Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Mali kamenjar za spororastuće četinare

Web: Cvijet.info
Kategorija: Vrt - Forum o vrtovima
Ime foruma: Uređenje i planiranje vrta
Opis foruma: Pomoći i savjeti oko uređenja i planiranja vrta.
URL: http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=8138
Datum ispisa: 27 Travanj 2024 u 22:20
Verzija softvera: Web Wiz Forums 10.15 - http://www.webwizforums.com


Tema: Mali kamenjar za spororastuće četinare
Objavio: Thommo
Tema: Mali kamenjar za spororastuće četinare
Datum objave: 04 Listopad 2014 u 23:17
U postupku sam izrade jednog malog kamenjara u zelenom dvorištu stambene zgrade. Dvorište je otvoreno, zajedničko za 6 stanova (iako nitko osim mene ne pokazuje neke aspiracije da sadi bilo što...) Wink

Uglavnom, ideja mi je bila da dobijem mali prostor za sadnju nekoliko komada patuljastih/spororastućih četinara, a da bude donekle zaštićen od pasa, mačaka i trčeće djece. Malo nepovoljna okolnost je da je dvorište okrenuto na sjevernu stranu, tako da ima sunca ujutro do cca. 11h i popodne od npr. 17h nadalje.

Ovakav je bio okvirni plan:





Odgovori:
Objavio: Thommo
Datum objave: 04 Listopad 2014 u 23:20
A ovako izgleda stvar sada, iako još planiram dodati nekoliko kamena s desne strane, i 10tak cm zemlje.




Objavio: Thommo
Datum objave: 04 Listopad 2014 u 23:27
Zanimaju me mišljenja/savjeti iskusnijih "četinjaša"... Thumbs Up

1. Da li će sjeverni položaj biti ozbiljna smetnja za kultivare koji traže "sun or partial sun"?
2. Ima li nekih problema oko odabira/suživota vrsti koje sam naveo? Neke već imam, a neke planiram nabaviti.

Moja zona bi trebala biti 8 - klima je vrlo slična mediteranskoj, iako par stupnjeva hladnija od prave klime kraj mora. Moguć je i snijeg do 15-20cm no obično se raziđe u dan-dva.

Onaj bor s lijeve strane u ogradici ću maknuti malo dalje, neće biti tako blizu. S desne strane je jela stara 4 ili 5 godina.


Objavio: Pinus
Datum objave: 05 Listopad 2014 u 09:56
@Thommo, premala je to površina za koliko vidim 7 četinjača. Uzmi u prosjeku od  1/2  do 1 m2 površine za svaku četinjaču.  Ako posadiš na premali razmak kroz 5 – 10 godina gušiti će jedna drugu.

Ostalo ne bi smjelo stvarati probleme.



Objavio: Thommo
Datum objave: 05 Listopad 2014 u 17:02
Pinus, ta skica je okvirna, u biti nacrtao sam par grmića ružmarina na toj skici. Planiram posaditi 4 drvca, možda 5 ako proširim malo kamenjar na desno.

Uzeo bih samo patuljaste, sporo rastuće kultivare, tako da bude što manje potrebe za presađivanjem.


Objavio: Thommo
Datum objave: 05 Listopad 2014 u 18:20
Jedno pitanje: ima li smisla kod sadnje spororastućih četinara u zemlju umiješati malo šljunka na dno rupe za sadnju, da se poboljša drenaža?


Objavio: JosipaNu
Datum objave: 05 Listopad 2014 u 19:50
ja ipak mislim malo pijeska....a i sljunka...kad smo vinograd sadili stavljali smo pijesak...sretno...dobra ideja...sporo rasuce nize...odlicno...Clap


-------------
divno je biti nekome nesto....


Objavio: NinettA
Datum objave: 05 Listopad 2014 u 21:01
Dobrodošao Thommo,

poslušaj Pinusa, ipak on ima puno iskustva (sam nik sve govori). I meni se čini, bez obzira na spororastuće sorte, predviđeni prostor je premali. Sama jelkica (desno) preblizu je i kamenjaru a i zidu. Narasti će dok si rekao keks! Na početku su jelkice spore, ali nakon par godina izrasti se povećavaju i onda smo na čudu. A i što se ružmarina tiče... ma koliko bio mali, za 2-3 godine ta minijatura zauzme i do m2. Uz redovno šišanje možeš malo usporiti rast ali biljci treba ostaviti prostora..

I moj ti je prijedlog sličan Pinusovom: povećaj kamenjar i pomakni ga na lijevo ... pogotovo ako stavljaš ružmarin. A i onom boru s lijeve strani napravi dovoljno prostora. Pomakni ga dobrano.

Ne zaboravi kad se jelkica i bor razrastu, spororastući četinari biti će još u većem hladu...I ružmarin voli sunce.

LP


Objavio: Thommo
Datum objave: 07 Listopad 2014 u 10:25
Posadio sam prve dvije biljke, Criptomeriju 'Nana Elegans' i Chamaec. thyoides.
 
NinettA, hvala na savjetima. Onaj borić lijevo svakako se seli. Ako uopće preživi, izvadio sam ga na brzinu ručno na Cresu pa je ostalo malo korijenja.
 
Jela s desne strane, tj. njezinu 'sestru' koja je bila kraj nje presadio sam na novo mjesto pred 20-tak dana, pa me zanima da li će se primiti. Ako da, onda bi i ovu kraj kamenjara preselio 6-7 metara dalje.


Objavio: Thommo
Datum objave: 07 Listopad 2014 u 10:47
 
 
 
Zelena ogradica je privremena, zaštita od krznenih napasnika tipa mačke, psi, lopte i sl. Big smile


Objavio: JosipaNu
Datum objave: 07 Listopad 2014 u 22:42
ljepo izgleda...al malp samo da je veci...sad mu je taman...lakse bi ti bilo da nemoras za koju god siriti ili prebacivati...aj napravi mozda se i ja odlucim za tako sta...ljepo je svaka cast..

-------------
divno je biti nekome nesto....


Objavio: bugicaza5
Datum objave: 01 Studeni 2014 u 21:08
Prijedlog nemam, ni previše iskustva u sadnji četinjača, no pratim temu jer je zanimljiva. Smile



Ispiši stranicu | Zatvori prozor

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk