Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Lukovice u posudi

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Lukovice i gomolji
Opis foruma: Sve o lukovičastom i gomoljastom cvijeću.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=7
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 19:21
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Lukovice u posudi
Objavio: Cvijetić
Tema: Lukovice u posudi
Datum objave: 10 Ožujak 2007 u 17:33
ljudi reci jel ima neko pravilo u pogledau toga kolika veličina tegle/posude ide za koju
lukovicu. ne znam u koju veličinu posude da posadim gloksiniju i begoniju
pendulu?
hvala



Odgovori:
Objavio: administrator
Datum objave: 10 Ožujak 2007 u 17:54

 
Velichina saksije jako zavisi od vrste lukovice i njenog kvaliteta.

Zumbul (Hiacint) se moze saditi u saksiju koja je MANJA od same lukovice (sadi se na povrshinu zemlje)!

Za biljke koje ste Vi naveli, saksija (posuda) treba da ima promjer 4 x veci nego promjer lukovice. (Npr. ako lukovica ima promjer 2,5 cm, promjer saksije treba da bude 4x2,5 = 10 cm!)  

gloksiniju i begoniju pendulu meka bude minimalno 10 ali od 12 pa nadalje je pozeljno.


Objavio: Ivona
Datum objave: 10 Ožujak 2007 u 22:09
Što veče to bolje...


Objavio: administrator
Datum objave: 18 Ožujak 2007 u 23:35
iako i to nije uvijek najbolje riješenje.Tongue


Objavio: lana2
Datum objave: 22 Ožujak 2007 u 10:33
Zavisi od lukovice. Koliko znam amarilis baš ne voli puno veću posudu.


Objavio: primorka
Datum objave: 22 Ožujak 2007 u 12:10
Ja u posudi na balkonu držim zumbule izvađene iz noninog vrta. Prije tri godine sam u puno preveliku posudu posadila 2 lukovice, a sad imam punu teglicu zumbula. Istina ne cvijetaju tako lijepo kako u noninom vrtu Ermm


Objavio: administrator
Datum objave: 22 Ožujak 2007 u 12:27
kada su bakine stvari uvijek bolje....Embarrassed


Objavio: primorka
Datum objave: 22 Ožujak 2007 u 14:03
Slažem se. Njeno cvijeće je posebno lijepo i uvijek miriše Smile 


Objavio: Cvijetić
Datum objave: 22 Ožujak 2007 u 20:17
i moja baka je imala pun vrt sa zumbulima.... kako je samo ljepo kada se rascvijeta...


Objavio: Ivona
Datum objave: 23 Ožujak 2007 u 13:24
nekako ne volim zumbule, u vrtu . ostale lukovice da tipa tlipan, iris i sl. ali zumbuli mi nekako ne pašu Embarrassed


Objavio: natali55
Datum objave: 02 Travanj 2007 u 22:11
Zumbuli predivno mirišu u mom vrtu i volim ih.Nekako me podsjećaju na mladost...Ne zahtjevaju posebnu njegu a lijepi su.


Objavio: primorka
Datum objave: 03 Travanj 2007 u 12:17
Ja ih baš volim, one najobičnije plave, super mirišu i kako natali kaže podsjećaju na mladost... uvijek sam ih brala mami za 8. mart Smile


Objavio: lana_1
Datum objave: 13 Ožujak 2008 u 16:44
zumbuli su baš prekrasni, ja ih nemam jer sam ograničena na mali balkon ali ako ih nabavim zasadit ću ih u mamin vrt samo da osjetim miris...


Objavio: lana_1
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 11:00
eto nedavno sam zasadila nešto lukovica u posude na balkon u sebe, ali moram vam reći da nisu baš najbolje, listovi su se objesili i pojedini žute


Objavio: bergenia
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 16:40
Ja sam imala nekoliko zumbula zasađenih u teglama. Cvjetali su za novu godinu i divno su mirisali. Probat ću isto iduće godine. Lijepo je u zimi imati rascvjetane zumbule na prozorskoj dasci.
Šteta što ih nisam slikala! 


Objavio: alkemicar
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 17:22
šta radite kada cvjetovi zumbula krenu propadati?
treba li ih odrezati ili ?


Objavio: aglaja
Datum objave: 20 Ožujak 2008 u 19:35
Lana, iz tvoje poruke nije jasno kakve si to lukovice posadila. Da li si posadila zumbule? I da li su oni vec u cvatu ili si posadila samo lukovice?

Alkemicar, ja sam mojima prvo samo odrezala cvet, a cvetna stapka se ubrzo posle toga osusila, pa sam je veoma lako otkinula.


-------------
Aglaja


Objavio: lana_1
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 06:28
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Lana, iz tvoje poruke nije jasno kakve si to lukovice posadila. Da li si posadila zumbule? I da li su oni vec u cvatu ili si posadila samo lukovice?Alkemicar, ja sam mojima prvo samo odrezala cvet, a cvetna stapka se ubrzo posle toga osusila, pa sam je veoma lako otkinula.

bilo je narcisa i zumbula, koji su već bili zasađeni u mame pa mi je ona iskopala cijelu biljku da presadim u sebe. rekla mi je da je bolje uzeti ove šta još nisu procvjetali. da je tako čula, al čini sde da u mene ni neće. jednu posudu sam ostavila da viddim hoće li i dalje propadati, a iz druge sam pošišala listove uz zemlju jer su bili u previše lošem stanju. ne znam šta im se dogodilo-možda šok od premještanja ili im moj balkon ne odgovara (ili ja )


Objavio: Triša
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 07:05
Vidim da u teglicama baš nemate uspjeha. I ja sam posadila narcise u teglice pred 2 mjeseca, tek su sada niknuli, a kod susjede su vani već u punom cvatu - naravno njene su lukovice već  dugo godina u zemlji, a moje će kako je krenulo cvasti za 1.maj (kad bi barem)

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: primorka
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 08:32

Moje iskustvo s lukovicama zumbula u tegli je da sam ih posadila ujesen i tegla je cijelo vrijeme bila vani. I nisam ih godinama vadila iz nje.

Za cvatnju u kući, posadila sam ih, točnije, postavila sam ih samo na zemlju i držala u hladnoj prostoriji.
 
Lana, susjeda je ovo proljeće od mene uzela cijele već izrasle narcise i isto su joj polegle i izgledale loše tako da zaključujem da te biljčice jednostavno baš ne vole seljenje kad su već izrasle. Ali mislim da će zato druge godine prekrasno cvjetati.


Objavio: alkemicar
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 08:36
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:


Alkemicar, ja sam mojima prvo samo odrezala cvet, a cvetna stapka se ubrzo posle toga osusila, pa sam je veoma lako otkinula.
 
hvala  Wink


Objavio: lana_1
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 08:55
Originalno poslano od člana primorka primorka napisao:

Moje iskustvo s lukovicama zumbula u tegli je da sam ih posadila ujesen i tegla je cijelo vrijeme bila vani. I nisam ih godinama vadila iz nje.


Za cvatnju u kući, posadila sam ih, točnije, postavila sam ih samo na zemlju i držala u hladnoj prostoriji.


Lana, susjeda je ovo proljeće od mene uzela cijele već izrasle narcise i isto su joj polegle i izgledale loše tako da zaključujem da te biljčice jednostavno baš ne vole seljenje kad su već izrasle. Ali mislim da će zato druge godine prekrasno cvjetati.

jel pritom misliš da ih ostavim u posudi i čekam sljedeću godinu da mi procvjetaju. ako je to rješenje nije meni nikakav problem sačekat na te ljepotice za sada ću uživati u maminim cvjetovima. i bila bih jako sretna kad bi znala da će mi bar iduće godine uspjeti


Objavio: primorka
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 09:02

Da baš to mislim, ali nemoj im rezati lišće jer preko njega hrane lukovicu. Znam da ne izgledaju baš lijepo, ali pusti ga dok se samo ne osuši i onda poreži.

Ja sam u takve tegle samo posijala prkose da mi baš ne budu prazne cijelo ljeto. I držim fige da te drugo proljeće obraduju prekrasnim cvijetom.


Objavio: lana_1
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 09:19
Originalno poslano od člana primorka primorka napisao:

Da baš to mislim, ali nemoj im rezati lišće jer preko njega hrane lukovicu. Znam da ne izgledaju baš lijepo, ali pusti ga dok se samo ne osuši i onda poreži.


Ja sam u takve tegle samo posijala prkose da mi baš ne budu prazne cijelo ljeto. I držim fige da te drugo proljeće obraduju prekrasnim cvijetom.

a ja jednu posudu već osakatila , al srećom ostala druga


Objavio: Triša
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 09:47
primorka, baš ti hvala jer sve to vrijedi i za moje narcise - znači čekamo drugu godinu.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: primorka
Datum objave: 21 Ožujak 2008 u 10:24
I samo da znate da onda očekujem foto zapise vaših ljepotica Smile


Objavio: lana_1
Datum objave: 22 Ožujak 2008 u 17:50
evo kako sada izgledaju moje lukovice


Objavio: skitnica
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 14:28
htio bih posaditi lukovice u teglu,ali da cvjetaju oko nove godine.naravno u kući.u koje vrijeme bi bilo najbolje saditi.koliko njima treba da se razviju i procvjetaju.hvala

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: Triša
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 15:18
Lukovice šafrana izvadila sam iz zemlje, stavila u posudu sa  zemljom i za 15 dan imam jedan cvijet i dva pupoljka - baš sam sretna.
 
Skitnice ima negdje tema o tim lukovicama koji bi cvjetale za Novu godinu, probaj malo baš po nazivima biljaka ići - sigurno je netko pisao o tome.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: manči
Datum objave: 28 Rujan 2008 u 20:09
Savjet , please....stavila bi zumbul u posudu, pitarić.....kako  ( da viri iz zemlje?),  kada, koliko zalijevat , da li prihranjivati????


Objavio: Triša
Datum objave: 29 Rujan 2008 u 15:36
Meni piše na pakiranju što sam kupila 5-7 cm, ali znam da zumbul može i viriti iz zemlje i imali sasvim malu posudu. Ja svoje pokrijem sa nekoliko cm zemlje, i uvijek bude ok.
Mene zanima koliko često treba od sada pa nadalje lukovice u zemlji zaljevati?


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Triša
Datum objave: 10 Listopad 2008 u 15:19
Ajde znalci ponovit ću pitanje o lukovicama, koliko zaljevati, gdje ih držati (sjena ili sunce) i još pokoji savjet u vezi s tim.
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: skitnica
Datum objave: 10 Listopad 2008 u 19:39
ja sam negdje pročitao da lukovicu zumbula ako je sadimo u teglicu treba samo položiti na zemlju a tegla nesmije biti puno veča od lukovice.možda dva do tri cm.eh sad zalijevanje.pretpostavljam malo jače nego amarilis, ali opet ne pretjerano da korijenje ne istrune.

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: Triša
Datum objave: 14 Listopad 2008 u 09:51
Neke su mi lukovice počele nicati (možda iris, frezija-ne znam točno u posudi su i to u hladu - što će se dogoditi i dali će na proljeće cvasti normalno.
Još pitanje sada posađene lukovice tulipana, narcisa, šafrana, zumbula, koje su u posudama- koliko zaljevati i dali da ih držim u sjeni, na suncu, ili gdje?


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: skitnica
Datum objave: 15 Listopad 2008 u 18:49
neke su mi lukovice posađene u zemlju več istjerale.sad sam u strahu,hoće li se smrznuti i ako ne hoče li cvasti na prolječe.

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: Triša
Datum objave: 15 Listopad 2008 u 19:00
Isto se dogodilo i meni i dilema je jednaka tvojoj, ali i priroda ponekad zezne stvar. Čekat ćemo proljeće.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Nana
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 10:47
Što je to ove godine? Imam isti problem sa mini narcisama i zumbulima. Za narcise još mogu naći opravdanje, u zemlji su koja je vlažna. Ali zumbule sam nakon što su se osušili, izvadila iz zemlje, očistila, zamotala u papir i spremila na suho, i sad vidim da su počeli tjerati. Valjda hoće cvasti za Nikolinje?  Confused

-------------
(O)smijeh je najbolji facelifting   


Objavio: Šeflera
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 12:41
To se zna dogoditi na jesen. Krene kao da će cvasti i onda stane (naraste do max 2-3 cm) i normalno prezimi do proljeća i u proljeće sve najnormalnije. Nema brige. Jedino kaj se može dogoditi je da strunu od previše vlage ili da ih pojedu zvjerkice, ali narcise tak i tak zvjerke ne vole pa ste za njih sigurni!
Jedino ak ih ne držite u kući pa onda cvatu preko zime, ali to neznam kad se moraju zapiknuti tj. preseliti na toplo, da bi imali  ljepo cvijeće preko zime.

Pa ako netko zna - kad se stavlja lukovica u kuću da bi procvala oko Božića!?
Skitnica je to već pitao pa niš!!!



-------------
Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/


Objavio: Šeflera
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 12:54
Ustvari - napravit ću eksperiment. Svaki tjedan ću jednu lukovicu narcise staviti u čašu (na vrh) tak da korjenčeki krenu prema vodi koja je na dnu, pa bum vidla koliko joj treba da potjera.

To s čašom sam davno vidla. A zašto ne i vaza!
Bitno je da je lukovica u zraku , a korjenčeki da imaju pristup vodi i ona bu poterala. Ne mora biti u zemlji. Samo znam da mora biti na suncu(stakleniku) jer inače potjera listove a cvijet ne. Ak se dobro sjećam!?



-------------
Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/


Objavio: Triša
Datum objave: 16 Listopad 2008 u 13:48
Ima nešto o tome u jednoj mojoj knjizi.
Napunite staklenke prokuhanom vodom i ubacite nekoliko komadića drvenog ugljena kako biste sprečili proces truljenja i zamućivanje vode.
Postavite lukovicu na postolje tako da između razine vode i dna lukovice ostane mali razmak ali da lukovica ne bude uronjena u vodu.
Vremenom će nešto vode ispariti , pa je treba dodati opet prokuhanom vodom. Paziti treba da lukovica ostane suha.
Staklenke s lukovicama držite na tamnom i hladnom mjestu gdje teperatura ne prelazi 10 st. sve dok dugačko korijenje ne ispuni staklenku. Dobro zakorijenjene lukovice možete prenijeti na toplije mjesto, ali izboje pokrijte neprozirnim pokrovom, na primjer papirnatim tuljcem sve dok ga cvjetni pup rastom ne nadigne.
 
Još piše i ovo:
 
"Uzgoj lukovica u vodi je vrlo jednostavan. Za takav način uzgoja nabavite preparirane lukovice već u sptembru."   ???!!!
 
Knjiga je prevedena s njemačkog "lukovice, gomolji i sjemenje"
 
 
Slika je iz knjige, nisam uspjela skenirati - bila bi sigurno bolja.
 
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Šeflera
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 08:13
Odlično Triša!
Hvala na infu!
Hug


-------------
Tu se igramo

http://satyninabajka.blogspot.com/


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 09:21
Ponavljam Trišino pitanje.
Sada posađene lukovice u pitarima, koliko zalijevati, da li ih držati na tamnom, svijetlom, toplom ili hladnom?
Čekamo odgovore. smile47


Objavio: skitnica
Datum objave: 17 Listopad 2008 u 20:41
pogledaj na temu zumbuli tamo češ nači večinu informacija,da sada ne ponavljam.

-------------
mi smo djeca cvijeća


Objavio: Triša
Datum objave: 10 Siječanj 2009 u 14:41

Lukovice narančastih zumbula dobila sam na riječkom druženju od skitnice, pa sam dvije stvila odmah u zemlju i u kuću, a tri su još vani. >Onima vani izvirile su glavice, iako je hladno, a ovi su se spremali procvjetati i jedan je to jutros na moju veliku radost učinio. Nije baš narančasti, ali miriši na kilometar, iako se tek počeo otvarati.

 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: alkemicar
Datum objave: 10 Siječanj 2009 u 18:12
divno :)

moji su već ocvali :((
imala sam dva lani kad sam ih kupila, a sad ih imam 3
2 su već ocvala, a trećem se još nadam


Objavio: Triša
Datum objave: 25 Veljača 2009 u 16:52
Kupila sam tigridiu - 10 lukovici, posadila sam 5 u posudu na razdaljinu i dubinu kako piše - ima li netko iskustva s tom biljkom.
Slikala sam sliku s vrećice lukovica
 


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: mimar
Datum objave: 26 Veljača 2009 u 08:48
Trisa. imam ih ja, evo ti slicice mojih. Cvet je predivan ali kratko traje, mozda zato sto moje stavim na jako suncano. Nazalost, imam samo ove dve boje, lepi su mi ovi crveni kod tebe.
 
.
 


-------------
Osecanje vremena zavisi od intenziteta zivljenja;jedan sadrzajan dan duzi je u secanju od prazne godine i ,sigurno,vredniji od nje


Objavio: Triša
Datum objave: 26 Veljača 2009 u 09:20
Mimar preslatke su tvoje.
Baš se veselim, jučer sam ih posadila, a nekoliko sam poslala Rose, da proba i ona na balkonu.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 26 Veljača 2009 u 10:15
Ima tu više o tigridiji:
 
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1461 - http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1461


Objavio: Triša
Datum objave: 26 Veljača 2009 u 18:19
Silvek hvala ti, ne znam zašto nekada neke stvari ne uspijem naći u tražilici, ali zato imamo tebesmile128

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: trantinchica
Datum objave: 07 Ožujak 2009 u 22:26
prekrasne su..

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: SLAVONKA
Datum objave: 09 Ožujak 2009 u 16:57
Ja sam posadila gladiole u velike cjetnjake pa što bude,nekako mi ih je ljepše vidit sve zajedno u cvjetnjaku nego raštrkane po vrtu.

-------------
čovjek uči dok je živ


Objavio: trantinchica
Datum objave: 09 Ožujak 2009 u 23:03
ja sam danas posadila i gladiole i irise,dalije,ljiljane,anemone,frezije i svasta nesto..stavila sam ih u teglice na balkon,pazila sam da budu na dobroj dubini kak pise..sad samo mogu cekati i nadati se najboljem..

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: DANČI
Datum objave: 20 Ožujak 2009 u 14:07
ja imam puno lukovica posađenih u posudama i za sada su u odličnom stanju..Wink


Objavio: Magister vitae
Datum objave: 20 Ožujak 2009 u 20:36
ja cu lukovice dalija posaditi u posude. malo sam googlao pa sam vidio da im tegla ne smeta i da normalno rastu u vrtu kao i u tegli.


Objavio: manči
Datum objave: 20 Ožujak 2009 u 21:59
....male vrste dalija su pogodne za posude, ali one velike traže dosta mjesta....dalija ima gomolj, a ne lukovicu....Smile


Objavio: Triša
Datum objave: 20 Ožujak 2009 u 22:07
Možda one dalije koje idu iz sjemena, sitnog cvijeta jednostrukog, a nisu više od tridesetak cm, takve bi sigurno rasle u tegli, prava dalia koja ima gomolj naraste preko metra - ja je ne bi stavljala u teglu, bit će joj tjesno i neće cvjetati.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: primorka
Datum objave: 21 Ožujak 2009 u 22:32
Slažem se s Trišom. Visoke dalije su prekrasne u vrtu, u tegli nikad ne cvatu tako lijepo.


Objavio: shasha
Datum objave: 21 Ožujak 2009 u 23:41

I niske dalije imaju gomolje,TrišaWink

U tegli mogu rasti i visoke dalije i gladiole no treba velika tegla,duboka,da korjenje,tj.gomolji,imaju mjesta.Neće biti tako velike i vjerojatno će cvjetovi manji biti,nego da su u vrtu posađeni,no cvast će.



Objavio: Magister vitae
Datum objave: 28 Ožujak 2009 u 14:23
ja ne kuzim pa gomolj ima krumpir, a na vrecici pise lukovica. koja ja razlika izmedu lukovice i gomolja


Objavio: manči
Datum objave: 28 Ožujak 2009 u 14:40
.....korijen biljke može imati različit oblik...navikli smo na razgranjeno korijenje koje ima glavnu žilu i po strani ogranke...trave imaju čupavi korijen itd....neke biljke pohranjuju hranjive tvari u proširene dijelove korijena....te hranjive tvari koriste za ponovno nespolno razmnožavanje ili razvijanje  stabljike i listova kada dođu povoljni uvjeti...ljudi i životinje konzumiraju takvo  jestivo korijenje...a to su : lukovice kod jednosupnica  -  luk, češnjak........ ukrasne  biljke  -  narcisi, zumbuli, lale,ljiljani , gladiole itd.......gomolj je dio korijena koji sprema hranjive tvari kod krumpira, čičoke, ali   i   kod  nejestivog ukrasnog bilja  -   dalije , begonije......
 
...postoje još neki oblici korijena   -   podanak , zadebljali korijen kojeg imaju recimo perunike.....itd......Smile


Objavio: manči
Datum objave: 28 Ožujak 2009 u 14:41
...na vrećicama često krivo piše....


Objavio: Triša
Datum objave: 28 Ožujak 2009 u 18:48
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

I niske dalije imaju gomolje,TrišaWink

U tegli mogu rasti i visoke dalije i gladiole no treba velika tegla,duboka,da korjenje,tj.gomolji,imaju mjesta.Neće biti tako velike i vjerojatno će cvjetovi manji biti,nego da su u vrtu posađeni,no cvast će.

Naravno Shasha krivo sam rekla, jer sam ja sijala dalije i te iz sjemena neke su bile su niske, iznenadila sam se poslije kad sam ih vadila koliki su im bili gomolji.
Lijepe su jako visoke, ali meni su divne i one jednostruke niske, pa vjerojatno za njih nije problem uzgoj u tegli.
No kako sam pomjesala sve gomolje,sada nemam pojma koje su koje.


-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: trantinchica
Datum objave: 05 Travanj 2009 u 00:47
meni su pocele nicati moje biljcice Smile bas sam happy..u istu tu teglu sa lukovicama posijala sam i neko sitno cvijece,ne znam vise koje..hihi,
...ugl biljcice su visoke 1cm i kad ih zalijevam skroz se presaviju Unhappy probala sam ih zalijevat iz ruke..ali opet isto..savjet?


-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: Magister vitae
Datum objave: 05 Travanj 2009 u 14:13
na mojima pise da narastu pola metra valjda ce im biti dosta mjesta (razmak sam stavio isto pola metra) stavit cu im nekakav potporanj i onda sto im Bog da


Objavio: trantinchica
Datum objave: 21 Travanj 2009 u 23:12
jucer sam presadila lukovice iz posude u dvoriste..jel istina da sad ne budu cvjetale druge godine?da ih zalijem s nekim tekucim gnojivom?

-------------
bitno je ocima nevidljivo,samo se srcem dobro vidi..


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 28 Rujan 2009 u 09:38
Je li lukovice u dosta velikoj posudi treba preko zime unositi u kuću, ili bi mogle ostati vani u zaklonjenom dijelu?


Objavio: shasha
Datum objave: 28 Rujan 2009 u 10:37
Ne znam ,Ljiljana,možda bi bilo dobro da tu posudu zaštitiš.Recimo jutenom vrećom ili tako nečime.U posudi se biljke lakše smrznu nego vani,u zemlji.


Objavio: ljiljana3
Datum objave: 28 Rujan 2009 u 11:16
Hvala, tako sam i mislila, staviti u ćošak balkona i zaštititi s nečim.


Objavio: Jelle
Datum objave: 10 Listopad 2010 u 20:12
Danas sam po prvi put posadila lukovice narcisa, zumbula i još nekog cvijeca kojemu ne znam ime u posude.  Tegle s narcisima sam kombinirala s tim cvijecem kojemu ne znam ime kako bi mi tegla bila dulje u cvatu. Narcisi navodno cvijetaju od 4-6 mjeseca a ovo drugo cvijece u 6 i 7 mj. Jedva čekam proljece Smile
 
Pošto sam totalna početnica u ovome molila bih vas znalce i vas koji ste vec sadili lukovice u posude da podjelite samnom svoje male tajne Wink  Konkretno koliko ste ih često tokom zime zaljevali i s cim bi mi bilo najpraktičnije da ih zaštitim tokom zime ili da ih ipak unesem u kucu? ali imam samo sobu u koju bi ih mogla staviti ali i ona se grije preko zime jer tamo sušim ves pa se bojim da im tamo ipak ne bude pretoplo.


Objavio: Teatree
Datum objave: 09 Studeni 2010 u 19:33
bok, mogu li još sad posaditi teglu s lukovicama na prozor. mislila sam kombinirat razne vrste da mi cvate u proljeće?
jel znate koje bi vrste mogla kombinirat i u kojem redolsijedu da ih sadim? bilo je na onoj poljoprivrednoj emisiji u nedjelju koji bi bio najbolji redoslijed, ali sam zaboravila.


Objavio: smrcko
Datum objave: 09 Studeni 2010 u 19:42
Ako ste preskočili plodove zemlje a zanimaju vasWink

http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews%5bcat%5d=205 - http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=205

-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: Jelle
Datum objave: 21 Studeni 2010 u 12:20
Proklijale su mi lukovice posađene u teglama početkom 10 mj.
Šta sad? hoce li mi se smrznuti preko zime? kako da zaustavim njihov daljnji rast?


Objavio: Triša
Datum objave: 21 Studeni 2010 u 14:04
Moje obično sve izniknu, pa su i sada i u teglama i u zemlji, sve je već vani, ali ništa se zbog toga ne uzrujavam, jer one ipak cvjetaju tek na proljeće, odnosno kad im je vrijeme. Moje su nešto u teglama, koje sve ostaju vani, nešto direktno u zemlji, no kako sam ja u Rijeci, kod mene to funkcionira bez problema, pa ja vadim samo dalje, ostalo ne diram.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 18 Ožujak 2011 u 10:30
kupila sam lukovice zumbula u tegli (imala su cvjetne stapke 5cm) prije 8 dana, brzo su procvale



Objavio: Anaida
Datum objave: 18 Ožujak 2011 u 12:36

Prije nekih tri tjedna u kutiji u mojem zimovalištu pronašla sam nekoliko lukovica koje sam u jesen zametnula i nisam ih posadila, pa su tako zimu provele van zemlje, u kutiji.. Vidjela sam da su već polako krenule pa sam ih samo ubacila u zemlju, u žardinjere koje mi služe kao mali "rasadnik".

I evo rezultata. cvast će mi ubrzo Smile
 


-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 18 Ožujak 2011 u 18:22
Anaida vidiš da je točna teorija kako se lukovice mogu saditi i u veljačiClap


Objavio: Tea
Datum objave: 29 Lipanj 2011 u 15:59
Imam jedno pitanjce...
svi već znamo da su za biljke bolji glineni lonci nego plastični, e sad ja nisam sigurna dali su bolji glazirani lonci,oni koji su glatki i "presvučeni" ili su bolji samo keramički,oni grublji i nisu ničim "presvučeni"?Igra li to neku ulogu u zadržavanju topline ili?


Objavio: dmirce12
Datum objave: 04 Kolovoz 2011 u 21:03
Evo Tea mene slučajno i ovdje pa da ti ja odgovorim na ovo pitanje.Svakako je za biljke najbolje da su lonci glineni i po mogučnosti oni kako kažeš grublji bez glazure.Čak se preporučuje da se prije sadnje natope u vodu.Samo šteta što su ih zamjenili plastični koji su dekorativniji.Ja osobno volim glinene bez obzira na ljepotu,a i za samu biljku su bolji jer su od prirodnog materijala.Nadam se da si zadovoljna s odgovorom.


Objavio: Tea
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 11:12
Tek sam sad procitala Tvoj post dmirce.Hvala na odgovoru.Za sljedecu sadnju uzimam glinene lonce.Jedini mi je problem s njima sto su mi jako teski kad se u njih posade biljke ali sto se tice dekoracije cak mi je ljepse za vidjet biljke u glinenim neg u plasticnim loncima.I vjerojatno su puno skuplji :-(
Zadovoljna s odgovorom :-)

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 13:35
tea nadam se da češ ih nači kod nas ih ima u prodaji,ali su dosta skupi za primjer jedan lončić plastični košta oko 8-10kuna dok isti takav glineni oko 30-tak.To je vjerojatno što su postali rijetki.O dekoraciji da i ne govorimo jer ih je stvarno ljepše vidjeti u glinenim,ali šta da se radi prilike su takve da ih moramo saditi u plastične no bitno je da nam biljke napreduju,a valjda su se i one privikle na modernizaciju.


Objavio: Tea
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 14:19
E pa ja cu ove jeseniokrenut novu stranicu sto se toga tice.Odlucila sam svojim biljkama pruzit bolje stvari,ako je moguce i najbolje.Nemam doma 100 biljaka pa da si toliko lonaca ne mogu priustit.Definitivno cu to promjenit ove godine pogotovo sad kad znam koji cu uzet.A i procitala sam negdje da se ne treba stedit ni na zemlji i treba bit oprezniji s odabirom.

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: Tea
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 16:45
Kolko bi se cesto lukovice uopce trebale zaljevat s obzirom da se u glinenim posudama supstrat vise isusuje?

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 16:48
Naravno da treba biljkama dati što im treba nadam se da češ nači lončiče za svoje biljke,a ako ne u trgovini onda možda   negdje gdje prodaju starine jer ja sam ih tu viđao.Jel ti to nama pripremaš neke nove lukovice?


Objavio: Tea
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 18:33
Pa definitivno se pripremam za posjet MBMu jer tamo navodno imaju veliki izbor glinenih posuda i planiram uzeti jos par lukovica ljiljana i amarilisa,sve zavisi o ponudi.Planiran uzeti i ciklame a ovo drugo sto vise privuce.Nadam se da sam dobro shvatila pitanje,da nisam nekaj krivo pokopcala :-(

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 19:15
Ne nisi znam da ih ima kod nas za kupiti i da su skupi,a nadam se da će biti razlike u razvoju biljaka iako se danas sve bazira na plastici,ali ako nemaš puno onda možeš priuštiti glinena.Sve je OK samo ti sadi,a mi čekamo rezultate.


Objavio: Tea
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 20:48
Izgleda da smo se mozda malo izgubili u razgovoru :-) bar mi se tak cini...
Ja sam odgovorila na Tvoje pitanje dali pripremam neke nove lukovice al mozda nisam razumjela pitanje

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 22:32
Ja sam pitao tebe kad nabaviš lonce od gline dali češ saditi neke nove lukovice i da čekamo rezultate,a ja ću kako sam i obečao sebi nabaviti ljiljane i amarilise da vidim kako će mi napredovati.Kad to bude bit će i slika.Vidim da si pitala koliko puta treba zaljevati cvjeće kad je u glinenim loncima pa jednostavno zalij kad je suh supstrat to ti i ja tako radim.


Objavio: Tea
Datum objave: 14 Kolovoz 2011 u 23:20


Od novih lukovica planiram za sada jedino saditi ljiljane,amarilise i ciklame a za druge ne znam,sto mi se svidi.Javit cu kad nabavim

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 04 Listopad 2011 u 22:02
Bili kod nas u trgovini amarilisi jako jeftini procvjetali,ali nisam htio kupiti:Hoču da kupim lukovicu pa da sam uzgojim.


Objavio: dmirce12
Datum objave: 08 Listopad 2011 u 21:10
Tea zar nije ljepo u ove posude posaditi lukovice ma bilo koje vrste zamisli samo svoje ljiljane u ovim posudama. http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/glineni_loncici/32980.aspx">


Objavio: Tea
Datum objave: 11 Listopad 2011 u 12:45
Ovo ti je super,fenomenalno.To si kupio ili odnekud izvuko?

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 11 Listopad 2011 u 20:37
Neke sam izvukao iz podruma,a neki su kupljeni prije nekoliko godina to su ovi manji,a imam i još nekih oblika.


Objavio: Tea
Datum objave: 13 Listopad 2011 u 12:11
Ja sam i ove godine prekršila vlastito obećanje da ću lukovice ove jeseni posadit u keramičke tegleAngryljuta sam sama na sebe al jednostavno je tako ispalo.Puno sam vremena uopće izgubila na kupnju zemlje da ih posadim i nisam više mogla čekati još i da kupim te teglice.Ko zna do kad bi to potrajaloConfusedMislim da je bolje i ovako nego da su čekali još mjesec dana.

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 13 Listopad 2011 u 21:41
Ma Tea nema veze nikad ti nije kasno nabaviti glinene lončiće ja ih imam još nešto i u podrumu,a one jako stare držim na regalu kao ukras.Jednom ću i njh prikazati.


Objavio: Tea
Datum objave: 15 Listopad 2011 u 12:03
Za ovu sezonu prošla baba s kolačima,već sam ih posadila u plastične a ne bum mjenjala,bar ne dok ne završi sljedeće sezona.Do sad je bilo u redu,pa još ovu godinu nek izdrže ovako.Nije ima tako loše,jer da je već bi to pokazali.

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 15 Listopad 2011 u 18:22
Ma dobro će njima i tu biti samo nek imaju tvoju ljubav i sve je ok


Objavio: Tea
Datum objave: 15 Listopad 2011 u 19:28
Originalno poslano od člana dmirce12 dmirce12 napisao:

Ma dobro će njima i tu biti samo nek imaju tvoju ljubav i sve je ok

Hvala puno na takvim riječimaBig%20smile


-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj


Objavio: dmirce12
Datum objave: 15 Listopad 2011 u 21:48
Ma tako mi cvjetoljubci želimo sreču jedni drugima da uspiju.


Objavio: Tea
Datum objave: 15 Listopad 2011 u 22:11
Istina,pametno zborišLOL

-------------
Hodaj pokraj mene i samo budi moj prijatelj



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk