Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Klematis - Clematis

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Penjačice
Opis foruma: Sve o penjačicama.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=25
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 23:25
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Klematis - Clematis
Objavio: Donata
Tema: Klematis - Clematis
Datum objave: 23 Ožujak 2007 u 18:33


Ovo je moj clematis kojeg brižno čuvam od jakog sunca na teraci , i pazim da su mu
"noge" u hladu. Imam još jedan roza koji mu se priključi nešto kasnije:






Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 25 Ožujak 2007 u 22:42
A moj je vani u dvorištu posađen na jakom  suncu i ne smeta mu.Da li bi ga trebala presaditi u hlad onda?

-------------


Objavio: Donata
Datum objave: 26 Ožujak 2007 u 18:28
Kod climatisa-clematis je bitno da mu "noge"  budu u hladu, zaklonjene a grane i cvijeće mogu biti na suncu.Ostavi ga gdje je ali mu podnožje nekako sakri od jakog sunca - možda nekakav panj ili sl. Thumbs%20Up


Objavio: Snaša
Datum objave: 27 Ožujak 2007 u 13:12
Kod moje susjede  clematis odlično uspjeva...više je u hladovini nego na suncu.
Donata prvi put vidim tu biljku posađenu u kaliću...obično su u zemlji...
Koliko ti naraste tako u lončiću?
Ovaj od moje susjede je golijat , visok preko tri m.
Kako se razmnožava?


Objavio: dina
Datum objave: 27 Ožujak 2007 u 18:31
samo jedna informacija ako moze
kako se ona presadjuje???
jeli pelcerom ili sjemenom?


Objavio: Donata
Datum objave: 27 Ožujak 2007 u 18:34
Originalno poslano od člana Snaša Snaša napisao:

Kod moje susjede  clematis odlično uspjeva...više je u hladovini nego na suncu.Donata prvi put vidim tu biljku posađenu u kaliću...obično su u zemlji...Koliko ti naraste tako u lončiću? Ovaj od moje susjede je golijat, visok preko tri m.Kako se razmnožava?


Evo našla sam nešto na internetu :<A name=clematis>Pavitina (Clematis) - vodeni.vrtovi.info

Pavitina je jedna od najomiljenijih penjačica. Svoju popularnost je zaslužila velikim brojem sorti koje se dijele prema boji i obliku cvijeta, vremenu cvatnje i visini rasta.

http://www.vodeni-vrtovi.info/penjacice/multiblue.jpg -

Sve vrste zahtijevaju oslonac za svoj rast. Korijenje biljke zahtijeva hladne uvjete, pa je treba posaditi tako da je baza u hladovini, a stabljika na suncu ili polusjeni. U tijeku rasta biljke, potrebno je redovno zalijevanje i gnojenje.

Pavitinu je potrebno orezivati. Način i vrijeme ovise o vremenu cvatnje. Sitno cvjetne, koje cvatu u proljeće, orezuju se odmah nakon cvatnje. Velikocvjetne, koje cvatu nakon lipnja do jeseni, orezujemo temeljito u proljeće na visinu do 50 cm od tla.Pavitina pati od bolesti venuća, koja se pojavljuje iznenada. Klonule izbojke treba odstraniti. Nakon nekoliko tjedana će biljka potjerati nove izdanke.
Razmnožavanje:-str.Slobodna Dalmacija [/COLOR -


<P style="MARGIN-RIGHT: 10px">


Objavio: dina
Datum objave: 27 Ožujak 2007 u 19:02
hvala Donata


Objavio: biljkoman
Datum objave: 27 Ožujak 2007 u 22:43
mozes da probas reznicom ali je polozenica sigurnije resenje!mozes i semenom ali je komplikovano!!!


Objavio: Snaša
Datum objave: 28 Ožujak 2007 u 12:59
Hvala na odgovoru..
Budem probala,..pa vam javim ako što uspije.


Objavio: Donata
Datum objave: 03 Travanj 2007 u 20:10
Jako zgodno kod clematisaHeart je što se on može isprepletati s npr.ružom penjačicom, ili jako zgodno što moja mama radi, kombinira ga sa bršljanom.
Bršljan daje uvijek dobru zelenu podlogu ( prekrio je cijeli zid) a clematis izbija između listova i pravi doživljaj da se radi o istoj biljci. Fantastično!!Slikat ću vam kad se clematisi probude!SleepySleepy


Objavio: lana2
Datum objave: 11 Travanj 2007 u 11:18
Izgleda da moj clematis Nelly moser na lođi spava. Tek je istjerao jednu granu 10 cm ostale su još manje. Kupila sam ga lani ali je nekako slabašan.


Objavio: lana2
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 07:27
Ma ne mogu vjerovati. Moj clematis počeo na očigled rasti. Kaže MM da i mora kad ga neprestan gledam.


Objavio: Donata
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 17:23
Moje je sav u pupovima i očekujem za tjedan dana da procvijeta.
Stavit ću sličicu normalno!!Wink


Objavio: dina
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 17:30
Donata kod tebe ce i kamen da procvjeta
sve ti ide od ruke
cekamo slikice


Objavio: Donata
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 17:53
SmileSmileSmile Moje biljke nebi prošle na doping kontroli !!! Wink
Kamen možda i bi!!


Objavio: dina
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 18:09
ma zeno ti sve sto u ruke uzmes tebi to krene
svaka ti cast


Objavio: shasha
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 20:11
Moram se pohvalitiTongue,danas sam kupila 2 climatisa,jedan je ko na Donatinoj slici,bijeli sa rozim prugama a drugi potpuno bijeli.(Ljubičastog imam od prije.)I puni su pupoljaka,za par dana će cvasti.E sad sam jednog u polusjenu stavila a jednog u veču lončanicu da mi bude na terasi Embarrassed.


Objavio: angi
Datum objave: 13 Travanj 2007 u 22:22

s obzirom da je sad clematis mali i pretpostavljam da će trebati dok naraste,da li je zgodno i koji bi to cvijetak bio posaditi u tu ''veliku'' teglu



Objavio: shasha
Datum objave: 14 Travanj 2007 u 21:15
Angi ja sam jedan u teglu stavila i mislim oko njega nešto nisko staviti,prkos recimo.
Jučer sam ga kupila a danas me je dočekao u jutro ovako...


Objavio: lana2
Datum objave: 14 Travanj 2007 u 21:18
Jao divan je. Jedva čekam da i moj procvate.


Objavio: shasha
Datum objave: 14 Travanj 2007 u 21:22
Nadam se da če me u jutro dočekati onaj drugi,šareniBig%20smile


Objavio: lana2
Datum objave: 14 Travanj 2007 u 21:26
Krenula sam u potragu za još jednim ali nema baš izbora ove godine.


Objavio: shasha
Datum objave: 14 Travanj 2007 u 21:41
Ja sad imam 3 vrste.Kod nas ,mogu reći da ima sasvim solidan izbor


Objavio: shasha
Datum objave: 17 Travanj 2007 u 21:22
Od mog drugog još nema slika,ignorira meDisapprove,možda zato jer sam onog vani posadila(i danas mu  mrežu stavila po kojoj se može vući) a ovo siroće sam u tegli ostavila da mi na terasi cvate.Možda je ljut?!


Objavio: dina
Datum objave: 23 Travanj 2007 u 20:58
cekamo slikice


Objavio: angi
Datum objave: 24 Travanj 2007 u 08:31
Donata,
koliko je ''star'' ovaj tvoj ljubičasti, i je li to samo jedan u pitaru,
izgleda jako bogato i sa cvijetovima božanstveno,
 
Lana, mene veseli da moj mali clematis raste, brojim mu nove listove i pitam se kad će uopće procvijetati


Objavio: lana2
Datum objave: 24 Travanj 2007 u 13:45

Moj ne raste tako bogato kao Donatin, ove godine kod nas uopće nije bilo izbora clematisa tako da će nagodinu definitivno dobiti društvo. Nestrpljiva sam da konačno procvate.



Objavio: Donata
Datum objave: 24 Travanj 2007 u 17:17
Originalno poslano od člana angi angi napisao:

Donata,
koliko je ''star'' ovaj tvoj ljubičasti, i je li to samo jedan u pitaru,
izgleda jako bogato i sa cvijetovima božanstveno,
 


Mislim da je star jedno 4-5 godina.Na prethodnoj ti je stranici slika na kojoj su oba dva u cvatu. Tako je i ove godine samo što rozi još nije procvjetao.
Kada procvjeta ubacim vam sličicu. Super je što ih mogu usporediti s obzirom na prošlu godinu. Thumbs%20Up

Ali ludo me zanima crveni!!! Heart

 


Objavio: angi
Datum objave: 24 Travanj 2007 u 17:21
hvala Donata,
bit će zanimljivo sa clematisom na forumu ove godine
 


Objavio: shasha
Datum objave: 24 Travanj 2007 u 22:12
 
Donata,danas sam kupila "moj cvijet" i u njemu imaš clematis.Nisam ni ja znala  koliko vrsta i boja ih imaTongue.pogledaj,možda ti se još pokoji dopadneWink


Objavio: shasha
Datum objave: 24 Travanj 2007 u 22:13
Ups,nije "moj cvijet" nego" moj lijepi vrt"Big%20smile


Objavio: lana2
Datum objave: 26 Travanj 2007 u 14:33
Uspjela sam pronaći clematis!!! Tako da je sad moj roza clematis ipak dobio društvo jednog plavog.


Objavio: angi
Datum objave: 18 Svibanj 2007 u 23:00
Donata, kako raste onaj crveni što si nedavno kupila ?


Objavio: Donata
Datum objave: 19 Svibanj 2007 u 13:03
Shasha kupila sam po tvojoj preporuci onaj "moj lijepi vrt" i i stvarno clematisa ima prekrasnih vrsta...boja... da ti mozak stane...

Po slikama ja imam neku kombinaciju svjetloružičasti s bijelim obrubom vrsta...Nelly Moser i modra boja clematis Alice Fisk...




Objavio: Donata
Datum objave: 19 Svibanj 2007 u 13:08
Originalno poslano od člana angi angi napisao:

Donata, kako raste onaj crveni što si nedavno kupila ?


Crvenko Ernest Markham je mladi štrkljavac...Wink a što da ti kažem otišao u visine
a od cvijeta ništa...pogledaj i sama...Big%20smile





Objavio: angi
Datum objave: 19 Svibanj 2007 u 19:02

Donata, pitam za crveni jer je mlad kao ješ neki  a  i bit će zanimljivo vidjeti boju cvijeta



Objavio: shasha
Datum objave: 19 Svibanj 2007 u 20:55
Ja prihranjujem samo ovaj koji mi je u lončanici,ove vani u zemlji posađene(bijeli i ljubičasti) neDisapprove.


Objavio: lana2
Datum objave: 20 Svibanj 2007 u 12:03
Jutros je otvorio prve latice. Čini mi se da uopće nije onakav kakav je na etiketi, ali vidjet ćemo. Prehranjujem ga jednom tjedno, a što se tiče sunca nije problem jer je lođa na sjevernoj strani tako da dobije samo jutarnje sunce, već poslije 10 sati je u hladu.


Objavio: shasha
Datum objave: 20 Svibanj 2007 u 22:01
E sad sam opet zbunjenaDisapprove.Vama svima je on u hladovini ili ga barem maknete kad je jako sunce.Moj je jedan na terasi,aj ok njemu je večinom hladovina,drugi je u dvorištu ali mu je sunce tek predveče malo,no treći je na suncu cijeli dan.Njega ne mogu seliti jer  nije u tegli.I taj koji je stalno na suncu je najljepši.To je taj ljubičasti,nije još počeo jače cvasti ali je prepun pupoljaka i prekrasne zdrave,velike listove ima.
hmm ispada da im sunce više odgovara,barem  po ovome što kod sebe vidimErmm


Objavio: senada
Datum objave: 22 Svibanj 2007 u 10:06
Pozdrav prisutnim damama, ja sam nedavno pronasla ovaj web i odusevljena sam. Tek uredjujem moj vrt i nadam se da ce na ljubav koju mu pruzam uzvratiti ljepotom. Jako volim cvijece, al sam u svemu pocetnik. Tako da mi dobro dodju savjeti i iskustva.


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Svibanj 2007 u 11:46
Dobro došla SenadaHug.A cvijeće uvijek uzvrati,kao što i tu vidiš,neopisivom ljepotom ,pa će tako i tebiTongue.Savjeti svima dobro dođu jer uvijek ima nešto što ne znamo.


Objavio: dina
Datum objave: 22 Svibanj 2007 u 15:16
Senada dobro dosla a sto se tice cvjeca polako uskoro ces nas i ti obradovati svojim slikicama


Objavio: dina
Datum objave: 01 Lipanj 2007 u 18:21
evo samo da vam javim da sam i ja kupila clematis danas jest da nije jos procvjetao ali se nadam da ce uskoro


Objavio: Donata
Datum objave: 01 Lipanj 2007 u 20:53
Danas sam radila malu inventuru biljčica uništenih i mogu reći da sam dobro prošla...osim clematisa i mimulusaDead...sve drugo je već sada živnulo...Clap
Žao mi je i kana - potrgani listovi...Dead Ali mislim da će drugo sve biti O.K. a onda mi dolazi još jedna nevera u liku keramičara...samo se nadam da ima nježnu rukuBig%20smileBig%20smileBig%20smile 


Objavio: shasha
Datum objave: 01 Lipanj 2007 u 21:40
Ma to će još biti terasa iz bajke Donata,vidi koliko nas "navija"za tvoj clematis,a i ostale biljke.Pa to uz toliku potporu i Heartmora rastiWink


Objavio: Donata
Datum objave: 02 Lipanj 2007 u 21:47
Hvala curama na potpori...HeartHeartHeartHeart


Objavio: dina
Datum objave: 02 Lipanj 2007 u 22:04
Uz tebe smo Donata


Objavio: dina
Datum objave: 05 Lipanj 2007 u 17:48
Donata sta se desava sa Clematisom?
Ako ti kako mogu pomoci ja sam danas kupila jos jedan tako da sad imam "Miss Bateman" i
Clematis "Hagly Hybrid"
ako hoces da ti posaljem reznice ovih mojih


Objavio: Donata
Datum objave: 05 Lipanj 2007 u 22:07
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

Donata sta se desava sa Clematisom?
Ako ti kako mogu pomoci ja sam danas kupila jos jedan tako da sad imam "Miss Bateman" i
Clematis "Hagly Hybrid"
ako hoces da ti posaljem reznice ovih mojih


Dina moji clematisi ljubičasti i roza su O.K., ali za mladog Ernesta crvenog se još borim....ali mislim da će biti sve O.K. ako i ne procvijeta ove godine , iduće sigurno hoće.ClapClap  Hvala na reznicama, ali mislim da bi to bilo previše za keramičara kojeg očekujemo početkom VII mjeseca... Mislim da će izluditi i sa ovim što imam posađenim u pitarima a i onim što se razgrmilo u koritu koje će morati obložiti pločicama...
Za sada se dvoumim oko dvije kombinacije pločica...sa rozetama...
Znam da nije tema ali..... najbliže sam ovoj kombinaciji....


 


Objavio: ruža
Datum objave: 05 Lipanj 2007 u 22:16
meni se sviđaju-terasa će biti ludilo- blago tebiTongue


Objavio: angi
Datum objave: 06 Lipanj 2007 u 08:40

Donata, imat češ stvarno raj na terasi, sve elemente spajaš, miris mora i pogled na more, djelo ruku i moć i ljepotu majke prirode, uživam zajedno s tobom



Objavio: dina
Datum objave: 06 Lipanj 2007 u 15:18
shasha


Donata ja samo mogu zakljuciti da ces imati najljepsu tarasu
nadamo se da ces to podjeliti sa nama?


Objavio: dina
Datum objave: 06 Lipanj 2007 u 19:10
Djevojke sta mislite kad bi moji clematisi mogli procvjetati
nesto sam nestrpljiva


Objavio: Donata
Datum objave: 06 Lipanj 2007 u 19:16
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

Djevojke sta mislite kad bi moji clematisi mogli procvjetati
nesto sam nestrpljiva


Stavi sličicu da vidimo u kojoj je fazi??Wink


Objavio: dina
Datum objave: 06 Lipanj 2007 u 19:42
http://imageshack.us">


evo ih


Objavio: shasha
Datum objave: 06 Lipanj 2007 u 20:32
Pa mogli bi,Dina,(kad bi htjelismiley_147) šala, ma mladi su hoće,treba im vremena.Imaju pupoljke? Prihranjuješ li ih?


Objavio: angi
Datum objave: 07 Lipanj 2007 u 09:49
Dina, slabo vidim pupoljke, daj jasniju sliku pupoljaka,
ako sad dobro vidim,
a; mjesec dana još, možda nova slika popravi rezultat ? 


Objavio: dina
Datum objave: 08 Lipanj 2007 u 15:10
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Pa mogli bi,Dina,(kad bi htjeli[IMG]http://www.zena.hr/forum/smileys/smiley_147.gif" align="absmiddle" alt="smiley_147" />) šala, ma mladi su hoće,treba im vremena.Imaju pupoljke? Prihranjuješ li ih?


nadam se da ce procvjetati posto sam ih tek nabavila malo ih zaljevam dohranom
vidjecemo sta ce se desiti


Objavio: shasha
Datum objave: 08 Lipanj 2007 u 15:55
Ma hoće,oni moji što sam u proljeće kupila imali par cvjetova(takve sam kupila sa pupoljcima) i dalje ništa.Evo danas jedan procvao.Treba im vremena


Objavio: dina
Datum objave: 08 Lipanj 2007 u 15:56
ma nadam se jedva cekam da procvjetaju


Objavio: lana2
Datum objave: 09 Lipanj 2007 u 20:51
Donata teraca će ti biti preljepa. Meni se definitivno sviđaju one pločice s mozaikom, kad sve bude gotovo imat ćeš pravi mali raj.Thumbs%20Up

Dina samo malo strpljenja i ja nisam mogla dočekati da moj clematis procvjeta, a sad već ima puno cvjetova. I tvoj će uskoro tako.Smile



Objavio: dina
Datum objave: 10 Lipanj 2007 u 23:00
nadam se da ce uskoro procvjetati
ali tjesi me sto sam ga kupila pa se onda mogu i nadati cvjetu


Objavio: Donata
Datum objave: 11 Lipanj 2007 u 17:05
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

nadam se da ce uskoro procvjetati
ali tjesi me sto sam ga kupila pa se onda mogu i nadati cvjetu


Dina procvjetat će sigurno, čim se vide pupoljci trebat će im najviše dva tjedna...Ja sam nažalost morala svoj crvenog prikratiti na samo 30 cm jer nije uspjeo moj trik s ljepljivom trakom.. ConfusedEmbarrassed ali eto i on je već bacio lijepe nove listiće...i sve to izgleda O.K.Thumbs%20Up za slijedeću godinu...sigurno cvjeta...


Objavio: dina
Datum objave: 11 Lipanj 2007 u 17:37
ma ja na svom ne vidim ni pupoljke
samo sta radis sa njima Donata kad je zima dali ih sklanjas negdje ili ti stoje vani

a sto se tice tvog drago mi je da ima novih listica znaci slikice tek dogodine


Objavio: Donata
Datum objave: 11 Lipanj 2007 u 17:43
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

ma ja na svom ne vidim ni pupoljke
samo sta radis sa njima Donata kad je zima dali ih sklanjas negdje ili ti stoje vani


Nikad ona dva nisam sklanjala unutra, jedino sam prve dvije godine stavljala preko njih nekakvu zaštitu..vreću jutenu...i sl.

A za slikice malenog, a čuj nikad se ne zna, i mimulus je bilo u komi nakon nevere a sad se opet razbacao i izgleda kao u najboljim danima.Clap


Objavio: dina
Datum objave: 11 Lipanj 2007 u 17:50
ma ne sumnjam ja u tebe ti si stvarno umjetnik za cvjece stvarno ti se divim

a pitam za clematis zato sto ga nikada prije nisam imala
pa neznam sta i kako sa njim


Objavio: dina
Datum objave: 29 Lipanj 2007 u 07:51
jednostavno nisam vise mogla cekati
da mi ova dva procvjetaju
pa sam se pocastila jos jednnim

stacu kad sam tvrdoglava

sve sto vidim moram imati


Objavio: lana2
Datum objave: 29 Lipanj 2007 u 07:55
ma i ja sam takva, ali nažalost nemam prostora


Objavio: andrea01
Datum objave: 18 Srpanj 2007 u 23:43
Super cure! Moj novi primjerak ove godine poklonio mi jedan pupoljak i sad ga pokosila nešto, a ja još nisam otkrila što! Pinch


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 11:30
Evo moj se na ovoj vručini rascvao
i druga strana(između je surfinija)


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 11:33
Jedno pitanje za poznavatelje clematisa.Ovaj kaj je gore na slici je posađen u teglu a drugi je u zemlji.Na ovoj se slici ne vidi ali između ta dva grma cvjetova je.Zakaj ovaj u tegli raste ko blesav(već je djelom na krovu) a ovaj u zemlji ništa!????


Objavio: administrator
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 12:20
Stvarno nemam pojma, trebalo bi biti obrnuto.
Da ovaj u zemlji bolje raste od ovoga u tegli.
jedino sto mi pada na pamet je da je zemlja bolja u tegli od ove u tlu pa zato ne napreduje.


-------------
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8422&title=najljepi-vrtovi-u-2018" rel="nofollow - >>>PRIJAVI SE<<< Najljepši vrtovi 2018 >>>POGLEDAJ DRUGE VRTOVE<<<


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 16:52
Nestao mi u slanju postsmiley_166,sad moram opetsmiley_70.
To bi i ja pomislila ali zemlja u kojoj je posađen je dobra a kod sadnje sam joj još dodala komposta malo a i tjedno dobije prihranu.


Objavio: Donata
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 19:15
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Nestao mi u slanju postsmiley_166,sad moram opetsmiley_70.
To bi i ja pomislila ali zemlja u kojoj je posađen je dobra a kod sadnje sam joj još dodala komposta malo a i tjedno dobije prihranu.


Mislim da se radi o korjenovoj bali...jednostavno clematis posađen u tegli ima manju površinu da pa je na uštrb korijena više potjera u list i cvijet odnosno nadzemni dio biljke, dok onaj u zemlji svoju energiju troši na stvaranje veće korijenove bale, stoga je nadzemni dio biljke manji...

ukoliko se ne radi o razlici u kvaliteti zemlje....Confused

Inače shasha clematisi su ti StarStarStarStar


Objavio: shasha
Datum objave: 22 Srpanj 2007 u 21:52
Šta bi mi bez tebe Donatasmiley_69.Žena sve znasmiley_57


Objavio: andrea01
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 00:39
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Šta bi mi bez tebe Donatasmiley_69.Žena sve znasmiley_57

Jeli je znala ili pretpostavila odgovor, stvarno je i tebe i mene utješila, iako je moj tek ovogodišnji!!! Cry


Objavio: aurora2
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 10:12
Jupiii, evo Shashinih ljepotica i ljepotana....Prelijepi su, bravo!  smiley_83

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 11:48
Andrea,i moj je ovogodišnji i onaj jadan i ovaj kaj cvate,pa se i nadam da bude sljedeće godine onaj pravi.
Aurora na obje slike je isti clematis,tj.iz iste tegle,samo se razvuko na dvije straneWink


Objavio: dina
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 23:04
sasha clematis je prelijeeeeeeeeeeeeeep
svaka cast


Objavio: Donata
Datum objave: 24 Srpanj 2007 u 20:07
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Šta bi mi bez tebe Donatasmiley_69.Žena sve znasmiley_57


Shasha nemoj , sva sam se Embarrassed...Iza sebe imam toliko pročitane literature o cvijeću da je jednostavno nešto  i ostalo..Big%20smile  ali ne i sve...Big%20smileBig%20smileBig%20smile


Objavio: shasha
Datum objave: 25 Srpanj 2007 u 23:22
Donata,i ja imam puno pročitane no malo zapamčene.Barem netko da pamtismiley_158


Objavio: dina
Datum objave: 25 Srpanj 2007 u 23:28
i ja sam ista samo sto ja svoju literaturu slazem
i opnekad je citam ako mi nesto nije jasno
a ima negdje napisano


Objavio: aurora2
Datum objave: 11 Rujan 2007 u 14:06
Pregledala sam jos jednom od pocetka do kraja sta ste sve pisale o clematisu. Ovdje kod mene se sada mogu dobiti prilicno jeftino pa bi rado kupila kojeg ali prije toga mi treba jos koji savjet.
Po ovome sto pisete ocito da mu smeta vjetar. Ako je recimo isprepleten sa brsljanom (kao kod Donatine mame) da li ga onda brsljan i malo stiti od vjetra? Pitam zato jer je ovdje kod mene prilicno vjetrovito...rijetki su dani kad nema vjetra, i to je vecinom juzni vjetar koji nam donese i malo pjeska iz Sahare.
Kako on podnosi jaku zimu? Ako bi ga posadila direktno u zemlju, sta bi bilo s njim preko zime? Ili bi ipak bilo bolje ostaviti ga u pitaru i zimi ga stavit u zatvoreni prostor?
I ako ima jos nesto vazno sta trebam znati u vezi toga, a zaboravila sam pitati, dobro bi mi doslo vase iskustvo i misljenje. Wink



-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Rujan 2007 u 20:53
Ja sam ove godine prvi puta kupila clematis ali mogu ti reći nešto osnovno i najbitnije,što sam naravno tu naučila.
Ostavi ga u lončanici.
Obavezno ga stavi u kuću preko zime.Ako se kod mene može smrznuti,kod tebe se može još više.Koliko sam ja do sad naučila o njemu,on je prekrasna lončanica i preko ljeta ga stavi na terasu,ili nađi mjesto u vrtu pa ga samo ukopaj sa teglom(lakše će ti ga biti vaditi u jesen).
Ne znam koliko visoko može narasti no u tegli svakako neće toliko.
Eto,mislim da je ovo nešto najbitnije da preživi.
Ostalo će reći stručnjaci
 


Objavio: aurora2
Datum objave: 11 Rujan 2007 u 21:27
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Evo onda i mog "bjegunca" sav se iskrenuo susjedima,ovo je meni ostalo.Morat ću sa druge strane uslikati nekako je ljepši sa susjedive strane


Ok, do sad je sve jasno...ali ovaj tvoj je malo preveliki da bi ga zimi unosila u kucu? On je u zemlji? Ili ja tu nesto nisam dobro skuzila?


-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Rujan 2007 u 21:40
Da.u zemlji je al,mlade koje sam ove godine kupila stavim u kuću.Mislim da bi se smrznuli vani.Ovaj sam od mame donjela i on je dugo vani al mu ipak treba korjen,tj.zemlju oko njega zaštititi.prošla zima nije kod nas ni bila zima al ako zahladi i počne se smrzavati mislim da bi se mlada biljka smrzla vani.U tegli su oni manji naravno a i možeš ih porezati.E tu će ti Donata sve reć.ona je ekspert


Objavio: Donata
Datum objave: 12 Rujan 2007 u 14:34
Veliki i stariji clematis ima dublje korijen i nije tako neotporan na zimu kao mladi clematis...Ovaj sashin ako se samo malo zaštiti od smrzavanja jutenom vrećom ili sl. nije uopće problem da preživi zimu ....
Ja moj clematis koji se nalazi u pitaru kad listovi odu u XI-XII mjesecu porezem skroz do kraja....na 10-tak cm...u proljeće bez problema krene dalje....moj clematris je već star 5-6 godina....Kod clematisa nije bitno nadzemlje nego zaštititi kvalitetno korijenje....to je moje iskustvo....iz dalmacije....  


Objavio: aurora2
Datum objave: 12 Rujan 2007 u 14:37
Ok, znaci to je jasno, u pitar s njim pa preko zime uniti unutra. A da li je zaista toliko osjetljiv na vjetar? Jer ako je onda bi mi to bilo malo problematicno. 

-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 12 Rujan 2007 u 14:48
Donata,(da se ubacim u savjete za Auroru)Jel da onda i onaj mladi,ovogodišnji,ostavim samo vani?
Aurora,moj je na takvom jestu di svakako puše ali nisam vidjela da mu smeta,barem ne ovom većem(valjda se naučio)


Objavio: andrea01
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 23:10
Moji clematisi koma izgledaju, ne znam kaj bu od njih iduće godine!!! Confused


Objavio: lana2
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 14:40
Moji također, dio lišća je suh a dio novih grana i lišća raste, pojma nemam što se događa.


Objavio: andrea01
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 14:52
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

Moji također, dio lišća je suh a dio novih grana i lišća raste, pojma nemam što se događa.
Ma, ja sam pročitala negdje, vjerujem u "Moj lijepi vrt" da je to njegova bolest, ali da za nju nema trenutno lijeka...
Već drugu sezonu mi je takav, prvi put sam odrezala te suhe grane, na proljeće potjerale mlade, cvjetao i opet sada... već sam mislila da je problem zemlja, pa da ga previše zalijevam, ali nakon tog članka mi je postalo sve jasno... Cry
 
Probat ću kupiti novi mladi, pa ga posaditi u blizini da se uvjerim jeli će noviji biti otporniji ili da zaboravim na tom mjestu clematise... a tako su se lijepo mi prepletali sa ružom penjačicom...


Objavio: Donata
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 21:14
Sve clematise koji cvatu nakon 10 lipnja orezujemo u studenom i prosincu , i to tako da ih prikratimo na 20-30 cm iznad tla. Rezidbu treba obaviti za toplijeg vremena kad nema mraza. Ovaj potez je radikalan ali će zato biljke ostati lijepe i atraktivne u donjem dijelu, a u proljeće će potjerati vitalne mladice...

Hibride krupnih cvijetova koji cvatu u svibnju i lipnju treba orezati krajem zime na 80-100 cm iznad tla.Svakoh 4-5 godina možete odrezati i jače kako bi se pomladili.-cvatnja te godine je slabija, ali zato slijedećih godina biljka će bujnije cvasti...-ti clematisi su: Alice Fisk, Royalty,Kathleen Dunford, Multi Blue...

lana2 i andrea ...ako je lišće suho a tjera mlade trebalo je nakon cvatnje  odstraniti plodove zajedno sa jednim parom listova...
Samo vi nju orežite bez straha.....


Objavio: Donata
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 21:19
Shasha savjetovala bi ti da ipak maladi ovogodišnji spremiš unutra....ipak on nije toliko razvio korijenovu balu da bi bio otporan na tvoju klimu...
Što se tiće vjetra....nemam nikakvih negativnih iskustava....moj je i na jugu i na buri...a baš da ga ne slamata olujni vjetar kao mog malog crvenog ernesta....a možda izađe na proljeće....ali bojim se da neće....smile220


Objavio: Donata
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 21:23
Originalno poslano od člana andrea01 andrea01 napisao:

Moji clematisi koma izgledaju, ne znam kaj bu od njih iduće godine!!! Confused


Mislim da će biti sve u redu....oni sada već polako suše listove.... iznenadit ćeš se u proljeće kad potjeraju mlade.....smile186


Objavio: lana2
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 08:36
Hvala Donata na iscrpnim savjetima. Samo uvijek me srce boli kad moram neku biljčicu rezati, ali što se mora mora se


Objavio: andrea01
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 11:06
Donata, već sam radikalno ih podrezivala tako da znam da potjeraju ponovo... ali ove godine se to dogodilo vrlo rano tako da me to iznenadilo.
Stvarno misliš na ljepotice.... smile78


Objavio: andrea01
Datum objave: 30 Listopad 2007 u 22:45
Evo jednog zgodnog linka o clematisima!!!

http://gardenbuddies.com/articles/march03/bill/bill.html - http://gardenbuddies.com/articles/march03/bill/bill.html


Objavio: Edda
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 13:08

Clematis je presladaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaak!smile112 Hocu i ja jedaaaaaaaaaaaaaaan!!!!!!!!!

A mozete li mi reci da li bi on uspijevao na balkonu u velikoj posudi, na juznoj strani? Naime, kompletan stan mi gleda na jug, a jedna bocna strana balkona je izlozenija vjetru od ostatka (7. sprat, pa su gore strujanja malo osjetnija nego na nizim etazama) i inace je kompletan balkon pod suncem tokom cijelog dana, pa sam mislila tu posaditi neku dekorativnu penjacicu koja bi malo "amortizovala" vjetar a izgledala bas lijepo. Hajde...dajte mi neku idejicu!


-------------
Negdje se taknu naši mali svemiri...


Objavio: maso
Datum objave: 14 Studeni 2007 u 13:29
...mozda bi mu bas smetao vjetar?



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk