Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Nerine

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=477
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 11:13
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Nerine
Objavio: Donata
Tema: Nerine
Datum objave: 02 Listopad 2007 u 23:13
Evo jedne lukovice koja je tek sada procvijetala...već sam mislila da neće ...
posađena proljetos....iznenadila me zanimljivim cvijetom...smile91

sva sreća da sam ostavila natpis inače vam nebi znala reći ime...








Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 08:57
Neobična biljka,ja je do sad nisam vidjela.Izgleda ko neka vrsta amarilisasmile94


Objavio: voki
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 09:22
Au!!! Koliko prstenja na toj cvećki...

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: TeaK
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 17:40
smile93     smile227smile93smile93

-------------


Objavio: Donata
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 18:15
Ma veoma neobična biljčica...izgleda tako osjetljivo...
Malo sam prošetala netom...i

Nerine%20bowdenii


Izgleda da je ima samo na inozemnim stranicama...

Nerine

Nerines come from South Africa but some are tough enough to withstand the UK climate. They reliably brighten up an autumn garden, their soft pastel colours providing a good contrast with the brasher dahlias that are still going strong at this time.

www.bbc.co.uk

 




Objavio: Donata
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 18:18
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Neobična biljka,ja je do sad nisam vidjela.Izgleda ko neka vrsta amarilisasmile94


Shasha imala si pravo ona i je iz porodice smile186 amarilisa...

Nerine is a genus of 25 species in the http://www.pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/Amaryllidaceae - Amaryllidaceae family native to South Africa.

E onda će se Voki više koncentrirati  na biljku a ne na prstenje...  smile96


Objavio: TeaK
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 20:00
A ja nisam prstenje vidjela smile42

-------------


Objavio: dina
Datum objave: 03 Listopad 2007 u 20:52
Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Au!!! Koliko prstenja na toj cvećki... [IMG]smileys/smiley2.gif" align="middle" />




-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: voki
Datum objave: 04 Listopad 2007 u 11:52
Malo smo čeprkali po literaturi... Evo šta kažu:
Nerine je poreklom iz južne Afrike, spada u poluotporne ili osetljive lukovičaste biljke, porodica Amarilisa. Većina vrsta ima ružičaste ili crvene cvetove u obliku zvezde, sakupljene u cvasti. Hibrida ima u raznim bojama. Uski remenasti listovi razvijaju se uporedo sa cvetovima ili posle njih. Nerine bowdenii je najotpornija vrsta sa sjajnim zelenim listovima, bledoružičastim cvetovima koji imaju po sebi tamnije pruge. Hibridi ove vrste su tamnijih boja. Nerine curvifolia ima skrletne i zlatne cvetove sa izduženim prašnicima. Nerine sarniensis naraste do 60 cm i ima grimizne cvetove koji se prelivaju u duginim bojama. U jednoj drugoj knjizi piše da N. sarniensis ima cvetove ravnih latica, bele, ružičaste ili crvene boje koji sačinjavaju krunu na vrhu stapke. Kod ove vrste se listovi javljaju nakon cvetanja. Nerine flexuosa je retka vrsta sa grozdovima ružičastih i belih zvonastih cvetova sa valovitim laticama i cveta u jesen na cvatnim stapkama dužine oko 60 cm. Uzgajanje: U jesen posaditi lukovicu u lonac promera 10 cm, samo donji deo lukovice se pokrije zemljom (kao kod amarilisa). Zalivajte zimi i u proleće redovno, održavajući temperaturu od 10-13 stepeni. Leti biljke izneti na otvoreno, malo zasenjano mesto, a kada se listovi osuše prekinuti zalivanje. Biljku uništite tek nakon 5 godina!?. Ne vidim zašto bi se uništila biljka nakon 5 godina, ali tako piše u literaturi.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Donata
Datum objave: 04 Listopad 2007 u 13:16
Hvala Voki na opširnim informacijama za ovu meni do sada nepoznatu biljku...Vidiš kako širimo znanje zahvaljujući internetu i literaturi....
Samo ni meni nije jasno zašto uništiti ....vjerovatno se lukovica toliko istroši da nije više u stanju dati kvalitetan...cvijet..smile48 
malo ću i ja pogledati....nije valjda nešto opasnije...


Objavio: voki
Datum objave: 04 Listopad 2007 u 14:13
Ne piše ni kako se razmnožava, nadam se da se vegetativno razmnožava poput amarilisa.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: Lantana
Datum objave: 30 Siječanj 2009 u 20:18
Ja je imam i cvala je u jesen i dugo je trajao cvijet, nakon cvatnje ostale su na mjestu cvijeta male kuglice i unutra sjemenke (kao kod amarilisa, samo manje). Ja sam ih ukopala u zemlju, pa ako nešto naraste...






-------------
život je more


Objavio: cvetlin
Datum objave: 30 Siječanj 2009 u 21:27

Nerine i rezane traju dugo,nisam vidla za kupit lukovice baš ću potražiti jako mi se sviđa.



Objavio: Lantana
Datum objave: 31 Siječanj 2009 u 09:43
Ja sam je dobila u nekom mix-u lukovica, nisamje prije nikad vidjela.Moža iz onog sjemenja izađe još koja.


-------------
život je more


Objavio: voki
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 09:06
Kao sobne biljke najčešće se gaje Nerine bowdenii, Nerine flexuosa i Nerine sarniensis

OPIS BILJKE
Rod Nerine obuhvata oko 30 vrsta lukovičastih biljaka koje uspevaju u tropskim i subtropskim rejonima Južne Afrike.

Nerine bowdenii
Poreklom je iz planinskih delova Južne Afrike, a uzgaja se od 1904. godine. Višegodišnja, lukovičasta biljka kojoj je lukovica izdužena, dužine do 5 cm, većim delom iznad površine zemlje. Obrazuje više mladih lukovica oko glavne. Ovojni suvi listovi lukovice su svetlo smeđe boje i sjajni. Donji deo listova obrazuje lažno stablo dužine oko 5 cm, a listovi su poluuspravni, dugi 15 do 30 cm, 2 - 3 cm široki, linearni, postepeno suženi na vrhu, sjajni sa izraženom nervaturom. Cvasti su krupne, oko 20 cm u promeru, sa 6-12 cvetova na bezlisnom, debelom stablu koje je visine do 50 cm. Cvetovi su blede roza boje sa tamnijom crtom u sredini liski, na cvetnim drškama dugim 5-6 cm. 6 latica su talasaste po ivicama, sa savijenim vrhovima, 6-7 cm duge i oko 1,5 cm široke. Cvetanje je u periodu jeseni (septembar, oktobar) istovremeno ili pre pojavljivanja listova. Gaje se za rezan cvet, kao sobne biljke u umerenom klimatu ili kao baštenske biljke u suptropskim i tropskim predelima.

Nerine flexuosa
Poreklom je iz viših planinskih delova Južne Afrike (do 1500 metara nadmorske visine) i retka je gajena biljka.
Lukovice su okrugle oko 4 cm u promeru. Listovi se javljaju istovremeno sa cvetanjem. Listovi su strelastog oblika, poluuzdignuti, prizemni, širine oko 2 cm, a cvetno stablo je visine 40-60 (90) cm, sa 10-15 cvetova. Cvetovi su bledo roza boje, a postoji i varijetet alba sa belim cvetovima. Gornja polovina latica je talasasta, povijena na dole, a svaka latica ima tamno ružičastu srednju nervaturu. Period mirovanja mart – april.

USLOVI USPEVANJA
Lakše se uzgaja u kućnim uslovima jer ima period mirovanja zimi. Krajem septembra smanjuje se zalivanje a u decembru potpuno obustavlja. Saksija sa lukovicom se u periodu zime drži na temperaturi od 5 stepeni (može i u frižideru). U martu se lukovica stavlja na svetlo, gde temperatura nije previše visoka. Počinje se sa zalivanjem i prekida se period mirovanja. U toku leta ova vrsta obrazuje listove, a cvetanje počinje u jesen, pred period mirovanja lukovice (od septembra do decembra) kada listovi počinju venuti. Lukovice u tom vremenu moraju biti na prohladnom mestu na temperaturi do 10 stepeni.
Presađivanje lukovica se ne preporučuje svake godine, jer često presađivanje dovodi do lošijeg cvetanja. Pre početka vegetacije zamenjuje se samo gornji deo zemlje u saksiji.

SAVETI
Kao rezan cvet u vazi ostaje svež 2 do 3 nedelje. U saksiju se preporučuje sadnja 1-3-5 lukovica radi postizanja žbunastog izgleda biljke i bogatijeg cvetanja. Supstrat za sadnju obavezno mora sadržavati deo peska. Ako je zimi lukovica na visokoj temperaturi može izostati cvetanje naredne jeseni.
Na vratu lukovice kada se pojavi bronzana, tamnija boja znak je da se lukovica budi nakon perioda mirovanja. U proleće pre aktiviranja rasta preporučuje se zamena samo gornjeg dela zemlje u saksiji novim, plodnim supstratom. Lukovice se bolje razvijaju u manjim saksijama. U periodu cvetanja ne sme se biljka izlagati visokim temperaturama.

RAZMNOŽAVANJE
U proleće se odvajaju mlade lukovice koje se sade u saksije i oprezno se zaliva jer su lukovice veoma podložne trulenju. Mlade lukovice se dve godine uzgajaju bez perioda mirovanja, a u trećoj godini najkrupnije mlade lukovice cvetaju.
Pri razmnožavanju semenom do cvetanja treba čekati i 5, pa i više godina, uz obezbeđenje idealnih temperatura. Seme se sije odmah po sazrevanju u mešavinu zemlje i krupnog peska i pri temperaturi od 22 stepena nakon 2-3 nedelje pojavljuju se ponici. Nakon pikiranja mlade biljke se drže na svetlom mestu sa temperaturom od 12-17 stepeni. Mlade biljke se prihranjuju svake druge nedelje kompleksnim đubrivima.


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: voki
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 09:07
Nerine sarniensis
Poreklom je sa kamenitih terena Kapske oblasti Južnoafričke republike.
Jajolika lukovica od 3,5 do 5 cm u promeru, sa svetlo smeđim suvim ovojnim listovima. Listovi su intenzivno zeleni, linearni, poluuspravni, do 30 cm dugi i oko 1,5 – 2 cm široki, na vrhu zatupljeni. Listovi se pojavljuju nakon cvetanja. Loptasta cvast se sastoji od 10-20 cvetova na cvetnim drškama 2,5 – 5 cm dužine i cvetnim stablom visine 45-60 cm.. Latice su jajoliko lancetaste do 4 cm duge, tamno crvene ili smeđe crvene boje. Prašnici su izdignuti iznad cvetova.
Od ove vrste je dobijeno mnogo hibrida. Varijetet plantii ima višlju cvetnu dršku, a cvetovi su tamno crvene do smeđe crvene boje sa igličastim laticama.
Hibridi Bettina, Harlem. Period mirovanja Jul – avgust.

USLOVI USPEVANJA
U periodu zime biljci treba obezbediti temperaturu od 8-10 stepeni i što svetlije mesto. Poželjno je biljci obezbediti dodatno osvetlenje jer u to vreme se formiraju začetci budućih cvetova. U proleće kada listovi počnu dobijati žutu boju i odumirati počinje period mirovanja (od maja do avgusta). Lukovica se ostavlja u saksiji bez zalivanja na temperaturi od oko 25 stepeni, na mestu zaštićenom od direktnog sunca. Krajem leta pojavljuju se pupoljci na lukovici i tada se lukovica presađuje u novi hranjivi supstrat sa dodatkom peska i u početku se oprezno zaliva, a sa početkom rasta cvetnog stabla zalivanje se povećava. Presađivanje lukovica se ne preporučuje svake godine, jer često presađivanje dovodi do lošijeg cvetanja. Nakon cvetanja zalivanje se smanjuje, a rast listova i lukovice produžava se do proleća. U periodu cvetanja i zimi svakih 15 do 20 dana vrši se prihranjivanje razblaženim kompleksnim đubrivima za cvetnice.

SAVETI
U proleće kada počne rast novih listova biljka se može izneti na svež vazduh u baštu ili na terasu. Kao rezan cvet u vazi ostaje svež 2 do 3 nedelje. U saksiju se preporučuje sadnja 1-3-5 lukovica radi postizanja žbunastog izgleda biljke i bogatijeg cvetanja. Supstrat za sadnju obavezno mora sadržavati deo peska. Ako je zimi biljka na visokoj temperaturi ili temperaturi ispod 7 stepeni može izostati cvetanje naredne jeseni.
Na vratu lukovice kada se pojavi bronzana, tamnija boja znak je da se lukovica budi nakon perioda mirovanja. Nakon kretanja vegetacije preporučuje se zamena samo gornjeg dela zemlje u saksiji novim, plodnim supstratom. 3-4 nedelje nakon sadnje lukovice se ukorenjuju i pojavljuju se pupoljci. Lukovice se bolje razvijaju u manjim saksijama. Ako listovi zimi žute znak je nedostatka vazdušne vlage i preporućuje se stavljanje kamenčića i vode u podmetač saksije.

RAZMNOŽAVANJE
U proleće se odvajaju mlade lukovice koje se sade u saksije i oprezno se zaliva jer su lukovice veoma podložne trulenju. Mlade lukovice se dve godine uzgajaju bez perioda mirovanja, a u trećoj godini najkrupnije mlade lukovice cvetaju. U trećoj godini u proleće se omogućuje lukovicama period mirovanja, a početkom jula se lukovice sade u saksije promera 15 cm, tako da je 1/3 lukovice nad površinom zemlje.
Pri razmnožavanju semenom do cvetanja treba čekati i 5, pa i više godina, uz obezbeđenje idealnih temperatura. Seme se sije odmah po sazrevanju u mešavinu zemlje i krupnog peska i pri temperaturi od 22 stepena nakon 2-3 nedelje pojavljuju se ponici. Nakon pikiranja mlade biljke se drže na svetlom mestu sa temperaturom od 15-20 stepeni. Mlade biljke se prihranjuju svake druge nedelje kompleksnim đubrivima.

BOLESTI I ŠTETOČINE
Grinje, štitaste vaši, fuzariozna trulež lukovica.


-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: SilveK
Datum objave: 29 Ožujak 2009 u 18:38
Baš sam jučer posadila lukovice nerina direktno van, i tek onda išla čitati temu i pročitala da ne smiju biti na temperaturi nižoj od 10 stupnjeva smile42 Danas sam ih izvadila i posadile u tegleSmile


Objavio: voki
Datum objave: 30 Ožujak 2009 u 15:56
I ja ću danas posaditi lukovicu u saksiju.

-------------
život je bajka koju sami pišemo...


Objavio: stefkaja
Datum objave: 24 Veljača 2010 u 16:34
I ja sam nabavila ovu predivnu biljkicu..koliko vidim sadi se u teglu poput amarilisa..


Objavio: ivna
Datum objave: 24 Ožujak 2010 u 19:43
Imam ju, prekrasno mi djeluje ! Sad još moram nabaviti pijeska da ju posadim Wink.


Objavio: pčelica maja
Datum objave: 10 Svibanj 2010 u 20:59
http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova/lukovica_nerine/10005.aspx">
Zna li tko da li je ovo paučina na lukovici nerine,ili je lukovica takva?Skidala sam stare i osušene opne sa lukovice i gdje god sam primila i povukla,ovako se rastezalo,pa nisam sigurna jel to paučina ili su to nekakva vlakna?


Objavio: ivna
Datum objave: 13 Listopad 2012 u 16:14
Nerinu imam već par godina i svaki put me u jesen oduševi svojom elegancijom i ljepotom Smile...
Totalno jednostavna za uzgoj, nezahtjevna, na proljeće stavim van i zaboravim za nju do jeseni , osim naravno uz obavezno zalijevanje...




Objavio: Mira K
Datum objave: 02 Prosinac 2012 u 21:17
Ja sam je na Krku vidjela kod jedne gospođe u vrtu i ne vadi je van. Znači može i ostati vani  u toplijim krajevima.
 
Voki hvala na opširnom objašnjenju ove lijepe biljkeClap


-------------
Rijeka



Objavio: mimi46
Datum objave: 30 Srpanj 2013 u 22:32
      




..baš danas je procvala moja nerine...


-------------


Objavio: milica7
Datum objave: 30 Srpanj 2013 u 22:48
Mimi, na etiketi moje takve biljke je pisalo ismene. Sada ne znam što ja to zapravo imam ??????


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: mimi46
Datum objave: 30 Srpanj 2013 u 22:52
..moguće milice kupila sam prošle godine ismene i nerine roza i još sam se danas čudila da je nerine bijela a na slici bila roza...zapravo jedna od njih propala pa sam ja nešto pobrkala,,,hvala

-------------


Objavio: milica7
Datum objave: 30 Srpanj 2013 u 22:55
Zapravo nije bitno kako se zove, važno je da ti raste i da je prelijepa......


-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: mimi46
Datum objave: 30 Srpanj 2013 u 22:58
...da imaš pravo,pogotovo ove neobične i rijetke biljčice treba upamtiti a cvatu jednom godišnje..Shockedsmile42 

-------------


Objavio: moon
Datum objave: 05 Listopad 2013 u 18:38


Objavio: ajama
Datum objave: 29 Studeni 2017 u 18:15
da malo oživim davno zaboravljenu temu.moje nerine stvarno dugo cvatu.sigurno preko mjesec dana.sad su doduše na izdisaju,ali su još uvijek lijepe
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/nnerina/91054.aspx" rel="nofollow">


-------------
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk