Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Putevima predaka od Slavonije do Ukrajine

Web: Cvijet.info
Kategorija: Cvijeće - Forum o cvijeću
Ime foruma: Moj grad u slikama
Opis foruma: Slike cvijeća, parkova i uređenih trgova u Vašem mjestu.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=7923
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 19:38
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Putevima predaka od Slavonije do Ukrajine
Objavio: SlavujVk
Tema: Putevima predaka od Slavonije do Ukrajine
Datum objave: 22 Siječanj 2014 u 20:19
Na ovim stranicama ću vam opisivati mjesta koja sam obišla kao članica Kulturnog društva Rusina i Ukrajinaca Vinkovci.
Putovali smo u mjesta odakle je potekao rusinski narod, posjećivali kulturne i povijesne znamenitosti, i uz puno smjeha i pjesme, uživali na tim putovanjima.

Rusini su mali narod iz grupe istočnih Slavena.
Živjeli su na južnim padinama Karpata u Ukrajini, na granici sa Poljskom, Slovačkom i Mađarskom.
Nikada nisu imali svoju državu, uvijek su bili manjina.
Na područje Slavonije su došli prije više od 200 godina.
Donijeli su svoje običaje, nošnju, prekrasne pjesme i plesove, svoja jela.

Sve to još uvijek njeguju i ne zaboravljaju članovi društva čiji sam član postala prije 8 godina.
Zavoljela sam rusinske pjesme, naučila izrađivati vezove i šivati nošnje.
Mi smo mješoviti pjevački zbor, pjevamo rusinske pjesme, nastupamo na raznim manifestacijama, organiziramo balove gdje se pleše do jutra, družimo se na probama...i putujemo.



Odgovori:
Objavio: SlavujVk
Datum objave: 22 Siječanj 2014 u 20:35
KD Rusina i Ukrajinaca Vinkovci, http://www.youtube.com/watch?v=FbATqA4TnH8" rel="nofollow - http://www.youtube.com/watch?v=FbATqA4TnH8


Objavio: dadinica
Datum objave: 22 Siječanj 2014 u 22:03
Pozdravljam otvorenje ove nove teme!  http://smayliki.ru/smilie-494374119.html" rel="nofollow">

Drago mi je da si konačno odlučila otovriti je!
Prvenstveno zato da i nama približiš sve te ljepote dalekih krajeva, rukotvorine i kulturu tamošnjih stanovnika.
A i iz posve sebičnog razloga - ja jednostavno volim sve što ima veze sa običajima, nošnjama, precima, pjesmom i narodnim plesom.
Pozdravljam i cjelokupno društvo Rusina i Ukrajinaca, čestitam im na 20 godina uspješnog rada i skidam kapu njihovom trudu da očuvaju svoje naslijeđe i uspomenu na korijene.


-------------
Pozdravi iz Baranje!


Objavio: Mari,5510
Datum objave: 22 Siječanj 2014 u 22:21
lijepe pjesme i svirka, a i druženje za 5Thumbs Up


Objavio: Miranda
Datum objave: 22 Siječanj 2014 u 22:43
Još jedna tvoja tema na kojoj će biti puno novog i lijepog za vidjeti i naučiti!smile55
Jako mi se sviđa vez na košuljicama i kapice ( marame).


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 08:07

Opise naših putovanja ću početi sa najdužim i najzanimljivijim putem u Ukrajinu, u njezin glavni grad Kijev.
Ukrajina je velika i misteriozna zemlja koju zovu "zemlja moćnih rijeka" zbog rijeka koje su se ulijevale u Crno more povezivala vikinška i ukrajinska plemena, "europska žitnica" zbog najvećih površina plodne crne zemlje, "slavenska Italija" zbog iznimnog doprinosa u razvoju unikatne slavenske kulture i "zemljom slavuja" zbog razvijene glazbene tradicije.
Nakon prelaska Mađarske, stigli smo na granicu sa Ukrajinom,
do Kijeva se trebalo voziti još više od 700 km.
Na tom dugom putu, najljepša je bila vožnja preko brdovitih i zelenih Karpata.
I..konačno smo došli u Kijev, ogroman grad, pun spomenika, bogatstva i siromaštva.
Prvi dan smo proveli u Pirogovu.

PIROGOVO (Pirohovo) je muzej na otvorenom, 30ak km južno od Kijeva.
U prekrasnoj prirodi, bez i jednog znaka moderne civilizacije, na površini od 1,5 četvornih kilometara, izgrađeni su objekti u kakvim su živjeli razni narodi sa područja Ukrajine od 16 -20 st.
Među 300 objekata mogu se vidjeti kućice, crkve, mlinovi, vjetrenjače, škole.
Neke građevine su rastavljene u raznim djelovima Ukrajine i preneseni u Pirohovo a neki su građeni po uzoru   iz tog doba.
Svi objekti su namješteni stvarima koje su ljudi u to vrijeme upotrebljavali i koje se nisu stoljećima mjenjale.
U bajkovitom Pirohovu možete provesti cijeli dan, opustiti se i uživati uz osjećaj da živite u nekom davnom vremenu u nekom dalekom ukrajinskom selu.
A kada pređete prag bilo koje starinske kućice, imati ćete osjećaj da ste dio obitelji koja je tu živjela u davnim teškim vremenima u stalnoj borbi za preživljavanje.


Objavio: Miranda
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 08:39
Unaprijed se veselim slikama! Smile
Nadam se da će ih biti još iz Pirohova.


Objavio: Camellia
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 08:42
Baš si to lijepo opisala.Jedva čekam nove nastavke reportaže.


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 08:50
Lijepa i poučna tema Clap 


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 10:23













































Objavio: Monna
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 11:44
prekrasne su ti ove slike....stvarno nemam rijeci....

-------------
pozdrav iz Zlatne doline


Objavio: Cimicifuga
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 13:41
Interesantna tema, koja će nas upoznati sa puno stvari o kojima znamo vrlo malo ili nimalo. Voljela bih da nam još pišeš o prošlosti rusina. 

Lijepo bi bilo da uz svaku sliku napišeš o čemu se radi tako da znamo recimo gdje je i kako se zove crkva čiji si oltar slikala ili bar nešto uz svaku onu kuću koju si nam pokazala.

Kao i Dadinica i ja gajim posebnu ljubav i interes za sve iz prošlosti bilo koje kulture jer tu je toliko različitosti i ljepote da mi nikada nije dosadno gledati takve stvari i čitati o tome.


Objavio: @kaktus
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 13:47
Ovo je prekrasna tema, i slažem se sa Cimi da nam pored slika napišeš o čemu se radi i gdje se to nalazi.

-------------
Razum nam može reći što trebamo izbjegavati,
ali samo nam srce kaže što moramo učiniti.(Joubert)


Objavio: trava
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 15:19
Prekrasno,ima li još slika iz Pirohova,arhitektura je jednostavna i jedinstvena.Imaš li još slika one prve crkve?


Objavio: Karli
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 19:34
I ja kažem prekrasna teme i prekrasne slike. Tako je lijepo kad čovjek dobije šansu putovati i vidjeti neke druge krajeve, običaje i kako drugi ljudi žive.


-------------
"Tuga gleda unatrag, briga gleda oko sebe, a vjera gleda gore"


Objavio: Belina
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 19:42
Prekrasno putovanje,hvala ti na tome.
Upoznati druge krajeve,ljude,njihove običeje to te čini bogatijom,sa tobom i na kraj svijeta.smile213


-------------
"Mića rožica" sa otoka Krka - Omišalj


Objavio: Miranda
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 19:44
Prekrasne slike. Treća me oduševila.
Hvala što nas vodiš na ovo zanimljivo putovanje!


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 20:25
Nakon ovakvih lijepih poruka, želim zahvaliti svima koji su posjetili moju temu i dali mi podršku da pišem i slikama predstavim ovu lijepu zemlju i rusinski narod koji živi s nama a došao je sa tog područja.
Kroz iduće slike ću više pisati o rusinima, pogotvo kada budem opisivala mjesta Mokačevo , Užgorod i Lavov.
Ovo je tek početak priče o Ukrajini, državi koja je dio Europe, nama tako bliska a nepoznata.
Hvala vam


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 20:37
Originalno poslano od člana Mari,5510 Mari,5510 napisao:

lijepe pjesme i svirka, a i druženje za 5Thumbs Up
rusinske pjesme, koje naš zbor pjeva, su stare narodne pjesme, zapisivane i prenošene stoljećima.
svaka pjesma je jedna mala priča i kroz većinu se provlači sjetna nit.
Naša druženja i putovanja su nezaboravna.
U subotu idemo na rusinski bal kojeg organizira vukovarsko društvo rusina, pa ću vam kojom sličicom pokazati kako izgleda kada se skupe Rusini iz Rijeke, Zagreba, Osijeka, Vukovara, Vinkovaca i naših slavonskih rusinskih sela i kada cijela sala pleše.


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 20:42
Originalno poslano od člana Miranda Miranda napisao:

Još jedna tvoja tema na kojoj će biti puno novog i lijepog za vidjeti i naučiti!smile55
Jako mi se sviđa vez na košuljicama i kapice ( marame).
O nošnjama i "kapicama" tj fićulama, koje nose udane žene, ću isto pisati.


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 20:52
Originalno poslano od člana trava trava napisao:

Prekrasno,ima li još slika iz Pirohova,arhitektura je jednostavna i jedinstvena.Imaš li još slika one prve crkve?
hvala ti trava!
ako si mislio na prvu sliku na kojoj je prikazan ikonostas, tu sliku sam greškom stavila na temu o Pirohovu.
Ona se nalazi u Pečerskoj lavri u Kijevu i nju ću opisati u temi o kijevskim crkvama.
O dvije crkve koje se nalaze na prethodnim slikama ću nešto napisati.
Slika iz Pirohova ima još, stavit ću ih uskoro.


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 22:01
Ukrajinska crkva Svete Petke, izgrađena prije 200-300 godina i prenešena u Pirohovo.
Teško je razlikovati da li je grkokatolička ili pravoslavna jer njihove crkve imaju tri kupole koje simboliziraju Sveto Trojstvo.



Crkva Svetog Arkanđela Mihaila, koji je zaštitnik Kijeva.
"Arkanđela Mihaela štuje i zapadna i istočna crkva.
Ime Mihael, na hebrejskom 'Mi ka el", znači "tko je kao Bog'.
Mihael je prikazan kao ratnik u oklopu sa mačem u ruci..
Crkva ga štuje i u borbi što se vodi protiv sila zla a vodit će se do konca vremena i uzima ga kao svog moćnog zaštitnika.
On je borac, molitelj i pratitelj.
Kao borac, neka nam pomaže u borbi koju svatko od nas mora stalno voditi protiv zla u sebi i oko sebe.



Ova crkva je izgrađena bez ijednog čavla.
Djelovi su spajani tako da se probuši drvo i umetne klin od čvrstog drveta.
Za izgradnju se najčešće koristio sibirski ariš i to stabla koja su rasla iznad 700 m nadmorske visine.
U takvim uvjetima drveće sporije raste, ima sitnije godove i puno je čvršće.
Crkva je u svom prvobitnom stanju bila prekrivena tesanom šindrom, tj daščicama koje su se ručno tesale od čvrstog drveta.
Vremenom je krov propao pa se obnavljao materijalima koji su bili dostupni u to vrijeme.
..ali spašena je od potpunog propadanja kao i mnoge druge građevine na području Ukrajine.




Objavio: Glikica
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 22:40
A jesam te žicala da me primiš u društvo, ne znam pjevati ni svirati, nisam neka vezilja, ali našli bismo nešto što znam Wink. Samo da mi je biti na ovako lijepim mjestima !

-------------
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...


Objavio: desert rose
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 23:01
Slavujko, uz tebe učimo, učimo, pa još malo učimo! Prvo flora, pa onda kultura i povijest... Svaka čast! Thumbs Up 

-------------
Ne vjerujem u duhove, ali vjerujem u snove, a ponekad i u bajke... http://www.cosgan.de/smilie.php" rel="nofollow">


Objavio: gute Fee
Datum objave: 23 Siječanj 2014 u 23:15
I ja se uklapam u drustvo Dadinice i Cimice i volim sve sto je staro , povijesno , legendarno jednostavno fascinirajuce !

Hvala za prelijepe slikice .


Objavio: moon
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 00:54
Još jedno lijepo mjesto na forumu, rado ću navrati, pogledati i pročitati Thumbs Up


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 08:37


ikonostas u mihajlovskoj crkvi


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 08:42

natpis u kojo je godini crkva sagrađena i iz koje oblasti je prenešena u Pirovo
vidi se da je iz Zakarpatske oblasti gdje su živjeli Rusini


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 08:43


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:03


ukrajinski glazbenik svira na cimbalu


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:13



najstarija kućica u Pirohovu


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:16


...i godina kada je izgrađena


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:19


vezilja pred jednom od kućica


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:25


ovo je bila zanimljiva priča o ogradi od šiba.
glavni ulaz je bio povišen da perad ne izlazi, a sa druge stane dvorišta je bio potpuno otvoren jer je na njega ulazila stoka i muž kada se napije


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:39


još nekoliko kućica iz Pirohova koje su ovdje većinom ukrajinske.
o starim kućicama  koje su pripadale drugim narodima, pisati ću kada budem opisivala posjetu Mokačevu i Užgorodu, jer i se i tamo nalazi etno selo, puno manje ali raznolikije.


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:41


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:42


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:44


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:48


kućica pretvorena u suvenirnicu


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 09:53


stara škola u kojo se nalazi namještaj iz tog doba uz obavezni štap na učiteljevom stolu.



Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 10:01


toliko o Pirohovu.
vrijeme je da se vratimo u buku, gužvu i užurbanost Kijeva.
sa sobom nosim bajku iz daleke prošlosti i, meni posebnu sliku vezilje koja izgleda kao da i danas živi u tom vremenu.


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 10:35
Originalno poslano od člana gute Fee gute Fee napisao:

I ja se uklapam u drustvo Dadinice i Cimice i volim sve sto je staro , povijesno , legendarno jednostavno fascinirajuce !

Hvala za prelijepe slikice .



...i ja, i ja...iznenađuje me koliko je to lijepa zemlja...hvala ti, dragaSmile!


-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: dijana7566
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 10:40
Pratim temu  i uživam Tongue


-------------
Pozdrav iz Osijeka


Objavio: Retriver Sara
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 10:40
...zaboravih napisati da su mi stare kućice predivne, drago mi je da sam ih vidjela...


-------------
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb


Objavio: ane6
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 16:57
Iskreno sam uživala u slikicama sa tvog putovanja,Clap


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 20:36

Hvala vam svima na posjeti i lijepim komentarima.
Drago mi je da vam se sviđa moja priča o jednom manje poznatom narodu i putovanjima na kojima sam bila kao član njihovog društva.
Počela sam sa Ukrajinom koja je na mene ostavila poseban dojam a u nastavku će biti još putovanja.
Ove godine je u planu putovanje u Svidnjik u Slovačku, nadam se da će se plan ostvariti.



Objavio: ajama
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 21:26
ajme koja jednostavna ali prekrasna arhitektura.kućice su kao iz dječjih bajki,a ljepota vezova i ukrašavanja je impozantna

-------------
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 24 Siječanj 2014 u 21:31
RUSINI u Slavoniji
Rusini su narod čija se pradomovina nalazila s jedne i druge strane Karpata.Zvala se Kijevska Rus a Rusini su je zvali Hornjica.
Nakon raspada Kijevske Rusi počinje njihovo raseljavanje. Prelaskom Karpata dolaze u Poljsku gdje su sklapali ugovore sa feudalcima, napuštali ih i često se selili, sve do 1739. kada je izaslanik Marije Terezije, Franc Jozef de Redl, u njezino ime potpisao ugovor o naseljavanju 200 rusinskih porodica na tadašnju pustaru Veliki Krstur u Vojvodini.
Danas je to Ruski Krstur i najveće naselje Rusina u Srbiji.
Na sličan način je 1741. naseljena i Kucura u Vojvodini,
Nakon potpisivanja ugovora o dodjeli zemlje, Marija Terezija im je promjenila rusinska prezimena u mađarska, tako da većina ima mađarsko prezime ali pamte svoja prava prezimena i neki ih još među sobom koriste.
Naseljavanje je trajalo 50 godina.
Sa područja Krstura i Kucure, 1831. god. dolaze u Slavoniju gdje prvo naseljavaju Petrovce, selo pokraj Vukovara a zatim, 1840.god Mikluševce.
Na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće doseljavaju u Rajevo selo, Piškorevce, i Donje Andrijevce.
Nakon drugog svjetskog rata sele se u gradove, Vukovar, Vinkovce, Osijek, Zagreb, Rijeku, gdje i danas žive i njeguju svoju kulturu kroz kulturna društva okupljena u Savez Rusina.

Rusini nisu ni Rusi ni Ukrajinci a po jeziku su najsličniji Slovacima i Česima.
Vjera im je grkokatolička i priznaju rimskog Papu kao svog duhovnog poglavara.
Danas u svijetu živi oko 1,6 milijuna Rusina, 45 % živi u Ukrajini.


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 25 Siječanj 2014 u 09:02
granica Mađarske i Ukrajine







Objavio: SlavujVk
Datum objave: 25 Siječanj 2014 u 09:04
na putu kroz Mađarsku





Objavio: SlavujVk
Datum objave: 25 Siječanj 2014 u 09:05


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 25 Siječanj 2014 u 09:07


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 25 Siječanj 2014 u 09:11

...i na samoj granici,naš se autobus pokidao!
svi iza nas su potrčali da nam pomognu jer smo zatvorili prolaz a svima se žurilo.
najvrijednij je bio gruzijac koji je stajao sa svojim autobusom odmah iza nas



Objavio: ivna
Datum objave: 25 Siječanj 2014 u 21:05
Slavujčice, stvarno sam uživala... čekam priče i sličice s nestrpljenjem i dalje...


Objavio: miska
Datum objave: 26 Siječanj 2014 u 18:07
Prekrasne slike zanimljive arhitekture
uz lekciju iz povijesti koje nismo ni dotakli,osim važnih datuma http://smayliki.ru/smilie-853787943.html" rel="nofollow">
a putopis je puno zabavnijiMig


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 26 Siječanj 2014 u 18:17
Originalno poslano od člana ajama ajama napisao:

ajme koja jednostavna ali prekrasna arhitektura.kućice su kao iz dječjih bajki,a ljepota vezova i ukrašavanja je impozantna
vezovi su im krasni, prvi puta sam ih vidjela dok još nisam ni znala da postoji društvo u kojem sam sada.
jednu temu ću posvetiti samo vezovima, sigurna sam da ćete uživati.


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 26 Siječanj 2014 u 18:57
Originalno poslano od člana miska miska napisao:

Prekrasne slike zanimljive arhitekture
uz lekciju iz povijesti koje nismo ni dotakli,osim važnih datuma http://smayliki.ru/smilie-853787943.html" rel="nofollow">
a putopis je puno zabavnijiMig
hvala miska.
tvoja poruka me podsjetila na naše putovanje.
među nama je bilo onih kojih su uživali u proučavanju povijesti, željeli doznati sve o svakom spomeniku, naselju, crkvi...
...onih koji su na ovaj put pošli sa željom da se zabave i provedu, iako je put i boravak u takvoj zemlji bio daleko od toga-preskupi hoteli, siromašna hrana, preskupe trgovine i tržnice, puno đepara...
neki su se vratili sretni jer su dobili priliku upoznati zemlju koju bi rijetko tko izabrao za svoje putovanje iz snova, bogatiji, jer su upoznali zanimljivu i bogatu prošlost jednog naroda koji je bio dio države u kojo smo i mi živjeli.
netko u nećem uživa,
ja uživam u sjećanju na ovu prekrasnu zemlju, uživam dok ovo pišem, pa bio to putopis, reportaža ili lekcija, nije važno.
i opet zahvaljujem društvu koje nas je prihvatilo , u kojem smo proveli 8 divnih godina u druženju, smjehu, pjevanju i plesanju..i naravno putovanju.


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 27 Siječanj 2014 u 00:24
Originalno poslano od člana ivna ivna napisao:

Slavujčice, stvarno sam uživala... čekam priče i sličice s nestrpljenjem i dalje...
drago mi je ivna.
Prije sličica i zanimljivih priča, svakako moram opisati posjet koji nije bio ni malo lijep -posjet Muzeju Černobila u Kijevu.


MUZEJ ČERNOBILA

Ukrajinka Elena je černobilsku katastrofu opisala kao ljudsku glupost i nebrigu i napisala
        "Svaka kultura ostavlja nešto čovječanstvu, nešto besmrtno.
Judejska epoha nam je ostavila Bibliju, grčka kultura filozofiju, Rimljani su pridonijeli zakonu, a mi ostavljamo sarkofag, konstrukciju koja će nadživjeti sve ostale simbole naše epohe."

Kada smo ušli u muzej, penjali smo se stepenicama a iznad nas su se sa obje strane nizale table-putokazi, sa imenima naselja oko Černobila.Bilo ih je 200...nitko se nije sjetio okrenuti i pogledati kako ti putokazi izgledaju sa naličja.
Kada smo izlazili iz muzeja, sva naselja su bila prekrižena.
U neobičnom, teškom i turobnom ambijentu sa visokim zidovima, posebno tužno izgledaju slike stotine nasmijane djece koja su umrla od posljedica zračenja.
Posebna rasvjeta osvjetljava preko 7000 eksponata-osobne predmete, tajne dokumente, mape, slike poginulih pilota koji su zasipali zapaljeni reaktor i predmete koji su prikazivali način života u naseljima prije katastrofe.

Černobil i Pripjat su od Kijeva udaljeni oko 100 km, sjeverno prema Bjelorusij.
Pripjat je gradić koji je od reaktora udaljen samo 4 km a izgrađen je da bi u njemu živjeli radnici zaposleni u nuklearnoj centrali.
Eksplozija se dogodila u noći 25.- 26. travnja 1986. god. zbog pogrešno izvedenog eksperimenta.
Evakuirano je oko 150 000 ljudi i to nakon 36 sati.Sa sobom nisu smjeli ništa ponijeti i nisu se smjeli vratiti.

Vodič nam je ispričao da ljudi u Kijevu nisu ništa znali o nesreći, na ulicama se prslavljao praznik rada.
Kada su europske zemlje objavile vijest o širenju radijacije, po kijevskim ulicama su ostavljane cisterne pune vina i preporuka vlasti da svi piju jer vinootklanja radijaciju iz tijela.
Kažu, cijeli Kijev je bio pijan, čak i djeca.

Pripjat danas posjeti 10 000 turista, avanturista , godišnje, koji uz veliko osiguranje i velike novce ulaze u grad duhova uz obavezno upozorenje da mnogi ne mogu podnijeti osjećaj jeze i depresije.

Zona isključenja je 2600 kvadratnih kilometara.
Danas je to podrucje zaraslo šumom i biljkama koje su se prilagodile stalno prisutnoj radijacij.

Stručnjaci procjenjuju da se na tom području neće moći živjeti ni za 20 000 god.


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 27 Siječanj 2014 u 12:47














Objavio: SlavujVk
Datum objave: 27 Siječanj 2014 u 18:51
Kijevo-pečerska lavra

Kijevski špiljski manastir

Pečerska lavra je najstarije pravoslavno svetište istočnih Slavena.
Svetište je osnovano 1051. god. pod upravom Jaroslava Mudrog, u slavno vrijeme kijevske Rusije.
Smješteno je na dva šumovita obronkauz obale Dnjepra, na površini od 28 hektara.
U svetištu je izgrađeno 7 crkvi.
Kroz crkvu Svih Svetih se ulazi u katakombe-kompleks uskih podzemnih hodnika 1-1'5 m širine i 2,25 m visine, sa moštima mnogih Svetaca za koje se smatra da imaju iscjeljiteljsku moć.



ulaz u pečersku lavru












Objavio: SlavujVk
Datum objave: 27 Siječanj 2014 u 19:01











Objavio: SlavujVk
Datum objave: 27 Siječanj 2014 u 21:51

Na posljednjoj slici je USPENSKA CRKVA, ili crkva uznesenja Presvete Bogorodice.
Nalazi se u pečerskoj lavri.
U 2. svjetskom ratu je bila gotovo srušena a tek je nedavno obnovljena.
U njoj se nalaze stotine mumificiranih tjela opata koja su sačuvana.
Opati su živjeli u špiljama, bez kontakta sa svijetom oko sebe, molili su i postili kako bi postigli potpunu koncentraciju da se odreknu svega ovozemaljskog.
Opatske ćelije su nastale 1051. god, kada je opat Antonije naselio jednu od špilja u brdu blizu lavre.


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 09:05
U Uspenskoj crkvi se nalazi pozlačeni bočni ikonostas u koji je utrošeno 8 kg zlata.
Nekim čudom je preživio rušenje.








Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 09:08














Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 09:17
Zvonik lavre zbog svoje visine dominira panoramom Kijeva.
Građen je od 1731-1745.god i u to vrijeme je bio najviši samostalni zvonik na svijetu.
Sastoji se od 4 kata koji se sužavaju i završavaju pozlačenom kupolom.



Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 09:32
CRKVA REFEKTORIJA Sv ANTONIJA I FEODIZIJA

Refektorij je blagovaonica a to se posebno odnosi na manastire i sjemeništa



Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 09:38
mumificirana tijela manastirskih opata




Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 09:49
Pogled sa pečerske lavre na Dnjepar, Kijev i kip pobjede











Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 10:09
i za kraj, jedna predivna skimia, koja raste u divljenja vrijednoj pečerskoj lavri, u jednom od najzelenijih gradova na svijetu...u siromašnoj državi iznad čijih se naselja prema nebu uzdižu pozlačene kupole brojnih ruskih i ukrajinskih katedrala.




Objavio: Miranda
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 14:22
Putujem s tobom,učim i uživam... Heart


Objavio: @kaktus
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 17:20
Originalno poslano od člana Miranda Miranda napisao:

Putujem s tobom,učim i uživam... Heart


slažem se sa Mirandom

-------------
Razum nam može reći što trebamo izbjegavati,
ali samo nam srce kaže što moramo učiniti.(Joubert)


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 18:41
U crkve u Ukrajini, žene ne smiju ući bez marame na glavi.
Turiste većinom puste, ali za ulazak u katakombe u pečerskoj lavri, gdje se nalaze mumije svetaca, morale smo kupiti marame.
Ako nekome, u crkvi zazvoni mobitel, mora se 100 puta pokloniti tako da čelom dodirne zemlju.

Sa maramama na glavi, članice mog društva su se divile ukrajinskim pisanicama.













Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 19:10
Nakon prelaska granice, ulazimo u Ukrajinu.
Stajemo u jednom zanimljivom i lijepom restoranu





Do Kijeva nas čeka još preko 700 km vožnje...
...uživamo u pogledu kroz prozor autobusa








Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 19:23
Nakon 26 sati putovanja, stigli smo u Kijev
Prvi susret sa širokim kijevskim ulicama









Objavio: SlavujVk
Datum objave: 28 Siječanj 2014 u 19:27
Moji dečki su se jako obradovali ovoj maci u blizini našeg hotela








Objavio: SlavujVk
Datum objave: 30 Siječanj 2014 u 08:12
Park pobjede u Kijevu je posvećen borcima poginulim u 2. svjetskom ratu.
1981. god. ga je otvorio Leonid Brežnjev tadašnji sovjetski generalni sekretar.
U sklopu parka se nalazi kip Majka Domovina, dio Nacionalnog muzeja povijesti Velikog domovinskog rata i izložba ratnih strojeva.

KIP MAJKA DOMOVINA predstavlja ženu koja u desnoj ruci drži mač dugačak 16 m i 9 tona težak, a u drugoj štit sa sovjetskim grbom težak 13 tona.
cijela konstrukcija je visoka 102 m i teška preko 500 tona.
za usporedbu,kip slobode u New Yorku je visok 93 m.














Objavio: SlavujVk
Datum objave: 30 Siječanj 2014 u 08:20
Kipovi koji prikazuju bitke i borce u 2. svjetskom ratu










Objavio: SlavujVk
Datum objave: 30 Siječanj 2014 u 08:28
Izložba ratnih strojeva












Objavio: SlavujVk
Datum objave: 30 Siječanj 2014 u 09:03
Aktivnosti KD Rusina i ukrajinaca Vinkovci

Svake godine se održava susret nacionalnih manjina sa područja Slavonije, izlažu se i degustiraju izvorna jela raznih naroda, uz priredbe i nastupe kulturnih društava.
Meni je bio posebno zanimljiv susret u Gunji kod Bošnjaka.











[IMG]http://i59.tinypic.com/2hmm454.jpg[/IMG







Objavio: SlavujVk
Datum objave: 30 Siječanj 2014 u 09:13
Za dekoraciju sam ja zadužena














Objavio: SlavujVk
Datum objave: 31 Siječanj 2014 u 07:57
ZLATNA VRATA u Kijevu je dio obnovljene utvrde koju je 1037. god. izgradio knez Jaroslav
Utvrda je štitila grad od mnogih napada, kroz ova vrata se ulazilo u grad i tu se plaćala carina.
Danas su Zlatna vrata spomenik i muzej a nalaze se u centru Kijeva.








Objavio: SlavujVk
Datum objave: 31 Siječanj 2014 u 08:25
Velika i preskupa tržnica u Kijevu






Objavio: SlavujVk
Datum objave: 31 Siječanj 2014 u 09:03
Stavljanje fićula i priprema za nastup



Djevojke u rusinskoj nošnji koje na kosi imaju baršun.
Kada se udaju nose fićulu




Objavio: SlavujVk
Datum objave: 31 Siječanj 2014 u 19:05
CRKVA SVETE SOFIJE u Kijevu

Izgrađena je u 11. st. za vrijeme vladavine Jaroslava Mudrog, tadašnjeg vladara Kijevske Rusi.
Njegov sarkofag se nalazi u ovoj crkvi.
Crkva je izgrađena po uzoru na sofijski manastir u Konstatinopolju.
Ima 13 kupola koje predstavljaju Krista i 12 apostola.
Danas je muzej i velika nacionalna svetinja.
U crkvi se nalazi mozaici i freske koje nemaju premca u svjetskoj umjetnosti a prikazuju Bogorodicu, porodicu Jaroslava Mudrog ,scene iz lova, muzikaše i glumce.



Nakon obnavljanja, na nekim mjestima je ostavljeni izvorni izgled zidova crkve



Pozlačeni tornjevi crkve





Ulaz u crkvu



Biskupski dvor



Prekrasno uređen park oko crkve






Objavio: SlavujVk
Datum objave: 31 Siječanj 2014 u 19:11
Spomenik Jaroslavu Mudrom napisan na staroslavenskom jeziku



svirač na banduri






Objavio: Anaida
Datum objave: 01 Veljača 2014 u 11:34
Draga Slavice, lijepo je Ukrajinu upoznati s njene ljepše, pozitivne i sretne strane i to posebno u ovim nemirnim i tužnim danima te najveće europske zemlje...

-------------
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans


Objavio: gute Fee
Datum objave: 01 Veljača 2014 u 21:06
Mogu se samo pridruziti misljenju Anaide i pozeljeti svim ljudima u Ukraini miran i sretan zivot .


Objavio: SlavujVk
Datum objave: 02 Veljača 2014 u 08:34
Anaida i gute, hvala vam na posjeti.
Da narod Ukrajine pamti  i teže dane, svjedok je i ovaj spomenik Holodomoru u Kijevu



HOLODOMOR ili Gladomor je umjetno izazvana glad.
Ukrajina je država sa najviše plodne, crne zemlje na svijetu, europska žitnica, koja bi mogla, da su obrađena sva polja, prehraniti pola Europe.

Strašna glad koja je od 1932.-1933. ubila skoro 10 milijuna ljudi, bila je rezultat Staljinove politike prisilne kolektivizacije.
Najviše je pogodila seljake kojima je konfisciran skoro sav urod sa ciljem da se u korijenu sasjeće ukrajinski nacionalizam koji je bio najizraženij među seljaštvom.
U gradovima nije bilo gladi jer je u tijeku bila rusifikacija i gradovi su bili naseljavani ruskim stanovništvom.
Seljake su sprečavali da napuste selo uvođenjem "unutarnjih pasoša".
Mnogo ljudi, žena i djece je strijeljano ako su pokušali uzeti makar i šaku žita sa kolektivne farme.
Strijeljani su i oni koji nisu izgledali dovoljno izgladnjelo jer ih se sumnjičilo da skrivaju zalihe.

Sovjetska vlast je odredila da nitko ne smije imati više od 5 klasova žita.
Ova djevojčica sa klasovima je uspjela skupiti 4.






Objavio: SlavujVk
Datum objave: 02 Veljača 2014 u 09:01
Kada na feštama našeg društva sviraju gudaci Janka Čordaša, onda je uvijek veselo!












Objavio: SlavujVk
Datum objave: 02 Veljača 2014 u 09:04
Moj suprug, i "majstor od slika"




Objavio: SlavujVk
Datum objave: 03 Veljača 2014 u 08:27
ANDRIJIVSKI UZVIZ je stara ulica u Kijevu, popločena velikim nejednakim kamenim blokovima.
to je ulica suvenira i slikara sa gusto poslaganim štandovima na kojima se može kupiti svakakvih sitnica, i gdje se mogu naći suveniri sa slikama Cara Romanova, Staljina, Lenjina...








Objavio: SlavujVk
Datum objave: 03 Veljača 2014 u 08:48
ANDRIJEVSKA CRKVA,  crkva Sv Andrije apostola

Nalazi se na vrhu Andrijevskog uzviza.
Izgrađena je na mjestu gdje je,prema legendi, apostol Andrija, doplovivši Dnjeprom, na tom mjestu podigao križ i prorekao da će ovdje nastati veliki krščanski grad.
Crkvu je 1754. god. izgradio talijanski arhitekt Bartolomeo Rastrelli, koji je sagradio i Zimsku palaču u Sankt Petersburgu
Crkva ima 5 manjih i jednu veliku kupolu.
Andrijevska crkva je, prema nekima, najljepša i najskladnija pravoslavna crkva sa prekrasnim plavo zlatnim tornjevima koji se sa vrha Andrijevskog uzviza uzdižu prema nebu.










Objavio: SlavujVk
Datum objave: 04 Veljača 2014 u 08:34
RUSINSKA FIĆULA

Fićula je dio ženske rusinske nošnje koju su nosile udane žene.
Djevojka je svoju prvu, bogato ukrašenu fićulu dobila na svojoj svadbi od svekrve.
U jutro, nakon svadbe je dobila fićulu koju je nosila svakodnevno, jer joj nije nitko, osim supruga, smio vidjeti kosu.
Fićule su bile u raznim bojama, ovisno o boji nošnje.
Za izradu fićule je potrebno dosta spretnosti, znanja i kreativnosti.
Kada je dobro skrojena, svi ornamenti lijepo oblikovani u cvjetne motive i prišiveni na pravo mjesto, ostaje još zavezati mašnu koja daje posebnu ljepotu ovom najmanjem i najljepšem dijelu nošnje rusinskih žena.

prva fićula koju sam izradila

















Objavio: SlavujVk
Datum objave: 04 Veljača 2014 u 09:07
TRG NEZAVISNOSTI U KIJEVU

MAJDAN NEZALEŽNOSTI

Majdan Nezaležnosti je glavni gradski trg i srce Kijeva.
Poznat je po naranđastoj revolucij iz 2004. godine a i danas je poznat po demonstracijama koje se na njemu događaju.
Trg je tokom proteklih godina mjenjao ime a današnje je dobio 1991. god. kada je Ukrajina postala nezavisna država.
1943. godine, kada su se nacisti povlačili, bio je potpuno uništen.
Staljin ga je odlučio obnoviti i proširiti na 4 trake i oko njega izgraditi velike građevine, tzv. "svadbene torte".



trg je prepun fontana







kupola velikog trgovačkog centra koji se nalazi ispod cijelog trga



cvjetni sat



Na sredini trga je Spomenik Nezavisnosti,
zlatno bijeli obelisk sa figurom Bergenije koja drži snop žita




Objavio: SlavujVk
Datum objave: 05 Veljača 2014 u 07:49
MIHAJLOVSKA CRKVA U KIJEVU

Mihajlovska crkva se nalazi na zapadnoj obali Dnjepra, u administrativnom dijelu Kijeva.
Podignuta je u 12. stoljeću, a u 13. je razorena u napadima Mongola.
1937. su je sovjeti potpuno srušili.Prije rušenja su skinuti mozaici i odnešeni u Sankt Petersburg.
Današnja crkva je izgrađena 2001. ipredstavlja kopiju iz 12. stoljeća.
Mozaici su vračeni i ponovo postavljeni 2004.god.

Trg Bogdana Hmeljnickog sa pogledom na mihajlovsku crkvu
















Objavio: SlavujVk
Datum objave: 05 Veljača 2014 u 08:09
Stari rusinski stoljnjaci







rusinski ručnici




jastučić


ukrašeni stol na jednoj proslavi društva



Objavio: SlavujVk
Datum objave: 05 Veljača 2014 u 08:29
KNEGINJA OLGA KIJEVSKA

Rođena je krajem 9. st. a naprijestolje je došla kada su joj Derevljani ubili supruga Igora Rjurikovića jer im je želio naplatiti danak.
Bila je poznata po svojoj ljepoti, zbog čega su je zvali prekrasna Olga, po svojoj okrutnosti jer je na užasne načine osvetila svog supruga i potčinila Derevljane, i po tome što je bila prva vladarica koja je prmila krščanstvo i pokrstila se u Carigradu.
Bila je prva istočnoslavenska svetica koja se rodila u poganskoj plemićkoj obitelji i tada se zvala Helga.
Vladala je od 945.-963. god. kao regent sinu Svjatoslavu koji nije prihvatio krščanstvo.
Unuk joj je bio Vladimir veliki, otac Jaroslava Mudrog, koji je nadimak "mudri" dobio jer je stvorio prvi ruski zakonik "Ruska Pravda".




Objavio: SlavujVk
Datum objave: 07 Veljača 2014 u 08:34
Ovo je bila moja priča o Kijevu koju sam započela sa prekrasnim i bajkovitim muzejom na otvorenom.
Za kraj ću se još malo  vratiti u selo u kojem je vrijeme stalo, u Pirohovo.
























Objavio: SlavujVk
Datum objave: 07 Veljača 2014 u 09:18
Kuće su bile izgrađene od drveta, zemlje, ražove i zobene slame, i trske.
Na ovoj kući je ostavljen otvor da se može vidjeti od čega je izgrađena.



U vrijeme kada su kuće, koje se danas nalaze u Pirohovu,građene, postojao je zakon po kojem je ogradu oko kuće mogao imati samo onaj vlasnik koji je imao zemlju.
Što je ograda bila bolja, to je značilo da vlasnik posjeduje više zemlje.
Ako nemaš zemlje, nemaš ni ogradu.Takve siromašne kuće su imale ulaz i jednu prostoriju.
Ograda je bila mjerilo koliko će djevojka iz te kuće imati prosaca i kako će se udati.

Sa strane se vidi ograda jedne od bogatijih kuća









Objavio: bugicaza5
Datum objave: 07 Veljača 2014 u 10:08
Pratim i čitam redovito ovu temu Approve, jako lijepo i poučno, a slike upravo dočaravaju prošlost u detalje, zbilja se mogu uživiti u tadašnji način života... 



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk