Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Razmnožavanje četinjača iz sjemena

Web: Cvijet.info
Kategorija: Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću
Ime foruma: Četinjače i zimzelene vrste
Opis foruma: Sve o četinjačama i zimzelenim vrstama
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=4875
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 21:04
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Razmnožavanje četinjača iz sjemena
Objavio: Pinus
Tema: Razmnožavanje četinjača iz sjemena
Datum objave: 23 Svibanj 2010 u 22:28
EVO NEKOLIKO PODATAKA SA NETA O RAZMNOŽAVANJU ČETINJAČA ( DENDROLOGIJA- SKRIPTA)

SJETVA CRNOGORICE
   
-     provodimo manje-više na sličan način kao i sjetvu bjelogorica
-     crnogorica se sije mnogo kasnije od bjelogorice › oko polovice 5. mjeseca   
-     sjemenjačice crnogorica su vrlo osjetljive na mraz
-     porast sjemenjačica je u prvoj godini malen i vrlo brzo završi
-     u toploj zemlji sjeme brže klije i brže se razvijaju mlade sjemenjačice
-     kod rane sjetve se događa da sjemenjačice uslijed hladnoće već u mladosti zakržljaju, pa pokazuju do kasnog ljeta nezdrav izgled
-     uobičajena je sjetva na otvorenim gredicama ( Abies alba, Picea excelsa, Pinus silvestris…)
-     i u zaštićene prostore ( Abies, Chamaecyparis, Picea, Thuja, Juniperus…)
-     potrebna je zaštita od kasnih mrazeva
-     sjeme crnogorica moramo do sjetve čuvati na suhom, prozračnom i dosta hladnom mjestu
-     sjeme Taxus baccata, Juniperus, Cephalotaxus, Pinus cembra …i dr. mora biti stratificirano

     Sjetva na otvorene gredice

-     crnogorici naročito odgovara novo obrađeno tlo, samo tlo mora biti dovoljno humozno i strukturno
-     za sjetvu crnogorica zemlja treba biti dobro kompostirana, tako da gornji sloj gredica najmanje 15 cm bude pomiješan sa zrelim kompostom
-     duboko rahljenje sjemeništa vršimo u jesen › zemlju ostavimo u grubim brazdama, da se preko zime dobro promrzne
-     u proljeće ponovno rahlimo tlo, ali sada samo odozgo › freza ili kultivator
-     obogaćivanje zemlje humusom također vršimo u proljeće, neposredno prije sjetve
-     kod sitnog sjemenja (Thuja, Chamaecyparis) treba za sjetvu birati tiho vrijeme › vjetar raznosi sjeme
-     sitno sjemenje pokrivamo smjesom zemlje lisnjače i pijeska, tako da gornji sloj uvijek ostane strukturiran i da se ne može uhvatiti pokorica
-     treba izbjegavati predebeli sloj za pokrivanje sjemena › 2 – 3 puta deblji sloj nego što je debljina sjemena
-     sjetva crnogorica na gredice koje imaju natkrov /sjenica/ donosi mnogo bolje rezultate
-     sjetvu obavljamo prema klimatskim prilikama › sredinom 5. mjeseca
-     sjemenjačice se u prvoj godini slabo razvijaju, pa na jednu gredicu stane velik broj biljaka; takvu površinu možemo bolje pripremiti i štititi od zaraza i ostalih nepogoda
-     već druge godine možemo rasaditi sjemenjačice na veći razmak, pa ne prijeti opasnost od zagušivanja i propadanja sadnica
-     kod nekih vrsta je bolje primijeniti sjetvu u redove, a naročito kada se radi o manjim sortama (Pseudotsuga taxifolia, Pinus silvestris, Abies) › presađivanje vršimo u 2. ili 3. godini
-     sjetvom u redove dobiju se sadnice bolje kvalitete
-     ako je zemljište zasušeno treba ga prije sjetve dobro natopiti, pa tek onda urediti gredice i provesti sjetvu ›i nakon sjetve moramo paziti da zasijano tlo ne postane presuho ? osobito je važno u periodu od sjetve do nicanja
-     moramo paziti i da sjetva ne bude premokra › trulež sadnica i druge bolesti
-     dobro je staviti pokrov od nekoliko grana smreke ili jele na gredice › pomaže da se sjetva očuva od prejakog sunca, vjetra i mraza
-     lagano zasjenjivanje crnogorica u doba klijanja, kao i kasnija za vrijeme razvoja u mladosti je neophodno potrebno

Sjetva crnogorice u zaštićeni prostor
    
-     u rijetkim slučajevima sijemo crnogoricu u zaštićeni prostor › rijetke i dragocjene vrste i manja količina sjemena
-     čiste posudice ili lončiće napunimo pjeskovitom humusnom zemljom, a zatim posijemo sjeme na uobičajen način
-     zasijane lončiće postavimo u plasteniku na prikladno mjesto, gdje ćemo ih lakše nadzirati nego u klijalištu i dati im potrebnu njegu
-     kad sjetve niknu, bolje će biti da posuđe sa sjemenjačicama prenesemo u klijalište pod staklo
-     u početku moramo oprezno zračiti, dok se sjemenjačice naviknu na vanjski zrak
-     mnogo češće nego u plastenik sijemo crnogoricu u hladna klijališta › uglavnom rijetke i skupocjene vrste, koje traže pažljiviju njegu
-     dobro će poslužiti jednostavna stalna ili prenosna klijališta
-     zemlja u sjetvenim gredicama mora biti blizu stakla, da mlade biljčice imaju dovoljno svjetla
-     pod zaštitom prozora u hladnom klijalištu može sjetva početi rano › početak 4. mjeseca   
-     za zemlju je najbolje upotrijebiti zreli kompost pomiješan sa pijeskom
-     zemlja u klijalištu mora biti vodoravna, bez nagiba › da se izbjegne prebrzo sušenje gornje polovice
-     sjeme mora biti jednakomjerno posijano po cijelom klijalištu
-     zemlja mora uvijek biti umjereno vlažna › naročito od sjetve do nicanja
-     sjetvu zasjenimo, ali moramo paziti da se ne pojavi plijesan ili neka druga gljivična bolest
-     zalijevanje je najbolje obaviti za sunčanog dana ujutro
-     › gornja površina gredice se do navečer osuši – smanjuje se mogućnost širenja plijesni
-     čim počne klijanje, moramo polagano i oprezno zračiti
-     nakon početnih zračenja potpuno se skinu prozori (nakon što su se mlade biljke naviknule na vanjski zrak)
-     preko cijelog ljeta sjemenjačice moraju biti umjereno zasjenjene
-     kroz cijelo vrijeme je potrebno plijeviti zasijane gredice, zalijevati i prema potrebi rahliti zemlju



Odgovori:
Objavio: sequoiadendron
Datum objave: 25 Svibanj 2010 u 12:58
Vrlo poučno. Ja ti inače sve sijem u zatvoreni prostor. Ali imamo ove godine problema sa tom padavicom (Phytium, Rhizoctonia...), lani nije bilo nikakvih problema. Biljke samo počnu , da padaju. Nemaju više korijena, ili se sasvim stanji. Inače ništa ne prskam, jer ne volim toga.


Objavio: Pinus
Datum objave: 25 Svibanj 2010 u 19:55
Kako si pripremio sjeme svoje seqvoje (Sequoiadendron giganteum) prilikom sadnje. Pročitao sam da sjeme seqvoje sadrži eterično ulje koje ne dozvoli razmnožavanje bez da prethodno kakva ptica pojede sjeme i nakon što ih izbaci ono postaje klijavo. Koliko je istine u tome?


Objavio: sequoiadendron
Datum objave: 25 Svibanj 2010 u 21:33
Prvo, sjemena domačih sekvoja iz Evrope imaju jako slabu klijavost. Ja sam jednom posijao 1000 sjemenki i izašlo ih je 2komada. Tako da je potrebno nabaviti sjeme iz Kalifornije. Ja ti kupujem od jednog iz Njemačkoj, koji nabavlja u Kaliforniji.
Obično imam neko vrijeme sjeme u vrečici u frižideru. Prije sijanja ih namočim zq 24 sata, zatim ih površinksi osušim (pola dana). Zatim ih posijem, ali ne pregusto, jer ako ne upotrebljavaš fungicida, i ako je prevlažan substrat, i ugodna temperatura, može da ih napadne ta padavica. I propadnu skoro sve. No, posijem ih u posudu 35x25cm oko 200komada i pokrijem na tanko (1-2mm).Zatim ih pokrijem sa prozornim pokrovom, da zadržuje vlagu i toplotu. Za klijanje je potrebno sunce, zato je posuda jedno pola dana na suncu. Sjemena počnu klijati posije 15 dana. Večina ih izklije u 10dana, poslije još pokoja. Od 200 komada ih proklije oko 50komad, može i više ali poneke propadnu. Zatim treba umjereno zalivati sa prskalicom i prezračivati. Mala sekvojica ima 4 kotiledona (klična lista). Kad počnu da rastu normalne iglice, vrijeme je za presadjivanje u posudu.
Šta se tiče, eteričnog ulja ne bih znao. Ali sjeme ima neko ulje, koliko se mi čini.


Objavio: sequoiadendron
Datum objave: 25 Svibanj 2010 u 21:38
Jeli ova skripta-dendrologija dostupna u e-verziji. (word, pdf). Ako je, je li bi mogao je dobiti.?


Objavio: Pinus
Datum objave: 25 Svibanj 2010 u 21:51
Sequoiadendron ,hvala na ovom detaljnom uputstvu. Siguran sam da će sada biti lakše svima onima koji će probati sami.
Ona priča o eteričnom ulju i pticama bila mi je sumljiva od prvog trenutka ali pošto nemam iskustva sa razmnožavanjem seqvoje mislio sam da možda ima nešto u njoj. Uostalom seqvoje su živjele na Zemlji puno prije ptica.


Objavio: Pinus
Datum objave: 25 Svibanj 2010 u 21:55
Pošalji mi e mail na pp.Trenutno je onemogučen pristup do skripte. Ja sam skriptu skinuo i drage volje ču ti ju poslati


Objavio: smrcko
Datum objave: 15 Prosinac 2010 u 14:29
Naklijavala bi Tuju. Pretpostavljam da je to najbilje učiniti na proljeće.
Treba li stratifikacija sjemena Tuje i kako je napraviti?
Bi li bilo dobro držati sjeme u vodi  prije sadnje?

Ne radi se o četinjačama, ali su ovo neka moja iskustva:

-Stratificirala sam sjeme kapara u frižideru, mislim da sam ga držala 2 mjeseca u vlažnoj pamučnoj krpici u plastičnoj vrećici. Bio je veliki postotak klijavosti nakon toga. Međutim kad su biljke  narasle oko 1 cm su brzo uginule. Preživjela mi je samo jedna biljčica koja nije iz stratificiranog sjemena. Inače kapare je teško uzgojiti.

-Ono što ste spominjali da treba ptica pojesti sjemenku i preraditi, važi i za sjeme lanatane.
Umjesto toga neki su zarezivali opnu da pomognu sjemenu da se lakše probije. Ja nisam to radila nego sam natapala sjeme u toplom  čaju od origana ( inače origano je jak baktericid i fungicid). Takođe je bio veliki postotak klijavosti naspram da se samo posije bez pripreme.Smile

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: dexter
Datum objave: 01 Siječanj 2011 u 12:05
Pozdrav svima,
Pročitao sam većinu tema vezanu uz četinjače i vidim da je pinus majstor za to. Imam dosta sjemena kavkaske jele i htio bih ga posaditi na otvoreno (znači treba mi par savjeta kako bi klijalište trebalo izgledati, koji fungicid koristiti, zasjena ili ne...i slične stvari) i pridržavat ću se gore navedenih smjernica.
Zanima me da li bi i ja mogao dobiti tu skriptu iz dendrologije da je malo proučim???
Unaprijed hvala...


Objavio: Pinus
Datum objave: 01 Siječanj 2011 u 15:42
Nema problema za skriptu. Pošalji mi email


Objavio: dexter
Datum objave: 03 Siječanj 2011 u 16:30
hvala na brzom odgovoru, evo i moj mail

benkodejan@gmail.com


Objavio: Kreos
Datum objave: 12 Siječanj 2011 u 09:10
Imam skriptu iz Osnivanja šuma, gdje ima poglavlja o predsjetvenim postupcima, pa ako nekoga zanima mogu mu poslati na mail!


Objavio: dexter
Datum objave: 14 Siječanj 2011 u 12:17
Odlično. Mene bi i ta skripta zanimala. benkodejan@gmail.com Unaprijed hvala!


Objavio: dexter
Datum objave: 21 Siječanj 2011 u 09:42
Dobio sam skriptu, još jednom hvala! Ima unutra odličnih stvari.


Objavio: Zagi
Datum objave: 08 Prosinac 2013 u 08:42
Htio bi probati dobiti sadnice obične isrebrne smreke ali neznam kad uzeti sjeme ,šta sa njim napraviti da se može posaditi i kad ga sijati ..



Objavio: Lovro
Datum objave: 11 Prosinac 2013 u 20:42
Ja bi molila, ako može, i poneku sliku sjemenke četinjača! Hvala unaprijed!


-------------
Varaždin, stari moj grad!



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk