Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Mrkva - (Daucus carota)

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Povrće
Opis foruma: Sve o povrću
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=275
Datum ispisa: 16 Lipanj 2024 u 04:06
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Mrkva - (Daucus carota)
Objavio: voki
Tema: Mrkva - (Daucus carota)
Datum objave: 02 Srpanj 2007 u 17:16
Mrkva je dvogodišnja biljka iz familije Apiaceae koja se gaji radi zadebljalog korena koji se u ishrani koristi u svežem stanju, kao varivo, začin, dehidrirana, marinirana, zamrznuta... Poreklom je iz oblasti Mediterana. Mrkva je bogata beta karotenom i ugljikohidratima. Mrkva se preporučuje za poboljšanje vida i za snižavanje šećera u krvi. Koren mrkve može biti narandžaste, bele, žute, crvene, ljubičaste, crne, ružičaste boje. Mrkva ima osobinu da nakuplja nitrate koji su štetni za ljude, a najviše nitrata se nakuplja u glavi korena i u srčiki (središnjem delu mrkve). Mrkva niče na temperaturi od 3-4 stepena Celzijusova, ali je optimalna temperatura za rast oko 20 stepeni. Ona zahteva mnogo svetlosti i ne voli zasenjivanje. Pri naglim promenama vlažnosti zemljišta dolazi do pucanja korena. Zahteva lakša, rastresita zemljišta dobre strukture. Zahteva primenu 80-120 kg N i P i 120-140 kg K po hektaru.



Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 23 Srpanj 2007 u 21:49
I u ove vruće dane,mrkva je idealna za žeđ.I sok od mrkve,ja ga obožavam,i salata(samo naribana mrkva) smanjuje žeđ i osvježava.


Objavio: Šeflera
Datum objave: 24 Siječanj 2008 u 07:43
Obožavam ju! AKo popapate malo više mrkvice- pigmenti vam prorade pa pocrvenite.

Koristim ju za MM kao ljek protiv žgaravice!
Naribati ili napraviti svježi sok od mrkve- ne šečeriti!
Nakon 15-tak min žgaravice više nema!!!!

Bolja od soda bikarbone!

A lišće stavim i u juhicu!


Objavio: proljeće
Datum objave: 27 Svibanj 2008 u 13:21
Super za informacije...ovo za žgaravicu moram isprobati...
 
Moj sin je obožava, pa sam presretna da je hoće jesti!!!


Objavio: SilveK
Datum objave: 28 Kolovoz 2008 u 22:42
Na koji način skladištite mrkvu za zimu?
Ono što je jako bitno kod nakon vađenja mrkve iz zemlje je da joj se ostavi nakoliko cm zelene stabljike,  inače neće dugo trajati.
Što se tiče spremanja za zimu, najpoznatije je spremanje u pijesak, ali ja sam po maminom iskustvu počela mrkvu spremati u limenu (s premazom boje za metal) kantu s samo malo vlažnog pijeska na dnu - na taj način najdulje zadrži svoju aromu i ne postane bljutava, jedino treba tu i tamo provjeravati da ne truli, te maknuti eventualne trule mrkve.


Objavio: trantinchica
Datum objave: 29 Travanj 2009 u 14:33
ova informacija za zgaravicu je super..nisam znala..
ja sam svoje mrkvice posijala negdje prije tjedan i pol i tek je malo niknula..a ima i dosta trave,cekam da poraste da mogu iscupati te travke jer mi je ovako tesko..stavila sam je izmedu mahuna i rotkvica jer sam prcitala da su joj to dobri susjedi..drugi dobri susjedi su:grasak,blitva,rotkva..kopar poboljsava okus mrkve a luk tjera stetnike koji napadaju mrkvu..tako da sam stavila i malo luka izmedu mrkve..a mrkva daje i bolji okus rotkvicama Smile


-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: SilveK
Datum objave: 30 Travanj 2009 u 22:56
Ja isto kombiniram luk i mrkvu na gredici baš zato što mrkva tjera lukovu muhu i obrnuto, a na rubovima gredica sijem rotkvicu ili salatu. Na ovaj način i jako dobro iskoristim prostor.


Objavio: trantinchica
Datum objave: 03 Svibanj 2009 u 21:01
da,to ti je dobro..sto si rekla za iskoristavanje prostora..budem i ja tako druge godine..ovo mi je prvi vrt..Wink

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: milica7
Datum objave: 14 Svibanj 2011 u 23:34
Evo obnavljam ovu temu i to s pitanjem: da li je netko sijao mrkvu tj. sjeme koje je zalijepljeno na trakice od papira, razmaknuto oko 3 - 5 cm i koliko je trebalo da nikne? Mislim da je ovo praktično jer se onda poslije ne mora prorijeđivati.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: enrikova nona
Datum objave: 21 Lipanj 2011 u 21:36
sijala moja susjeda i ništa joj nije niklo

-------------
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna


Objavio: milica7
Datum objave: 21 Lipanj 2011 u 22:14
Meni nikla svaka 10-ta. Pokušala sam iste takve trakice staviti u posudu koju više pazim, polijevam i sl. Sada niče, onu u vrtu mi je sigurno nešto pojelo. Sijala sam i običnu i ništa nije niklo ali na tom mjestu sam vidjela rupice u zemlji i mislim da je nešto pojelo tek isklijalo sjeme....

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: Cvijetomanijak
Datum objave: 05 Veljača 2012 u 13:17
Drugi nazivi: merlin, koren, žuta repa, mrkvač

OPIS

Mrkva je dvogodinja biljka,koja spada u korjenasto povrće.Korjen joj narandjast,bijeli ili ljubicast a na vrhu raste zeleno lisce slicno peršinu.

UZGOJ:
Mrkva voli duboka i plodna tla obogaceno organskim tvarima.Teška glinovita tla nepovoljna su za proizvodnju mrkve, jer tvorenjem pokorice sprečavaju normalno nicanje, a korijen se često deformira i puca.Uspješno se može uzgajati na blago kiselim tlima pH vrijednosti od 5.5 - 6.8.

Uzgaja se iz sjemena ,te sjeme klija 20-30 dana.Sije se od veljače do lipnja (ovisi o sorti),u redove, na razmak od 20 cm(izmedju redova) te na dubinu 1 -1.5 cm.
Berba se odvija od lipnja do studenog.

VRSTE:
Mrkva amsterdamka
-Za označavanje sijemo je zajedno
                                    s rotkvicom i koprom. Vrlo
                                    rano stvara manje (13-16 cm)
                                    narančasto-crvene mrkvice
Mrkva nantes-
Srednje rana sorta. narančastocrvene
                         mrkvice, cilindričnog
                        oblika s tupim vrhom,lako  probavljive
Mrkva flaker -kasna sorta. U dobrim uvjetima rasta izrastu velike mrkvice koje mogu težiti i preko 200 g. Primjerene su za zimske potrebe:
skladištenje i industrijsku preradu.
Mrkva ljubljanska žuta -ima veliki (30 cm) svijetložuti
korijen. Vrlo kasna mrkvapogodna za svježe korištenje,
za skladištenje i prehranu domaćih životinja. Dodana juhama
 poboljšava okus

Dobri susjedi
- kopar, grašak, češnjak, poriluk, blitva, rotkvica, ružmarin, kadulja, vlasac, salate, rajčica, cikorija, luk

BOLESTI

Crna trulež (Alternaria radicina)

Zaraženi dijelovi tkiva izrazito su tamni (crni). Bolest je donijeta iz polja. Mrkva se zarazi preko zaraženih listova, tako da se patogen spusti do korijena ili izravno iz tla. Crna je trulež često prisutna na sjemenskoj mrkvi. Bolest se obično širi uz pomoć zaraženog sjemena.

Pepelnica
Pogoduju joj toplo vrijeme sa velikom vlažnošću zraka koja se javlja u uvijetima intenzivne proizvodnje zbog navodnjavanja. Jastučići pepelnice su u početku veoma mali i prilikom navodnjavanja bivaju sprani sa lista. Međutim ukoliko se pepelnica javi masovnije, zahvača cijelu lisnu masu i drške koji pobijele kao da su posute brašnom,List potom jako brzo propadne i simptomi se tada mogu zamjeniti  sa crnom pjegavošću.
Palež lista mrkve
Na listu prouzrokuje pojavu crnih pjega najprije na obodu lista, a zatim se pjege šire, zavaćaju cijeli list, šire se i na lisne drške pa se cijeli list suši i propada. Bolest se nakon pojave brzo širi. Kada zahvati celu lisnu masu, prinos se drastično smanjuje a dolazi do retrovegetacije pa korijen gubi na kvaliteti okusa. Značajna mjera zaštite je korištenje najmanje dvogodišnjeg plodoreda i sjetva tretitanog  sjemena.

MRKVINA MUHA

Najvažniji štetniik mrkve kod nas. Odrasli oblik polaže jaja na vratu korijena mrkve ili u zemlju. Ličinke nakon što izađu iz jaja ubuše se u korijenje te na taj način rade hodnike izjedanjem. Tkav korijen gubi i na kvaliteti okusa. Lišče mrkve napadnute ličinkama ove muhe prepoznaje se po ljubičastoj boji koje kasnije požuti isuši se.Mrkvina muha ima 2 generacije godišnje. Prva se javlja početkom svibnja , a druga koja je ujedno i brojnija javlja se u srpnju. Prezimi u obliku kukuljice.

SAVIJETI:

  • Iz svog iskustva ,optrgavanjem lišćca mrkve ,korijen vise raste
  • mrkvu saditi sa lukom radi sprjecavanje mrkvine muhe
  • Da bi sijeme prije proklijalo,namociti ga u vodi 24h prije
-----------------------------------------------------------------------------------
Jos nesto iz mog iskustva,ja za mrkvu napravim male kanalice,ispod tih kanalica stavim pjesak iz sume (posusen na suncu),i onda posijem...posto je moja zemlja ilovaca pa je jako tesko uzgojit mrkvu,takodjer dok ne nikne zaljevam je sa špricom,kako se zemlja nebi zbetonirala .






Objavio: anabistrica
Datum objave: 06 Veljača 2012 u 00:35
Hvala na opširnom opisu i savjetima za uzgoj. Ja se stalno mučim s uzgojem mrkve jer kaj god napravim, napadne je mrkvina muha. Probala sam je sijati zajedno s lukom i češnjakom, a jedne sam godine napravila ogradu od 80 cm oko gredice s mrkvom. Luk nije pomogao, a u ogradici je bilo manje oštećenih mrkvi, ali ih je ipak bilo. Više ne znam kak bi se borila protiv muhe, a špricati neću. Ima netko još neki savjet?

-------------
Lepe ti je Zagorje zelene


Objavio: Cvijetomanijak
Datum objave: 09 Veljača 2012 u 12:40
Anabistrica jesi pokusala sadit mrkvu na razlicita mjesta?
I pokusaj zasadit mrkvu sto ranije u zemlju ...


Objavio: Sasa22
Datum objave: 01 Lipanj 2012 u 07:41
Ja sam posijao mrkvu, kupovnu iz vrecice sve mi je niknulo, i nekakvu lajkas veliku mrkvu niknula svaka treca, cetvrta, listići su sada oko 10 cm iznad zemlje.

Kako ću znati kada je dobra da je uberem. Pocetnik, pa sve sto je ispod zemlje mi bas nije jasno (isto je i sa lukom) ???

thnx



-------------
                          COVJEK KOJI NE PRAVI GRESKE OBICNO NE RADI NISTA


Objavio: ljiljus
Datum objave: 11 Lipanj 2012 u 22:01
Molim vas za pomoć! Mrkva posijana u 3. mj., već ju vadim za konzumiranje, prekrasna je, međutim na lišću se pojavile nekakve uši, lišće se počelo frkati. Sada sam ju već drugi put ošišala,počela špricati koprivom.....ima li nade da te bubetine nestanu????

-------------
Lipik


Objavio: monstera
Datum objave: 12 Lipanj 2012 u 12:17
Ljiljus mislim da je to mrkvina muha,izgleda da je i kod mene isti problem,no ja još nisam šišala mrkvu,ne znam koliko će mi to uopće koristiti. Navodno je i nju dobro posudi pepelom. Možda bi to pomoglo,jer pepeo nagriza i morat će te bube nestati iz mrkve. Ja da imam pepela baš bih probala,no nemam ga više...

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 12 Lipanj 2012 u 22:24
Originalno poslano od člana Sasa22 Sasa22 napisao:

Ja sam posijao mrkvu, kupovnu iz vrecice sve mi je niknulo, i nekakvu lajkas veliku mrkvu niknula svaka treca, cetvrta, listići su sada oko 10 cm iznad zemlje.Kako ću znati kada je dobra da je uberem. Pocetnik, pa sve sto je ispod zemlje mi bas nije jasno (isto je i sa lukom) ???thnx

uu sedet cm i ti bi da je jedes vec
treba zelena povrsina da izraste oko 30 cm ili vise tek tada ce se i korijen uocavati na povrsini zemlje.luk isto bit ce vidljive glavice poslije,mozes ga i sada jesti.


Objavio: ljiljus
Datum objave: 13 Lipanj 2012 u 09:21

Monstera draga , hvala ti, nabavit ću pepeo. smile78



-------------
Lipik


Objavio: monstera
Datum objave: 14 Lipanj 2012 u 18:48
Ljiljus!

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Silvy
Datum objave: 14 Lipanj 2012 u 19:41
Jeste probali skuhati mrkvino lišće kao blitvu, sa krumpirom.
Super je, a i moji su pojeli bez prigovora Wink.
                   smile186




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=UFHcfd_jlT4 - Zlatni otok


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 14 Lipanj 2012 u 20:39
Originalno poslano od člana Silvy Silvy napisao:

Jeste probali skuhati mrkvino lišće kao blitvu, sa krumpirom. Super je, a i moji su pojeli bez prigovora [IMG]smileys/smiley2.gif" align="absmiddle" alt="Wink" />.                    [IMG]smileys/emot66.gif" align="absmiddle" alt="smile186" />




mozel recept?


Objavio: strugar
Datum objave: 25 Lipanj 2012 u 08:55
Pitanje,
Ako sada posadim mrkvu kada ju mogu brati?
hvala


Objavio: monstera
Datum objave: 25 Lipanj 2012 u 12:41
Strugar,rane kultivare možeš drugu sjetvu obaviti potkraj ljeta,pod pokrove, kasni kultivari siju se od kraja proljeća do početka ljeta. Rani kultivari beru se 7-9 tjedana nakon sjetve,a kasni nakon 10-11 tjedana nakon sjetve. Isto tako kasne kultivare preko zime možeš ostaviti u zemlji,ako nije jako hladno i ako je blaga zima. Ne znam odkud si ,no kod nas i u kontinentalnoj klimi neka mrkva bez problema prezimi zimu.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: strugar
Datum objave: 25 Lipanj 2012 u 18:20
Monstera,
Da li to znači ako sada posijem mrkvu da ju za 3 mjeseca mogu vaditi, brati?
E sad bi me još zanimalo koju vrstu da kupim (mislim naziv što piše na onoj vrečici u trgovini )
iz okolice Zagreba sam.
Hvala na odgovoru


Objavio: monstera
Datum objave: 25 Lipanj 2012 u 19:25
Ako bi bili povoljni uvjeti,možda bi ti došla i prije,makar i kao mlada mrkva. Ja ju nisam nikad sijala u drugom navratu,ali sve više razmišljam da bi je i ja tako sijala....vrijedilo bi probati. Ako se može cikla sijati u nekoliko navrata,zašto se ne bi mogla mrkva. A što je još jako dobro,poslije petog mjeseca,ni mrkvina ni lukova muha više nisu toliko aktivne ,pa je i tu možda jedna velika prednost.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 25 Lipanj 2012 u 19:35
Koliko sam čula ,jedna od ranih sorti koje su se pokazale dobrima i u zaštićenom prostoru to je Amsterdamska rana mrkva. Nisam tu sortu nikad probala sijati,kod mene je svake sezone Nantes na popisu,ta mi se pokazala kao jedna od najboljih,a ponekad posijem i žutu slovensku mrkvu. Druge sorte nisam probala sijati,ali evo sad sam si dala volji na maštu i mislim da ću i ja krenuti za još nekim vrstama mrkve..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 25 Lipanj 2012 u 19:46
Nantes- srednje rana sorta,srednje duga cilindrična mrkva,sije se od ožujka do kraja lipnja u redove razmaka 20cm na dubinu od 1cm. Prorjeđuje se na razmak od 6-8cm. Dozrijeva od 7-11 mjeseca. Vrlo je dobra,meni osobno jedna od najboljih sorti mrkve!

Amsterdamska-rana sorta,kratkog,valjkastog oblika,dužine 10-12cm,promjera 2-3cm. Korijen je narančasto crven,sočan i vrlo ukusan,ova sorta sadrži najviše karotena od svega povrća,ovo sam samo našal na jednim starnicama i evo prenosim ti ovdje. Osobno nemam iskustva s ovom ,niti bilo kojom drugom vrstom mrkve osim Nantesa,ali kao što rečem,mislim da ću ja sad potražiti ovu vrstu mrkve. I mislimda ću neku sijati i van ,a nešto probati posijati u plastenik,jer mi sad i tako zjapi prazan..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 25 Lipanj 2012 u 19:51
Ja bi ti osobno preporučila da probaš posijati i Nantes mrkvu,jer sam sigurna da ako bi vrijeme bilo povoljno stigne se još dobro razviti bar tamo do sredine 11mj. naravno ako to vrijeme dopusti,ako ne možeš ju slobodno pobrati i prije..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 00:27
Baš dobri savjeti. Ovih dana planiram iz gredice izvaditi češnjak i ostat će prazna. Znači može mrkva.

Imam jedno pitanje. Imam lijepu mrkvu, već ju konzumiram čak ima i lijepih primjeraka za sokovnik. Medjutim, nisam znala da nije dobro zalijevati ju preko lista iz šlaufa i to sam napravila, a onda se svi listovi povaljali. Sad ne da ne izgleda lijepo nego mi se čini da ispod nema zraka. Nekad sam nešto čitala o šišanju lista mrkve kao mjere njegovanja. Koliko je to dobro i kako se to radi. Mogu li škarama za travu odrezaati recimo na nekih 10 cm vidine.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 13:55
Zribal,slobodno je pošišaj,ja sam svoju već otkad pošišala,možeš ju slobodno pošišati i ostaviti tek toliko da ostane ,onaj ko strnjak od stabljika ( malo iznad zemlje).

Evo za sve koje interesira,ja planiram posijati mrkvu van na otvoreno,srednje ranu sortu,Nantes i srednje kasnu sortu Flaker,pošto piše za Flaker da dozrijeva 120 dana od sjetve ,znači do 11mj. će sigurno stići za berbu,ali dvoumim se bi li je sijala za berbu sada ili bih je ostavila negdje i preko zime..vidjet ću još dok razmislim.. Flaker sam izabrala jer mi se čini da je to dosta krupna i lijepa mrkva,nisam je imala do sad,pa ćemo vidjeti kakva će biti..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 14:08
Hvala monstrea, ja sam isto jutros pošišala sve na 10 cm. Lijepo okopala pa sad neka raste, a za novu je dobro imati ovakav savjet iskusnih.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 14:19
Ma nisam ti ja isto neka sveznalica,samo se povodim za onim što mislim da je dobro. U mojih evo sad će biti 12g. kako se bavim povrćem,najviše sam sama uvjek pratila biljke i povodila se za vlastitim nahođenjima i mogu reći i kad god sam probala neke nove eksperimente,bila sam ugodno iznenađena. Ovo s mrkvom mi je isto sad jedan novi eksperiment,sjetva drugi puta i mislim da ga svakako vrijedi isprobati...

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 14:32
Predpostavljam ja da je to tako i da je većina ljudi na ovom forumu samoukih kako u uzgovju cvijeća tako i povrća, pa mi je s toga sve ovo draže. Više volim iskustvene neko načintane stručnjake. Ja imam vrlo mali vrt. Posijala sam svega 4 reda mrkve u dužini od oko 2,5 m i to će biti dostatno meni za cijeđenje soka sa ciklom. Kako imam zdravstvenih problema već godinama pijem taj sok i sa sigurnošću tvrdim da me održava na životu. S toga će biti dobro ako uspijem obaviti još jednu sjetvu pa da produžim uživanje u sigurnom soku. Inače ovo s pijace znamo što je. Malo se plašim za ciklu jer su joj se pojavile crne fleke na listovima. Već imam fino formirane plodove i konzumiram ju. Valjda neće sve propasti. Hvala ti draga moja, samo ti piši, a i ja ću iz svog iskustva.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 14:44
Zribal i ja sam sretna zbog toga što su na ovom forumu većinom ljudi amateri,mogu ti slobodno reći da mnogi od njih imaju toliko iskustva da bi se pred njima posramili i najbolji stručnjaci. Ako si malo pročitala moju temu u povrtnjaku, na početku,bit će ti sve jasnije što sam tamo napisala o učenju,svaki čovjek si može biti i nastavnik i učitelj,učimo i opet griješimo i zapravo cijeli život će nam proći u učenju,toga nikad dosta. A najbolje škole se završavaju upravo na tome,učiš i usavršavaš znanje odmah na licu mjesta,učiš na otvorenome u prirodnom okruženju i usavršavaš praksu u svome vrtu!    

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 14:54
E da još nešto,kako mrkvu,tako i ciklu možeš sijati isto u drugoj turi. Zadnja berba cikle isto dolazi u 11 mjesecu, ( stigne se pobrati ja mislim bar do polovice 11mj. ako bi bili dobri vremenski uvjeti) ja ju mislim sigurno još posijati! Imam 4 reda posijane iz prve ture,tu sad uskoro planiram povaditi,a drugu sijem, mi volimo mladu ciklu i svakako ću je još posijati. Zapravo cikla se može sijati uzastopno, u različitim vremenskim razmacima,tako da kad dođe ,možemo je imati i mlađe i starije.. eto da ne zatrpavam ovu temu, jer ovo nije mjesto za ciklu..


-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: monstera
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 21:50
Evo dragi moji i svi koje zanima ova tema o mrkvi,evo podnosim izvještaj. Danas sam posijala četiri reda mrkve,jedan red Nantes mrkve i tri reda Flakera. Također sam posijala i još dva reda cilindrične cikle i malčice kineskog zelja ...

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 22:50
Bravo monstrea, ja moram čekati da nešto dozrije i oslobodim gredicu, a to će izgleda biti s češnjakom koji samo što nije.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 22:54
Hvala draga! I ja sad pod hitno moram povaditi češnjak,a danas sam pobrala grašak,pa sam si oslobodila i očistila prostor za mrkvicu,ciklu i kinesko zelje..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 22:58
ja sam isto skoro sijala mrkvu i nikla je.vise sam experimentisala i mogu reci da sve sto se sije sada po vrucinama ako se redovno zalijeva usojet ce nekako.


Objavio: monstera
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 23:10
Pustolov,ja bih ti preporučila da dok su ove vrućine ni za Boga ne zalijevaš biljkice. Radila sam to dosta davno,što sam time dobila?.... Biljkice su se skuhale,iako nisu bile zalijevane za vrućine nego kasno navečer ili rano ujutro,nije bitno koje doba dana je jer dok naglo prigrije u zemlji isto zakuha i onda se te biljkice samo kuhaju i na kraju uginu. Odonda nikad ništa više ne zalijevam i bude bolje nego dok sam redovito zalijevala.... A to sam i na više mjesta pročitala da se biljke trebaju priviknuti na sušu jer je tako bolje podnose,bolje se prilagode,nego dok ih se redovito zalijeva.... Nije da sad tu nešto pametujem ,znam ovo iz vlastitog iskustva....Još bih nešto napisala o tome ,no riječ je o ružama i cvijeću ,pa nije prikladno pisati ovdje..


-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 23:30
Monstrea, oprosti, ali ne bih se složila s tobom oko prilagodbe biljaka na sušu. Kao što se ni čovjek ne može naviknuti na žeđ. Meni je jedna bakica na pijaci rekla svoj recept i ja se njega držim ko pijan plota i biljkama zaista godi. Kaže, zalijevajte biljke samo 2 puta tjedno, ali kada zemlja zasuši i neka sve pliva. Dakle, ne zalijevati nego natopiti. Zašto? Zato što većina nas biljke zalijeva iz vodovoda ili bunara, svejedno, voda je obično hladna i onda šokira biljke. Ovako se one dobro natope i mogu izdržati više dana bez šokiranja hladnom vodom. Mi smo nabavili kap na kap i onda srijedom i subotom pustimo da sve pliva.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 23:42
Dobro,Zribal,ako ti tako radiš,svatko zna što mu je najbolje činiti u svome vrtu. Ja se držim toga da ne zalijevam ništa,a za primjer mogu navesti krastavce,par godina unazad,uopće ih ne zalijevam,a sočni su i puni vode kao da ih zalijevam svaki dan.. I ima još nešto. Bratić MM ima kap na kap sustav,dok smo jedne godine probali njihove krastavce,nismo ih mogli jesti,bili su šuplji i gorki,no da se ne bi mislilo kako je zalijevanje razlog,nije samo zalijevanje ,već i često špricanje kojekakvim kemikalijama. Znam da sam se prepucavala s njim,on je tvrdio da ja ne mogu dobiti krastavce,a da ne budu isto šuplji i gorki,tvrdio je da je to takva godina. No ostao je bez riječi kad sam im donijela svoje krastavce koji nisu bili ni zalijevani ,ni tretirani nikakvim otrovima..   

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 23:44
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Pustolov,ja bih ti preporučila da dok su ove vrućine ni za Boga ne zalijevaš biljkice. Radila sam to dosta davno,što sam time dobila?.... Biljkice su se skuhale,iako nisu bile zalijevane za vrućine nego kasno navečer ili rano ujutro,nije bitno koje doba dana je jer dok naglo prigrije u zemlji isto zakuha i onda se te biljkice samo kuhaju i na kraju uginu. Odonda nikad ništa više ne zalijevam i bude bolje nego dok sam redovito zalijevala.... A to sam i na više mjesta pročitala da se biljke trebaju priviknuti na sušu jer je tako bolje podnose,bolje se prilagode,nego dok ih se redovito zalijeva.... Nije da sad tu nešto pametujem ,znam ovo iz vlastitog iskustva....Još bih nešto napisala o tome ,no riječ je o ružama i cvijeću ,pa nije prikladno pisati ovdje..
[IMG]smileys/smiley1.gif" align="middle" /> [IMG]smileys/smiley1.gif" align="middle" />

ovo si milion % u pravu,jer ja sam prije par godina blizu kuce imala dvije loze tikve i u susi meni zao da se osuse ja zalij,kad...osusise se,a one na njivi recimo ostale fine pustile zelene loze i dalje davale plodove.znaci tacno!! ja zaljevam ovo sto je sjeme da niknea, auvjerila sma se isto nema neke fajde zalijevati nego kad Bog spusti kisu to je to.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 23:49
isto ovo zalijevanje jendom sedmicno a obilno je dobro bas zato sto svaki dan to cineci o malo sokiras biljku dole gori,odozgo gasi
za krastavce moj otac ima uspkesnu svaku sezonu,a zalijeva ih pred vece svaku noc i ne prsce nikad ni sa cim.ja skroz malo sijem krastavaca jer oni neznaju gdje cesa svojima pa dadnu meni.po meni jedino paradajz moze da podnese extremno jake suse,ali i njega je dobro u deset dana obilno zaliti radi vecih kasnije plodova.


Objavio: monstera
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 23:53
Pustolov,ovo ne tvrdim samo ja. Ako je netko pogledao video isječak naše poznate Bio vrtlarice Silvek i ona je u jednom video isječku rekla isto što i ja tvrdim. A ja sama također već 12g.-u pratim razvoj i rast svog povrća i znam već napamet što je dobro u mom vrtu,a što ne...

Ovo za sjeme što kažeš ,to je svakako dobro,a da je kiša najbolji lijek za biljke i tu se potpuno slažem s tobom!

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 26 Lipanj 2012 u 23:59
ma i ja cu se okaniti zalijevanja samo mi se nabije veci racun,a biljka umire od stresa hehe


Objavio: monstera
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 00:02
Ja nikoga ne navodim na krivi put,samo kažem ono što sam i sama isprobala,svatko će odlučiti ono što je najbolje za njegove biljke i za njegov vrt....

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 11:24
da li neko zna iz iskustva kod mrkve kad otpocne korijenje u zemlji da li bolje se razvija ako se pokidaju gornji dijelovi tj.listici?


Objavio: monstera
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 11:40
Pustolov već si trebala pošišati listove,ostavi samo stabljike nekoliko cm iznad zemlje! Mrkva se može šišati i nekoliko puta,ovisno o tome kako brzo raste novo lišće....

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 11:43
joj mlada mi je nisam je rano sijala pa mi jos zao hehe.ali uskoro planiram jer prece mi je dobar korijen od lijepog lisca


Objavio: monstera
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 11:49
Onda još malo pričekaj da se list dobro razvije pa je onda pošišaj..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 12:17
Monstrea, ja sam zaista pravi, ama baš pravi početnik. Jedan od razloga mog sudjelovanja na ovom forumu jeste da nešto naučim. Tvoje mišljenje i iskustvo su mi vrlo vrijedni pa te prije svega moram zamoliti da naša različita mišljenja u nečemu ne uzmeš kao nekakvu lošu namjeru mene prema tebi, nego razmjenu mišljenja. Vjerujem da si ti to već tako prihvatila, ali eto, napisala sam za svaki slučaj.
Što se tiče zalijevama meni zaista nikako mi nije jasno kako biljka može preživjeti velike vrućine i suše bez vode. Iz tvog posta se zaključuje da ti uopće ne zalijevaš.

Mi imamo vikendicu na Banskoj kosi u Baranji i pored nje vrlo lijepi komad zemljišta gdje smo jedne godine posadili baštu. Posadili smo sve i svašta i jako se radovali. Medjutim, kad su zavladale vrućine, a vodu imamo samo u bunaru, u roku od par dana biljke su polegle i sve uginule.

Ja strogo pazim kod zalijevanja da voda nikad ne ide na list i kako sam već rekla zalijevam po najvećim vrućinama dva puta tjedno (natapam), ako je vrijeme kao sada ne zalijevam nikako, nema ni potrebe.

Nije ovdje stvar samo o različitim mišljenjima, nego bih voljela da i drugi kažu svoje iskustvo kako bismo mogli donijeti neke zaključke za dobrobit svih nas vrtlara.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 12:29
Draga tko je rekao da ja nešto loše mislim o našim različitim mišljenjima,pa Pobogu ljudi smo i nisam ama baš niti u jednom trenutku nešto loše pomislila niti o tebi,niti o tvom postu gdje si napisala da se ne bih složila sa mnom. Svačije mišljenje uvažavam i zato sam i navela tamo da svatko zna što je najbolje za njegov vrt i biljke. Nisam ja neki napuhani stručnjak kojeg bi svi trebali slušati,ne draga samo sam mali obični amater i pišem svoja iskustva s biljkama,pa ako nekome mogu s time pomoći dobro,ako ne opet dobro,nema nikakve sumnje ni ljutnje. A ovo što kažeš da si zaključila iz mojih postova,točno si zaključila,uopće ama baš ništa ne zalijevam,ali ima i tu jedna stvar. Sve ovisi i o strukturi zemlje,dok se kod drugih naokolo sve redovito i brzo posuši,kod nas nije tako. Imam ilovastu zemlju s primjesima pijeska,dok se dobro pognoji i pofreza ,dugo,ali stvarno dugo drži vlagu,tako da si biljke nađu dovoljno vode unutar zemlje i za najvećih vrućina.

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 12:48
Hvala monstrea,

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 13:02
Nema na čemu draga,nemoj se opterećivati nikakvim sumnjama ,jer većina nas su samo amateri i lijepo je da možemo učiti jedni od drugih,ja sam već negdje navela ,da volim davati savjete ako nešto znam, volim pomoći drugima,ali isto tako volim primiti i poslušati savjet iskusnijih znalaca,nema tu niti spomena o nekoj ljutnji..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: zribal
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 15:13
Ma znam, nećemo više o tome, i ja volim i dobiti i podijeliti savjet ako što znam, ali zadnjih misli nikad nemam. Neka naši vrtovi rastu, a mi se lijepo družimo i to je to.

-------------
Tko ne voli cvita ne voli ni svita.


Objavio: monstera
Datum objave: 27 Lipanj 2012 u 16:33
Potpisujem!

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 29 Lipanj 2012 u 22:47
juce sam nabavila sjeme vlasca po prvi x i posijala ga oko mrkve pise da se dobro slazu.zna li neko sta je vlasac jel to slicno luku mirisom ili je neki zacin?


Objavio: monstera
Datum objave: 29 Lipanj 2012 u 23:29
Začin,mirisom sličan ni češnjaku, ni crvenom luku,meni osobno dobar sa sirom,vrhnjem i nekom tjesteninom...

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 29 Lipanj 2012 u 23:45
aaa,ja se ponadala na luk mirise jel ga narezes frisko po siru i tjestenini,idel u kuhanja i kao prasa ili blitva sa jajima?


Objavio: monstera
Datum objave: 30 Lipanj 2012 u 22:47
Čak je mirisom bliže češnjaku nego crvenom luku, ali neka te to ne zabrinjava,ima dosta blaži okus nego češnjak,ja ga stavljam svježe nasjeckanog jer kako je to nježna biljkica ,nema ga potrebe uništavati kuhanjem ili pečenjem..

-------------
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.


Objavio: Ksan
Datum objave: 09 Rujan 2012 u 22:34
Da se mi vratimo na mrkvu Smile dali je netko probao saditi mrkvu sad u jesen. Čitala sam danas da mrkva može prezimiti u zemlji, ne raste ali miruje i čeka proljeće i s prvim zrakama sunca nastavlja rasti. Kažu da je samo malo tvrđa da ima jaču aromu i sitne dlačice po sebi. Pa sam si ja mislila ako sad posijem do zime će već lijepo narasti zatim prespavati zimu i na proljeće ponovo krenuti a to znači da bi već u rano proljeće bilo mrkvice, tj dok ona proljetna ne naraste imali bi ovu.  Navodno isto može i s peršinom.

Mislim da ću ipak probati, nemam što izgubiti. Što vi kažete?


-------------
''Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge i nema ljepših snova od onih što ih rađa bol.'' - IVAN CANKAR


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 09 Rujan 2012 u 22:42
kako je bila ova susha moja mrkva je tanka ko konac ,pa ce ona fino prezimiit i neka na proljece nastavi rasti :) Ksan znaci mozes i ti posadiit stiic ce ovu moju mrsavicu :D


Objavio: macorka
Datum objave: 20 Lipanj 2013 u 10:10
Kako razlikovati običnu i divlju mrkvu?


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 20 Lipanj 2013 u 22:30
Slice one,ali divlja ima slab korijen skroz tanak i deblej listove.

-------------
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka


Objavio: akva
Datum objave: 06 Srpanj 2014 u 21:23
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/povrce_i_vrt/mrkva/71978.aspx -

Moja prva ovogodišnja mrkva Smile


Objavio: akva
Datum objave: 06 Srpanj 2014 u 21:25
Ja mislim da divlja ima bijeli korjen .


Objavio: jadranka4
Datum objave: 25 Kolovoz 2014 u 12:19
Pet godina imam vrt i sijem mrkvu. U pet godina nisa ubrala sve zajedno pošteni pušlek mrkve. Mijenjam gredice, položaje, načine sijanja i ništa. ove godine pripravila sam zemlju kao Benovski, mrkva nikla tek nakon trećeg sijanja (cca oko prvog maja). Dva puta sam podšišala lišće. Korjenčić je ko čačkalica. Pa koliko joj treba da naraste?! Sjeme kupovno, mislim flaker, standardno što ima u dućanu.smile105 Susjeda u selu ima normalnu mrkvu.


Objavio: mikica.dm
Datum objave: 08 Listopad 2014 u 09:00
Jucer vadila mrkvu na vrtu...jako puno su mi pojeli misevi i zabe, a ima i dosta trule, vlazna je godina bila...unatoc tome, uspjela povaditi kasetu zdrave i i jos dvije kasete malo ostecene mrkve...

-------------
zatvori usta, otvori oci



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk