Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Krumpir - Solanum tuberosum

Web: Cvijet.info
Kategorija: Ostale biljne vrste - Forum o biljkama
Ime foruma: Povrće
Opis foruma: Sve o povrću
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=759
Datum ispisa: 28 Ožujak 2024 u 21:37
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Krumpir - Solanum tuberosum
Objavio: frida
Tema: Krumpir - Solanum tuberosum
Datum objave: 16 Prosinac 2007 u 22:44
 Ja sam u subotu izvadila krumpire iako je bura nemilice puhala, ali spasila sam ih od možebitnog smrzavanja ovih dana..

..

  Imat cu maladih krumpira za Božić smile199



Odgovori:
Objavio: shasha
Datum objave: 16 Prosinac 2007 u 22:56
Kako su lijepi,veliki i zdravismile55


Objavio: mima
Datum objave: 16 Prosinac 2007 u 23:09
Ma gdje to raste ?
Očito je dobra klima, dvije berbe godišnje smile227


Objavio: administrator
Datum objave: 17 Prosinac 2007 u 10:26
Stvarno svaka cast!!! da se mogu uzgojiti mladi krumpiri za Božić!!


Objavio: AB100
Datum objave: 17 Prosinac 2007 u 15:26
ovo je super kad imaš mladi krumpir za božićsmile55

-------------
AB100


Objavio: dina
Datum objave: 17 Prosinac 2007 u 17:43


-------------
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...


Objavio: frida
Datum objave: 17 Prosinac 2007 u 17:54
 Kod nas se sade dva puta godišnje...oni proljetni budu manji, ali ih je više po stabljici, a ovi jesenski su ovako veći, ali bude obično jedan na stabljici, možda dva, ne više...

-------------


Objavio: Donata
Datum objave: 20 Prosinac 2007 u 19:55
Postala si prava povrtlarica...smile93 krasni krumpiri....


Objavio: frida
Datum objave: 20 Prosinac 2007 u 22:06
Originalno poslano od člana Donata Donata napisao:

Postala si prava povrtlarica...smile93 krasni krumpiri....


ajoj, a da znaš kako još kaskam za ovima ovdje...


-------------


Objavio: administrator
Datum objave: 20 Prosinac 2007 u 22:13
ma nigdje ti ne kaskas za nikima
 
Milim da nitko od nas ne uspije odgojiti dva puta godišnje krumpir!!
Još jednom BRAVOsmile55


Objavio: frida
Datum objave: 20 Prosinac 2007 u 22:43
 Ma nije to ovdje nikakvo čudo..ovdje se tako sadi jer klima dozvoljava...ali htjela sam reći kako mi susjedi ( boduli) imaju puno više i puno veće plodove sveg drugog povrća...ne znam jel do toga sto sam ja svoj povrtnjak počela tek prošle godine raditi i nije zemlja gnojena, a oni svi ipak imaju povrtnjake već desetljećima...teško je meni jer sam samo vikendima tamo pa ne mogu pratiti sve..događalo mi se da od vikenda do vikenda nađem zelje skroz popapano od puževa i gusjenica...pa dok sam sve to skuzila, prodje sezona...ah, al sam se sad isplakala...

-------------


Objavio: salel
Datum objave: 23 Prosinac 2007 u 19:21
Originalno poslano od člana frida frida napisao:

 Ma nije to ovdje nikakvo čudo..ovdje se tako sadi jer klima dozvoljava...ali htjela sam reći kako mi susjedi ( boduli) imaju puno više i puno veće plodove sveg drugog povrća...ne znam jel do toga sto sam ja svoj povrtnjak počela tek prošle godine raditi i nije zemlja gnojena, a oni svi ipak imaju povrtnjake već desetljećima...teško je meni jer sam samo vikendima tamo pa ne mogu pratiti sve..događalo mi se da od vikenda do vikenda nađem zelje skroz popapano od puževa i gusjenica...pa dok sam sve to skuzila, prodje sezona...ah, al sam se sad isplakala...
 
svaka čast.samo moram upozoriti da se i na kontinentu može bez problema imati mladi krumpir kasno u jesen pa i za Božić,samo ga treba posaditi krajem šestog ili početkom sedmog mjeseca.


-------------
tkošto


Objavio: osbourne
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 09:36
frida onda je za tebe pravo i jedino rješenje stelja:)))
ja koda je reklamiram hehe.
ja sam ga sijao tako da sam ga pobacao po prošlogodišnjoj stelji i nagrnuo novom. stavio sam pretanak sloj pa sam se mucio sa korovom na tom mjestu ali lekcija je pala. ove godine cu ga ranije posadit jer mu treba nesto vise vremena dok probij stelju. mozda vec krajem drugog, pocetkom treceg!


Objavio: Triša
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 10:34
Kad bi ga ja  stavila u zemlju, kao i obično, ali pokrila sa steljom, dali bi mi ga mrez gore na kontinentu uništio. Ja ga inače sadim tek u maju.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: osbourne
Datum objave: 30 Siječanj 2008 u 10:37
nebi trebalo jer bi ga sijeno cuvalo jedino ako zemlja smrzne neznam sto ce bit od toga?


Objavio: osbourne
Datum objave: 23 Ožujak 2008 u 15:04
imam mogucnost kupit ove sorte: cijena je malo cini mi se velika 10+kn po kg!
 
adora
m. liza
desiree
 
kenebec (?)
cleopatra
red scarlet
 
koja je najbolja i po čemu


Objavio: xenia64
Datum objave: 25 Ožujak 2008 u 17:06

Mona lisa,jel' to onaj žuti krumpir. ako je ,meni je on sup-er za kuhanje ali i za p-eč-enje jer ima nekako okus po kestenju  Taj najviše volimo.



Objavio: osbourne
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 13:44
triša, bolje ti je stavit na zemlju sloj sijena i na to krumpir jer ce mu biti lakse rasti nece morati gurati zemlju kako bude rastao.
ja cu svoje sijeno razgrnuti, bas je lijepo mokro i polutrulo, tu cu zabost sjemenski i gore bacit dodatni sloj sijena!


Objavio: Triša
Datum objave: 27 Ožujak 2008 u 15:14
Probat ću i to pa da vidimo što će se događati. Idem ovaj vikend gore, susjed mi je javio da je potanjurano i pofrezano, ali bojim se još mraza, pa ću vidjeti dali ću nešto saditi i sijati.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: osbourne
Datum objave: 28 Ožujak 2008 u 23:29
mraz nemože doprijeti do sjemena ukoliko je zaštićeno sa svih strana jedino da bude toliko hladno da sve zaledi


Objavio: SilveK
Datum objave: 31 Kolovoz 2008 u 22:24
U tijeku je berba krumpira, pa evo nešto o bolestima krumpira. Nadzemni do krumpira napada plamenjača krumpira, gljivično oboljenje koje uzrokuje smeđe pjege na listovima i stabljikama, u krajnjoj fazi cijeli nadzemni dio odumire, a na gomoljima se pojavljuju uleknute pjege i u unutrašnjosti je trulež. Bolest se širi po vlagi i može priječi na rajčicu, zato se preporuča saditi daleko rajčicu od krumpira. Zaražene dijelove treba maknuti i spaliti, "lijek" s aspekta biovrtlarstva su prskanje i zalijevanje juhom od koprive, prskanjem obranim mlijekom i čajem od ljuski češnjaka i luka, a preventiva je prskanje čajem od preslice.

Druga česta bolest na krumpiru je pračna čađavost krumpira, a to je gljivično oboljenje koje ima za posljedicu smeđe raspucale pjege na gomoljima.



Što se preventive tiče, bitno je imati zdravi sjemenski materijal, primjenjivati plodored i izbjegavati zamor tla. Ovu bolest pospješuje previše kalcija u tlu.


Objavio: Triša
Datum objave: 31 Kolovoz 2008 u 22:55
SilveK uvijek nešto poučno. Sadim krumpir nekoliko godina i to neki rani crveni - ne znam mu ime, imam uspjeha, no to su male količine, pa se još nisam susrela s nekim bolestima, ali pazim da je svaki put na drugom mjestu.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: Božikovine
Datum objave: 01 Rujan 2008 u 00:56
Originalno poslano od člana Božikovine Božikovine napisao:

Upute za eko uzgoj pojedinih kultura imate na ovom http://www.pfos.hr/~dsego/ispitna_literatura/Alternativna%20poljoprivreda/07_ALP%20Uzgoj%20bilja%20i%20eko%20vrt.pdf - linku . Upute za uzgoj krumpira su na sredini teksta. Vrijedi pročitati!


Super ako ste pročitali tekst pošto je maknut s navedene adrese pa je link nevažeči.

-------------


Objavio: manči
Datum objave: 12 Siječanj 2009 u 00:26
...na otoku već počeli sa sadnjom patata za ljeto , a tek što su božićne povadili....slušali priču na brodu....odlučila i ja u eksperiment i pobola samo 10-tak gomoljčića prije 7 dana...slijedeće  ću stavit krajem siječnja...vidjet ćemo što će bit !


Objavio: osbourne
Datum objave: 17 Ožujak 2009 u 14:32
molim vas...sadit cu krumpir u sijeno ove godine ali mi kazu da ga ni ne stavljam bez umjetnog gnojiva. ima li netko iskustva? jer ne zelim umjetno bacat na zemlju?


Objavio: manči
Datum objave: 27 Ožujak 2009 u 07:54

....svaka čast...ovo je nešto vrlo zanimljivo.....muku mučim sa zemljom na otoku koju treba oplemeniti i zaštiti od isušivanja....za ovo drugo nisu pogodne takve povišene gredice, ali vrijedi razmišljati kako i tome  doskočiti...već sad mi je lagana suša u povrtnjaku, a on nije u mjestu gdje živim, pa ne mogu svakodnevno zalijevati.... 



Objavio: domingo
Datum objave: 30 Travanj 2009 u 10:02
Hvala na neobičnim informacijama......valja pokušati


Objavio: Željka23
Datum objave: 10 Svibanj 2009 u 16:12
Ima li tko iskustva sa sadnjom krumpira u lipnju u kontinentu ?
 
Kako krumpir preživi smrzavanje zemlje ako do toga dođe?
 
Mislim da ću posaditi par jamica krumpira u lipnju/srpnju ,pred mraz ću ga zaštiti slamom ...jel to ok?


Objavio: Triša
Datum objave: 10 Svibanj 2009 u 17:56
Ja ga ionako nikad ne sadim prije 1. maja  (lika) a vjerujem da bi u 6. mj. dozrio - probaj, pa ćeš dati povratnu informaciju.

-------------
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"


Objavio: SilveK
Datum objave: 10 Svibanj 2009 u 22:35
Ja sam iz Međimurja, a kod nas se krumpir sadi polovicom 4. mjeseca. Kod mraza nije problem jer zemlja ne smrzne u ovo doba godine, pa ako kod tebe postoji mogućnost mraza slama je super ideja da se zaštiti nadzemni dio biljke.


Objavio: Željka23
Datum objave: 11 Svibanj 2009 u 11:25
Odlično da preživi!
Želja mi je imati mladog domaćeg krumpira za Božić i Novu Godinu...
 
Bacam se u sadnju kad dođe vrijeme!
 
smile126


Objavio: manči
Datum objave: 20 Svibanj 2009 u 10:59
....iako sam rano stavila gomolje, jako kasno izniknuli, nešto smo falili kod sadnje...susjedi već su odavno vadili svoje mlade patate i pojeli...ha,ha..Confused
 
...sinoć sam morala zalijevati ih jer su biljke polegle od žeđi, a na placi žena koja od toga živi kaže da je već 3 put zalijevala vodom  i da će sad s nečim špricati jer da  će  neka pjegava bolest napasti list...to je valjda posljedica zalijevanja po ovoj vrućini..Confused


Objavio: pbabic
Datum objave: 05 Lipanj 2009 u 19:33
...neznam kako će ove kiše utjecati na krumpir...Confused
...sijao sam krumpir ispod oraha (hlad) i stabljika krumpira je enormno duga...Wink


Objavio: pbabic
Datum objave: 05 Lipanj 2009 u 19:42
...uh što bih volio znati kako se zove vrsta izraelskog krumpira, te naći njegovo sjeme, uzgojiti u svom vrtu, a onda jesti uslast...probao sam ga u Švedskoj i otada svima pričam (evo i Vama) kako je okus dobar...Clap


Objavio: pbabic
Datum objave: 06 Lipanj 2009 u 10:54
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Moja mama je podavno u Đakovu ili Osjeku kupovala izraelska đubriva, možda se nedje i to može naći.

Pod orah se ne stavlja ništa jer je on prirodni uništivač drugog bilja. Biti će čudno ako bude dobar, javi rezultate. Pod krošnje voćaka je ok stavljati krumpir. Voćka krumpiru hlad, a krumpir zamalčiran voćki vlagu.
Smile...nema brige...i prošle godine je bio pod orahom i nije bilo problema, osim narečenog...Wink...e na godinu mijenjam mjesto...vidjet` ću što ću pod orah - krevet kad se umorim od okopavanja...LOL


Objavio: pbabic
Datum objave: 06 Lipanj 2009 u 11:04
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

...Prije prvih mrazova se pokose stabljike...
...ja sam prošle godine stabljike krumpira ostavio na tri lista ("pincirao") i poslije zakidao zaperke i vidi čuda: - taj red krumpira mi je bio krupniji od ostalih...ShockedSmile


Objavio: pbabic
Datum objave: 06 Lipanj 2009 u 11:06
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Negdje sam pročitala to za orah, mislim da on ne ide čak ni u kompost.

A možda je bila prevelika hladovina, pa su biljke u potrazi za svjetlošću se izdužile. Bar se to desi sa kućnim biljem.Embarrassed
...u pravu si NEIDE U KOMPOST NI SLUČAJNO, a što se tiče HLADOVINE to je i moje objašnjenje istog...Clap


Objavio: Škoj
Datum objave: 08 Travanj 2011 u 21:29
Koje sorte krumpira sadite? Ja sam posadila Jaerlu, Monalisu i Red Scarlet jer sam jedino to na otoku mogla kupiti, pa se nadam da su to sorte koje su pogodne za otočku zemlju.
U vrtu mi je jaerla i nju sam malčirala sa koprivom, rikulom i vrtnom travom. Posadila sam blizu kamilicu jer sam pročitala da je to dobro. U polju sam posadila ostatak krumpira, a kao međukulturu sam posijala špinat matador. Ovo mi je prva godina vrtlarenja, iskustva nemam, ali čitam, učim...
ps. Zašto ne mogu pročitati smrckove tekstove na ovoj temi?


Objavio: smrcko
Datum objave: 11 Travanj 2011 u 22:30
Karakteristike krumpira. Ovu godinu sam se odlučila za Desire, to je za Gorski kotar.

http://www.arg.hr/category/sjemenski-krumpir/ - http://www.arg.hr/category/sjemenski-krumpir/

Desire nije za otoke jer traži noćnu vlagu i više vode.

Ako to prodaju na otoku onda vjerojatno i jeste za vaše uvjete.
Vidim da Jaerla je za sušnije krajeveSmile

Ne brini za moje postove ništa bitnoWink


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: hoya
Datum objave: 12 Travanj 2011 u 16:50
MKM sadi u Dalmaciji Jerlu. Ne znam dali je to zbog uvjeta i zemlje u kojima raste ili je sorta takva, ali meni je to najukusniji krumpir. Šteta što dosta brzo proklija.

-------------
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT


Objavio: Gordana102
Datum objave: 15 Travanj 2011 u 22:07
Jerla je ranija sorta krumpira imala sam je prije ali sam ostala bez nje .Mislim da je poplava bila uzrok. Sad imam BELA ROSU rana sorta i odlićno rodi bar meni.U plasteniku ,dosta stajnjaka 1xtj zalijem i 1,4kg/rovica sa sitnijim ali 5kom važe1kg.


Objavio: domingo
Datum objave: 30 Travanj 2011 u 16:21
Dobar dan svima

Može li mi tko pomoći u vezi jedne sorte krumpira......njegovo veličanstveno ime je Maya Gold
Ako netko ima........?????


Objavio: Škoj
Datum objave: 30 Travanj 2011 u 23:18
Za Maya Gold nikad čula.
Imam pitanje za one iz sušnih krajeva. Meni su rekli da je bolje ne zalijevati krumpir da se kao ne navikne. Ja ga stvarno i nisam zalijevala ali mi je narastao do određene visine i stao. U trenutku kad su donji listovi počeli žutiti, otvorila sam pipu. I dalje baš ne napreduju.


Objavio: uros
Datum objave: 08 Svibanj 2011 u 14:54
sto se tice krompira ,izmedju redova posaditi malo ili po ivicama kadifice,nevena jako su pogodni za tlo,sprecavaju pojavu parazita a i unistavaju gljivice koji napadaju krompir ,veoma dobar je i dragoljub ili cubar on moze po ivicama leja za zastititu od stetocina ,hren je isto koristam stavljati ga na krajevima leja zato sto tera buba zlatice.(ima neugodan miris).dragoljub se najbolje pokazao za sadnju ispod vocaka.naravno krompir prskati smesom od kopriva i drvenim pepelom i nebi nikakvih problema da ima ako se sve ovo praktikuje.pozz


Objavio: Škoj
Datum objave: 11 Svibanj 2011 u 17:25
Jesam, posadila sam i malo kadifica i nevena između. Ja sam prvu sortu krumpira koju sam sadila, Jaerlu već dva puta vadila. Vjerojatno je to jako malo krumpira, posadila sam kilogram sjemenskog, a pojeli smo za sada četiri kilograma mladog. Kako ga vi vadite? Ja i moj osmogodišnji sin smo kopali sa malom motičicom oko stabljike i onda kad bi naletili na krumpir isčeprkali bi ga prstima. Naravno, puno malih krumpirića smo tako otrgnuli, a osim toga motičicom smo tu i tamo oštetili i krumpir kojeg smo vadili. Potom smo nabacili zemlju i malč na stabljiku i još sam ga i zalila pa šta bude.
Mislila sam da mogu sa vilama podignuti cijelu stabljiku sa krumpirima, ali zemlja je tako tvrda i puna kamenja da sam odustala. Za tjedan dana idem opet po krumpir, a onda ću ga izvaditi jer su mi pokraj rajčice i već me hvata paranoja od bolesti koje mogu sa krumpira preći na rajčicu.


Objavio: bunarićka
Datum objave: 12 Lipanj 2011 u 07:55
molim vas pomoć! prvi put u životu sam zasadila svoj vrtić i sve manje - više ide dobro. krumpir je posađen tek oko 10. 05. i cima je već iznad koljena, jako sam zadovoljna. međutim, dvije kućice mi je napala nekakva bolest koja se očituje tako da listovi smeđe i trule... ja nemam pojma što je to, i kako da se obranim? strahujem da će se proširiti i na ostale Unhappy... što da radim?


Objavio: galebbelag
Datum objave: 08 Lipanj 2012 u 15:16
Interesuje me rast krumpira. Posadio sam neku vrstu crvenog krumpira, sada je narastao oko 80 cm, sto meni djeluje dobro, ali sam cuo(rekla-kazala) da i nije to dobro da raste nadzemni dio biljke jer to smanjuje rast gomolja, pa su zbog tog razloga vrtlari sjekli gornji dio biljke recimo npr, samo vrh biljke da bi se kasnije bolje razvijao gomolj???


Objavio: smrcko
Datum objave: 13 Ožujak 2015 u 21:26
Zna li netko koliko ide sjetvenog krumpira u kg na 10m2 ili 100m2?


-------------
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.


Objavio: roko
Datum objave: 19 Travanj 2016 u 16:01
Posadija 25 kg kumpira za kucne potribe. Kumpir taman nika a kumpirove zlatice po cilome vrtlu. 

Ocu li to kemijski polit ? Nikad ovako rano se zlatica nije pojavila mi na vrtlu. Presporo mi ide unistavnanje licnike po licinku.




Objavio: macorka
Datum objave: 24 Srpanj 2018 u 07:09
Pozdrav. Da li je netko probao uzgojiti krumpir u tegli? Kada je spreman za vađenje?


Objavio: Nisa
Datum objave: 24 Srpanj 2018 u 07:45
Nisam u tegli uzgajala, inače je spreman za vađenje kad se nadzemni dio počne sušiti. 

-------------
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.


Objavio: Zagi
Datum objave: 12 Veljača 2019 u 18:34
Dali neko ima sortu

Sarpo Mira?

Trebao bi malo za robu za posaditi



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk