram priznati da viseči nisam vidjela. kupujem i ja na proljeće Clap


Objavio: Nina
Datum objave: 22 Siječanj 2010 u 18:49
čitam da ih vi sijete tek u trećem ili četrvtom mjesecu, ali da to nije malo kasno, ja čak razmišljala pitati vas da li je rano da ih sad posijem. kupila sam sjeme od prošle godine i ne mogu dočekati toplije dane, naravno, držala bih ga na toplom.
 
šta vi mislite, da li je ipak, malo rano?


Objavio: SilveK
Datum objave: 22 Siječanj 2010 u 21:00
Prerano je, mučiti će se unutra i postoji velika mogućnost da se previše izduže i propadnu radi neodgovarajućih uvjeta - neodgovarajuća klima i premalo svjetla Wink ja ih sijem direktno van, na otvoreno u 4. mjesecu.

-------------
Budi promjena koju želiš vidjeti.


Objavio: Nina
Datum objave: 25 Siječanj 2010 u 23:37
hvala, Silvek, čekat ću


Objavio: pasha
Datum objave: 12 Veljača 2010 u 12:28
Kupila sam jučer sjeme "prkosa" , planirajući da ga sijem u čašice , pa poslije rasađujem u saksije i vrtne gredice ... Do sada sam kupovala rasad.
Prvi pokušaj vlastitog uzgoja , od sjemenke do "šarenila" u vrtu...


Objavio: Triša
Datum objave: 12 Veljača 2010 u 21:51

Pasha - dobro došla, svašta ćeš tu saznati. Svakako ga još nemoj sijati. Tako sam ja prerano lani posijala, jadan se sav izdužio i to su bile dugačke tanke vlasi, pa nisam imala što presaditi u vrt. Naravno želim ti uspjeh, ali sačeja još malo. Neki su mi savjetovali da sjemenje, obzirom da je jako sitno pomješam sa pjeskom da ne bude poslije pregusto.

 



-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: pasha
Datum objave: 13 Veljača 2010 u 00:04
Hvala Triša na dobrodošlici i na savjetu , sačekaću sa sijanjem još malo , a za to mješanje sa pjeskom , ne znam šta bih ti rekla. Lani sam tako sijala mrkvi i nije bilo baš uspješno .
 
 
smile85
 
Sad idem tražiti nešto o sjetvi sjemena petunije ..... I to sam nabavila. A pelargonije tražim!!!


Objavio: ikrokar
Datum objave: 17 Veljača 2010 u 12:10
Pozdrav svima,
 
evo mojih prkosa, obe vrste
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/prkos/5223.aspx">
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/prkos/5229.aspx">


Objavio: Pecika
Datum objave: 21 Ožujak 2010 u 17:34
Obožavam prkos neznam zašto toliko ali kao mala uvijek sam mu se divila.e SAD ima jedno pitanje dali bi mi ga tko mogao poslat sijeme jer ja ga već 3god tražim i nemoguće ga naći dolazim iz zg


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 22 Ožujak 2010 u 20:50
Draga Pecika, početkom svibnja na utrinskoj tržnici jedan gospon počinje prodavati predivne viseće prkose (5-8kn). Brzo se razrastu i prelijepi su, vrlo kvalitetni.
Pretprošle godine sam skupljala sjeme i posijala ih, ali nijedan nije niknuo,a bome se nije ni sam zasijao.
lijepi pozdrav
http://www.glitter-graphics.com">


Objavio: Pecika
Datum objave: 22 Ožujak 2010 u 23:51
Tako sam ga i ja izgubila.nit bolno nit mi se prkosio hehe


Objavio: makk
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 12:52
Ja nemam apsolutno nikakvo iskustvo s prkosom, bolje rečeno, imam , ali loše. Naime, sijala sam ga par godina, ali od njega nije bilo ništa.
Ove godine ću ga posijati direktno u baštu, pa me interesuje, je li sad vrijeme za to. Kod mene je još hladno, treba li čekati ljepše vrijeme ili ga možda ipak posijati u plastenik? Hvala

-------------
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 13:16
Moje iskustvo sa sijanjem prkosa je razočaravajuće: nikad mi ništa nije niknulo. Imala sam svoje sjeme i to u enormnim količinama, ali nikada mi nije niknula niti jedna biljčica.
Gledala sam kod drugih gdje su prkosi samonikli nicali iz pukotina kraj zida i sličnih nepogodnih mjesta, a meni iz dobre zemlje nisu niknuli.
Nikako ne shvaćam u čemu je problem.


Objavio: nichll =)
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 14:15
ja ga nisam nikada sijala prve godine sam dobila sadnice a ostalih godina se sam osjemeni...no čini se da ću ove godine morati u nabavku sadnica....inače cvijet je stvarno prkosn,prkosi svojom ljepotom.....zahtjeva jako malo brige...


Objavio: gentian(a)
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 16:25
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Moje iskustvo sa sijanjem prkosa je razočaravajuće: nikad mi ništa nije niknulo. Imala sam svoje sjeme i to u enormnim količinama, ali nikada mi nije niknula niti jedna biljčica.
Gledala sam kod drugih gdje su prkosi samonikli nicali iz pukotina kraj zida i sličnih nepogodnih mjesta, a meni iz dobre zemlje nisu niknuli.
Nikako ne shvaćam u čemu je problem.


Ako si uzimala sjeme od onog klasičnog jednostavnog onda nisam siguran u čemu je problem, taj niče kao mutav...... jedino ako je bilo prehladno....
 
Ali ako si probala koristit sjeme od duplih, e tu nema sreće jer to su hibridi kojima je sjeme sterilno.....


Objavio: Triša
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 17:35
Ja sam ga nedavno posijala, to što je niklo, to su neke male dlačice-doslovce dali ću uspjeti bilo što imati od njega-nekako sumnjam, godinama pokušavam bezuspješno, obično ih imam samo nekoliko, a najčešće ih imam tako da ih kupim na placi.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: alisa
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 17:58
I ja imam loše iskustvo sa sijanjem.Nikada mi nije niklo ništa iz sjemenki prkosa i svake godine kupujem sadnice,ali i one mi loše završe...Kod drugih vidim da raste kao korov a kod mene neće i neće..


Objavio: gentian(a)
Datum objave: 03 Travanj 2010 u 19:39
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Ja sam ga nedavno posijala, to što je niklo, to su neke male dlačice-doslovce dali ću uspjeti bilo što imati od njega-nekako sumnjam, godinama pokušavam bezuspješno, obično ih imam samo nekoliko, a najčešće ih imam tako da ih kupim na placi.


Ma bez brige, on kad nikne i je mala dlačica Smile !  Samo pazi da nebude presuh ili mokar jer mada je kao odrasla biljka strašno otporan ( prkos Wink) dok je dlačica dosta je osjetljiv!


Objavio: ikrokar
Datum objave: 09 Travanj 2010 u 20:07
Evo mojih, obe vrste, ali ovo su lanjski !
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/prkos/5229.aspx">
 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/vrtno_cvijece/prkos/5223.aspx">
 
 


Objavio: Triša
Datum objave: 09 Travanj 2010 u 20:16
Ma preslatki su, ja imam neke guste dlačice izvirilo nešto iz zemlje, pa možda ipak nešto bude.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: lucy
Datum objave: 30 Svibanj 2010 u 22:28
Prvi put sam ove godine kupila sadnice prkosa. Zadivilo me da tako lijepo i dugo cvjeta, a ne traži nikakvu njegu. Gledajući sliku kat.rea, dobila sam ideju za sljedeću godinu. 


Objavio: blankaland
Datum objave: 03 Lipanj 2011 u 09:26
Bok svima,
posadila sam bijeli prkos u teglu na balkonu i super mu ide, osim što mi cvjetovi posive i povenu. Vjerojatno nešto radim krivo. Zalijevam jednom tjedno. Inače, imam iskustva sa šarenim prkosima i uvijek su mi prekrasno cvjetali. Nikada do sada nisam imala bijeli, mada sumnjam da je neka razlika.
Ne znam što da radim, kakav savjet bi dobro došao.
Lp.


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 03 Lipanj 2011 u 17:17
neverovatno koliko se listovi od obicnog (klasicnog) prkosa i od ovog iznad njega viseceg/puzajuceg razlikuju, kao da su dve razlicite biljke.


Objavio: Silvestra
Datum objave: 04 Lipanj 2011 u 23:01
Puzajuči prkos vidla ja na Flor artu prekjučer.smile64


Objavio: Triša
Datum objave: 04 Lipanj 2011 u 23:19
Imam dva narančasta, zaista su predivni.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Satori
Datum objave: 05 Lipanj 2011 u 12:24
Ja imam rozi prkos, koji je posađen zajedno sa još nekim sukulentima, krunicom, sedumom i tako... fino se slažu.

Da li prkos može preživjeti zimu, ako ga tretiram kao te ostale sukulente s kojima je posađen? Znači, da prezimi u negrijanom, svijetlom prostoru??


Objavio: dijana7566
Datum objave: 07 Lipanj 2011 u 20:03
Prkose imam godinama. sami se osijavaju i ne zahtjevaju bas nikakvu njegu. Poljevam ih svaki ili svaki drugi dan ovisno o vremenu. Sve u svemu jako zahvalna biljcica


Objavio: Tea
Datum objave: 20 Lipanj 2011 u 18:06
Bok ljudi ja sam preko vikenda ulovila ove prkose da cvatu i slikala
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/prkos_1/28504.aspx">


Objavio: Tea
Datum objave: 20 Lipanj 2011 u 18:07
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/prkos_2/28505.aspx">


Objavio: dijana7566
Datum objave: 24 Srpanj 2011 u 00:34




Objavio: milica7
Datum objave: 24 Srpanj 2011 u 08:40
Imam jako loše iskustvo sa prkosima. Svake godine posijem makar jednu vrećicu. Nikad ništa nije niklo. Svake godine kupim mlade biljke, posadim, pazim na njih i jedno ljeto cvjetaju i opet druge godine ni mrvica. Niti što iznikne. Sada sam prije nekoliko dana vidjela jednu biljku da će cvjetati i to na sasvim drugom mjestu udaljenom od ovog mjesta gdje su bili prije. Baš pravi prkos......

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: mirjam
Datum objave: 25 Srpanj 2011 u 16:33
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/prkosi_prkose/30379.aspx">  ...prkosi prkose i zaista mi je nevjerojatno da nekome neće da niču,njih se ne možete riješiti jer niču bilo gdje. http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/vrtno_cvijece/prkosi_prkose/30380.aspx">

-------------
*** Prijatelji dolaze i odlaze a pravi su tu kao vječni oslonac. ***


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 31 Srpanj 2011 u 09:48
prekrasni suClap
milice, zato se i zovu prkosiLOL


-------------


Objavio: milica7
Datum objave: 31 Srpanj 2011 u 13:01
Meni su moji baš prkosili sve ove godine. Slijedećeg proljeća ću posijati na ovo mjesto gdje je sada taj  jedan sam ponikao , bez sijanja....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Tea
Datum objave: 21 Kolovoz 2011 u 22:25
dijana i mirjam predivni prkosi smile93
imam ih na vikendici u Zagorju i super su se raširili,samo nisam fotkala dok su bili u punom cvatu...
baš su svi predivni


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 30 Siječanj 2012 u 20:52
prkos mi najbolje uspijeva na lođi zapadna strana gdje prži sunce, obično mi sam nikne http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/balkoni/30625.aspx">

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: Belina
Datum objave: 31 Siječanj 2012 u 07:44
 
 
smile120jedva čekam proljeće,da dali ću se diviti tom čudu.


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: maslacak7
Datum objave: 31 Siječanj 2012 u 13:44
Moji su definitivno pravi prkosi. Prvu godinu sam ih sijala i lijepo su niknuli i svi su bili dupli. Al od onda nicu svuda samo ne gdje ja hocu. Sad ih imam u tegli vanni i naravno sami su niknuli LOL
Ovoga nemam vise,neznam mu ime al meni se cini isto neki prkos





Objavio: Cvijetomanijak
Datum objave: 08 Veljača 2012 u 11:48
Imam jedno pitanjce ,ja prkos uzgajam u onim duguljastim teglama vec 3 god ,tokom zime ih drzim vani ,i na proljece samo pocupam suhe grancice ,a on cim zatopli pocne klijati ,i sad kako su vec dugo u istoj tegli i zemlji ,polako zemlje nestaje ,jel moguce povrsni dio izvaditi (di su sjemenke i mlade biljcice) ,i na dno nadodati nove zemlje ...Bojim se da ih ne izgubim a tako ljepo cvatu svake godine samo sto su sve vise i vise na dnu ,pa postaju male i krzljave .


Objavio: dijana7566
Datum objave: 08 Veljača 2012 u 13:20
Uzgajam ih kao i ti  godinama. Svako proljeće kad maknem suhe grančice lagano ih "posolim" sa malo svježe zemlje. Kad istjeraju i budu cc oko 5cm opet im između stabljičica pomalo zemlje. Ako su ti pregusti raščupaj ih malo da one jače biljčice mogu bolje rasti.

-------------
Pozdrav iz Osijeka


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 08 Veljača 2012 u 19:41
ja isto tako radim ako niknu gusto čak ih i presađujem lako se prime 

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: kamenjar
Datum objave: 12 Veljača 2012 u 13:41
bas su lijepi ovako u teglama ..ja sam ih planirala posijat direkt u vrt kad malo otopli,al sad se omisljam jer su mi ovako u teglici bas lijepi ..nekako imam osjecaj da bi se u vrtu izgubili u mnostu sarenila,a ovako u teglici su uocljiviji 


Objavio: natalija
Datum objave: 12 Veljača 2012 u 13:48
kamenjar ja sam ih par puta sijala u vrt i nikad mi ništa nije izniklo, a čula sam više istih iskustava - kao što je moje

mislim da bi bilo dobro da ih posiješ u neku posudu, bar dok niknu i budu dovoljno jaki za presađivanje
ili da na proljeće uzmeš par sadnica pa ih posadiš u vrt


-------------


Objavio: kamenjar
Datum objave: 12 Veljača 2012 u 14:09
a znaci tako..onda idu u teglicu pa cu kad malo porastu presađivat ih tj izvadit višak a jedan dio ostavit u tegli ..


Objavio: lucy
Datum objave: 13 Veljača 2012 u 21:41
Ja sam bila tako uvjerena da ću od dvije kupljene sadnice dobiti puno malih prkosića jer će se sjeme samo rasijati. Kad tamo - ništa. Iz prkosa niti jedan prkos nije niknuo. Možda sam i ja kriva jer sam na tom mjestu prekopavala zemlju pa sam ih možda i sama uništila. Ove godine primjenjujem nučeno.

-------------
Sutra je novi dan.


Objavio: natalija
Datum objave: 14 Veljača 2012 u 08:20
ja sam ih par puta sijala i nikad niti jedne biljke, mislim da ću ove godine uzeti par sadnica u proljeće, čisto da vidim kako će im biti kod mene,

a možda se zato i zovu prkosi, osim što prkose suncu, prkose i nama pa rastu i rasijavaju baš tamo gdje oni hoće LOL


-------------


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 14 Veljača 2012 u 10:54
većina kupljenih sadnica prkosa je sterilna, pa nema teorije da sljedeće godine od njenog sjemena očekujete nove biljke. Eventualno, ako uspijete od neke bakice na tržnici kupiti onako, kako kažemo, domaću biljku, koja se zasijava iz godine u godinu.

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: natalija
Datum objave: 14 Veljača 2012 u 11:29
ozbiljno?!!
vidiš, nisam to znala, ali, kako sa sjemenom nemam sriće, morati će biti sadnica, makar i sterilna Wink


-------------


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 14 Veljača 2012 u 19:24
a, domaće je domaćeWink!

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: anabistrica
Datum objave: 14 Veljača 2012 u 23:40
Hvala Sara, u proljeće idem na plac. Nekak mi se čini da bakica ima najviše na trešnjevačkom. Tam sam kupila dosta biljčica iz domaćih vrtova.

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 15 Veljača 2012 u 11:25
pravo imate kod nas u Brodu na pijaci ima jedan stariji čovjek koji sam pelca biljke što god sam kupila od njega prezadovoljna sam cijene su mu umjerene doduše biljke nisu blistave kao od ovih iz plastenika ali su zdrave i izdržljive 

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: lucy
Datum objave: 19 Veljača 2012 u 21:53
Eto, sad je i meni jasno zašto mi moji prkosi prkose. 

-------------
Sutra je novi dan.


Objavio: kamenjar
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 21:37
ja planiram ovih dana posijat prkos al citajuci ove postove izgubila sam svaku nadu ..kupila sam sjeme duplog i vec sad vidim da ce mi bit trud uzaludan
ps..zasto se ne spoje dvi teme ima prkos na vrtnom i na balkonskom cvijecu


-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: Nina22
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 22:18
Jedne godine sam sijala dupli prkos,niklo je čini mi se svako zrno,bilo je pregusto.Nakon toga mi svake godine sam niče,ali su se većinom izgubili dupli cvijetovi.
Kad budeš sijala malo sjemenki baci u par pitara s drugim cvijećem,negdje će niknuti,pa ga lako presadiš.
Meni je kod prkosa lijepo što ima puno boja.Zavisi koji cvijeta imate različite kombinacije svaki dan..Ovo su moji od prošle godine,nemam bolju sliku,ovdje nije otvorio puno cvijetova.


Objavio: kamenjar
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 22:24
prekrasan je nina,ja bi posto poto htjela imat ga ..prvenstvo ga planiram posijat u teglice gdje su mi clemetisi ,da mi stite "nogice" od clemetisa ..a posijat cu ih u par teglica pa cu vidit..hvala ti nina ,ovo mi je bila bas utjeha,znaci ima nade 

-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: Nina22
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 22:32
Ne brini,kad ti jednom nikne on će se slijedeće godine sam sijat.


Objavio: kamenjar
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 22:40
pokrivas li sjeme sa zemljom kad sijes il samo ga lagano utisnes u zemlju ?

-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: Nina22
Datum objave: 28 Veljača 2012 u 23:08
Pošto je sjeme sitno ja sam ga posula i tanko pokrila zemljom.Kako u onoj kesici ima puno sjemena,ostatak sam samo posula u par pitara bez pokrivanja.Javi kad krene nicat.


Objavio: ikrokar
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 08:33
Nina 22, prekrasni prkosi....brava !!!Thumbs%20Up


Objavio: mirjam
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 08:49

Najjednostavniji način ako vam ne uspjeva sijanje otići u bilo koji rasadnik cvijeća i kupiti sadnice prkosa koji ih ima među prvim sadnicama i to u izobilju boja i veličina a i cijena je uglavnom prihvatljiva.smile113



-------------
*** Prijatelji dolaze i odlaze a pravi su tu kao vječni oslonac. ***


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 13:06
mirjam u potpunosti se slažem s tobomClap

-------------


Objavio: Sanja123
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 21:19
Ja sam valjda jedina osoba kojoj prkos nikako ne uspijeva. Sijala sam ga, presađivala izrasle biljke, tetošila, prenosala iz jednog dijela vrta u drugi....ali kod mene prkos neće, pa neće.

-------------
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.


Objavio: lucy
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 21:34

Sanja, prkos baš i ne voli da ga se puno tetoši.

Posadi ga na sunčana mjesta gdje je tlo siromašno, pjeskovito i dobro drenažno. Ukoliko se odlučiš posaditi ga u posude tada osiguraj dobru odvodnju i postavi na dno komadiće cigli i kamenčiće s pijeskom i na vrh ide zemlje. Zalijevati treba rijetko gotovo pa nikada, eventualno preko ljeta za vrijeme velikih vrućina. Što se tiče prihranjivanja isto tako nije potrebno ali može doći tijekom cvjetnog razdoblja. Upravo zbog ovih karakteristika prkosa jako mi odgovara u vrtu. Jedini problem koji se meni javlja je taj što se sam ne rasijava pa ga moram svake godine nanovo saditi. Radije kupim male sadnice koje su stvarno jeftine.



-------------
Sutra je novi dan.


Objavio: kamenjar
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 21:40
danas sam posijala prkos,stavila sam ga na vise mjesta iskreno se nadam da ce bar negdje niknut...citala sam i ja da prkos voli siromasno tlo..

-------------
pas je jedino živo biće koje te voli više od samoga sebe ...



Vir


Objavio: Sanja123
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 21:40
Hvala na savjetu. Ja bi bila presretna da se hoće sam rasijavati. Kod mene ima mjesta da se širi gdje god hoće. Sadila sam ga ja i na sunčana, i na sjenovita mjesta, pa čak i u kamenjar. Samo više da se primi. A on neće, pa neće. Sve drugo mi uspijeva osim prkosa kojeg svi imaju i previše. Ne zalijevam ga jer ga imam u vikendici gdje imam samo malu cisternu i veoma sam ograničena vodom. Nisam ga nikada gnojila jer znam da on voli škrta područja. Pokušat ću staviti kamenčiće i pijesak.

-------------
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.


Objavio: lucy
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 21:43
E, ne zove se uzalud prkos. 

-------------
Sutra je novi dan.


Objavio: Sanja123
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 21:44
E stvarno mi moj prkosi, Lucy.

-------------
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.


Objavio: dijana7566
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 21:54
Ne prevrći zemlju gdje je prkos i potjerat će. Ako neće dođi k meni po njega pa znaš da izbija iz svake fuge. I nedaj kumu ni blizu kosilicomWink


-------------
Pozdrav iz Osijeka


Objavio: Sanja123
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 21:57
Kum do njih ne može doći kosilicom. Za to sam se pobrinila.Stavim ih tamo gdje on ne može kositi, a da pri tome ne ošteti kosilicu. Uzimala sam već i od tebe, i od maminih sujeda, i....hmmm...u šetnji...onako slučajno. Ona tvoja mi se drži jedna jedina, ali nikako da se proširi. U kamenjaru definitivno ništa ne kopam, tamo samo uklonim viškove kada ih ima. Pa bar bi tamo trebao izrasti.

-------------
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.


Objavio: dijana7566
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 22:04
Pokušavam naći neku sliku mojih koji se već godinama sami rasijavaju al uspjela sam nači samo ovu sa poćetka cvatnje. Do kraja ljeta zavladaju cijelim dvorištem




-------------
Pozdrav iz Osijeka


Objavio: Sanja123
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 22:06
Šmrc....čekaj...pokušat ću ja naći neku svoje male tuge da se požalim, ali bi to moglo potrajati dok je nađem među svim onim slikama.

-------------
U jednom malom dijelu svijeta ja sam najvažniji čovjek.Bog me je postavio ondje,dodijelio mi posebno mjesto s posebnom zadaćom.On čini sve da u tom svijetu budem sretan-a ponekad mi pomaže cvijećem.


Objavio: dijana7566
Datum objave: 29 Veljača 2012 u 22:15
Evo tu su se već ugurale gdje im nije mjesto




-------------
Pozdrav iz Osijeka



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk