Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Bosiljak - Ocimum basilicum

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Začinsko i ljekovito bilje
Opis foruma: Ljekovi i začini u mome vrtu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1879
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 20:31
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Bosiljak - Ocimum basilicum
Objavio: andrea01
Tema: Bosiljak - Ocimum basilicum
Datum objave: 16 Lipanj 2007 u 00:20
Dobila sam bosiljak tamnocrvenih listova, dali se i on može upotrebljavati kao začin? Cry



Odgovori:
Objavio: Ivan
Datum objave: 21 Lipanj 2007 u 10:44
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Dobila sam bosiljak tamnocrvenih listova, dali se i on može upotrebljavati kao začin? Cry
da, kao začin ali i kao lijek za umirenje  :)

-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 21 Lipanj 2007 u 13:21
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Dobila sam bosiljak tamnocrvenih listova, dali se i on može upotrebljavati kao začin? Cry
da, kao začin ali i kao lijek za umirenje  :)
A, kako da pripremim lijek???


Objavio: Ivan
Datum objave: 26 Lipanj 2007 u 06:23
Bosiljak se može koristiti kao insekticid, za liječenje bradavica, emfizema,glavobolje,visokog krvnog tlaka.
Bosiljak (Ocimum basilicum) pomaže kod ujeda zmija, škorpiona, očnih bolesti,a zgnječeno lišće polaže se na zglobove kod reumatizma. Čaj od bosiljka se koristi za liječenje slabih živaca, glavobolje i opće slabosti, protiv vjetrova, nadimanja i tegoba u probavnom sustavu, kod nekih crijevnih parazita, zajedno sa bijelim lukom, jača mokrenje i otvara apetit, za uređivanje menstruacije. Koristi se i kao začin, jer su jela ukusnija.
Beru se nadzemni dijelovi biljke u cvatu, i suše u hladu, na propuhu. Odmah se sprema po sušenju u staklenke ili limene kutije da ne izgubi miris .
Sakuplja(bere se) u srpnju i kolovozu kada cvate. Za lijek se koristi i sjeme.
Ružina voda, u kojoj se 18 sati močene sjemenke bosiljka zacjeljuju brzo rane na grudnim bradavicama.
Sok iscjeđen iz svježeg lišća bosiljka nakapan u u ho liječi od upale uha, a stavljen u nos odstranjuje hunjavicu.
Za reguliranje stolice : u 1 l. bijelog vina stavi se 1 šaka čitave biljke imoči 10 sati, zatim se procjeđeno pije 3 x dnevno po mala čašica, poslije jela. Ovo vino, pomješano sa jednakim dijelovima stolnog ulja, pije se 3-4 žlice dnevno kao lijek kod najtvrdokornijih zatvora stolice. 
(za ostale informacije, koga zanima, neka pita .Smile)
 


-------------


Objavio: andrea01
Datum objave: 26 Lipanj 2007 u 10:47

Uh, koliko stvari o ovoj biljci nisam znala, uvijek sam ga koristila samo u kombinacijama sa paradajzom. A gle ti ovo??? Smatrala sam ga samo začinskom biljkom!




Objavio: angi
Datum objave: 26 Lipanj 2007 u 14:29
Ivane ,  ClapClapClap 
 
bitna stvar;
koja je razlika između bosiljka ubranog u ''prirodi-vrt'' i uzgojenog u tegli- na balkonu ???
općenito je to pitanje i za ostalo začinsko bilje ???


Objavio: Ivan
Datum objave: 26 Lipanj 2007 u 15:43
Originalno poslano od člana angi angi napisao:

Ivane ,  ClapClapClap 
 
bitna stvar;
koja je razlika između bosiljka ubranog u ''prirodi-vrt'' i uzgojenog u tegli- na balkonu ???
općenito je to pitanje i za ostalo začinsko bilje ???
praktički ne bi trebalo biti razlike, ali ipak onaj  uzgojen u vrtu preferiram, no dobri i ljekoviti su oba..

-------------


Objavio: angi
Datum objave: 26 Lipanj 2007 u 16:40
Ivane, hvala


Objavio: dina
Datum objave: 27 Lipanj 2007 u 18:24
Ivane


Objavio: batata
Datum objave: 03 Srpanj 2008 u 15:26
molim za savjete u vezi razmnožavanja bosiljka

kupila sam bosiljak, posadila ga u vrt, (bas sam ga danas u kajgani jela....  genijalan je! Thumbs%20Up )

i izrasli su mu mali bijeli cvjetići... Ima li itko iskustva s razmnožavanjem ove multipraktične biljke?? I koliko uopće živi?? zahvaljujem na bilo kakvom savjetu Smile

da ne bi bilo bez slike




Objavio: voki
Datum objave: 03 Srpanj 2008 u 15:44
Ostavi cvetove i nakon precvetavanja da sazri seme. Jednogodišnja je biljka i u proleće zasij seme i imaćeš opet predivnih biljčica. Ja imam bosiljak i sa zelenim i sa ljubičastim listovima, upravo sada cvetaju u bašti. Sijem seme početkom 5. meseca i rasad posadim u baštu. U jesen kada se osuše biljke počupam ih i ostavim do proleća na mesto gde neće kisnuti. U proleće izvadiš semenke i posiješ.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: batata
Datum objave: 03 Srpanj 2008 u 16:12
puno hvala voki!! Smile

a jel imaš možda sliku tog bosiljka sa ljubičastim listovima?? zanima me kako to izgleda, prvi put čujem za to!


Objavio: Nickless
Datum objave: 03 Srpanj 2008 u 19:45
Da, najbolje je nasijati iz sjemena, no bosiljak se može preko zime i očuvati svijež. Ja sam tri biljke kupljene prošlog ljeta preko zime držao na prozoru u kuhinji i imao čitavo to vrijeme sviježi bosiljak. Isti sam na proljeće zasadio u vrt gdje i sada raste, a na jesen ću ga ponovo u teglu pa na prozor.


Objavio: aglaja
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 11:37
Voki sije bosiljak tek pocetkom maja. Pretpostavljam da ga sije na otvorenom, jer proslih godina, u to vreme, vec sam kupovala rasad na pijaci. To znaci da je u topla klijalista sijan tokom marta i aprila.
Ove godine se sam zasijao. Nikao je u saksiji u kojoj sam ga uzgajala.

Nickless, pretpostavljam da si mu zakidao vrhove. Jesi li?


-------------
Aglaja


Objavio: Nickless
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 13:50
A možeš sijati kad hoćeš i gdje hoćeš ako su ispunjeni uvjeti za klijanje. Trenutno mi u vrtu raste par biljčica bosiljka koji su zasijani u kući u 3, mjesecu kao i oni zasijani direktno u vrtnu zemlju u 5. mjesecu.
 
Vrhove je poželjno povremeno otkinuti da se potakne grananje, to zapravo radim kad se razvije nekoliko većih listova na vrhu pa uzmem za upotrebu.


Objavio: natalija
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 17:18
a listovi se mogu pobrati i zalediti u nekoj posudi ili kesici (tako ja napravim) i uvijek imas "svjez" bosiljak


Objavio: Nickless
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 17:42
Originalno poslano od člana natalija natalija napisao:

a listovi se mogu pobrati i zalediti u nekoj posudi ili kesici (tako ja napravim) i uvijek imas "svjez" bosiljak
 
Moj je svježiji Tongue


Objavio: natalija
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 17:48
zato i je u navodnicima Wink, ali svjeziji je od osusenog


Objavio: batata
Datum objave: 06 Srpanj 2008 u 02:37
hvala na svim savjetima! Hug

budem i zamrznula, i pokupila sjemenje, a probat ći i zasadit dio u teglicu, pa šta bude, bude, glavno da će bit bosiljka do daljnjega


Objavio: voki
Datum objave: 07 Srpanj 2008 u 08:53
Batata, ostah ti dužan slike bosiljka sa ljubičastim listovima
Evo obični zeleni bosiljak:


Evo sa ljubičastim listovima:



A evo i šareni


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 07 Srpanj 2008 u 10:52
Batata,crveni je onaj kaj si jučer u konzumu kupilaBig%20smile Ja nemam doma vrt pa začine sadim u tegle i super uspjevaju.Samo da imaju mjesta i dovoljno vode.Naravno da je ljepši i aromatičniji onaj koji je na suncuWink


Objavio: batata
Datum objave: 07 Srpanj 2008 u 12:58
LOL znam... ali do nekidan uopće nisam znala da postoji

a što bi bilo da sad to krenem sadit u teglicu?? (tek sam poslije skontala da sjemenu ističe rok u 12 mj)


Voki, nadam se da će i moj bosiljak tako ljepo izrasti! Smile
i jel ima ikakva razlike u okusu??


Objavio: voki
Datum objave: 07 Srpanj 2008 u 16:16
Ako ističe rok važenja semenu u 12 mesecu ne znači da ti sledeće proleće neće nići ni jedna biljka. Klijavost opada ali iako je istekao rok važenja slobodno posij seme, nići će.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 16:03
Budući da ima dosta sjemena u jednom pakiranju,ja bi i sad malo,u neku teglu,posijala.Tako ga ,kad zahladi,možeš unjeti u kuću i imaš preko zime svježi.


Objavio: aglaja
Datum objave: 08 Srpanj 2008 u 23:20
Ako Batati seme nije dragoceno, moze pokusati, ali ja mislim da od te setve nece biti nista, jer su temperature previsoke. Jedino ako hoce da ispita klijanje semena pri povisenim temperaturama.
Kao sto bosiljak nece proklijati na T ispod 12*C (optimalna temperatura je 18-20*C), mala verovatnoca je da proklija na 30 i vise. Temperatura je pored vlage jedan od najbitnijih faktora. Kada sijemo, uvek gledamo da obezbedimo optimalnu temperaturu.

poz.


-------------
Aglaja


Objavio: shasha
Datum objave: 09 Srpanj 2008 u 21:33
Aglaja,ja ga sijem,zato sam i rekla,da ga preko zime imam u kući.Ne sijem ga sad nego negdje u 09.mj i još bude vruće no ne ostavim tegle na suncu nego ih smjestim ili u garažu ili kuću.Tamo su niže temperature a svjetla ima i svake godine mi nikne.
Sad kad zna da postoji i crveni,ne vjerujem da joj je sjeme dragocjeno jer ga cijele godine ima po trgovinama pa nebude ništa strašno ako proba.Thumbs%20Up
 


Objavio: batata
Datum objave: 09 Srpanj 2008 u 23:13
hvala! Big%20smile

...budem posijala dio



Objavio: Nickless
Datum objave: 19 Srpanj 2008 u 10:16
Btw, u bauhasu na jankomiru trenutno prelijepih sadnica bosilja po nekih 11 kn na sniženju za manju livadu prekriti (tko nije još posadio ili nešto) ...


Objavio: batata
Datum objave: 20 Srpanj 2008 u 01:00
baš sam jučer kupila još jedan

nije uvijek istina da se ne smiju kupovat biljke na sniženju, stvarno ih ima koji su lijepi Thumbs%20Up


Objavio: gospina trava
Datum objave: 30 Lipanj 2010 u 08:16
Evo želim sa svima podijeliti svoje iskustvo. Osim što bosiljak koristim kao začin, sadim ga i kako ukras na svima svojim prozorima. Pogodno je posebno ove godine kad se naši najavili da neće prskati protiv insekata. Već nekoliko godina imam na prozorskim daskam uz cvijeće posađen i grmić bosiljka. Od kad ga sadim nisam imala nikakvih insekata ni muha u kući. Isprobano, istinito!


Objavio: glista
Datum objave: 30 Lipanj 2010 u 08:25
Isprobat ćemo, hvala na savijetu Wink

-------------
vojim sve sto je jepo nevojim nista sto je luzno


Objavio: minimode
Datum objave: 30 Lipanj 2010 u 11:06
ove god. sam posijala i ja tajlandski bazilikum i u vrtu i u pitariću, baš je dekorativan, al brže raste ovaj u vrtu...trebao bi narasti , kako pišu do 90 cm....hvala na savjetu

-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: tyipe
Datum objave: 25 Rujan 2010 u 00:40
meni je ove godine nešto pojelo bosiljak na balkonu dok sam bila na godišnjem.svi listići su skroz pogrickani


Objavio: Smail
Datum objave: 28 Studeni 2010 u 13:01
Ova tema sa bosiljkom mi je super, i sama koristim bosiljak na sve načine, najviše ga stavljam u rajčice, posijala sam ga u luk i u njemu nije bilo lukove muhe, znam da ovo nije tema za recepte ali pišemo o bosiljku pa evo prilažem jedan recept  koji dobro ide uz mladi krumpir i naravno nekakvo meso.
 
Umak od bosiljka:

Sastojci:

50 g svježeg bosiljka, 5 češnja češnjaka, 20 g badema,40 g ribanog parmezana, 1-2 žlice maslinovog ulja.
Izrada: 

Bosiljak operite, posušite i zajedno sa češnjakom usitnite u multipraktiku ili sa štapnim mikserom. Dodajte bademe (ne moraju biti blanširani i oljušteni), pa usitnite i njih. Zatim dodajte ribani parmezan, ali sada smanjite jačinu multipraktika i na kraju sasvim lagano, pomalo umiješajte maslinovo ulje dok ne dobijete gusti umak.

 



-------------
Zadržite samo vesele prijatelje.


Objavio: OTOK
Datum objave: 28 Studeni 2010 u 15:47
Umjesto badema ja stavim pinjole (umak se zove pesto genovese i jede se sa tjesteninom)


Objavio: Olja
Datum objave: 17 Veljača 2011 u 18:43
Ah kakve ideje od nase bosiljcice .....ja sam ozilila par reznica nekog ljubicastog bosiljka samo neznam koliko visoko raste ova vrsta...moram slikati pa ako neko zna da mi kaze.....


Objavio: Gordana102
Datum objave: 16 Svibanj 2011 u 18:22
Olja ljubićasti ti je iste visine kao izeleni, imala sam ga prije dosta god, ali sam ostala bez sj, a sad ga nemogu više naći nigdje.


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 15:33
ja imam seme ljubicastog.


Objavio: Sabur
Datum objave: 17 Svibanj 2011 u 15:34
Kako rješiti problem malih zelenih crvi-gusjenica koje po dani spavaju a ponoći izađu iz zemlje i pojdoše lišće? :)
Imam taj problem.


Objavio: Lavandablue
Datum objave: 08 Lipanj 2011 u 11:09
http://www.cvijet.info/forum/member_profile.asp?PF=4595&FID=16 - Sabur ,
 
verovatno možeš napraviti neki prirodni bioekološki preparat za prskanje bosiljka. sigurno postoji rešenje.
pogledaj na podforumu o organskom gajenju biljaka.
 
Takođe raspitaj se koja biljka paše bosiljku da raste pored njega. Time ta biljka štiti bosiljak od štetočina, a bosiljak štiti nju. To je simbioza, i to je čest primer u bio-baštama.
---------------------------------------------------------------------------
 
Može li mi neko kazati ako zna, pošto ove godine još nisam posejala bosiljak, a imam puno raznog semenja (za razne sorte - bosiljak ljubičastog lišća, zatim patuljasti, obični...),
da li ipak nije kasno da ga posejem sada u male lončiće za prozorsku dasku?


Objavio: Sabur
Datum objave: 08 Lipanj 2011 u 11:12
Rješenje je bilo da sam zamijenio zemlju od tada nikakvih problema. :)

lp
Sabur


Objavio: mememe
Datum objave: 08 Lipanj 2011 u 12:27
Možeš sad sijati na prozorsku dasku, neće biti problema


Objavio: Olja
Datum objave: 12 Lipanj 2011 u 16:56
Malo da ozivimo temu,ja imam ljubicasti bosiljak i upravo cveta...nadam se da nije neka druga biljka...pod tim sam je imenom kupila....ima vrlo jak i svez miris...

http://imageshack.us/photo/my-images/26/picture081fy.jpg/">


http://imageshack.us/photo/my-images/269/picture106b.jpg/">




Objavio: ognjenka
Datum objave: 12 Lipanj 2011 u 22:40
Ljubičasti bosiljak obično ima i ljubičasto lišće
 
http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/e/d/ede784d6301d4df03c2e83018422f754_view_l.jpg - http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/e/d/ede784d6301d4df03c2e83018422f754_view_l.jpg
 


Objavio: Olja
Datum objave: 13 Lipanj 2011 u 16:43
I ova je imala ljubicasto lisce dok je bila mala i dok je sunce slabije sijalo a nalicje lisca je i sad ljubicasto...Wink


Objavio: sagare22
Datum objave: 03 Ožujak 2012 u 18:12
Da li je netko od vas već posijao bosiljak ove godine?

Ja sam posijala 15.2. i ništa mi nije niknulo. Navodno bi u roku 7-14 dana trebalo niknuti. Stavila sam na klijanje u dnevnoj sobi na ruter tako da ima konstantu temperaturu (oko 24 stupnja) i ništa. Zna netko što s tim uvjetima nije u redu?

Danas sam stavila drugi pokušaj, ali na južni prozor u dnevnoj sobi, možda ovaj put uspije.


Objavio: monstera
Datum objave: 04 Ožujak 2012 u 11:16
sagare ,već nekoliko puta lani sam pokušavala posijati bosiljak,niti jednom mi nije uspio.Očito se radi o starom sjemenu.Možda ću ove godine imati više sreće.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: mali kaktus
Datum objave: 04 Ožujak 2012 u 11:24
Bosiljak se sije tako da se sjeme sipa gore na zemlju,ne ukopava se,samo se s rukom pritisne i prekrjei prozirnom folijom,klije zagarantirano.

-------------
Nigder lepše kak je vu Međimurju
kam se zglednem ružice mi cvetaju.


Objavio: Olja
Datum objave: 04 Ožujak 2012 u 19:52
Potpisujem malog kaktusa....isprobala i uspela....ove godine nisam sejala vec sam skidala reznice sa proslogodisnje biljke...sad su se ozilie Wink


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 04 Ožujak 2012 u 22:31
Bosiljak treba puno topline zato se ne smije rano sijati.
Ja ga na jugu još nisam posijala.


-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: sagare22
Datum objave: 05 Ožujak 2012 u 19:16
Fermina,

ja ga u dnevnoj sobi držim, jako mu je toplo, i nikako da proklije. Malo mi je to čudno. Možda mi je sjeme neko jalovo...


Objavio: Fermina-Daza
Datum objave: 06 Ožujak 2012 u 23:00
a možda je preduboko posijano ,treba ga sijati vrlo plitko...pričekaj još, valjda će niknuti.

-------------
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.


Objavio: Mihaela
Datum objave: 07 Ožujak 2012 u 07:53
Ja sam ga posijala još u drugom mjesecu, sad je za presadnju, nikao je za par dana.

-------------
klasa optimista


Objavio: sagare22
Datum objave: 07 Ožujak 2012 u 09:32
Mihaela,

koje uvjete si imala?


Objavio: Mihaela
Datum objave: 07 Ožujak 2012 u 09:54
Samo zemlja za sijanje, stavila sam ga na toplo i pokrila dok ne nikne.

-------------
klasa optimista


Objavio: sagare22
Datum objave: 10 Ožujak 2012 u 07:15
Samo da vam svima javim da mi je niknuo bosiljak, onaj koji sam posijala 3.3. Bilo je preko 30 sjemenki, niknulo ih 7. Izgleda da im je klijavost dosta loša.
Hvala svima na savjetima.


Objavio: Fiki
Datum objave: 13 Svibanj 2012 u 19:14
Mesliđan je   jednogodišnja   biljka   a   u toplijim predjelima sama   nikne i   sljedeće   godine.Vrlo je intezivnog mirisa.Također je ljekovita   biljka i   služi za   ubod   od pčele,ose!Cvijeta u    kolovozu sitnim bijelim cvjetićima,a tu grančicu sa   cvjetićima ostavite   jer će se   razviti sjeme.Mesliđan ili điran kako ga zovu naše   žene   bio je poznata biljka na   selu pa ćete   ga naći   u nekog od   70-godina.Služi i protiv komaraca jer im smeta   njegov   intezivan   miris!Sve što   znate   još pridodajte i popunite. Ja ima   3 Biljke i   sutra   stižu   slike!


Objavio: OTOK
Datum objave: 13 Svibanj 2012 u 19:23
Da li je to bosiljak?

-------------
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...


Objavio: Fiki
Datum objave: 13 Svibanj 2012 u 19:27
Da!
Evo slike neću čekati sutra:

!


Objavio: Smiley
Datum objave: 03 Lipanj 2012 u 17:45
Poštovani, evo i mene sa bosiljkom, nažalost bez imalo iskustva.. Dakle kupio sam ga na Bundeku danas, na danima cvijeća.. i sad samo još trebam znati malo o njemu.. Evo trenutno mi stoji u sobi na prozoru okrenutom na istočnu stranu... Još je dosta mali i sada neznam što bi trebalo raditi i koliko puta zalijevati ,da li treba gnojiti zemlju, tj. kompostirati pošto ulazim pomalo u te neke vode jer mi je žao bacati neke ostatke hrane itd... Zahvaljuem se na svakoj informaciji... Hvala i lijep pozdrav :)


Objavio: tea_luna
Datum objave: 12 Studeni 2012 u 13:38
Meni bosiljak nikako da uspije....
istina..kupila sam ga  3 puta na akciji u nekom trgovačkom centru,..ali izgledao je lijep...
nakon 2 tjedna kod mene odeeeeeeeee...požuti... i nema mu spasa .smile43
< ="text/" ="" ="/B1D671CF-E532-4481-99AA-19F420D90332/netdefender/hui/ndhui.js?0=0&0=0&0=0">


Objavio: Druid
Datum objave: 29 Ožujak 2013 u 19:19
Evo mene kod bosioka Wink, ali egzoticnog. Radi se o vrsti Ocimum Sanctum (Ocimum tenuiflorum) ili jos poznat kao Holy Basil.
Uspela sam da nabavim seme, naravno, jos nije posejano. Sama setva, nicanje i uspostavljanje biljke mi nije problem. Problem je kako je sacuvati preko zime. To je vrsta koja je dugovecna i raste kao drvce. Da li je neko imao iskustva sa ovim bosiokom i ako jeste - da li je uspeo da je sacuva preko zime s obzirom da je jako, jako tropski. A to znaci - da bi rastao, cvetao i granao se potrebno mu je mnogo toplote i mnogo sunca.
Zelim samo da napomenem da Tai ocimum je podvrsta mog. Procitala sam da je neko sejao. Imam i tu vrstu (hvala Leona smile78) i veoma lepo nice. skoro 100%.


Objavio: monstera
Datum objave: 29 Ožujak 2013 u 20:04
Druid, imamo temu o Svetom bosiljku:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=6794 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=6794



-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Druid
Datum objave: 29 Ožujak 2013 u 20:24
Hvala Monstera. Nadam se da cu da obradujem forumase sa Tulsijem i da cu imati pozitivno iskustvo u gajenju.Smile


Objavio: monstera
Datum objave: 29 Ožujak 2013 u 20:55
Želim ti puno uspjeha! Možda će tebi bolje uspjeti... ali ni ja ne odustajem od njega tako lako....Uz taj Tulsi bosiljak, ja sam nabavila još i tajlandski, crvenolisni bosiljak, nemam pojma kakav je ali isto bi trebao biti jačeg okusa nego naš...

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 20 Kolovoz 2014 u 16:36
ja ga imam prvi puta, ovo je nekakav sitnolisni
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/moj_vrt/73332.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: histrion
Datum objave: 15 Siječanj 2015 u 09:48
Neobično mjesto za uzgoj ...



Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 15 Siječanj 2015 u 12:03
...a kada se zakoči...

-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: histrion
Datum objave: 15 Siječanj 2015 u 12:30
Originalno poslano od člana Retriver Sara Retriver Sara napisao:

...a kada se zakoči...

To je auto kojeg su napravili Englezi ... a bosiljak je u konzervi istih dimenzija kao konzerva za pivo.
Kvaliteta auta je upitna ... ali je nosač konzerve za pivo vrhunske kvalitete.  Big smile 


Objavio: miska
Datum objave: 16 Siječanj 2015 u 11:16
Zgodno mjesto za uzgoj bosiljka
samo me zanima zašto je kvaliteta vozila upitna


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 27 Rujan 2015 u 19:56
Ja sam svoj rasadila između paradjza i sad su to veliki grmovi puni sjemena
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/nove_slike/81973.aspx" rel="nofollow">
imam dvije vrste
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/nove_slike/81974.aspx" rel="nofollow">


-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: monstera
Datum objave: 28 Rujan 2015 u 13:47


 
 Nova vrsta ( bar za mene ) koja će na godinu ( ako Bog da ) naći svoje mjesto u mom vrtu... Smile

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: mememe
Datum objave: 08 Svibanj 2019 u 15:53
Ove godine me žena natjerala da dobar dio balkona "ukrasim" bosiljkom. Zato sam za 1. maj posijao 6 sorti : opal, sitnolisni grčki, veliki toskanski, limunski, genovese i vanilija bosiljak. Sjeme uzeto na sajmu u Pordenone, nije industrijsko pa ćemo vidjeti da li će izrasti nekrižano

Imao sam i velike sreće da naletim na plavi afrički bosiljak, nabavio sam sadnicu i takvu biljku stvarno do sad nisam vidio. Kad se sve malo razraste budem slikao.

Sad pitanje, zna li netko gdje nabaviti svet bosiljak, Tulsi? Kod nas nisam vidio da se nudi, ni sjeme ni sadnice.

Ako tko ima, slobodno se javite za razmjenu.


Objavio: Aco
Datum objave: 15 Ožujak 2020 u 09:58
moze li molim netko dati neki savjet za bosiljak
Vec sam neznam koji put kupio u trgovini bosiljak u tegli, ali mi nakad ne uspije. Nakon nekoliko dana samo pocinje propadat lisce sve dok ne ugine cinela biljka. Drzim ga na prozorskoj klupi i zalijem odprilike svaki drugi dan. 


Objavio: macorka
Datum objave: 16 Ožujak 2020 u 07:12
Možda je najbolje kupiti sjeme i posijati.Ili da probate otkinuti grančicu, staviti u čašu s vodom, pričekati da pusti korijen i onda posaditi.
Moguće da je kupljeni bosiljak tako tretiran da propadne čim dođe u normalnije uvjete.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk