Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Zumbuli - Hyacinthus

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=431
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 18:33
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Zumbuli - Hyacinthus
Objavio: frida
Tema: Zumbuli - Hyacinthus
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 00:21
 Ja sam evo veceras kupila lukovice zumbula i to žute..nisam baš
često vidjela žute zumbule...ovih dana ih stavljam u vazu s vodom i
nadam se da ce cvjetati jos ove jeseni...naravno da ce biti slika

http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/5/savjet/16.aspx - http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/5/savjet/16.aspx

a fotografije naših zumbula možete vidjeti ovdje:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1489 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1489



Odgovori:
Objavio: lana2
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 10:05

Jel mogu već sada posaditi zumbul i ako ga držim u stanu?



Objavio: voki
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 10:26
Ako je sada kupljena lukovica možeš ga posaditi u stanu, jer obično su lukovice iz uvoza već pripremljene za sadnju. Ako je tvoja lukovica najpre je umotaj u papir i stavi u frižider nekoliko nedelja. Možeš je i posaditi u saksiju, pa saksiju prekriti folijom ili papirom i staviti je u frižider. Ako lukovice ne prođu taj hladan period pre aktiviranja, cvetovi budu mali, a čak cvetanje može i izostati. Kada lukovice zumbula provedu 4-6 nedelja na hladnom cvetovi su im bogatiji i veći.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: angi
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 12:33
još malo detalja molim vas,
 lako za preparirane lukovice  al'  ove koje se mogu kupiti a ne piše da su preparirane da li se i one mogu saditi kao ''sobni'' zumbuli , odnosno, što je potrebno da za takve lukovice a kad je u pitanju sadnja u tegle


Objavio: aurora2
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 12:36
I ja trebam detalje..........

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 12:55
U literaturi piše da lukovice treba prvo posaditi u posudu, a zatim posudu sa lukovicom ostaviti na tamnom i hladnom mestu (4 stepena C) kako bi se razvilo korenje. Nakon 6-10 nedelja izboji su oko 2.5-5 cm i tada posudu treba premestiti u prostoriju sa temperaturom od 10 stepeni, prvo na polusenovito mesto, a nakon toga je primaknuti prozoru. Kada poteraju listovi i pojave se cvetni pupovi posudu sa lukovicama treba premestiti na željeno mesto, ali temperatura ne bi trebalo da prelazi 21 stepen. posuda se redovno okreće kako se ne bi biljke savile prema izvoru svetlosti. Nakon precvetavanja lukovicu ostaviti na hladnijem mestu i u proleće je posaditi u baštu. Ne preporučuje se forsiranje iste lukovice i sledeće zime.
E sada da ti napišem kako sam to ja radio. Posadio sam 3 lukovice zumbula u saksiju, prekrio sa aluminijumskom folijom i stavio u frižider (gde se drži povrće) Tamo su mi lukovice stajale 4 nedelje i ispostavilo se da je to bilo dovoljno vremena, jer cvetovi su bili predivni. Nakon precvetavanja saksiju sam ostavio u hodniku gde je niža temperatura, a ima dovoljno svetla. U proleće sam lukovice presadio u baštu i sledećeg proleća su cvetale kao baštenske biljke. Jedna koleginica je držala samo lukovice u frižideru, bez sađenja u zemlju i ona mi je rekla da su odlično cvetali. Ako imaš mogućnost bolje je prvo posaditi lukovicu, pa je držati na hladnom (može i u bašti, ali je prekrij jer joj treba tama), jer stvar je u tome da se na tamnom i hladnom mestu brže razvija koren, tako da lukovica bolje usvaja hranjive materije iz zemljišta, pa su i cvetovi krupniji.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: lana2
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 13:16
Hvala Voki na iscrpnom odgovoru. Pati me jedino ovo sa stavljanjem u frižider nije baš velik a ionako je uvijek pretrpan. Ali budem nagurala pa ćemo vidjeti


Objavio: voki
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 14:47
Samo pazi da ga neko ne pojede.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: shasha
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 19:31
A ništ,moram još jedan frižider kupiti...ili dva Ako mi i za hranu bude trebalo čak i 3!!!LOL


Objavio: dina
Datum objave: 27 Rujan 2007 u 19:36
znaci ove godine porast broja kupljenih frižidera
je zbog shashe

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: angi
Datum objave: 28 Rujan 2007 u 08:06
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Ja sam evo veceras kupila lukovice zumbula i to žute..nisam baš često vidjela žute zumbule...ovih dana ih stavljam u vazu s vodom i nadam se da ce cvjetati jos ove jeseni...naravno da ce biti slikaWink
 
Frida, mogla bi i sad staviti sličicu,
nisam uspjela naći vazu za sadnju zumbula pa bih rado vidjela tvoj način sadnje u vaze, možda mogu što kombinirati od postojećih staklenki ???


Objavio: angi
Datum objave: 28 Rujan 2007 u 08:07

Voki, hvala na odgovoru



Objavio: frida
Datum objave: 28 Rujan 2007 u 22:02
 imala sam krasnu malu plavu vazicu oblika bas pogodnog za to, ali ju je MD nedavno razbio ( prilikom seljenja Cry )..no, ne zalim bas puno jer sam nasla isto dobro rjesenje....
znas li sto zovemo BOCUN za vino...to ti je boca koja ima dugo usko grlo s proširenjem na vrhu...kupis manju ( od 1/2 l) i u to grlo smjestis lukovicu...unutra nalijes vodu da se samo dotiče lukovice...i zumbul pusta zile....uslikat cu tu bocu pa ces vidjeti kako izgleda...ja svoj jos nisam posadila....


Objavio: frida
Datum objave: 28 Rujan 2007 u 22:04
 A sto se tice staklenki...imam i za to ideju...malo ti spretnosti u prstima treba....stavi lukovicu u sredinu otvora i podboči je s plutenim čepovima s dvije ili četiri strane...četiri je mozda ipak previše...


Objavio: frida
Datum objave: 28 Rujan 2007 u 23:31
Evo sličice BOCUNA...naravno za zumbule treba manji, od 1/2 litre jer ima uže grlo....




Objavio: angi
Datum objave: 30 Rujan 2007 u 21:52
Heart Frida, hvala na pomoći, ideje su ti sjajne 


Objavio: aurora2
Datum objave: 01 Listopad 2007 u 21:52
Na jednoj njemackoj stranici procitala sam da voda koja se stavlja u vazu (ili bocun) ispod lukovice mora biti prokuhana i mlaka i da se mora mijenjati svaki tjedan. Da li je to tocno? I zasto mijenjati...da li nije dovoljno nadoliti jos vode?
I jos tamo pise da nije lose u vodu dodati komadic aktivnog ugljena. Je l to ovaj drveni ugljen koji se tu koristi za gril ili je to nesto drugo? I koja mu je svrha?


-------------


Objavio: frida
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 02:49
Ništa od toga ja nisam radila i cvjetao je...samo sam ponekad dolila malo vode, ali ne prečesto...pusti on dugooo korijenje....


Objavio: angi
Datum objave: 04 Listopad 2007 u 21:27
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

Ništa od toga ja nisam radila i cvjetao je...samo sam ponekad dolila malo vode, ali ne prečesto...pusti on dugooo korijenje....
 
da li si lukovice u početku držala na tamnom mjestu Frida, odnosno sa onim  ''tamnim vrećicama'' ,
po internute puno piše a ti izgleda imaš neki jednostavan način ?
(bocuni su kupljeni sad samo da vodu  temperiram i svjetlo podesim)


Objavio: frida
Datum objave: 05 Listopad 2007 u 02:14
 Cuj, i ja sam sad stavila lukovice u frizider ( vec par dana)...pojma neman kad da ih izvadim...mislim da cu drugi tjedan ja to u vodu staviti...
vidjet cemo sto ce se dogadjati...


Objavio: angi
Datum objave: 05 Listopad 2007 u 09:28
smile181 ah ti zumbuli, imaju miris zbog kojeg ne odustajem pa ako i fulam neće mi biti žao
 
Frida, hvala Heart


Objavio: frida
Datum objave: 05 Listopad 2007 u 09:55
držim fige da uspije ( a hoće, zašto ne bi ) i da uzivas u njima....


Objavio: aglaja
Datum objave: 11 Listopad 2007 u 22:37
Danas, pri sadnji lukovica Zumbula, sledila sam upute gospodina Vokija. Posadila sam pojedinacno svaku lukovicu u saksiju, umotala u foliju i stavila u frizider. Jasno mi je zasto pribegavamo ovoj tehnici s folijom i friziderom: pre aktiviranja, lukovicama treba obezbediti tamno i hladno mesto kako bi se razvilo korenje i dobio krupan i bogat cvet. To je lepo objasnio gospodin Voki.

Medjutim, neke stvari su mi jos uvek nepoznate i zelela bih, ako je to moguce, da dobijem odgovor na sledeca pitanja:

Prvo: da li je ovo tehnika 'forsiranja lukovice' i da li lukovicu treba povremeno "obilaziti", da bi je npr. zalili?
Zatim: ako saksija stoji u frizideru nekoliko nedelja, do izboja visine 2,5-5cm, za mene ostaje nejasno kako ce do njega uopste doci ako je saksija umotana u foliju.
I na kraju: ako je ovo tehnika forsiranja, postoji li drugi nacin sadnje lukovica zumbula (u zemlju), za one strpljive?

Unapred hvala za ocekivane odgovore i hvala na dobrodoslici.






-------------
Aglaja


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Listopad 2007 u 22:49
Dobro nam došla Aglaja!smile75
Koliko sam ja skužila Vokija,to sa forsiranjem je da cvatu  u 12 mjesecu negdje.Za strpljive će cvasti u proljeće.Ako je u kući ranije od onih vani posađenih.
Ovo sa folijom ni ja ne kužim,no ni ne trudim se jer ih ne mislim tako saditi.Ja to sve lijepo lupim van u zemlju pa nek same tjeraju i cvatu kad hoćesmile198


Objavio: voki
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 07:46
Ako se lukovice zumbula sade vani u bašti, tada u prirodnim uslovima imaju hladan period i tamu, jer se vani lukovice sade dublje nego u saksije. Mogu se lukovice posaditi i u saksije i držati vani prekrivene papirom ili nekom tkaninom, ali ako su jaki mrazevi najbolje je saksiju ukopati u zemlju. Nakon 5-6 nedelja provedenih na hladnom saksija se vadi i unosi u toplu prostoriju. Ja sam sadio zumbule u saksiju i stavljao u frižider i cvetovi su bili krupni kao u bašti, a lukovice koje sam posadio i držao u kući svo vreme na toplom dale su nekako izduženu cvetnu stapku sa malobrojnim i retko raspoređenim sitnim cvetovima, dok nekoliko lukovica nije ni cvetalo. Mogu se kupiti i već forsirane lukovice koje su izvesni period provele na hladnom i tamnom mestu i one se obično prodaju sa staklenim posudama za vodu zajedno uz lukovicu.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 07:55
Ostao sam dužan odgovor. Aluminijumsku foliju treba malo olabaviti, ne da se zategne preko lukovica da ne smeta izbojima, a ja sam lukovice zalio pre stavljanja u frižider i 4 nedelje nisam zalivao jer je zemlja bila vlažna zbog niske temperature i folije koja sprečava da se zemlja osuši. Odprilike jednom do dva puta nedeljno sam vadio saksiju iz frižidera da proverim šta se dešava i otvarao foliju da lukovice dobiju zraka. Svako držanje lukovica na hladnom i tamnom mestu u cilju postizanja cvetanja u kućnim uslovima je forsiranje lukovica.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: aurora2
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 08:05
A ove lukovice koje se sad mogu kupiti...da li i njih treba forsirati na taj nacin ako se zeli postici da cvjetaju u kucnim uslovima ili su one to vec prosle?

I kakve veze ima onaj aktivni ugljen o kojem sam gore pitala? Koja mu je svrha?


-------------


Objavio: TeaK
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 09:09
Dobro došla AGLAJA, a također i puno sreće sa zumbulima i da uskoro imamo puuuuuuuuno lijepih slčica od tebe. smile79

-------------


Objavio: voki
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 09:34
Obično na pakovanju ne piše da li su lukovice prošle period mirovanja na hladnom mestu, ja bih ipak odradio taj postupak radi sigurnosti. Kod nas ima na tržištu Holandsko (Nizozemsko)pakovanje sa lukovicom i staklenom posudom, jedino na njima piše da su lukovice spremne za vegetaciju bez forsiranja. Aktivni ugljen znam da je dobar iz razloga što sakuplja iz vode sve negativne sastojke, npr hlor iz vode.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: aglaja
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 10:49
Hvala gospodinu Vokiju na odgovorima! Drugima - na dobrodoslici.
Ja sam prvo saksije sa lukovicama htela da odnesem u podrum, ali tamo nije tako hladno, jeseni, kao i zime su nam sve toplije. Takodje, nisu mi bile poznate stvari, pomislila sam: ako zelim da mi zumbul uopste procveta, moram ga staviti u frizider. Sada mi je jasno da postoje i drugi nacini na koji mozemo dobiti zdrav i lep cvet. Ali ja necu sada izvaditi zumbule iz frizidera. Izvrsicu eksperiment do kraja, kako bi svi mi saznali da li je uspeo. To naravno nece biti provera samog postupka, moze se desiti da kod mene ne uspe, a kod nekog drugog uspe. Zato me zanima, jeste li i ove godine, gospodine Voki, posadili zumbule?
Pozdrav!

-------------
Aglaja


Objavio: dina
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 11:47
aglaja
Dobro dosla

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: voki
Datum objave: 12 Listopad 2007 u 11:58
Ove godine nisam sadio zumbule da mi cvetaju u kući, jer imam 120 saksija sobnog cveća, plus oko 40 lukovica amarilisa koje trebam zasaditi kada poteraju pupoljke. Jednostavno nemam mesta za zumbule. Sadio sam ih u bašti. A ogled će ti uspeti, siguran sam. Evo ovde da ti zaželim dobrodošlicu i ugodno druženje sa svima nama! I još nešto, ovde smo svi na ti, tako da je nepotrebno ono gospodin... dovoljno je Voki.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Maret@
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 12:27
Ja danas posadila zumbule...ipak en u zemlju, odlucila se za jednu veću vrtnu posudu. Nadam se da nije prerano i da ih ovo jesenje sunce neće izmamiti prije vremena van?! Danas sam stavila i par tulipana, ali njih sam u vrt stavila...uh kako sam ponosna i veselim se :)


Objavio: maso
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 12:53
Mater@, samo ih uvijek sadi u skupinama, nekih 10-am cm razmaka izmedju lukovica neka bude, i onda kad cvjetaju ljepsi su kad su u grupama, onako pojedinacno ne dolaze do izrazaja.... a kakve si lukovice kupila? Jesu vec bile proklijale? Te sto su ti u posudi se nadam da se zimi nece smrznuti....trebala bi biti veca posuda da ima dosta zemlje da se ne smrznu, mada si ti na krajnjem jugu pa mozda i nece biti veliki minus zimi...


Objavio: maso
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 12:54
....cuj mene mailto:Mater@%20....hahahaha - Mater@    smile96


Objavio: aurora2
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 12:55
Maret@ nisi jedina....ja sam skroz friska u svemu ovome i bas me zanima sta ce od svega toga biti...drugim rijecima, cekam proljece....
...a inace, da te utjesim, vidjela sam da su neke moje lukovice vec krenule Wink

-------------


Objavio: Maret@
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 18:19

E da Matera još nisam ali uskoro maso Tongue... sve sam ja to tako lijepo posadila kako piše, ali jako je toplo pa se mislim možda krene prije nego bude trebalo-pa da ga bura ne spraši! A za minus ne brini ovdje ne pada temp nikada ispod nule, niti ispod 2+

A na lukovicama zumbula viri mali zeleni vrh, to dobro ili?


Objavio: Donata
Datum objave: 21 Studeni 2007 u 19:34
Originalno poslano od člana Maret@ Maret@ napisao:

E da Matera još nisam ali uskoro maso Tongue... sve sam ja to tako lijepo posadila kako piše, ali jako je toplo pa se mislim možda krene prije nego bude trebalo-pa da ga bura ne spraši! A za minus ne brini ovdje ne pada temp nikada ispod nule, niti ispod 2+

A na lukovicama zumbula viri mali zeleni vrh, to dobro ili?


Sve je O.K.


Objavio: Arwen
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 00:38
danas sam kupila par lukovica zumbula
što mi predlažete:
-sadnju u pitar ( vani ili u kući )
-da ih stavim u bocune s vodom
-ili je za sve kasno?


-------------



Objavio: aurora2
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 00:44
za nista od toga nije kasno, pitanje je samo gdje ih hoces imati i kada....
....uglavnom, mislim da sad vise nema sanse da ti cvjetaju za Bozic ali to ne znaci da ih ne mozes u bocunima imati i kasnije
... ja sam danas nasla neke tri zaboravljene lukovice zumbula i zabola ih u pitare...preko zime cu ih drzati u zatvorenom (bice im onako hladno ali nece se moci smrznuti), a kad im dodje vrijeme onda cu ih stavit van...
...uglavnom nije kasno Wink


-------------


Objavio: aglaja
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 10:33
Nemoj me drzati za rec, Arwen, ali za bocune s vodom, mislim da ti trebaju vec isforsirane lukovice (koje su prosle period na tamnom i hladnom).

One su u prodavnici dugo bile na toplom i svetlom i sigurno su vec krenule. Ja sam barem po trgovinama ovih dana videla da su lukovice zumbula sve vec krenule. Za razliku od lukovica tulipana ili narcisa, sto je zanimljivo.

Mozes kako hoces, u kalj ili u zemlju, skupa ili pojedinacno, u frizider ili ne. Forsiranje si vec radila. Ako su krenuli, posadi ih samo nesto dublje.
Ako nisu forsirane lukovice (verujem da nisu, jer se forsirane lukovice zumbula prodaju pojedinacno, skupa sa tom staklenom posudom) moraju proci period na hladnom i mracnom.

Poz.

-------------
Aglaja


Objavio: Arwen
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 15:45
thanks!
lipo ću onda stavit jednu lukovicu par tjedana u frižider pa u bocun
a druge dvije ću posaditi i na balkon


-------------



Objavio: aglaja
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 16:28
Arwen, Frida je radila s bocunom. Ona ce ti bolje uputstvo dati.

Imam dva od 1/2l. Ali, volim i vino, ne samo cvece.

-------------
Aglaja


Objavio: aglaja
Datum objave: 22 Studeni 2007 u 22:50
Originalno poslano od člana maso maso napisao:

....cuj mene mailto:Mater@%20....hahahaha - Mater@    [IMG]http://www.cvijet.info/forum/smileys/emot15.gif" height="44" width="60" align="absmiddle" alt="smile96" />


Ako smem primetiti, cika Frojd bi rekao da nasa Maso zeli bebicu!

-------------
Aglaja


Objavio: maso
Datum objave: 27 Studeni 2007 u 19:20
....hehehehe tek sada vidim ovaj post, Aglaja ti si legenda ....pa cuj mozda si i u pravu


Objavio: frida
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 00:04
 Arwen  ne znam kolike su ti lukovice, ali moja ( žutog zumbula) nije stala u bocun od 1/2 l već veliki od litre...lukovicu sam u vodu stavila sigurno još u desetom mjesecu ( ne znam točno kada, ali davno mi se čini) i evo tek sad vidim malo zelenog da probija...moram reći i ovo...nakon čitanja Masinog posta o pelcanju benjamina u zatamnjenoj staklenci nekako mi došlo ( pošto lukovica brzo pustila korijenje, ali nikako da krene) da i ja zatamnim bocun...pa sam stavila tuljak od tamnijeg papira oko bocuna...i nakon toga lukovica krenula...to sam sebe uvjerila i činjenicom da kad sam prije tako radila da sam lukovicu stavljala u grlo jedne plave vaze koju više nemam i zumbul je cvjetao....
 sad ne znam koliko to ima veze, ali to je moje zapažanje ove godine....ništa te ne košta da zatamniš bocu...


-------------


Objavio: aurora2
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 07:47
frida, i sa mojima je slicno, i ja sam u desetom mjesecu stavila lukovice u one vazice, jedna je napunila punu casu korjenja ali jos na vrhu nije probila, a ove dvije imaju jako malo korjenja dolje ali su pocele gore probijati...
...i moje su jos uvijek u mraku...poklopila ih sa onim kutijama u kojima su kupljene vazice...bas me zanima sta ce od toga biti (iako ne bih rekla da ce to cvjetati za Bozic)


-------------


Objavio: aglaja
Datum objave: 04 Prosinac 2007 u 08:23
Evo, i ja sam neki dan procitala kratko uputstvo koje se daje sa lukovicom zumbula i tom staklenkom. I one moraju u mrak i na hladno.


-------------
Aglaja


Objavio: dina
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 16:30
eh da vidite sta sam ja danas kupila
tj sta je poslo zamnom iz cvjecare

http://imageshack.us">

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 19:30
smile227i treći je plavi,vidim da je srednji neki roza?


Objavio: dina
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 19:35
da ,bas tako a od ovog treceg izgleda nema nista ali mi ga bilo zao ostaviti pa i njega ponijela sa sobom

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 19:40
Spremiš lukovicu pa će biti sljedeće godinesmile187


Objavio: dina
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 19:42
neka ga sad za sad u kuci
pa cu vidjeti sta dalje
shasha jeli on moze u vodi da stoji

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 19:45
kako to misliš? lukovica da u vodi bude?


Objavio: dina
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 19:54
ma neznam jeli lukovica od zumbula mogu da stoje u vodi i da cvjetaju ili neke druge

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: shasha
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 21:09
Baš smo o tome na kavi(u Zg) raspravljali.Mislim da je vepar objašnjavao kako to ide.Poslat ću ga tu da ti pojasni,ako je on bio?!!


Objavio: Donata
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 21:09
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

ma neznam jeli lukovica od zumbula mogu da stoje u vodi i da cvjetaju ili neke druge


Dina mogu zumbuli,amarilisi,krokus, narcisi...i
detaljnije informacije:
http://www.extension.umn.edu/distribution/horticulture/DG1116.html - http://www.extension.umn.edu/distribution/horticulture/DG1116.html

slika sa net-a






Objavio: shasha
Datum objave: 11 Prosinac 2007 u 21:11
Evo nas u isto vrijeme,DonataWink
Jesi ti tako probala,ja nisam,stalno si pričam bude,budem,a nikako.


Objavio: dina
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 18:31
Originalno poslano od člana Donata Donata napisao:


[QUOTE=dina]ma neznam jeli lukovica od zumbula mogu da stoje u vodi i da cvjetaju ili neke druge http://www.extension.umn.edu/distribution/horticulture/DG1116.html - http://www.extension.umn.edu/distribution/horticulture/DG1116.html
slika sa net-a
[IMG]http://www.gay.hr/slike/attachmenti/hyacinth.jpg" height="262" width="200" align="absmiddle" style="vertical-align:%20text-bottom;" />



hvala Donata

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: Donata
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 21:22
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Evo nas u isto vrijeme,DonataWink
Jesi ti tako probala,ja nisam,stalno si pričam bude,budem,a nikako.


Nisam...Nekako mi žao jer nakon cvatnje lukovice nemaju nikakvu vrijednost...smile43


Objavio: frida
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 21:52
ne lukovicu u vodu nego samo korijenje neka bude u vodi...

moja je opčela  tjerati, sad ne znam jel joj dovoljno vremena za cvjetanje do Božića, ali do Nove možda bude..


-------------


Objavio: shasha
Datum objave: 13 Prosinac 2007 u 22:12
Frida ako je već poveća probaj primjeniti ono što je Donata napisala za ahemeju.Stavi u nalon vrećicu jabuku i  teglu sa biljkomWink


Objavio: osbourne
Datum objave: 28 Siječanj 2008 u 22:45
ja sam neki dan kupio 2 vrecice sa po 3 lukovice koje imaju malenu klicu. posadic cu u kucu, mama kaze daje prerano. jeli?
 
a kad ocvatu lete u vrt koji bi do ljeta trebao bit gotov


Objavio: aglaja
Datum objave: 28 Siječanj 2008 u 23:19
Osbourne, mozes ih posaditi u kuci, ali samo pod pretpostavkom da ih smestis na hladno (5-7*C)i mracno mesto. Svi zumbuli koji sada cvetaju su forsirani.

I ne da nije prerano, nego je prekasno. Lukovice se forsiraju da bih cvetale mnogo prije nego sto bi procvetale prirodnimn putem. Sada posadjene i forsirane, tvoje ce kasniti za ovima u vrtu.

Sa forsiranjem lukovica se obicno krece vec u septembru.

-------------
Aglaja


Objavio: osbourne
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 09:26
ok posadit cu ih. i da budu na hladnom do kada?
 
podnose li niske temperature, snijeg i to jer bi ih na jesen šibnuo u vrt


Objavio: Rency
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 09:38

pozdrav svima

evo i ja se pridruzujem ljubiteljima zumbula,kupila ih neki dan, tri lukovice s pupovima i evo ih procvali i stvarno cijela soba prekrasno mirisi,sad mene zanima kd bi ja njih trebala presadit u nesto vecesmile226


Objavio: Triša
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 10:24
Rency - prva poruka dobro nam došla, već mirišu, a gdje je slikica?

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: osbourne
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 10:33
ja ih nbi dirao dok cvatu tek kasnije, na jesen? neznam ali sada ne


Objavio: aglaja
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 12:44
Osbourne, posadjene lukovice zumbula smesti na hladno (5-7*C) i tamno mesto.
Tu ih ostavi sve dok se ne ozile.(Sve prolecne lukovicaste cvetnice zahtevaju nize jesenje temperature da bi se ozilile, od cega zavisi njihov dalji rast i razvoj. Zato im ti sada moras prirediti jesen.)

Potpuno oziljavanje traje 30-40 dana. Posle tog perioda (za to vreme ce i lisni izdanak dostici oko 5cm)stavi lukovice na nesto visu T (oko 15*C)i u polusenu. Tek nakon desetak dana mozes ih postaviti na zeljeno, dobro osvetljeno mesto sa T oko 22*C.

Forsirano gajenje lukovica traje 1,5-3 meseca (zavisno od sorte, nacina pripreme lukovice...)

Kod mene sad cvetaju tri zumbula koja sam forsirala ove jeseni. Pocela sam sredinom oktobra.

-------------
Aglaja


Objavio: aglaja
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 12:49
Rency, ja mislim da nema potrebe za presadjivanjem lukovica. Kada precvetaju, posadi ih u vrt. Cvetace ti ponovo sledeceg proleca (u prolece 2009.god.).

Bitno je da im ostavis listove da dobro pozute i osuse se (na taj nacin nahrane lukovicu i osposobe je za cvatnju sledece sezone). Cvetnu stapku mozes otkinuti, da se biljka dodatno ne trosi. A listove porezi tek kad se listovi sasuse.

-------------
Aglaja


Objavio: aglaja
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 12:50
Osbourne, imas nesto vise o gajenju lukovica zumbula u kuci (forsiranju) na prethodnim stranicama ove teme.

-------------
Aglaja


Objavio: Rency
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 13:05
a problem je sto nemem vrt ,jel moze u neku vecu teglu ili ih ostavim u ovoj u kojoj jesu?


Objavio: aglaja
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 13:08
Kada zavrse sa cvatnjom mozes ih presaditi, mozes ih sve staviti skupa (ako vec nisu) u jednu vecu saksiju i na terasu, balkon, spoljasnju prozorsku dasku.

-------------
Aglaja


Objavio: Rency
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 13:09
hvala na brzinskom odgovoru


Objavio: Sunburst
Datum objave: 06 Veljača 2008 u 09:12
ja poslušala vaše savjete prije mjesec dana i posadila lukovice zumbula i mini narcisa u teglu. U podrumu imam jedan stari hladnjak, koji služi ljeti za hlađenje pića, a zimi je pretežno prazan. Ali ove zime je bio pun folijom omotanih teglica :))
 
Sada su već pupovi zumbula promolili glavice, a neću ih fotkati dok ne budu u punom cvatu.
 
I da, nisam ništa zaljevala sve dok se listovi nisu otvorili, tako da se vidi pup.
Kupila sam crvene zumbule, mada ne vjerujem u tu njihovu žarko crvenu boju.
Vidjet ćemo :/


Objavio: Triša
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 11:02
Ja ih nemam, ali zato molim da slikate sve vaše da mogu uživati u njihovim predivnim cvjetovima, kad već ne mogu osjetiti miris.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: alkemicar
Datum objave: 11 Ožujak 2008 u 19:34
danas sam kupila i 2 zumbula
jedan plavi i jedan roskasti


Objavio: lana_1
Datum objave: 12 Ožujak 2008 u 06:23
i u moje mame su procvjetali prije otprilike 2 tjedna


Objavio: alkemicar
Datum objave: 14 Ožujak 2008 u 19:57
kako sa zumbulima na jesen/zimu?
treba li i njih vaditi i spremati gomolje i kako?


Objavio: SilveK
Datum objave: 14 Ožujak 2008 u 21:34
Ne, oni ostaju u zemlji, a koliko znam - vole ih voluharice.


Objavio: voki
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 18:29
Za cvetanje u saksiji, u sobi najbolje je posaditi lukovice i sa saksijom koju prekrijemo folijom ili novinskim papirom ostaviti dole u frižider u pregradu za povrće nekoliko nedelja. Tada su cvetovi puno krupniji i cvasti bogatije cvetovima.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: primorka
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 08:21
Hvala Voki na savjetu!
 
Ja sam ove samo postavila na zemlju i držala u negrijanoj kuhinji. Kako imamo kamenu kuću u kuhinji je ove zime bilo jaaako hladno skoro kao u frižideru :)
 
Ali za slijedeće proljeće idu prvo u frižider.  


Objavio: toni
Datum objave: 22 Ožujak 2008 u 20:58

ja imam zimske zumbule



-------------
toni

o Babotok,moj Babotok


Objavio: administrator
Datum objave: 22 Ožujak 2008 u 21:08
kod mene veni jos nisu provirili!!! A u kuci ih ne smijem imati jer određene sustanare ubitacno glava boli od tog mirisa...


Objavio: PATKA
Datum objave: 23 Ožujak 2008 u 16:32

      

     Dali mi netko može reći kolliko puta godišnje cvatu zumbuli i kada ?


Objavio: Triša
Datum objave: 23 Ožujak 2008 u 16:36
Samo u rano proljeće, ako su udirektno u vrtu. Ako želiš forsirane lukovice mogu ti cvasti bilo kada, ali imaš o tome posebnu temu.Patka, jako si zgodna-dobro došla.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: PATKA
Datum objave: 24 Ožujak 2008 u 22:17
           
        Hvala na odgovoru i hvala svima na dobrodošlici!


Objavio: lana_1
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 08:46
danas sam u konzuma vidjela zumbule u malim posudama, imaju tek jedan cvijetić. zanima me bi li ja to mogla zasaditi u posudu na balkonu, budući da već cvjeta, da li se smije presađivati.


Objavio: aglaja
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 10:07
Lana, slobodno, nista im nece biti.

Cak sam videla jednu malu 'prevaru'. Zumbul je posadjen i negovan u zemlji do cveta, a onda je izvadjen, lukovica mu je pazljivo, da se ne povrede zile, ociscena od zemlje i postavljena u onu staklenku sa vodom za zumbule, pa izgleda kao da je tu i uzgajana.

Na to se vec ne bih usudila, ali ga se slobodno moze presadjivati.

A sledece godine moram pokusati napraviti nesto ovakvo kao sto je kod Mimar, divno je.


-------------
Aglaja


Objavio: lana_1
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 10:26
ok aglaja, hvala na savjetu, popodne skoknem do konzuma i kupujem ovog mirisavca


Objavio: lana_1
Datum objave: 29 Ožujak 2008 u 21:26
nabavila sam i ja zumbulčića, slikice stavim kad uhvatim vremena za slikati


Objavio: marakuja
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 22:39
 Bok, bok!
Prije jedno dva mjeseca sam dobila dva bijela zumbula u lončanicama.
Oni su procvali i ocvali. Mislila sam da će još jedan put, međutoa ništa... Confused Zanima me kako ih tretirati dalje, pošto bi ih htjela posaditi u vrt ispred svoje kućice tj. dal' ja tu trebam šta rezat lišće i tu granu pošto su se zbog dužine i težine povili. Pliz,... objasnite mi ko malom djetetu, pošto sam se tek friško počela zanimati za cvijeće i vrt. Embarrassed


-------------
Đes' Marinka puška te ubila


Objavio: kika
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 22:51
Zumbuli su proljetne lukovice koje cvatu samo jednom godišnje. Ne trebaš im ništa posebno raditi osim da ih presadiš u vrt na dubinu od 5-10 cm i nastaviš zalijevati kako bi sakupili snage za cvatnju idućeg proljeća. Lišće ni slučajno ne reži sada već ga možeš slobodno maknuti kad se potpuno posuši (tokom ljeta).


Objavio: marakuja
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 22:59
 Hvala!Smile

-------------
Đes' Marinka puška te ubila


Objavio: Šeflera
Datum objave: 31 Ožujak 2008 u 23:24
Ak imaš krtice i voluharice koje se vole došuljati u vrt- pazi da ti ne popapaju gomolje. Ja muku mučim sa zumbulima i tulipanima. Ove godine bum ih posadila u mrežu da ih ne pojedu!



Objavio: ines
Datum objave: 01 Travanj 2008 u 06:30
Probak onaj savjet kaj sam stavila u "Savjeti" pa ih prije sadnje posipaj s dječijim puderom. Navodno to odbija te male beštije


Objavio: petit-etoile
Datum objave: 12 Listopad 2008 u 19:56

hocu da posadim zumbul direktno u basticu ali ne znam da li je sad kasno za to

u kom mesecu se sade direktno u zemlju ?


-------------
This time next year i'll be a millionaire


Objavio: SilveK
Datum objave: 13 Listopad 2008 u 16:29
Upravo sad ih možeš posaditi, ali ako imaš voluharice u susjedstvu, postoji jako velika šansa da ti pojedu gomolje, meni su ove godine sve potamanile. Probaj izmisliti nekakvu zaštitu, nabavi gusto pletenu žičanu mrežu i napravi nekakav sanduk od toga, prvo to stavi u zemlju, pa onda lukovice, tako ja namjeravam napraviti.


Objavio: petit-etoile
Datum objave: 13 Listopad 2008 u 18:04
pa ima krtica, letos su mi rovarile po vrtu ali nisu pojele lukovice narcisa i visibaki pa valjda nece ni zumbul dirati

-------------
This time next year i'll be a millionaire


Objavio: SilveK
Datum objave: 13 Listopad 2008 u 22:24
Krtice ne jedu lukovice, samo voluharice koje otkriješ po rupama u tlu, bez hrpe zemlje. A narcisi i visibaba voluharicama smrde i to ne žele jesti, tako da nemoj računati na to,a lude su za zumbulima, tulipanima i ljiljanima.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk