Ispiši stranicu | Zatvori prozor

pomoć sa nametnicima i stetnicima

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Povrće
Opis foruma: Sve o povrću
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=495
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 09:07
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: pomoć sa nametnicima i stetnicima
Objavio: frida
Tema: pomoć sa nametnicima i stetnicima
Datum objave: 09 Listopad 2007 u 02:49
 Imate li kakav savjet kako se riješiti puževa i gusjenica koje mi papaju listove zelja? Prirodni način...bez pužomora!



Odgovori:
Objavio: jelsa
Datum objave: 09 Listopad 2007 u 19:29
Gusjenice/vjerovatno kupusov bijelac/moraš ukloniti ručno ili jakim mlazom vode.Puževe možeš spriječiti posipanjem pepela ili koristi sol ali malo dalje od biljke.Ipak bi ti preporučio Mesurol granulat.Posipaš ga dalje od biljaka tako da nema utjecaj na njih.Mesurol je mamac, stoga puž dolazi na miris koji se oslobađa.Nema efekt na biljku.


Objavio: dina
Datum objave: 09 Listopad 2007 u 19:41
ja sam svoje gusjenice
istrjebila tako sto sam ih svaku noc
kupila sa stapicem
i odmah ubijala   

-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: TeaK
Datum objave: 09 Listopad 2007 u 21:36
Originalno poslano od člana dina dina napisao:

ja sam svoje gusjenice
istrjebila tako sto sam ih svaku noc
kupila sa stapicem
i odmah ubijala   



i sad to radim jer su mi na limunu, mandarini i naranđi smile43


-------------


Objavio: frida
Datum objave: 10 Listopad 2007 u 00:02
 to mi je nemoguće jer preko tjedna sam u ZD, radim...vikendom sam u vrtu na otoku..
dakle ostaje ipak pužomor...ali imat ću i pepela kad se počne ložiti, ako do tad beštije sve ne pojedu...


Objavio: vepar
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 00:54
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Imate li kakav savjet kako se riješiti puževa i gusjenica koje mi papaju listove zelja? Prirodni način...bez pužomora!
Odrež plastičnu bocu na pola (2 l)zakopaj u zemlju da vrh odrezane boce bude u nivou zemlje,nalij u bocu pivo,ujutro imaš puževa za izvoz.Za gusjenice ne znam.


-------------
vozi sigurno vozi bager


Objavio: frida
Datum objave: 12 Studeni 2007 u 01:02
 Mogu li ti "pijani" puževi u neki gulaš? smile96


Objavio: Mikica
Datum objave: 26 Siječanj 2008 u 10:09
Ima li netko savjet za mušice koje se javljaju na blitvi.Svake godine mi blitva izraste i nakon što ju prvi put ošišam i ona naraste malo veća napadnu je crne sitne mušice koje su iste kao i kod mahuna.Šta napraviti.Mahune pošpricam čim niknu a što ću sa blitvom?Mijenjala sam mjesto ali su mi sva zaražena tim mušicama.


Objavio: osbourne
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 09:34
za puževe kažu da se ukopaju čaše u zemlju i da se natoči malo piva. ujutro će biti mrtvi-utopljeni ali sretni:)!
za gusjenice sam čitao da se malo soli razrijedi u vodi i da se tom otopinom šprica zelje.
za mušice neznam, namnoži milijun božjih ovčica i pusti ih u vrt:)!
inače ja sam vodio rat sa krticama, kako sam stavio sijeno na vrt namnožile su se gliste i krtice se nisu smirile dok ih nisu polovile. vise ih nema??? sve su mi izrovale..cijeli vrt


Objavio: Triša
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 10:36
Ja puževe riješavam vapnom, posipam oko biljki i cvijeća i bježe ko ludi.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: osbourne
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 10:37
gdje ga nabavis


Objavio: xenia64
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 15:41
OuchI ja sam probala sa pivom. Prvi puta su upadali kao ludi. U jednu noć nabrojali smo stotinjak balavaca na gredici sa salatom. Kad sam probala drugi puta upao je samo jedan jedini puž. Ne znam jel to zbog lošeg piva ili su se izlukavili pa sam ih jednostavno posula vapnom. I to onim građevinskim , iz vreće. Sad čekam novu sezonu da vidim tko će prvi popustiti, oni ili ja.


Objavio: ines
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 17:04

Ja sam probala sa pivom, ali ništa. Moji su alkići po rođenju izgleda. Pojeli mi svu salatu prošle godine.Angry Kažete pepeo i vapno. Probat ću. Pepela imam, a i vapno ću nabaviti. Ma pomiješat ću i jedno i drugo samo da se riješim beštija.



Objavio: administrator
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 17:23
Ako nista ne upali... navecer sa lampom i u akciju skupljanje...
 
Pozove se cijelo susjedstvo i da vidis, od pužena nece biti ni traga ni glasa .... a ostati ce samo salata i ugodno druzenje u sjecanju...


Objavio: osbourne
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 18:17
dok sam u gradskoj knjiznici kopao po knjigama o vrtovima slucajno sam vidio ulomak koji govori da se gredica npr salate odradi limom (metalom) ciji je vrh savinut za 90 stupnjeva prema van (od gredice) te ce to sprijeciti puzeve da uđu u gredicu.
cool zvuci;)


Objavio: administrator
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 18:21
joj ne znam bas... ta gamad je ne moguca gdje se sve moze popeti...
 
Meni u plasteniku, pod izbetonirat i na polica biljke  i tamo ih ima... gamad kako samo dođe i nanjuši hranu...


Objavio: ines
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 18:24
Originalno poslano od člana osbourne osbourne napisao:

dok sam u gradskoj knjiznici kopao po knjigama o vrtovima slucajno sam vidio ulomak koji govori da se gredica npr salate odradi limom (metalom) ciji je vrh savinut za 90 stupnjeva prema van (od gredice) te ce to sprijeciti puzeve da uđu u gredicu.
cool zvuci;)
 
Ma sve to super, ali banda izvire iz zemlje. počet ću saditi salatu u kući na kuhinjskom prozoru. Iako me nebi čudilo da i tamo izmigolje. Angry


Objavio: osbourne
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 18:57
onda posijte istu kulturu oko "glavne" gredice pa nek ovi "izvana" jedu taj zastitni zid, lampu u ruke i idemo:)!
ja nemam problema s njima, bude pokoji ali ga zamolim da ode.)!
bacim ga u sumu


Objavio: ines
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 19:02
Znači, malo opće kulture, lijepo ih zamolim i otići će? Wink
 
baš ću probati, nadam se da susjedi neće zvati hitnu kad me vide kako ljubazno molim puževe da se gone iz moje salateConfused


Objavio: osbourne
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 19:32
kazem nemam ih toliko da dizem paniku ali bih to mehanicki rjesavao ..dakle kantica, lampa i kasnije bi ih odnio daleko u sumu, zao bi mi bilo ubit bezveze...


Objavio: ines
Datum objave: 27 Veljača 2008 u 19:40

To sam i ja radila dok ih je bilo malo, ali banda se nakotila tako da sad više nemam milosti. Ouch



Objavio: Ivan
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 09:24
Dok sam imao vrt puževa sam se rješavao običnom kuhinjskom solju.. navečer, po suhom vremenu bi posipao sol  oko gredice salate - debljine  kao obična špaga.. , dakle ne puno i rasipno i ujutro bi našao samo rastopljene puževe jer ih je sol izgrizla.  Gusjenice: otjerao mačke sa vrta i pustio ptičice da ih brste... Uostalom, čini mi se da ima ovdje na forumu recepata za prirodno uništavane tih napasnika, osim pepela i vapna..


-------------


Objavio: osbourne
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 09:53
kako je sol djelovala na tlo s obzirom da si kontinuirano stavljao? pretpostavljam bar svakih par dana (kisa vjetar..)


Objavio: ines
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 15:23
Originalno poslano od člana Ivan Ivan napisao:

Dok sam imao vrt puževa sam se rješavao običnom kuhinjskom solju.. navečer, po suhom vremenu bi posipao sol  oko gredice salate - debljine  kao obična špaga.. , dakle ne puno i rasipno i ujutro bi našao samo rastopljene puževe jer ih je sol izgrizla.  Gusjenice: otjerao mačke sa vrta i pustio ptičice da ih brste... Uostalom, čini mi se da ima ovdje na forumu recepata za prirodno uništavane tih napasnika, osim pepela i vapna..
 
Ja sam probala sa solju, ali otišlo mi cvijeće skupa sa puževima. ne znam možda sam pretjerala Confused


Objavio: osbourne
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 15:47
sol se rabi i za kupusnjace protiv k. bjelaca..razrijedi se malo u vodi te se pospricaju listovi


Objavio: SilveK
Datum objave: 28 Veljača 2008 u 19:16
Ja sam pročitala jednu dobru ideju kako odbiti kupusni bijelac: staviti između kupusa na tlo smrvljene ljuske jajeta (okrenute na bijelu stranu) - ženka kupusnog bjelca će misliti da je već druga ženka položila jaja pa ona neće tu polagati jajašca.


Objavio: pomme dor
Datum objave: 11 Travanj 2008 u 21:17
Pazite sa pivom ! Puzevi su pravi alkoholicari smile135

Ako koristite tu tehniku morate znati da cete namamiti puzeve u okrugu od 100 metara !!!!

Dakle posudicu s pivom bi trebali staviti u neki udaljeni kraj vrta, a ne pokraj povrca.


-------------
Pomme
http://mes.pommes.free.fr - http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.


Objavio: SilveK
Datum objave: 12 Travanj 2008 u 20:14
Hvala Pomme! ovo je jako koristan savjet Thumbs%20Up


Objavio: CANDIDA
Datum objave: 09 Svibanj 2008 u 19:29
Danas sam se neugodno iznenadila kad sam vidjela da su moje obožavano povrće napale crne lisne uši. Listovi su se savili, smežurali, i to samo mladi listvi špinata, oni veći su u redu. S blitvom još nije kritično, ali isto tako su mi napale kamilicu... Napominjiem da ima, naravno i puno mrava..
Ima li itko neki savjet ili neku manje toksičnu metodu suzbijanja toga ili da čupam sve van? Da, ima ona mogućnost s namočenim koprivama, ali meni su i koprive ušljive!!!!
Pomaže li piretrin, (ne znam kako se zovu proizvodi)? Ne bih htjela ništa sa sufiksom -cid ili -mor, ali ako nema druge...


Objavio: iris
Datum objave: 09 Svibanj 2008 u 19:49
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=269&PID=59620#59620 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=269&PID=59620#59620
 
imaš tu neke savjete pa pročitaj - možda pomognu


-------------


Objavio: SilveK
Datum objave: 09 Svibanj 2008 u 23:32
Mravi inače uzgajaju te crne uši i skupljanu nektar koji one luče, a posebno su ugroženi kamilica i blitva. I sama imam te iste probleme. Postoji bilje koje tjera mrave, a to su lavanda, paprat, mažuran i majčina dušica, probaj ih zasaditi u većem broju posvud po vrtu, a posebno ugrožena mjesta malčiraj lišćem paprati i rajčica.  Inače gdje su uši tu dođu i bubamare - odrasle i plave ličinke s žutim toškama koje ih masovno tamane. Ako je najezda strašna možeš ih probati očetkati s biljaka na papir i zbnječiti, čula sam da pomaže sapunica od deterđenta za pranje posuđa - to nanesi na uši i kasnije samo očistiš sve s biljaka, koprivin čaj djeluje relativno - negdje da, negdje ne...u svakom slučaju možeš probati, isto tako i s lužnatom otopinom - npr namočeni drveni pepeo.
Što se tiče kamilice osim ušiju napada ju i pepelnica dosta rano, zato provjeravaj listove da se zaraza ne prošiti na ostalo.


Objavio: CANDIDA
Datum objave: 11 Svibanj 2008 u 13:54
e, hvala ti!!! čula sam od susjeda da imaju najezdu na kelju, a ja imam još i na mahunama, a na bakonu na fuksijama. strašno! napasnicu jedni!! i sve to jer sam se toliko hvalila kak imam predivan špinat i ogroomne mahune... kazna za hvalisavostUnhappy


Objavio: Mikica
Datum objave: 25 Lipanj 2008 u 09:16
Sada sam i ja primijetila te gnjusne gmizavce na mojim mahunama iliti fažoletima.Sve živo ću probati jer jako volimo mahune i stvarno mi je žao da mi propadnu.Prošle godine je bilo sve ok. ali ove,valjda od blege zime i ove glupe kiše.


Objavio: alterego
Datum objave: 29 Lipanj 2008 u 16:50
U svezi ušiju, jedan savjet kojeg sam dobila od jednog iskusnog gospodina, koji cijeni prirodan vrt bez kemije. Moram priznati do sada nisam isprobala, ali ako se netko upusti u to, nek javlja rezultat.
Dakle trebalo bi napraviti mješavinu od mlijeka i vode, čini mi se da mlijeko čini 1/3 te mješavine, pa se tom smjesom pošpricaju uši. Ostaci tog mlijeka (vidjeli ste već, kak mlijeko zna biti gadno za očistiti kad se negdje osuši) pozatvaraju otvore na bubicama (jadne) i znate kakav je logičan slijed. Kažem još jednom, nisam sama isprobala, i da dobro isperite svoju špricu da mlijeko tamo ne bi proizvelo neželjene efekte.


Objavio: MGrubi
Datum objave: 01 Srpanj 2008 u 20:13
-kameno brašno, sitni kristalići im se zabiju u tijela i ubiju ih
- 1 glavicu češnjaka, nasjeckati, ostaviti minimalno 5 sati u 5 litara vode, procjeditit i prskati (djeluje i protiv gljivica)

-------------
autosjedalica glavu čuva


Objavio: MGrubi
Datum objave: 01 Srpanj 2008 u 20:18
http://forums.vutra.org/problemi-tokom-uzgoja/3361-bio-uzgoj-gnojiva-i-pesticidi.html

-------------
autosjedalica glavu čuva


Objavio: griva1978
Datum objave: 05 Srpanj 2008 u 12:41
...čaj od koprive i češnjaka, nek odstoji 12 h i prskati time!!


Objavio: osbourne
Datum objave: 16 Kolovoz 2008 u 00:26
ne luče li uši neki vosak koji privlači mrave?
ja srećom nemam tih problema.
 
 
 
 
jer nemam ni povrća ove godine u vrtu haha


Objavio: SilveK
Datum objave: 16 Kolovoz 2008 u 12:05
Da, uši luće neku tekućinu koju jedu mravi, zato ih zapravo mravi uzgajaju i premještaju po biljkama, a ako ih nježno pomiluju, one luče taj nektar kojim se hrane. Baš sam to gledala na nekom dokumentarcu i bilo mi je fascinantno to vidjeti.


Objavio: CANDIDA
Datum objave: 16 Kolovoz 2008 u 14:11
ma znate kako riješit problem? posijat- posadit špinat koji raste u obliku grmića... ja sam imala onaj lisnati, raste kao blitva, ima duge fine tanke listove ali je bio tako ušljiv za poludit... i šprican i opet... na kraju sam ga počupala i posadila od susjede grmičasti, debeli listovi, manji, ali se jako razrastao i nema nikakvih problema, otporan, ma predivno...
a blitvu jednostavno ostavila, berem neušljive listove, a uši se ne šire...


Objavio: Mikica
Datum objave: 18 Kolovoz 2008 u 08:30
Taj špinat o kojemu govori CANDIDA je čini mi se onaj višegodišnji špinat.Zna li netko gdje ga se može nabaviti.Naime ja sam ga imala jedne godine jer sam dobila mladice i presadila ih,no moja mama mi je došla u goste i htjela napraviti  "dobro djelo" i očistila jedan mali dio vrta do čiste zemlje od nekih "grmića", a to je bio taj špinat.Niakda više nisam naišla na tu vrstu špinata pa ima li ga gdje?


Objavio: osbourne
Datum objave: 19 Kolovoz 2008 u 13:56
mislim da se uši mogu riješiti da se u vodu stavi malo brašna ili kamene prašine i da se uši pošpricaju time. kad voda ispari sitni će prah začepiti oduške kukaca i uginut će.
 
ili namočiti koprivu ili čikove cigareta i time špricati
 
i to vam govori netko tko obožava kukce...


Objavio: SilveK
Datum objave: 21 Kolovoz 2008 u 00:07
Meni su ove godine nestale samo od sebe...valjda su bubamare napravile dobar posao, i ostali prirodni neprijatelji...


Objavio: hoya
Datum objave: 25 Studeni 2008 u 20:36
Protiv crnih ušiju najlakše se boriti sadnjom kadifica u blizini.
 
Godinama sadim kadife po rubovima vrta i gredica i te crne uši već dugo, dugo nisam imala u vrtu.
 
A kad god nađem škarice prenesem ih na ruže ili voćke ako na njima primjetim lisne uši. Kažu da u jednu noć očiste na desetke listova.
 


-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: SilveK
Datum objave: 27 Studeni 2008 u 16:26
Hoya, što su škarice?


Objavio: griva1978
Datum objave: 27 Studeni 2008 u 22:15
...uholaži, bar ih mi tako zovemo...


Objavio: hoya
Datum objave: 28 Studeni 2008 u 14:28
E, bravo griva, ja mislim da je to to !!

-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: minimode
Datum objave: 04 Travanj 2009 u 20:55
negdje sam pročitala da je za lisne uši efikasno u litar vode staviti 4-5 cigareta i ostaviti 24 sata, te ih s tim poprskati.....preporučljivo prskati samo vanjsko bilje. Ima li tko iskustva?

-------------
«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde


Objavio: griva1978
Datum objave: 09 Travanj 2009 u 21:45
...Silvek, imam problem, donjela za tegle jesenas puno šumske zemlje i očekivano se namnožilo štošta.. preciznije ono što me malo brine je veliki broj sivo-crnih bubica veličine 1-2-3 mm koje kao da imaju krilca ali ne lete nego skaču a žive unutra zemlje, ponekad švrljaju po pvršini.... da li je moguće da su one bile te koje su pogrickale lišće mojoj zapelcanoj lavandi u pitarima?? ...nikad do sada nam baš ništa nije grizlo lavandu!!
..općenito sa bubama i drugim bolestima bilja nikada nismo imali problema osim sa mravima ( smeđe-crvenim ... jako agresivnim) i stonogama... imaš li kakav bio savjet kako se riješiti tih nemani?...




Objavio: SilveK
Datum objave: 09 Travanj 2009 u 23:54
Te bubice su meni napale pred 2 godine rukolu, a baki kupusnjače - izgledaju kao biljne buhe, ja ih tako zovem jer skaču kao životinjske buheTongue - probaj sve posipati pepelom, to bi ih moglo odbitiWink


Objavio: griva1978
Datum objave: 10 Travanj 2009 u 15:16
More :))


Objavio: BOSKO
Datum objave: 19 Travanj 2009 u 22:54
Smile Bok ljudi, vidim da vas muče neki nametnici , dok sm bio klinac gledao sam baku kad bi posijala nešto u vrtu na tu bi gredicu zapiknula neki hrđavi komad željeza, vile, motiku i slično, to isto radim i ja danas u svojem vrtu i nemam problema s krticama, još vam može pomoći karabit stavite u krtovu rupu zalijete ga vodom i zasmrdi mu cijeli tunel kud prolazi. Tongue


Objavio: trantinchica
Datum objave: 09 Svibanj 2009 u 00:48
ja sam primjetila da mi nesto napada rotkvicu i rukolu jer imaju rupice na  liscu..kako da se toga rijesim?ni ne znam sto je..da posipam pepelom?okolo ili na biljku?

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: SilveK
Datum objave: 09 Svibanj 2009 u 22:06
Možeš probati pepelom po biljci, pretpostavljam da su isti (ili slični) nametnici kao Grivini.


Objavio: BOSKO
Datum objave: 13 Svibanj 2009 u 00:33
TongueTongue Djevojke ili gospođeSmile, baš vam hvala spasile ste me ovo s pepelom po rotkvicama uspijeva, probao sam po vašoj uputi jer i meni su rotkvice rupićaste, kako da vam se odužimWink.

-------------
VOLIM ŽENE I CVIJEĆE


Objavio: SilveK
Datum objave: 13 Svibanj 2009 u 22:19
Drago mi je što je pomoglo! Smile


Objavio: griva1978
Datum objave: 13 Svibanj 2009 u 22:43
....bome one moje nemani smanjile osjetno broj..... :) a za ostatak... neka ih je... trebaju i one živjet-.... :))

silveksmile78


Objavio: BOSKO
Datum objave: 13 Svibanj 2009 u 22:54
I od mene Hvalasmile94

-------------
VOLIM ŽENE I CVIJEĆE


Objavio: trantinchica
Datum objave: 16 Svibanj 2009 u 00:10
ja sam probala to s pepelom,al nisam vidjela puno uspjeha..probat cu opet..

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: BOSKO
Datum objave: 17 Svibanj 2009 u 00:35
Možda ne posipavaš sa dobrim pepelom, Wink, mora biti iz NE. Krško, ili ti ja donesem iz svoje peći ako nisi predaleko od meneSmile, jer meni uspijeva.

-------------
VOLIM ŽENE I CVIJEĆE


Objavio: Mamaa
Datum objave: 17 Svibanj 2009 u 13:16
Originalno poslano od člana minimode minimode napisao:

negdje sam pročitala da je za lisne uši efikasno u litar vode staviti 4-5 cigareta i ostaviti 24 sata, te ih s tim poprskati.....preporučljivo prskati samo vanjsko bilje. Ima li tko iskustva?
možeš raditi mješavinu koprive i pepela i čikova- ako špricaš povrče (pomaže kod zaraženog paradajza-isprobano) tada nije za jelo 4 dana
cviječe špricaj slobodno


-------------
Kako odgojiti dva mala bića u pristojne muškarce?


Objavio: BubaSanja
Datum objave: 30 Svibanj 2009 u 21:56
Na paradajze i suncokret su mi se počele naseljavati male crne bubice, izgledaju ko crne točkice, oblažu peteljku nekako rađe nego list.
Jesu li to lisne uši?

Kako protiv toga bez insekticida? Help!!!!


Objavio: SilveK
Datum objave: 30 Svibanj 2009 u 22:28
Lisne uši, spazila sam ih i ja na suncokretu - vidi BubaSanja dal ima i mrava, oni si ih uzgajaju.. Pameže osim onog što je Smrcko navela i sredstvo na bazi buhača, ili juha od pelina za prskanje, sredstvo od koprive ili duhana (namočiti cigaretu u vodi i time prskati).


Objavio: BubaSanja
Datum objave: 31 Svibanj 2009 u 10:50
Ima mrava svud okolo.

Budem za sad užicala od muža 5 cigareta pa ću ih potopiti do sutra i probati s tim, ne znam....jučer je mužu neki lik što radi u poljoprivrednoj ljekarni napunio glavu sa pričama o neštetnosti insekticida i herbicida, da su to gluposti oko brijanja po ekologiji itd. pa sad ispadam glupača, al dobro, još se nekako borim....

Unhappy

Ako sretnem koju bubamaru na gruntu, da ju prenesem do paradajza? Možda se bude htjela osladiti tim ušima.





Objavio: SilveK
Datum objave: 01 Lipanj 2009 u 00:01
U vrtu je bitno imati posijano posvud cvijeće - ono privlači korisne kukce, pa tako recimo cinije privlače bubamare Wink A o "neštetnosti" herbicida i fungicida....ma baš - čitala sam upute na fungicidu - otrovno za sve što postoji + zagađuje podzemne vode - znači ne razgrađuje se već se trujemo s tim u hrani.. a što se tiče herbicida - postoji podatak po kojem  je plodnost moškaraca u zadnjih 50 godine prepolovila radi - herbicida. Da su ta sredstva učinkovitija od prirodnih - istina, ali s kojim posljedicama za okolinu i nas....sve u svrhu brze zarade smile109
Iskreno, radije imam gubitke na vrtu radi ušiju nego da si sama trujem hranu koju jedem.


Objavio: Andrej
Datum objave: 09 Lipanj 2009 u 00:40
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

svrhu brze zarade
Iskreno, radije imam gubitke na vrtu radi ušiju nego da si sama trujem hranu koju jedem.


Ista prica i kod mene, ali posto sam ovu godinu odlucio uzgojiti hrpu osjetljivih chilli papricica s prilicno skupim sjemenom nakon duge i bezuspjesne potrage po nasim ducanima s eBaya narucio http://en.wikipedia.org/wiki/Neem_oil - Neem Oil.

Neem je zanimljiva biljka koja na istoku ima ljekovit status poput Aloe u ovim krajevima, a cesta je u u raznim prirodnim preparatima.

Ovisno o biljkama koristi se u raznim omjerima s vodom te se cesto dodaje i prirodan sapun zbog bolje " ljepljivosti".

Puno sam citao o njemu ali sam ostao iznenaden kad su sve usi s prilicno napadnutih biljaka nestale unutar par sati LOL


-------------
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi


Objavio: SilveK
Datum objave: 09 Lipanj 2009 u 23:20
Andrej, ovo je korisno znati Smile Kupio si prerađenu biljku neem ili ju uzgajaš?


Objavio: Andrej
Datum objave: 10 Lipanj 2009 u 01:24
Originalno poslano od člana SilveK SilveK napisao:

Andrej, ovo je korisno znati Smile Kupio si prerađenu biljku neem ili ju uzgajaš?


Kupio sam vec  gotovo ulje koje mirisom i izgledom prilicno podsjeca na bucino Big%20smile

Navodno se da i kod nas naci po ducanima s prirodnom kozmetikom ili zdravom hranom, ali nisam imao vremena traziti pa narucio s weba.

Inace je ulje jako zanimljivo i jako se upotrebljava cak i kod problema s kozom pa neka se nade LOL


-------------
Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi


Objavio: BubaSanja
Datum objave: 11 Lipanj 2009 u 09:53
Samo mali update: radi prevelike gužve nisam stigla pripremiti ništa od ovih preparata protiv lisnih ušiju, no nekim čudom one su same nestale. Svašta!


Btw. gdje potražiti sredstvo za prskanje na bazi buhača? Poljoprivredna ljekarna? Ima li to neko svoje ime?


Objavio: alisa
Datum objave: 11 Lipanj 2009 u 10:34
I kod mene su te uši po bašti.Napale su vočke i neko cvjeće,a mravi su u paketu sa njima.Ne rade njih mravi nego mravi se hrane mednom rosom koju proizvode ove uši.Ja sam probala prirodnim prpravcima i ništa nije pomoglo,samo se pogoršalo pa su te uši sa cvjeća prešle na vočke,i umjesto da sam prskala nekim hemijama još u februaru ja sam morala da prščem sad,i naravno ni jedna voćka koju sam poprskala nije za jelo.Agronom mi je rekao,ove godine se odrekni vočki sa stabala,al sačuvaj stabla.Jednu krušku su mi skoro osušile te bube,bila je rodila,savila se do zemlje od plodova,sve sam plodove obrala i bacila,ali sam spasila krušku.Krenuli su joj novi listići...Ja ne sijem povrće,sijem cvjeće i imam vočke,tako da sam sve prskala hemijom.Nije bilo druge,iduže godine ču obaviti prskanje na vrijeme.Ovo je haos šta su te uši uradile od mog cvjeća i vočki,dok sam ja spravljala razne prirodne pripravke one su širile sve više..I sad ih ima,po jasminu,po ružama,po višnjama užas.Oni cjede sokove na mladicama il mladim listovima voćaka i cvjeća i tako znaju da osuše do korijena cijelu biljku il stablo..Jednu jabuku su mu osušile predprošle godine,a ove godine breskva bi mogla da zaplati.Sva je nikakva...


Objavio: gospina trava
Datum objave: 18 Lipanj 2010 u 08:17
Originalno poslano od člana alisa alisa napisao:

I kod mene su te uši po bašti.Napale su vočke i neko cvjeće,a mravi su u paketu sa njima.Ne rade njih mravi nego mravi se hrane mednom rosom koju proizvode ove uši.Ja sam probala prirodnim prpravcima i ništa nije pomoglo,samo se pogoršalo pa su te uši sa cvjeća prešle na vočke,i umjesto da sam prskala nekim hemijama još u februaru ja sam morala da prščem sad,i naravno ni jedna voćka koju sam poprskala nije za jelo.Agronom mi je rekao,ove godine se odrekni vočki sa stabala,al sačuvaj stabla.Jednu krušku su mi skoro osušile te bube,bila je rodila,savila se do zemlje od plodova,sve sam plodove obrala i bacila,ali sam spasila krušku.Krenuli su joj novi listići...Ja ne sijem povrće,sijem cvjeće i imam vočke,tako da sam sve prskala hemijom.Nije bilo druge,iduže godine ču obaviti prskanje na vrijeme.Ovo je haos šta su te uši uradile od mog cvjeća i vočki,dok sam ja spravljala razne prirodne pripravke one su širile sve više..I sad ih ima,po jasminu,po ružama,po višnjama užas.Oni cjede sokove na mladicama il mladim listovima voćaka i cvjeća i tako znaju da osuše do korijena cijelu biljku il stablo..Jednu jabuku su mu osušile predprošle godine,a ove godine breskva bi mogla da zaplati.Sva je nikakva... [IMG]smileys/smiley5.gif" align="middle" /> [IMG]smileys/smiley6.gif" align="middle" />



Imam isti problem. Poprskala sam sa kalypsom, spasila sam mlade voćke, a na starima tak tak. Imaju više lisne mase pa to ide teže. Treba ponoviti.


Objavio: ivo76
Datum objave: 03 Kolovoz 2010 u 08:27
U mom vrtu prava je invazija crvenog pauka. Rajčica je uništena, a momci u crvenom napali su i zeleni fažol (grah). Pomagajte..! Kako ga suzbiti ..?


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 03 Kolovoz 2010 u 10:20
Danas je izgleda dan borbe protiv štetočina. Odgovaram ti kao i u postu o napadu bolesti na paprike. Postoje djelotvorna sredstva protiv pauka, akaricidi, no kako je povrće već dozrelo za ubiranje, nekakvu kemiju ti ne bih sad preporučila ( u amaterskim vrtovima je i inače treba izbjegavati). Crveni pauk iako nije pravi pauk, nego grinja, brzo se razmnožava u suhoj i vrućoj sredini, pa me čudi takav jak napad, ne znam gdje živiš, ali kiše je bilo i previše. Ako se ipak radi o tom napasniku, kažu iskusni vtlari u raznim knjigama da ih odvraća špricanje običnom vodom. Vrijedi pokušati, pa javi rezultate. LP i dobrodošao.


Objavio: ivo76
Datum objave: 03 Kolovoz 2010 u 11:07

U Šibeniku sam. Pauk se razmnožio je kiše nije bilo oko dva mjeseca. Pokušat ću vodom. Hvala



Objavio: gospina trava
Datum objave: 21 Veljača 2011 u 15:32
Evo meni se ovo čini interesantno, pa molim pogledajte :

http://www.obz.hr/hr/pdf/poljoprivredni_info_pult/2010/Najzna%C4%8Dajniji%20%C5%A1tetnici,%20bolesti%20i%20korovi%20u%20uzgoju%20povr%C4%87a.pdf - http://www.obz.hr/hr/pdf/poljoprivredni_info_pult/2010/Najzna%C4%8Dajniji%20%C5%A1tetnici,%20bolesti%20i%20korovi%20u%20uzgoju%20povr%C4%87a.pdf

-------------
Vrbovec, grade moj dragi:

http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=rhDCY-WM818&feature=related



Objavio: Olja
Datum objave: 16 Ožujak 2011 u 08:26
Gospina trava,stvarno vrlo koristan tekst, sa sve slikama,odmah sam pronasla sve sto me je zanimalo...Thumbs%20Up


Objavio: murtela
Datum objave: 26 Travanj 2011 u 14:03
Može se staviti pužomor u staklenke(ja koristim one veće od kiselih krastavaca )  i rasporediti po krajevima vrta.staklenka mora biti nagnuta prema dolje da nebi ulazila voda.Tako vrt ostaje čist a puževi uđu u staklenku i tu ostanu.Držala sa to oko 3 mjeseca pa sam bacila.Nemam više problema,a ako se koji i pojavi pokupim ručno i tu je kraj. za sada je sve super.


Objavio: uros
Datum objave: 08 Svibanj 2011 u 15:04
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Imate li kakav savjet kako se riješiti puževa i gusjenica koje mi papaju listove zelja? Prirodni način...bez pužomora!
sto se tice puzeva,jednostavno ,ogradi zelje kamencicima i pospi pepelom drvenim i bice u redu.


Objavio: Pustolovka
Datum objave: 08 Svibanj 2011 u 20:17
dobra ideja to za pepeo,ja ludim sa njima invazija ih ovih kisnih dana.hvala na savjetu i od mene.


Objavio: novopazovcanka
Datum objave: 15 Svibanj 2011 u 21:53
vece,mogu ja nekoliko rijeci ,prosim ljepo...

PUZEVE mozete uklonitin na dva nacina
1.u siru,i plicu posudu nalij pivo ,puzevi ga obozavaju
te to stavite uvrt
   2.okolo sadnica sipaj soli    
pepeose sipa odnosno mjesa u zmlju protiv crva
    biljne vasi koprivom
a ,prhut i biljne vasi rastopinom pepela od cigarete


Objavio: wizardica
Datum objave: 16 Svibanj 2011 u 10:46
Thumbs%20UpPotpuno se slažem sa Novopazovcankom.


Objavio: Alan
Datum objave: 17 Lipanj 2011 u 12:08
Pozdrav! Moje ljute paprike su napale lisne uši, zelene. Probao sam sa neopitroidom posuti, i pustio 2 dana, kad evo ih opet!
Što savjetujete protiv tih napasnika? Pročitao sam savjet sa cigaretama. Što je bolje, duhan u vodu ili pepeo od cigara u vodu staviti?


Objavio: mememe
Datum objave: 17 Lipanj 2011 u 20:34
Hmm, možeš žlicu ulja i žlicu deterdženta (tipa Čarli) u dvije litre vode i time špricaš tamo gdje su uši. Idući dan pogledaš i ako je mrtvo ispereš s vodom, ako ne ponoviš, drugi dan neće biti sigurno živo.


Objavio: Alan
Datum objave: 17 Lipanj 2011 u 21:21
Hvala na odgovoru. Nebi volio koristiti previše kemije jer plodove namjeravam koristiti, radije priroda. Pokušat ću ja sa duhanom pa javim rezultate.


Objavio: uros
Datum objave: 17 Lipanj 2011 u 22:31
oprskaj koprivom i preslicom.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 18 Lipanj 2011 u 04:58
[QUOTE=Alan]Hvala na odgovoru. Nebi volio koristiti previše kemije jer plodove namjeravam koristiti, radije priroda. Pokušat ću ja sa duhanom pa javim rezultate. [/QUOTE

Nikotin je otrov i to prilično jak, nemojte se zavaravati da je to prirodno. Biljku bolesti i štetočine napadaju kad raste u neodgovarajućim uvjetima, siromašno tlo, nedostatak vode i svijetla, pregusta sadnja i sl. pa je prvi uvjet za zdrave biljke zadovoljiti te potrebe. Pokušajte uši isprati mlazom vode za početak ako se radi o malom broju biljaka. Između povrća dobro je saditi začinsko bilje, luk, češnjak, neven i kadifice (za biološku dezinfekciju tla npr. djeluju na nematode).


Objavio: Alan
Datum objave: 18 Lipanj 2011 u 11:30
Potpuno se slažem da je nikotin otrov, ali je iz prirode. Isto kao i permetrin iz buhača ili kiselina iz koprive.
Držim biljke u važu na balkonu, i samo su dvije biljke.
Hm, a riješiti ću ih se valjda nekako, ušiju. Morala su jajašca biti u zemlji koju sam stavio, jer niti jedna druga biljka nema uši.


Objavio: smrcko
Datum objave: 18 Lipanj 2011 u 11:42
Posadila sam po cijelom vrtu kadifice, bjeli luk, nevene i razne začine. Na žalost kod mene to kasno dolazi iz sjemena, pa insekti rade svoje.

Pun mi je vrt crnih ušiju i zelene su mi masovnije napale ruže.
I moj zaključak nakon par godina vrtlarenja je da ima neki razlog za to.
Ali sam primjetila da insekti napadnu jednu ili određenu vrstu biljaka, i na taj način dodatno kontroliram invaziju.

Na lobodi mi zna biti hrpa crnih ušiju, te lobodu pustim da raste iz dva razloga.:
1.Kad napadnu jednu biljku lobode okolne biljke ostanu sačuvane.
2. Inače lobodu ostavljam i pravim je kao i špinatSmile

Nisam u mogućnosti praviti biljne preparate zbog rijetkih posjeta vrtu, tako da sam tamo gdje se ne radi o biljkama za prehranu ( tj ruže) koristila otrov i neopitroid. A kod nekih dijelova biljaka sam otkidala napadnuta mjesta, narast će novi djelovi ( recimo šareni žednjak).

Mislim da je dobro napraviti preventivna špricanja biljnim preparatima prije napada insekata.Smile




-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: smrcko
Datum objave: 18 Lipanj 2011 u 11:45
Pa nije toliki problem u nikotinu koliko u onih 2 000 otrova kojima se tretira duhan. Tako da ekstrakt neekološkog nikotina jest otrov.


Kažu da je i kofein isto insekticid, i da se može kuhana kava špricati po biljkama. Neke biljke valjda imaju prirodno kofein u listovima i insekti ih ne napadaju kao druge.Smile



-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Baka Bea
Datum objave: 18 Lipanj 2011 u 12:27
Nikotin je vrlo jak otrov, 50 mg je smtronosna doza. Piretrin iz buhača ima kratku karencu, navodno samo 4 sata, što baš i nije isto. Špricanje nikotinom može izazvati trovanje, kao i neadekvatna "odokativna"  primjena kemijskih sredstava. Stoga je važno kod kemijskih sredstava pažljivo odvagati količinu preparata, zaštiti se rukavicama i provesti sve druge mjere zaštite, poštivati karencu. Otrovi kojima se biljka brani od napada znaju biti opakiji od "umjetnih" (sjetite se primjera sa raženom glavicom).
U amaterskom vrtlarenju svakako sam za prirodni uzgoj, malo ušiju ništa ne škodi, one dođu i odu. Mravi ih ne uzgajaju, kako je netko napisao, nego dolaze skupljati mednu rosu, slatke izlučevine koje proizvode.


Objavio: Alan
Datum objave: 18 Lipanj 2011 u 15:05
A baš mi je krivo da su te uši došle na papriku, od svih drugih biljaka baš na nju! Ali sam primjetio zadnjih par dana samo po par bubica koje sam maknuo ručno. Tako da možda niti neću koristiti neke druge mjere osim ručnog sakupljanja. Malo ću promatrati situaciju iduća dva-tri dana da vidim. Možda ih uspijem istrijebiti samo rukama.


Objavio: bunarićka
Datum objave: 26 Lipanj 2011 u 08:43
ja sam kupusnjače tretirala nikotinom, dalo je rezultata. sad su mi se zalegle zlatice, mehanički ih skupljam, uništavam uši i špricam koprivom. jako naporni štetnici...


Objavio: Olja
Datum objave: 27 Lipanj 2011 u 14:16
Baka Bea Thumbs%20Up,Smrcko Thumbs%20Up potpisujem sve sto ste rekle...veliko iskustvo govori iz vas!
To sto je Baka Bea kazala da sve treba pruziti biljkama pa ih onda slabije napadaju,to je ziva istina ja sam imala takav primer ove godine.Isti prasad paradajza na dva razlicita mesta posadjena sa razlicitim uslovima,a u istoj basti...dva razlicita sveta...
Ovaj sa boljim uslovima nije ni napadnut od strane bele leptiraste vasi a ovaj drugi prepun...Confused


Objavio: Alan
Datum objave: 27 Lipanj 2011 u 15:19
Ja sam pokušao na više načina istrijebiti uši, ali nije išlo! Prekjučer sam se probudio i vidio ispod listova sve krcato. Onda mi je puknuo film i pošpricao biljke s Biokilom i bome ih nema. Danas sam pogledao i našao još dvije pa ću još jednom pošpricati večeras. Nadam se da nije previše štetno jer na boci piše da se s tim mogu tretirati i uši u kosi. A prije 8 godina sam koristio biokil za tekuti na papigi i sve super.
Što vi mislite o Biokilu?


Objavio: mememe
Datum objave: 27 Lipanj 2011 u 15:26
A kako da se rješim gusjenica? Ima neke zelene sa naranđasto-smeđom crtom na leđima i jedu i ruže i paprike?


Objavio: bunarićka
Datum objave: 10 Srpanj 2011 u 09:28
mravi su mi napali celer, zalijevala sam ih koprivom al ništa...Unhappy
pojest će mi sve bojim se, ima netko provjeren tip?


Objavio: milica7
Datum objave: 10 Srpanj 2011 u 09:47
Neki mali crveni pauci mi napadaju cvijeće. Kako ih se riješiti?smile226

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: smrcko
Datum objave: 10 Srpanj 2011 u 09:52
Iz iskustva ti kažem trči u poljoprivrednu i traži sredstvo baš za crvenog pauka, druge pomoći nema. Špricati svakih 7 dana, i iduću godinu odmah kad zatopli špricaj, jer će ti taj pauk biti stalni podstanar balkona.

Ja sam zbog te gamadi godinama pauzirala od cvjeća.Confused


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: milica7
Datum objave: 10 Srpanj 2011 u 09:58
Jel' bi to sredstvo trebala špricati po cvijeću ili po mreži od pauka, da nešto ne upropastim. Hvala na odgovoru.

-------------
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....


Objavio: smrcko
Datum objave: 10 Srpanj 2011 u 10:41
Nemaš što upropastiti, napravi rastvor po uputstvu.
Špricaj svaki dio biljke i listove odozdo( znači sa svih strana), crveni pauk može brzo napraviti štetu na biljci.
Ponavljat se mora jer jaja ne uništava taj rastvor sa otrovom, tako da se ponavljajući unište i bebice.

Osobno redovito špricam od proljeća, bar u 15 dana, jer pauk neće nigdje otići vjerno čekaLOL

Mala bočica otrova ti može biti i za 2-3 godine.Smile


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk